Krot, DE STERKSTE WIL Nummer 5 Zondag 115 Januari 1898. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 40.000 franken. MISBRUIK. Voor den Arme. Vivan de Garde civiek Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad ynrop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST n Gewone, 15 centiemen Prijs der Armoncen EekUm(m 7S centlomen t« drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 15 JANUARI. De dompers die tengevolge der saucis- senkiezing van 1B95 tegen den wil des volks op het stadhuis kwamen zijn de felste kleppers van het land. We lezen in het stadsverslag van 1895 op bladz. 21 De gemeenterekening, voor het dienst jaar 1894, door de Bestendige Deputatie, bij besluit van 26 juni 1896, goedgekeurd, beloopt tot Algemeene Ontvangsten 669.872.75 Uitgaven 604.764.33 Dus een batig slot van 94.108,42 Maakt de aftrekking en dan zult ge vin den 65.108,42 franken of 29000 franken minder, Verder in de begrooting van 1896 treft men nog verschillen aan ten beloope van meer dan 10,500 franken. Te zamen omtrent Voor de honderdste maal herhalen we en zullen blijven herhalen Bedrog of mis grepen. M. Bethune, Schepen van financen moet daarover ophelderingen geven. Indien M. Bethune de comptabiliteit der kieskosten zoo goed heeft gehouden, moet het er lief uit gezien hebben. M. Bethune en M. Gheeraerdts antwoor den niet. Zou M. Duwé kerkfabriek van 't kappeleken van St. Job, die toch kan tellen hoeveel emmers beer in eene kuip gaan dat niet kunnen uitrekenen Onze champetters die nochtans niet te vet betaald worden, mochten kie zen Hun plaatsken verliezen of hun - nen winkel sluiten. Waarom Om hen te beletten misbruik te ma- (46e Vervolg). TWEE-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL De kinderen waren ontroostbaar, en in Vio- letta's oogenflikkerde een zeldzaam licht als zij het nieuws vernam. Dat is uw werk, veronderstel ik zegde zij tot Alice, als zij deze in den tuin ontmoet te. Wij hebben het waarschijnelijk aan u te danken, dat Rudolf hier weer de verstooteling is I Alice antwoordde niet aanstonds. Het was pijnelijk aldus door Rudolfs zuster misver staan te worden en toch zij vergaf het aan Violetta, denkende dat de vijandelijkheid van de jonkvrouw jegens haar uit de liefde ont sproot die zij haren broeder toedroeg. Gij antwoordt niet alzoo beet Violetta haar toe gij kunt niet loochenen dat het uw werk Alice liet hare oogeu over het in de zon ba dende landschap zweven, terwijl een teeder medelijden over haar kwam. Neen, Violetta, ik kan het niet volstrekt loochenen, antwoordde zij droomachtig en ging voorbij. Met het hoofd vol toornige gedachten, keer de Violetta naar het kasteel terug, ken van hunne macht ten voordeele van hunnen winkel, Maar de stadsbedienden, en d8 be dienden van het \Veldadigheidsbureel mogen herberg, winkel en bazar hou den. Alhoewel zij meer dan de agen ten misbruik kunnen maken van hun nen invloed. 't Is schande. Ouder het huidig stelsel worden de ledeu der weldadigheidsbureelen be noemd door de gemeentebesturen. De benoeming der per sonen gelast met den belangrijken dienst der openbare wel- dadigheidwordt dus overgelaten aan den willekeur van hoofdzakelijk politieke korpsen. Is dat geen onbetwistbaar gebrek van inrichting waarvan het onvermijdelijk gevolg de inmenging is der politiek in zaken waar deze nooit zou mogen in dringen De ongelukkigen door het noodlot gedwongen de hulp der openbare liefda digheid in te roepen zijn reeds genoeg te beklagen. Het is noodig hunne waar digheid boven de kuiperijen der politiek te plaatsen hun eergevoel te verheffen boven de schande van het kiesbedrog. Zooals het bestuur der Weldadigheid thans bestaat kan het aanleiding geven tot de schreeuwendste misbruiken. De geschiedenis is daar om t« bewijzen dat het pauperisme een open veld is voor 't bedrog en de verslaving. Wanneer men in aanmerking neemt, hoe groot een getal kiezers thans ter stembus wordt geroepen en hoevelen daarvan door de omstandigheden ver plicht zijn hunnen toevlucht te nemen tot het arm bureel, mag men zonder vrees voor overdrijving verklaren, dat het lot der heerschende partij af hangen kan van de richting aangenomen door het bestuur der weldadigheid. We zeggen, dat de politieke korpsen daardoor blootgesteld worden aan eene prikkelende verleiding welke helaas maar al te dikwijls onweerstaanbaar wordt. Op het terras ontmoette zij, Vernon. Zij heeft het bekend 1 Zij heeft geene schaamte De schoone dame zonder genade, alzoo zou zij moeten genoemd worden.... Zij loochent het nietIk geloof dat zij er trotsch op is. Waarop Waarvan spreekt gij vroeg Vernon. «Van Rudolfs verbanning! Het is zij die hem weggezonden heeften hij zal nooit, nooit terugkeeren ik ken hem te wel. Ah, waarom zijn er zulke wreedaardige, hardvochtige vrouwen En heeft zij het bekend Wel, dat heet ik openhertig zijn.... Die arme Rudolf! Maar het is ook een koppigaard hij wilde niet ge waarschuwd worden. Ik heb mijn best gedaan. Ik zegde hem hoe zij bestond en dat zij met hem zou spelen en hem voor den gek zou hou den, gelijk zij nu bezig is met den jongen Mor- risson voor den gek te houden, en hem dan zou wegwerpen gelijk eenen ouden handschoen. Zij is zeer doortrapt zij kent het beste mid del om hem voor altijd buiten Marchwood te sluiten. Violetta's oogen straalden van gramschap. En denk eens riep zij nu zal mijn eigen broeder niet op mijn trouwfeest zijn 1 Vernon, meent gij dat zij er zou tegen zijn indien hij daarvoor naar hier wilde komen Ik zon u niet aanraden te pogen hem naar hier te doen komen antwoordde Ver non. Onkel is er de man niet naar om lang komedie te dulden, en wie of wat ook de oor- De mogelijkheid der misbruiken is zoo waar, dat de wet zelve ze voorziet en zeer strenge straffen bepaalt voor zekere feiten van drukking, welke des gevallend zouden kunnen plaats heb ben. De wet schrijf! voorzorgsmaatrege len voor en bepaalt straffen, maar die wet is volstrekt zonder uitwerking. Waarom zult ge vragen. Wel juisl ter oorzake der moeielijkhedeu welke de gene ontmoet, die de misbruikeu zou willen te keer gaan, en bewijzen im mers de slachtoffers der misbruiken zijn niet onafhankelijk genoeg om ze aan te klagen. Ze durven niet uit vrees voor de bete broods. De armen zouden het stilzwijgen ver kiezen boven het gevaar zich bloot te stellen aan de weerwraak, Wblke onder duizend verschillende vormen hen zou treffen, en hun onder alle slag van voor wendsels het beetje voedsel zou ontruk ken. De wet is onmachtig om de misbrui ken af te weren. Het eeuige redmiddel ligt in de wijziging der inrichting zelve. De benoeming der leden der weldadig heidsbureelen moet totaal gewijzigd worden en het zou den gemeenteraden niet mogen veroorloofd zijn als vaders der armen mannen aan te stellen, die geheel zonder kontrool handelen en maar al te dikwijls beulen zijn in plaats van vaders. De hervorming, die wij eischeu maakt meer en meer de openbare aan dacht gaande, ze werd onlangs nog op geworpen in het Congres der Liberale Werklieden en een der afgevaardigden van den Liberalen Werkmanskring van Aalst het programma van zijnen Kring ontwikkelend toonde aan dat het noo dig is in de Weldadigheidsbureelen mannen aan te stellen behoorende tot de verschillende gezindheden. Die woorden vonden bijval. Wij ook meenen dat zulks de goede oplossing is der kwestie. Men zou aan de gemeente raden het recht ontnemen de leden der weldadigheidsbureelen te benoemen, de ze zouden aangesteld worden door de verschillende politieke partijen op de basis der Evenredige vertegenwoordi ging- zaak zij vaa die eeuwige twistzakkerij, dat moet op den duur toch al Rudolfs kansen ver nietigen. Niemand anders dan Alice Tenant zal Marchwood erven dat zult gij zien. Dat zeg ik ook en eenieder zegt het, eenie der buiten Edmond. Hij alleen heeft vertrou wen in die venijnige slang.... O, wat zijn de mannen toch blind Sedert zijnen twist met zijnen neef was oom Cadwal zwijgzaam en donker, maar aan zic-h- zelven had hij nog niet willen bekennen dat het hem speet en, gelijk altijd het geval is in deze onzekere gemoedsstemming, kon hij niet nalaten over hot betwiste punt te spreken. Die jonge-spring-in-'t veld, hij meende zijn spel goed verborgen te hebben maar ik had hem doorgrond. Hubert Morrissou is wol twee Rudolfs Stanhopes weerd. Alice sloeg glimlachend de oogeu op eu zegde Onkel Olivier, indien gij niet beter kunt beoordeelen, dan zou.it gij waarlijk best doen uwe beoordeeling voor u te houden. Wat? Gaat gij u als de bewonderaarster van Rudolf Stanhope aanstellen n Dat heb ik nooit gezeid ik zou nooit met zoo veel minachtting van den erfgenaam van den heer Cadwal wilde spreken. De oude man trilde. Luister, Alice zegde hij laat ons eens vooral met dit onderwerp gedaan maken. Ru- dolf begrijpt zijueu toestand aangaande dit landgoed, eu het wordt tijd dat gij den uwen begrijpt. Mijn neef is mijn erfgenaam niet en We sluiten ons ten volle bij deze op lossing aan en meenen dat zij een der eerste en bezonderste punten moet zijn van het programma der liberale partij van Aalst. De mandatarissen der verschillende partijen zouden een wederzijdsch toe zicht uitoefenen en de ware armen zou den er baat bij vinden. De hervorming die we voorstaan is rechtvaardig, daar door zou de openbare weldadigheid eene wezenlijk meuschlievende instel ling worden te midden van den immer heviger wordenden politieken strijd Weet ge 't nog jongens I 't Was in den tijd van kolonel Leclercq, in den tijd van den grij zen kolonel Dan was 't nog plezierig hé, bij de Garde ci viek. De kolonel was een brave man en zijne luitenanten zoo braaf als hij. De oefeningen waren kort en goed, alles ging met spoed. Nu «n dan een wandelingsken met muziek aan hoofden als het te warm was Raposez I armes 11 Portez armes Rompez les rangs I! Dau was er leute dan werd er eens ge lachen eu na de exercitie ne ferme pot gepakt. En cu.... Heere Jesus Na elke exercitie loopt ieder tierend en razend henen, de helft der wachten hebben buikpijn, alleen vau het zuur gezicht vau den nobelen major Ho nu ziju al de gard eci vie ken zoo tevreden. De liberalen waren nog meester in de garde civiek en dat mocht niet ziju. De kiesomschrij vingen werden derwijze veranderd, dat de klerikalen baas werden en nu roept ieder een, niet waar Vivan de garde civiek 1! De major, de beminnelijkste mensch d:r wereldwordt nuvan al de wachten gaarne ge zien. llij kan zoo zuurzoet kómmaudeerea, hij is zoozeer bewust van zijne onmetelijke oor logskennis, dat hij tot een simpele garde spreekt als tot nen hessem, eu tot zijue luite nants als tot... Enfin iedereen roept Vivan 1 de garde civiek. Maar 't zal nog beteren. Indien de nobele majoor en zijn paardeken strabante kerels zijn, de kapiteins en luitenanten zijn over 't algemeen nog goei jongens, die eens van ouder 'toog van den opperbaas, nog al lichte lijk den blauwen voorschoot laten uitkan ;en, pannekoeken laten bakken iu den versleten kepi van een veteran of boterhammen met plattekees laten eten onder de muren van 't Kerkhof van Père Lachaise te Hofstade. Vivan de garde civiek t zal het nooit zijn. n Gij hebt hem dus onterfd Onterld is een streng woord om aan iemand anders dan aan eenen zoou te worden toege past. Marchwood is geen onverkoopbaar en on vervreemdbaar familiegoed. Ik mag er mee doen wat ik wil. Mijn erfgenaam, die is mijne dierbare aangenomen dochter, die ik als mijne eigene dochter gemind heb en die voor mij het teederste en toegenegendste van alle kinderen is geweest. Thans zijt gii meesteres van March wood tot name, Alice nn mijne dood zult gij in wezenlijkheid de meesteres zijn Hij nam haar aangezicht tusschen zijne han den eu boog zijn hoofd over haar. Zij knielde voor hem en beantwoordde zijne liefkozing met al de warmte eener beminnende natuur maar haar gelaat was ongewoon .ern stig. Zij week een weinigje terug eu bezag hem met eene teedere .uitdrukking in hare schoone oogeu. Onkel Olivier zegde zij met hare klare onbeschroomde stem gelooft gij dat uw vader u onvoorwaardelijk het landgoed March wood zou achtergelaten hebben, indien hij had- de kunnen voorzien, dat gij uwe en zijne bloedverwanten zoudt verloochend hebben en dat gij het oude familie-erfgoed aan het kind van eenen vreemdeling zoudt vermaken M. Cadwal was zoo verbluft over deze vraag dat hij eene poos geen woord spreken kon. Alice sprak voort Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1