Een Oude historie, of De deugd beloond. Briefwisseling. Iels over 't Muziek. Nog de Koek. Sajet, Breigoed, Korsetten, Kip-Kap. propaganda van acht dagen in dit ar rondissement de meerderheid had kunnen behalen, bijzonderlijk in een arrondissement als Dendermonde waar de katholieken iu 189-1 over de drij vierde der stemmen beschikten en w aar de ongehoordste schurkerijen zijn gepleegd om de arme werklieden schrik iu te boezemen b. v. hen te Hamme bij plakbrieven te verwittigen dat zij te kie zen hadden tusschen den honger of het verloochenen hunner politieke overtui ging- In gansch Belgie is dergelijk schan daal nog nooit gebeurd. (Later zullen wij daarop terug ko men.) Een onzer oude vrienden vertelde ons op Driekoningenavond, een historie waarvan hij de volstrekte waarheid bevestigde. Het was in den jare 18een tijdstip waarop de eentonigheid der oude politieke worstelingen bugou af te wisseleu door eeue reeks incidenten, waaruit men opmaken kon, dat de denkbeelden van noodige hervormingen en demokrati8clie nieuwigheden overal ingang vonden. Twee oude Aalstenaars kenschetsten de dub bele strekking Van Diepend iele hield zich aan den ou len stijl Duobeis waa voor de nieu wi ;heden. Overigens waren ze de beste vrien den der wereld en schepten er vermaak in el kanders, meeumg'a avoods bij een lekker glas bier te bespreken en te bestrijden. Zij praatten en zaagden zonder dat ooit de eeue voor de andere iets wou toegeven of een van beiden zijn ongelijk wou bekennen, (im mers zoo is 't in de politiek de mode,) niette genstaande al het vuur waarmede zij hunne opinie verdedigden. Lang bleven ze goede vrienden. Maar zeke ren avond werd de redetwist zoo hevig, dat hij tot geweld ontaarde en Van Diependaele ge heel buiten zich zelve was van gramschap. Vol dwazeu drift stoof hij op en diende zijn kame raad Dubbels eene m mumeutale muilpeer toe. E hb'ds pijp vloog in duizend stukjes, en de ar me politieker zag zoovele sterretjes voor zijne 00gen als er bij een heldren winternacht schit teren aan den hemeltrans. Vau nu af was het uit met de vriendschap tusschen Van Diependaele en Dobbels. Ze wa ren bloedvijanden geworden en zwoeren elkan der een overbiddelij ken oorlog. Natuurlijk werden er vervolgingen inge spannen. Dobbels kon de taart welke hij ont vangen had niet verteren, vertelde het voor val aan al wie het hooren wilde en weldra sprak iedereen van de zoo plotselings losgebroken vijandschap. Dobbels wendde zich tot moeder Justicia. Dadelijk werd een onderzoek geopend. Getui gen werden gehoord met de vleet en in den be ginne hield iedereen de veroordeeliug van don onderwetschen Vandiependaele veor onvermij delijk. De verklaringen der getuigen voor het Ge recht waren iets buitengewoons. Er waren ge tuigen die bevestigden dat Dobbels inderdaad een flinke muilpeer had gekregen, maar ande re beweerden, dat zoo de pijp van Dobbels ge broken was, zulks een toeval moest zijn, weer anderen hadden wel een klets gehoord, maar hadden niet zien slaan, nog anderen eindelijk wisten van niemendalle. Van Diependaele had echter machtige en in- vloedrijke vriendon hij ontsnapte aan de on aangenaamheden eener veroordeeling en ging heen met al de eer van een gewonnen slae. Maar het pleit was niet geëindigd. Van Die pendaele spande op zijne beurt een proces in tegen Dobbels en vroeg dezen rekenschap we gens den laster over hem, Van Diependaele, onder het publiek verspreid. Eeue groote me nigte volgde de bange bezonderheden dezer zaak, met zooveel belangstelling alsof het een drukpersproces gold. De advokaten vau Van Diependaele spraken hartroerende pleitreden uit. Met veel welspre kendheid toonden zij de schaamteloosheid aan de beschuldigingen tegen hunnen klant uitge bracht en verspreid door heel de stad. Iu som bere kleuren schilderden zij de wanhoop af van heel zijne familie, het radeloos verdriet zijner dochters, op het punt van te trouwen en wier huwelijk in duigen zou vallen, de schande ge worpen op den naam Van Diependaele, schan de terugvallend op zijn nakomelingschap de schade en het nadeel uit dat alles voort gesproten. Gedurende meer dan twee uren werd Dob bels zwarter gemaakt als een Congolauder en afgeschilderd als de laagste der ellendelingen. De advokaten van Van Diependaele vroegen de dood niet van Dobbels het was beter hem te laten leven en hem aan zijne wroegingen over te laten maar met tranen in de oogen eischten zij met eene van aandoening bevende stem eene voorbeeldige doornijpende straf voor den onwaardigen Dobbels. De uitslag van het geding liet niet op zich wachten. Ten gevolge der ruchtbaarheid aan de zaak gegeven, werd Dobbels veroordeeld tot een onberekenbaar getal inlasschingen van het vonnis in de dagbladen en tot een ontzag- lijke som als schadevergoeding. De arme Dobbels was ontroostbaar. Afgeran seld, uitgescholden en op den hoop toe veroor deeld. Een geleerde vriend troostte hem en trachtte hem de latijnsche spreuk te doen be grijpen Dura lexsed lex. Maar Dubbels was geen filosoof om daarmee tevreden te zijn en wat meer is, hij verstond geen latijn. Vau Diependaele werd beroemd en zijn po litieke ijver groeide machtig aan. Hij werd meer en'meer een geestdrijver en speelde eene aanzienlijke rol in de kiessectien, die te dien tijde bestouden. We dienen er echter bij te voegen, dat hij zich in 't vervolg wel wachtte zijne tegenstrevers in 't aangezicht te staan. Hij stierf in gevorderden ouderdom, zijne kin deren het voorbeeld nalatende van zijn moe dig gedrag en het bewijs leverende dat in de ze wereld de deugd altijd beloond wordt. Aalst, 6 Januari 1898. Heer Uitgever Reeds verschillende malen hebt ge gespro ken over de openbare verlichtiug, die gij te recht beknibbelt. De verlichtiug laat inderdaad veel te wenschen over, iedereen is het daar over eens. Maar wat doen en hoe den toestand klaar spinnen tusschen de stad en de gazkompanie. Die toestand sc iijnt zeer Ingewikkeld. Indien de kompauie ongelijk heeft, waarom de ver breking niet geeischt van h<'t kontrakt, dat de openbare verlichting nog lange jaren in handen stelt der gasmaatschappij Er bestaat een uitdrukkelijke overeenkomst waarover men reeds gepleit heeft. Eeue eerste maal heeft dp s ad verloren. Zou ze zeker zijn ook de tweede maal te verliezen en laat ze ons daarom i de duisternis gedompeld. Honderd maal verkieslijker ware het ge weest, hadde men met omzichtigheid gehan deld. Want in deze liclitkwestie schijnt de stad met klaar te hebben gezien, in alle geval zit ten wij met een kontrakt op den nek dat er nog verre af is te eindigen. Is er geen middel eene oplossing te vinden, welke iedereen zou tevreden stellen, zou men met de gaskompauie geene overeenkomst kun nen aannemen voor, de uilsluitelijke verlich ting door electriciteit Het zou volgens ons een groote stap vooruit zijn op den huidigeu toestand waaraan onverwijld verbeleringen m «eten toegebracht worden. Zou deze oplos sing onmogelijk zijn Zou ze integendeel niet gemakkelijk verwe zenlijkt kunnen worden? 't Zij met de mede werking der hedendaag8che maatschappij, waarvan de bezonderste actionaris sen zich ook bezig houden met electriciteit. Daar ik weet, dat uw blad zich bezig houdt met alle vraagstukken van openbaar belang, ben ik zoo vrij u deze overwegingen in te zen den, hopende, dat Gij er voordeel zult mee doen. Het is noodig dat onze bazen er al hunne aandacht op vestigen opdat er met gezegd worde dat men te Aalst niet kan wat te Niuove ot te Borsbeke werd gedaan. Een Abonnement, Voorwaar, voorwaar, ik zeg het u, het is eene weddingschap, er staat ge schreven in het zwart boek van Belze- bub, dat men ze zal ontmoeten overal waar goed werk te verrichten is. De knuppelmuziekanten van Aalst zijn de toekomende slangenspelers van Tra Diavolo. Men herinnert zich nog de sympho- nische fantazij den 13 juni laatst uitge voerd aan het Café Riche ter gele genheid van den optocht der Daen- sisten. Ze voerden daar met een merk waardig ensemble een geruchtmakend stuk uit en sloegen de maat, met orkest stokken waarvan de Jengte en de zwaar te deden denken aan de groote pijpen van duivelsch orgel. Denierbode heette dat een concert vo cal en als fijne musicus betreurde hij het zeer geen concert instrumental te hebben bijgewoond. Verleden zondag namen de Aaleter- sche knuppelmelomanea deel aan bet festival, dat in het arrondissement Dendermonde plaats hal. Zij hadden hunne orkeststokken met zich. Dit in strument is onontbeerlijk om op maat en in den vereischten toon te kunnen Bpelen. Op den hoed droegen zij een portret waarschijnlijk het konterfeitsel van den componist der uit te voeren muziek. Huu optreden is slechts met een hal ven bijval bekroond geworden. Zij heb ben zich bepaald bij gejank en beesten- geschreeuw in de straten van Dender monde, en in de kofühuizen rond de statie waar de Daensisten plaats had den genomen om de bullebakken te hooren. Bij hunnen terugkeer te Aalst be proefden zij eene nieuwe symphonie, die totaal mislukte. De menigte op het statieplein vergaderd vond geen smaak in hunne vunzen muziek. Voor zichtig dropen zij af, lijk weleer de flodderbroeken van den paus voor de troepen van Garibaldi. Dat alles beantwoordt niet aan de verwachting. Iedereen hield knuppel- meloman voor feniksen bekwaam tot grootscher dingen. Men verwachtte zich aan het concert instrumental sedert lang door Denderbode aangekondigd. Die heerkens hebben ongelijk hun musikaal instinkt te versmachten. Wan neer heeft het concert instrumental plaats? We durven hopen dat men ons niet te lang zal laten wachten. Dit zou ons zeer te pas komen, om in al hunne uitingen de zeden en gebruiken der wilden van het Aalstersche biunenland te bestudeeren daardoor zou het boek dat we zinnens zijn te schrijven over de Boschjesmans, Papoes en andere Caraï ben dezer streken te schrijven, zeer be langrijk worden. Ton gevolge der herziening van het kadaster en der herschatting der huurwaarden krijgen we te Aalst jaarlijks ne koek te betalen van 2000 franken. Minister De Smedt zegt dat onze stad pro- gres d doet. Het kan niet auders, immers als 't kiezing is, krijgen de kiezers saucissen naar beliefte, ze hebben alles voor 't pakken gelijk in het Luilekkerland, Zonderling progres hein Progres in de cijferkuude (zie onzs stadsverslugen) Progres in kazakkeerderij (zie de klerikale kreaturen) Progres in ellende (zie het getal der inge schreven noodlijdenden.) Progres in zedeloos heid (zie het getal onwettige kinderen.) Pro gres in onbekwaamheid en p trtijdigheid der dompers (ile al hunne werken.) Die onbekwaamheid en verregaande partij digheid is zoo schreeuweud, dat M. Van Vree- kern onze klerikale Senator, ze in de Hoogere Kamer met veel bitsigheid aan de kaak heeft gesteld De herziening van 't kadaster zegde hij, is toevertrouwd aan oubekwamen, die met buitengewone partijdigheid te werk gaan. Toch zegt Minister De Smedt dat Aalst pro gres doet. De belasiugsschuldigen danken hem voor dien ongevraag ieu lof. De eigenaars van groote gebouwen welke ledig blijven staan de houders van handelshuizen wier za ken meer en meer verkwijnen de bewoners van mindere winkels en werkhuizen, die met moeite de twee eindjes van 't jaar aaneenknoo- pen, zijn er verre af het progros aan te stippen door M. De Smedt aan den lande verkondigd. Wij gelooven eer dat de waarde der onroe rende goederen te Aalst vermindert in plaats vau aan te groeiou, en dit gelooven wij omdat het de volstrekte waarheid is. Niet alleen in de stad ook op den buiten ver mindert de waarde der onroerende goederen, ten gevolge der landbouwkrisis zonder voor gaande, welke thans heersoht, en fir oorzake deralgemeene crisis, welke thans overal nij verheid en handel doet kwijnen. De landbouwers zoowel als de stedelingen zullende schoone handelwijze van het kleri kaal goevernement met handgeklap onthalen. K. DASTER. 41, Violettestraat, Huis Paul Brussel, Groote Afslag der Prijzen. Liberale Trompettersclub. Zondag (9° dezer) om 10 ure voormiddag, alge- meene repetitie bij doe heer De Gols, Moorsel- 8chebaan In een vischwinkel. Boer Pol komt in een vischwinkel, beziet al de artikels en kan er niet toe besluiten iets te koopen. Met veel aandacht bekijkt hij de oesters welke op den toog pronken. Menheer, wat is dat vraagt Pol. De winkelier antwoordt ongeduldig Dat zijn oesters. Is dat goed om eten Ja, zeer goed. Hoe moet men dat eten Wel verduiveld ge kraakt dat lijk een noot en slikt het binnenste op. Geef er mij twee De boer betaalt zijn twee oesters en verlaat den winkel met een air, alsof keizers kat zijn nicht was. Pompierderij Menheer Polle Paepe wonende Molenstraat 75 te Aalst zou ons volgens de belofte van een zeeppapierken de noodige inlichtingen geven over de scharminkeling in 't pompierskorps waarover zooveel gerammeld wordt in de stad. Men bood ons aan, die inlichtingen te gaan halen ten huize van den Bevelhebber der vrije Brandweer, maar de man doet affairen en dan komt men dikwijls te ongeleger uur. We vroe gen dus een briefje en beloofden den timber te zullen betalen. Rekent dan al op het woord van zulke vod den, gepatroneerd door priesters. Wij hebben nog geen woordeken uitleg ontvangen, en dat spijt ons zeer, want we dragen de pompiers een goed hart toe. Wie wie wie zal ons dat harrewar eens duidelijk verklaren Hocus Pocus Passé Men doet opgravingen onder het oud stad huis. Men zegt, dat een oude tooveraar en ster- rekijker ontdekt heeft dat daar groote schat ten begraven liggen, geborgen in ijzeren kof fers die elk gesloten zijn met zeven stalen springveren. Het zijn de stukken van vijf frank in 1860 door de liberalen met de stadsgoten in den grond gestoken. Nu is de stadskas zoo ledig als een z'eepblaas en de dompers hopen den schat te vinden en daarmee de gemaakte gaten toe te stoppen. Anderen vertellen dat uit archeologisch oog punt, de opgravingen tot belangrijke ontdek kingen zullen leiden. Als 't maar waar is zei Pier-Cies en hij goot de rijstpap iu den verkenstrog. Natuurlijke Missen. Het is in sommige plaatsen een zonderling gebruik lu 't midden van don n icht mis te doen voor een half dozijn dwalende pakkemans, die het buiten te koud wanen om rond te kuieren, en liever iu de s iki istij zitten achter een blo zend stoof ken. Niet alleen kunnen ze zich daar goed war men, maar ze ontvangen er leerrijke onder richtingen over alles wat hunne zaligheid en de kiezing betreft. We weten niet, wie de kolen betaalt die daar verbrand worden of het de kerkfabrie ken zijn of de priesters die den leergang geven van godvruchtigheid en dau de nachtmis doen. Maar we weten dat zulke nachtmissen een dubbel nadeel te weeg brengen 1° De inwoners moeten eene goed ingerichte waakzaamheid derven 2° De stad moet het deficiet der kerk fabrieken dekken. Indien de katholieken van Aalst op 3 jaar tijdzooveel vooruitgang iu mi arrondissement hebben gemaakt als de katholieken van Den dermonde mogen ze van nu af min de profondis beginnen zingen en wordt bi inen 25 weeks- kens de Woestekliek opgelaten. Le Courrier de Bruxelles tolk van 't Bis dom stort bittere trauou over de kiezing van Dendermonde zoo schrijft hij «Wij zouden ongelijk hebben de oogen te sluiten over de groote onheilen die deze n kieziug voorspelt. i, Het werk der verdeeldheid verricht door x de Christeue demokrateu heeft zich op eene pijnlijke en voorbeeldige wijze veropen- baard. Wij zullen geene rekening houden "der stemmen behaald door de christena demo- x krateu, wij zullen niet onderzoeken hoeveel x liberale kiezers huu de stem hebben ver- x leend, maar wat wij moeten bestatigen, dit x is, dat onze katholieke kandidaat 5400 x stemmen minder bekomt dan onze meest x bevoordeeligde kandidaat in 1894 en dit on- x danks het vermeerderen van het kiezers* korps Wie goed begrijpt, heeft maar een woord noodig, niet waar Denderbode Eene misgreep. 't Was maandag morgeüd en nog half duis ter, toen ik met haastigen stap langs de Mo lenstraat in de stad inkwam. Voor mij reed de doodwagen. Het paard stapte met hangende kop voort. Het zicht van die eenzame lijkkoets stemde mij treurig tegen en deed in mijnen geest akelige gedachten op rijzen. Waar toog de koets heen In welke arbei dersgezin had de dood weer een slachtoffer ge kozen? Welke arme ging men weer alsnen hond ten grave voeren Slechts twee persone volgden het zwart gevaarte en maakten den aanblik nog treuriger. Plotseling bleef de lijkwagen staan voor het huis van Leo Gheeraerdts, burgemeester van Aalst door de gratie der trippeukiezing. En toen ik naderkwam bemerkte dat de vermeen de lijkwagen eene kar was met eene beerkuip daarop. Alwie oazen fraaien lijkwagen heeft gezien zal mijne misgreep gemakkelijk begrijpen. Eenieder zou onze rouwkoets vau wat verre af, met eene beerker verwarren. Maar wat ze niet zullen begrijpen is het geen ik later hoorde zeggen namelijk, dat men den maandag voormiddag, dus bij klaren dage, in 't midden van de stad, de aalputten ruimde van onzen burgemeester en met die stinkende beerkuipen door de straten van Aalst reed. Is dat waar Bestaat er geen reglement voor den burgemeester. Of is het reglement maar gemaakt voor de domkoppen die dwaas genoeg zijn het na te leven. Trapganzen. Indien er soms grappenmakkers zijn, die een kameraad .een toertje willen spelen, hoe ven ze met hem op de trapganzenvaugst uit te gaan langs de Nijverheidsstraat. (Hof van Je- lie's fabriek). Langs de afsluitingstralie van den ijzeren weg, kan men hem best weg stoppen voor en kele dagen. De putten in den bijgang, zullen voor het ganzenvuur dienen en indien hij ge zelschap behoeft zal hij in den omtrek snullen genoeg vinden

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2