Krot, Nieuwjaarsgeschenk. DE STERKSTE WIL LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 40.000 franken. MISBRUIK. De Aalstersche School. De kiezing van Dendermonde. Abonnementsprijs 1 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Meu abonneert zich op alle postkantoren voor den huiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen «iriikreael. Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 8 JANUARI De dompers die tengevolge der saucis- senkieziny van 1895 tegen den wil des volks op het stadhuis kwamen zijn de felste kleppers van het land. We lezen in het stadsverslag van 1895 op bladz. 21 De gemeenterekening, voor het dienst jaar 1894, door de Bestendige Deputatie, bij besluit van 26 juni 1896, goedgekeurd, beloopt tot Algemeene Ontvangsten 669.872.75 Uitgaven 604.764.33 Dus een batig slot van 94.108,42 Maakt de aftrekking en dan zult ge vin den 65.108,42 franken of 29000 franken minder, Verder in de begrooting van 1896 treft men nog verschillen aan ten beloope van meer dan 10,500 franken, Te zamen omtrent Voor de honderdste maal herhalen we en zullen blijven herhalen Bedrog of mis grepen. M. Bethune, schepen van financen moet daarover ophelderingen geven. Wanneer zal hij dit doen Maar hij doet het niet Zou M. Leo Gheeraerdts, burgemeester, die als handelaar en nijveraar toch op zijn vingeren kan tellen hoeveel duimen hij heeft ons de uitleggingen niet willen geven, welken zijn onbekwame schepen niet geven kan. Onze champetters die nochtans niet te vet betaald worden, mochten kie zen Hun plaatsken verliezen of hun - nen winkel sluitenWaarom P Om hen te beletten misbruik te ma ken van hunne macht ten voordeele van hunnen winkel, Maar de stadsbedienden, en de be dienden van het Weldadigheidsbureel mogen herberg, winkel en bazar hou den. Alhoewel zij meer dan de agen ten misbruik kunnen maken van hun nen invloed. 't Is schande. Sedert eenigen tijd houdt het goe- vernement zich onledig met de herzie ning van 't kadaster en de schatting der huurwaarden volgens de nieuwe basis. Deze maatregel heeft voor doel zeg gen de klerikalen, de grondbelasting te verminderen die te zwaar drukt op de eigenaars, bezonderlijk op de kleine eigenaars. Deze herziening van 't kadaster biedt de eigenaars van Aalst en omstreken eene verrassing aaneene surpries waar aan ze zich voorwaar niet hebben ver wacht. Ziehier, den tekst der verklaring, welke M. De Smedt de Nayer minister van financen en kazakdraaier, in den Senaat heeft afgelegd De opbrengst der belasting zal voor geheel de stad Aalst 2000 fr. verhoogen. Het is, dat Aalst, nij- verheidsstad,ook vooruit is gegaan. Voor geheelhet distrikt Aalst zal de vermeerdering der lasten nagenoeg in dezelfde evenredigheid plaats grijpen Zoodus de grondbelasting, welke reeds zoo zwaar op onze stad weegt, zal in plaats van te verminderen aanzien lijk verhoogen, de inwoners zullon 2000 franken meer moeten betalen. Niet al leen Aalst maar geheel de omschrijving, zal eeu dergelijk koeksken ten beste krijgen. De Aalstersche eigenaars zullen zeer dankbaar zijn voor teedere zorgen hen door den Minister van financien toege deeld. Alle jaren 2000 franken meer 't is een prachtig cadeau ons door de vrienden van geelaard Woeste aangebo den. Aalst doet vooruitgang zegt Men heer de minister. Indien er vooruitgang is, is hij vooral te bestatigen in de ge durige vermeerdering der lasten en in zake van kiesprocédés, die immer meer en meer volmaakt worden. We erkennen dat wij aan zulken nieuwjaarskoek een dikke brok te slik ken hebben. Het klerikaal ministerie had ons aan zulke vrijgevigheid niet gewend. De kiezers zullen goed doen het zich te herinneren wanneer Woeste in zijn koeterwalsch foor kottiens eu èkenton hunne stemmen zal komen afbedelen. De artisten der Aalstersche kliek vormen eene school. Weldra zal men in politiek, als men bedrog en oneerlijkheid bedoelt spreken van de Aalstersche school, gelijk men op kunstgebied van de schilders zegt ze behooren tot de Vlaamsche, de Du.tsche of de Fransche School. De procédés der Aalstersche tripartisten worden met veel brio in 't werk gesteld door de kadodders van Dendermonde, die de over meestering betrachten van den zetel van volks vertegenwoordiger opengevallen door de dood van M. De Kepper. Men heeft dezer dagen duizende strooibrief jes verspreid de kandidatuur aanbevelende van de pseudo-demokraat Thibbaut en zijn tegenstrevers Ducatillon en Beerblock afbre kende. Aan het hoofd van dit manifest bevindt zich het fac-8imile van het officieel kiesbulletijn, met de kolommen eiken kandidaat voorbehou den, üp het officieel bulletijn staat Ducatillon onder nummer 1, Beerblock onder nummer 2 en Tffibbaut onder nummer 3. Het manifest duidt klaarlijk aan dat men om voor den domper te stemmen het wit punt mnet zwart maken onder nummer 3. Maar in plaats van onder de twee andere num mers de namen te drukken der kandidaten, heeft men onder nr 1 gedrukt Socialist en onder u" 2 Scheurmaker waardoor de dom pers altijd de christeue demokreten bedoelen. Volgens deze benamingen moest het publiek meenen dat Beerblock de eerste plaats en Ducatillon de tweede plaats innam op het kiesbulletijn, terwijl het juist het omgekeerde was. Dit bedriegelijk manifest werd in heel het arrondissement Dendermonde bij duizendtal len rondgestrooid op den buiten met het doel de kiezers in dwaling te brengen en voor Ducatillon vele stemmen te doen verloren gaan. In ons arrondissement hebben we reeds staaltjes van dergelijke politieke schurkerij ten bate der klerikalen gepleegd, meer dan eens bestatigd. Zulke schelmerij behoort tot de kunstgrepen der Aalstersche School. Het zou belangwekkend zijn, te weten of zulke deugenieterijen, die een wezenlijke on rechtvaardige mededinging daarstellen, niet strafbaar zijn voor 't Gerecht. Onderzoeken wij van nabij den uit slag der kiezing van zondag laatst. In 1894 behaalde de meest bevoordee- ligde liberale kandidaat 8575 stemmen terwijl de meest bevoordeeligde katho liek er 27271 behaalde, hetzij eene meerderheid van 18697 stemmen. Zondag laatst behaalde de katholiek M. Tibbaut 21909 stemmen hetzij 5302 stemmen minder dan in 1894, en dit zelfs zooveel minder alhoewel er nu meer kiezers zijn opgekomen. Van de andere zijde bekomen de Christene demokrateu en Socialisten gezamentlijk 12595 stemmen hetzij 4021 oppositie stemmen meer dan in 1894. Rekening houdende van deze 4021 stemmen, welke meest voortkomen van de kiezers die slechts eene stem bezitten mag men terecht zeggen dat den ach teruitgang geleden door de Dender- mondsche katholieken zeer aanzienlijk is, en dat de toekomst bun weiuig goeds voorspelt, daar zij nog wel eens met de 2000 stemmen der uitgebrachte witte bulletijns zullen, moeten afrekenen. Het is waar, de klerikaal is gekozen, maar niemand zal naïef genoeg zijn te gelooven, dan eene oppositie bij eene eerste poging zonder eene wel georga niseerde richting en door slechts eene (45* Vervolg). TWEE-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL Maar de heer Cadwnl, die over de onstuimi ge samonspraak van den vorigen avond na dacht, was niet meer op zijn gemak ook wist hij hoe dikwijls hij Rudolf nutteloos met zijue lange wandelingen vermoeid haden thans viel het hem in hoe de jongeling over ver moeidheid geklaagd had en hoe bleek hij er on der hun laatste gesprek uit zag. Dien avond was de oude man kwaad op Rudolf geweest maar thans was hij niet kwaad meer. Zijne gramschap was gekooid nu was hij ongerust over zijnen neef. Het eerste wat hij derhalve deed, als hij dien morgeud uit de kapalle kwam, was eens naar Rudolfs kamer te gaan. Hij vond er Ru dolf niet, maar wel den brief dien de jongeling hem geschreven had en die daar op de tafel lag. De heer Cadwal brak den brief open en las den korten inhoud. Het schrift stak hij in zijnen zak en ging met donker gelaat naar de ontbijtzaal. Onder het ontbijt werd er niets aangaande Rudolfs atwezigheid gezeid. Alice zoowel als M. Cadwal bewaarde eene pijnelijke stilzwij gendheid. Toen zij de tafel verlieten, legde de oude man zijne hand op den arm van zijne aange nomen dochter en leidde haar den tuin in. De jongen is vertrokken, zegde hij eens klaps als met eenen zucht. Ik weet het, onkel. Zoo Hoe weet gij het Wie heeft u dat gezeid Hij zelf. Het is geen uur geleden dat hij mij vaarwel gezegd heeft. Zoo, zoo En heeft hij u de reden van zijn vertrek gezegd Ja Dat wij getwist hebben gisteren-avond Dat hij mij over 't hoofd gezien heeft Dat bij mij kwaad maakte tot ik woorden zegde die ik misschien niet zou moeten zeggen hebben Heeft hij u dat gezegd Neen, daar heeft hij mij geen woord van gesproken. Ik dacht wel dat er iets onaange naams moest voorgevallen zijn, doch hij heeft van niets gebaard. M. Cadwal bleef staan en bezag Alice met doordringenden blik. En toch hebt gij daareven gezeid dat hij u de reden van zijn schielijk vertrek toever trouwd had B Ja, dat heeft hij gedaan. Onbeschroomd sloeg Alice hare blikken op, terwijl zij sprak en beide stonden aldus ver scheidende seconden in elkanders oogen te zien. Cadwals gelaat nam eene smartelijke uit drukking aan. Alice li zegde hij met schielijken aDgst «gij hebt mij eens beloofd dat gij nooit zoudt trouwen zonder mijne toestemming. Ja, onkel Olivier, en ik zal mijne belofte houden. Hij loosde eenen zucht die gelijk eene ont lasting klonk doch dan vroeg hij op eens Zeg mij, Alice bemint gij hem Zij bezag den onderling met eenen blik waarvan hij de diepte niet vatten kon. Onkel Olivier zegde zij met minzame weerdigheid. Zoo lang als Rndolf zelf mij die vraag niet doet, heeft niemand het recht ze aan mij te doen zelf gij niet. Ha, hij heeft u die vraag niet gedaan Neen Meent gij dat hij ze zou willen 4°en 3 Met vlugheid lette de heer Cadwal op iedere uitdrukking van haar gelaat, op iederen toon van hare stem. En iets dat hij of hoorde of zag deed hem bijna nederig vragen Voelt gij in uw hert iets tegen mij, Alico ti Haar zoetste glimlach verhelderde haar ge laat als zij antwoordde o, Neen, onkel Olivier. Evenwel was hij nog niet gansch gerust ge steld. Gij gaat u hierover toch met te veel be kommeren vroeg hij met eene soort van minzame aarzeling. Zij glimlachte en schudde het hootd. En zijt gij daar wel zeker van, Alice Zeer zeker antwoordde zij glimlachen de en dan bemerkende dat zijne oogen op haar gevestigd bleven, sloeg zij onbevreesd de haro op om zijnen blik te beantwoorden en voegde er met vaste on duidelijke stem deze woorden bij Ik bekommer mij hier niet over, om re den dat ik u zoo wel ken, onkel Olivier, en ik u zoo wel vertrouw. Ik berust op uwe recht- vcerdigheid, op uwe edelmoedigheid en op uw goed hert, wetende dat, om het even wat gij denken mocht, er een dag komen zal, dat wij het eens met elkaar zullen zijn. Dit alles weet ik, omdat ik u ken en ik wil bereidwillig naar dien komenden dag wachten. Het wachteu mag somtijds lastig vallen, maar bet is zeer heil zaam het is eene les, die ik zoo denk ik somwijlen eenigzins noodig heb en mis schien nog niemand anders dan ik insgelijks. Ja, onkel Olivier, ik ben bereid te wachten zoo lang als gij het verlangt. Zij zag hem vlak in de oogen als zij deze laatste woorden uitsprak, en zij sprak ze uit met wat meer klem dan zij tot nu toe op hare woorden geleid had Dan legde zij hare handen op zijne schou ders, omhelsde hem teeder en ging bedaard weg. Groot was de verwondering van Rudolfi moeder en van zijne broeders en zusters als zij hoorden dat hij, ofschoon nauwelijks van het ziekbed opgestaan, zoo schielijk vertrokken was, waarschijnelijk in gramschap, zonder aan iemand vaarwel gezeid en zonder aan ie mand eenig bescheed over zijn zeldzaam ge drag gegeven te hebben. Vrouw Freer was zoo verbitterd als verrast, want uit de houding van haren broeder maakte zij op. dat er tusschen hem en Rudolf een twist moest hebben plaats gehad. Werdt voortgezet.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1