Krot. DE STERKSTE WIL 15de Jaar. Nummer 4 Zondag 23 Januari 1898. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 40.000 franken. MISBRUIK. Vastenavond. Liberale Werkmanskring. De Reepers. Sint Sebastiaan. Eerbied voor de Dooden. Het Krotverslag. Abonnementsprijs j dTn buiten Vflorop betaal 9 PIIIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST j per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 22 JANUARI. De dompers die tengevolge der saucis- senkiezing van 1895 tegen den wil des volks op het stadhuis kwamen zijn de telste kleppers van het land. We lezen in het stadsverslag van 1895 op bladz. 21 De gemeenterekening, voor het dienst jaar 1894, door de Bestendige Deputatie, bij besluit van 26 Juni 1896, goedgekeurd, beloopt tot Algemeene Ontvangsten 669.872.75 Uitgaven 604.764.33 Dus een batig slot van 94.108,42 Maakt de aftrekking en dan zult ge vin den 65.108,42 franken of 29000 franken minder, Verder in de begrooting van 1896 treft men nog verschillen aan ten beloope van meer dan 10,500 franken. Te zamen omtrent Voor de honderdste maal herhalen we en zullen blijven herhalenBedrog of mis grepen. M. Bethune, Schepen van financen moet daarover ophelderingen geven. Indien M. Bethune de comptabiliteit der kieskosten zoo goed heeft gehouden, moet het er lief uit gezien hebben. M. Bethune, M. Leo, M. Duwé hebben niet kunnen antwoorden. Zou Achiiles de vaantjesman, die zoo wel de rekening kon opmaken van Voor Taal en Vrijheid ons geene ophelderin gen kunnen geven Onze champetters die nochtans niet te vet betaald worden, mochten kie zen Hun plaatsken verliezen of hun - nen winkel sluiten. Waarom Om hen te beletten misbruik te ma ken van hunne macht ten voordeele van hunnen winkel, Maar de stadsbedienden, en de be dienden van het Weldadigheidsbureel mogen herberg, winkel en bazar hou den. Alhoewel zij meer dan de agen ten misbruik kunnen maken van hun nen invloed. 't Is schande. Groote stoet rlen Dinsdag van Vasten avond ten voordeele van het werk der kleeding der eerste communiekanten. Al de vrienden van leute en weldaad zullen zich vooi dien dag beieiden om er prachtig uit te zien. Zondag 30 Januari prachtig Avond feest Turn, Zang, Tooneel en Muziek, Ten 6 uren 's avonds in Concordia ten voordeele van 't werk der kleeding. Kaarten van 1 fr. en 50 centiemen. Heden Zondag 23 Januari, schoon feest bij de Blauwe Ree pers. We verzoeken al onze vrienden die feest zoo talrijk mogelijk te willen bij wonen. Heden avond in 't Lokaal van St. Se bastiaan prachtig Feest. Dat niemand ontbreke. Verleden maandag had de burgerlijke teraardebestelling plaats van den major Moerkercke. De talrijke vrienden en bekenden, die aan den lijkstoet deel na men zagen met verbazing eene kar me een gevuld beerstuk erop, plotselings de Zoutstraat inrijden, juist toen de lijkstoet dezelfde straat inkeerde. Van daar af tot aan de kerkhof baan, zegge twintig minuten verre reed de stinken de, uit zijpelende beerkuip vlak voor den doodwagen. Is't een toevallig samentreffen, of is 't eene voorbedachte smeerpoetserij. Die vraag werd door al tie vreemdelingen jesteld en bet is noodig, dat ze voor de eer onzer stad opgelost worde. Terecht zal men anders denken, dat er in onze ïlerikale stad ellendelingen gevonden worden wier ziel laag en bedorven ge noeg is om het lijk van een braaf en- verdienstelijk burger te beledigen en te jevuilen, Een feit stellen we vast De policie heeft het schandaal laten begaan, het was beuren pliebt die beerkuip te belet ten voort te rijden. Art. 1 der Policie- verordening op het ruimen en vervoe ren van beer en op het ruimen der stadsriolen te Aalst afgekondigd sedert 30 september 1853. verbiedt het ver voer van beer in villen dag. Heeft de policie, welke zoo schanda lig een gemeentereglement heeft laten overtreden, ten minste getracht den naam te weten van den overtreder, heeft zij tegen hem proces-verbaal op gemaakt. Indien zij den voerman niet kent, of den eigenaar van het gespan, of de ke rel die den voerman heeft te werk ge steld, dat zij een enk west opene we zul len baar helpen en we zullen weldra den plichtige opsporen, hij dient voor beeldig gestraft te worden, opdat zulke feiten geen plaats meer zouden hebben. En wie weet Voor de~oplossing der kwestie die wij opwierpen zal het be langwekkend zijn te weten wie de eige naar is van het smerig gespan en wie den voerman de lijkonteerde taak heeft opgelegd. Voor het oogenblik dringen wij uiet aan op de voorbedachtheid, hoewel ze onbetwistbaar schijnt in de oogen vao velen, We zullen wachten tot er licht kome iu deze zaak. Indien het echter inderdaad waar is, is het de laagste der laagheden. De eigenaar der beerkuip moet uitleggingen geven, zoo niet maakt de policie zich medeplichtig aan lijkonteering, we wachten nieuwsgie rig naar die uitleggingen. Terloops stippen wij aandat gedu- renie de begrafenis plechtigheid ver ontwaardigde protestatien zijn opgeste gen. Een oud-officier heeft zijne kaart aan personen van Aelst behandigd en heeft hen verzocht het schandaal in de nieuw sbladen te schandvlekken. Des noods zullen wij met zijne toestemming van zijnen naam gebruik maken. Nog andere personen vreemd aan on ze stad hebben zich bij deze protestatie aangesloten en we laten hier eene sa menspraak volgen, welke wij na de be grafenis hebben gehoord. Die samenspraak tusschen twee acht bare personen toont aan, dat zoo de aan wezigheid dier beerkuip eene protesta tie is tegen de afwezigheid van priesters bij de teraardebestelling van Major Moerkerke, de bedreven laagheid niet tot eer strekt der plichtigen, noch tot eer der geestelijkheid welke men heeft willen wreken. X 't Is een dier deugenieterijen welke een der kenschetsen zijn van do Aalstersche dompers. Z Het verwondert mij in geenen deele. Elk weet, dat zij te Aalst tot alles in staat zijn. X Zelfs tot het beleedigen ran het stoffelijk overschot van een man, die tijpe was van rechtschapenheid en eer. Z 't Is zoo stom als beest. De lie den met Batyrischen geest bezield zullen zeggen die beerkuip vervangt de pries ters, Indien de kleppers van ons misbakken stads bestuur fijne rekenkundigen zijn, moeten ze toch den duim leggen voor de cijfertwijnders en getallenspinners onzer kerkfabrieken. Een voorbeeld cal wellicht voldoende zijn om mijn gezegde te staven. Iu het stadsverslag van 1894 leest men op bladz. 38 De |begrooting voor 1895, der Kerkfabriek van St. Jozef, bevat in 't kort Ontvangsten fr. 13,894,92 Uitgaven fr. 13,517,00 (47* Vervolg). TWEE-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL Onkel Olivier, indien gij van iemand anders, die een prachtigen landeigendom bezit, sedert eeuwen van geslacht tot geslacht in dezelfde familie gebleven, moest hooren zeggen, dat hij den zoon zijner verstooten had om het familie erfgoed aan een meisje te laten overgaan die zijne pleegdochter was geweest, ik ware belust te weten wat gij daarvan zeggen zoudt... Doch neen het moet mij niet eens belusten want ik weet het ja, gij zoudt zeggen dat die man een domkop is, en dat zijn testament zou moe ten gebroken worden dat het meisje een slim me konkelaarster zijn moest die niet verdiende dat men haar een cent achterliet. Dat zoudt gij zeggen en vele andere eerlijke lieden met u Zij bezag hem zonder vrees en juist op dit oogenblik scheen eene van hare natuurlijke vroolijke vlagen als een zonnestraal over haar gelaat. Onkel Olivier, gij hebt mij, zoo wel in pratijk als in theorie, zulk aanzien en zulken eerbied voor het eigendomsrecht, zulk eene diepe overtuiging over de weerde van dat recht aangeleerd en ingeprent, dat ik —zelfs om u te behagen niet denken kan, dat familie aanspraken niets zijn en dat de familiegoede- reu er des te beter om zijn met verruild te worden van hand tot hand, of verdeeld of ge deeltelijk verkocht naarvolgens het goedvinden van den tegenwoordigen bezitter. Ik leef te lang op de erve van Cadwal om niet geleerd te hebben wat men doen kan voor menschen en plaatseu met de erfgoederen in de recht- streekscbe lijn te behouden, onder dezelfde goede overleveringen, onder den zelfden naam en hetzelfde geslacht. Zijn er hier geen men schen wier vaders en grootvaders gedurende vele geslachten in den dienst der Cadwals ge boren werden en leefden en stierven Ligt het kerkhof niet vol grafsteenen van de Cadwals en en hunne getrouwe boeren Is de oude plaats niet vol legenden en overleveringen van het oude geslacht Ben ik niet opgekweekt met eene heilige liefde en een grooten eerbied voor alles wat Cadwal heet Gij zelf hebt gij geene geneugte gevonden in mijne liefde voor het oude kasteel en zijne achtbare overleveringen En toch luister, onkel Olivier, luister, en bloos over uwe onstandvastigheid en toch, eischt gij van mij dit alles uit te roeien, alles uit te roeien, alles wat gij mij hebt leeren be minnen en eerbiedigen en het oude kasteel van Marchwood overgaande in vreemde handen, zou ik moeten verlagen tot een gewoon nieuwerwetsch huis Geen druppel van het bloed der Cadwals vloeit door mijne aderen ik ben niemand, ik bezit zelfs geen stamboom die de moeite weerd is om van te spreken en Overschot fr. 377,92 In hot stadsverslag van 1895, leest men op bladz. 40 toch, het is voor mij dat gij uwen neef wilt ont erven uwen Latuuriijkeu erfgenaam, en dat gij Marchwood wilt verlaten aaneenen fortuin jager die met mij zou trouwen voor mijn geld... Ha, onkel Olivier, laat u bijtijds waarschuwen vertrouw nooit eene ^rouw Eu zijt gij nu geheel uitgesproken, Alice vroeg hij op bedaarden toon. Daar zij niet antwoordde, vervolgde hij met koele vastberadenheid Om reden, indien gij gedaan hebt gij mis schien mijn testament zult willen lezen.... Het is een testament, zoo klaar en zoo duidelijk, dat het niet kan verbeterd worden en dat ik niet pogen zal te verbeteren. Zij bezag hem strak in 't gelaat, en in hare schoone sineekende oogen lag er iets zoo on weerstaanbaars, dat zijne eigene trekken wat ontspanden, en hij streelde hare hand met zij - ne hand. Gij zijt een goed kind, Alice Gij zij t edel moedig en rondborstig; maar, gelijk gansch uwe kunne, niet praktisch. Al nat gij gezeid hebt is waar in zekeren zin maar de dingen kunnen niet altijd op dezelfde wijze voortgaan. Het Oude Testamont maakte plaats voor het Nieuwe. Edoch laat er ons niet meer over spreken. Ik had er nooit moeten van gewagen, maar ik meende dat gij uwen toestand bier kendet, zoo iedereen hem kent. Onkel Olivier zegde zij, steeds voor hem geknield, en haren onbevreesden blik vol op hem latende rusten ik had reeds mijne twijfelingen vroeger en tot vandaag toe was ik niet bepaald zeker ik gevoelde niet dat ik eeuig recht had om te spreken. Thans dat ik alles weet thans dat gij mij in duidelijke woorden gezeid hebt wat gij hebt gedaan, mij ne gedachte niet reebt uit te zeggen. a Dat hebt gij zeer duidelijk gedaan, Alice, en ik heb u volkomen begrepen. Er hoeft niets meer over deze zaak gezegd te worden. Ja tocb, onkel Olivier, er moet nog meer worden gezegd antwoordde Alice minzaam. Ik moet u doen verstaan dat het mij onmo gelijk zou zijn u op Marchwood op te volgen, terwijl uwe bloeü ver wanten zouaen onterfd zijn. Een diepe rimpel kwam op Cadwals voor hoofd een rimpel dien Alice er niet dikwijls op gezien had. Ik meende dat gij veelaan de plaats hield, zegde hij scherp. En dat doe ik. Ik bemin ze meer dan alle andere plaats. Zij is de eenige thuis dien ik ooit gehad heb en de gelukkigste thuis dien een kind of eene vrouw hebnen kan. Maar, on kel-lief, het is de plaats uiet die in mijn herta ligt het is de liefde welke ik hier ontving dié ze geheiligd en gezegend heeft. Hier vond ik eenen tehuis, omdat gij er waart gij die voor mij een vader en eene moeder waart tege lijkertijd—gij die mij nooit eene smert hebt laten storten. Dierbare onkel Olivier, denkt gij dat ik Marchwood zou beminnen indien bet niet uw tehuis was en indien uwe liefde het niet mijnen tehuis gemaakt hadde. Wordt voort ge get.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1