Ons Onderwijs. Weldadigheidsbureelen. Electrisch Licht. Kip-Kap. Santa Kliekkaka. Sajet, Breigoed, Korsetten, Sterfgeval. De begrooting voor 1896, der Kerkfabriek van St. Jozef, bevat in 't kort Ontvangsten fr. 13,894,92 Uitgaven fr 13,517,00 Overschot fr. 377,92 Kcskeje Voe 1 Twee opvolgende begrootin gen zonder een ceutiemken verschil I De op brengst van gitten, offerblokken en dies meer wordt twee jaren vervolgens op dezelfde som beraamd. Hoe komt dat Heeft men eenvou dig de voorgaande begrooting gekopieerd Dat kan niet zijn, immers, de Kerkfabriek bad aan de stad eene toelage gevraagd, die werd toegestaan en dus in de begrooting bij de ontvangsten moest gevoegd worden. 01 hebben de cijferkundigen van St. Jozef daar geene re kening van gehouden. Maar er is meer. Indien de begrooting van 1895 eenigzias de uitslagen hadde opgeleverd welke men voorzien had, zou men kunnen aan nemen, dat twee jaren vervolgens inkomsten en uitgaven omtrent gelijk worden beraamd, maar volgens het stadsverslag in de rekening voor 1895 als volgt Ontvangsten fr. 5,391,23 Uitgaven fr. 3,883,76 Overschot fr. 2,507,47 Dat maakt in ontvangsten, uitgaven en over schot verschillen van 8000, 10Ó00 en 2500 fr. in ronde cijfers, en |niettegenstaande deze on ver .vachte uitslagenwordt de begrooting voor 1896 tot op den laatsten centiem opgemaakt als voor 1895. Kerkfabriek en mysterie De heeren dier Kerkfabriek verdienen een vaantje, 't Zijn telle jannen in den kalkul. Indien gij nu zulke begrootingen ontvingt, waarbij weinig of geen uitleg wordt gegeven, wanneer men u eene rekening voorlei sluiten de met eau overschot van 2500 franken en men zou u zeggen Toe, toe, keurt dat mair goed en geef ons nog 500 franken die we van doen hebben om een afsluitingsmuurken te metseD Wat zoudt ge zeggen Halte la cijfertwijnders en getallenspinners geelt ons eens uitleggingen over dit eu dat boe kunnen twee opvolgende begrootingen zoo precies gelijk zijn, hoe kunt gij u in uwe voor uitzichten zoo zeer bedriegen, en hoe durft ge 500 franken vragen ale ge 2500 franken over schot hebt De wet verplicht wel het stadsbestuur het te kort te dekkeu der kerkfabrieken, (hetgeen een schreeuwend onrecht is,want de kerkfabrie ken, geven nooit iets aan de stad als ze te veel hebben) maar u 500 franken geven als gij vol gens uw eigen bekentenis met eene goedgevul de kas zit, neen, dat doen we niet. Zoo zouden verstandige menschen spreken maar onze kleppers van 't Landhuis keuren zonder kniezen, de rekeningen hunner mede kleppers der kerkfabrieken goed, geven op den hoop toe nog 500 ballekens vooreen munrken, 800 fraukeu voor de huisvesting vau Menheer den deken en 700 franken voor idem van Men heer de pastoor van St. Jozef. De heele kliekpartij bestaat hier te Aalst uit mannen voor wie de cijferkunst geene gehei men meer heeft. Ze zijn in 't midden der cijfers opgevoed en grootgebracht en vinden op den aardbodem huns gelijken niet. JAN TIK. Het zou ons aangenaam zijn de op werpingen te bespreken welke er zou den te maken zijn tegen het stelsel van benoeming der leden van de weldadig heidsbureelen, door ons vooruit gezet is ons nummer van zondag laatst. De leden der armenbureelen zouden met toepassing der evenredige verte genwoordiging gekozen worden, daar door zou de politiek geen hinder meer doen aan de openbare weldadigheid en zou de vrijheid van denkwijze der nood lijdenden gewaarborgd wezentegen de aanslagen van gewetenlooze armen bestuurders. Intusscben verzoeken wij onze lezers ons op de hoogte te houden der bezon- dere feiten, welke hen ter oore zouden komen en waarvan de openbaring van aard zou zijn onze meening meer en meer op den voorgrond te brengen. Welnu, dat gaat goed 1 Men vindt het denk beeld opperbest, iedereen keurt het goed. Tot nu toe hebben we niemand gevonden, die op het invoeren van het electrisch licht iets weet af te dingen. Maar we hebben de pretentie niet ons bij on ze meening en die onzer vrienden te bepalen in tfe belangrijke kwestie der verlichtingswijze. Dut men het gevoelen van iedereen daarover vrage, we verlangen niet beter. Daarom steil eu we voor een referendum in te richten dat aan al de belanghebbenden de gelegenheid zou ge ven hun gedacht daarover te uiten. We komen er op weer en we dringen er op aan. Het vraagstuk is uiet van deze welke meu in acht dagen oplost. Toch durven wij hopen, dat de gemeenteraad de zaak ernstig zal opne men en overwegen en zich de moeite zal geven ze ta bestndeeren. Dan ten minste zou bet stadsbestuur een maal goed werk vorrichtenwe willen geloo- ven dat het de gelegenheid zal te baat nemen. Het onderwijs in Belgie gaat met reuzen schreden achteruit. De wet op het ouderwijs is zoo ingewikkeld, dat er gelijk uit al de klerika le wetten geen mensch wijs worden kan en er alle slag van scholen bestaan. Spreken we alleen van het volksonderwijs Er zijn gemeentescholen, aangenomen scho len en aanneembare scholen. U uitleggen welk onderscheid er tusscben die drie soorten scho len gemaakt wordt zou ons te verre leiden. Hetzij genoeg u te melden, dat de gemeente school onder het toezicht staat van gemeente en staat en er een verplicht programma wordt ge volgd. De andere scholen ontvangen toelagen maar noch stad, noch staat heeft er iets in te zien. Het goevernement bevoordeeligt zooveel het kan de aangenomen scholen ten nadeele zijner eigene gemeentescholen en het zal voldoende zijn u eeoige staaltjes van zijne handelwijze aan te toonen om u doen te zien dat ons volks onderwijs stelselmatig wordt afgebroken. Ge weet dat de wedstrijden tusschen de leer lingen der volksscholen werden afgeschaft, daardoor werd het bewijs van de minderheid der katholieke scholen vermeden. Maar de prijskampen voor het onderwijs van den Godsdienst werden behouden en in al de scholen wordt nu Catechismus, H. Geschie denis, Catechismus der Feestdagen en Kerke lijke geschiedenis geleerd den helft van den dag. Op die prijskampen wordeu natuurlijk vra gen gesteld, die ons verstand te boven gaan. B. v. Hoe is Christus mensch geworden Hoe lang waren de armen van Samson als hij de twee pharen vastgreep van den tempel waarin 3000 Filistijnen omkwamen Wie was de H. Mamertus In welk jaar werd Roderic Borgia paus gekroond onder den naam van Alexan der VI en was deze ook onfeilbaar Dat alles te weten is veel nuttiger voor het heil en de deugd der toekomende burgers, dan de rekenkunde en andere wetenschappen, die maar bij brokken meer zijn. Sedert 1884 worden nog slechts overloopers en kwezelaars in het ouderwijs bevordeid. M. Griliaert, vroeger aan 'thoofd vaneen liberaal onderwijsgesticht te Ninove, leeraar in een Athence werd later katholiek inspec teur en dan officieel hoofdinspecteur te Aalst. Wellicht heeft de man nog te veel karakter getoond, wellicht stond bij niet meer in geur van heiligheid, want den laatsten dag van sep tember 1897 werd hij per expresbrief verwit tigd, dat hij ongevraagd op pensioen was •ge steld. Hij moest plaats maken voor een anderen overlooper. Want de klerikalen hebben zoovele gulzigaards den bek te vullen, dat zij den eenen uit zijn nest moeten duwen, om er een andere vooreen tijdje weer in te moffelen. M. Woeste, zoon (is het dat zoontje, op va ders vraag onder voogdij gesteld en Helleputte, zoon, worden in het ministerie vau onderwijs gestopt. Nu voorzeker moet het vooruit, willeu of niet. Als er nu ua drie maan den nog een zuigeling is die zijn naam niet kan krabbelen in 't eerste schoteltje pap hem door moeder opgediend is 't dat de duivel er mee gemoeid is. Woeste, Helleputte en de renegaat Emond (gewezen liberaal aan 't hoofd van 't Volkson derwijs. De drie oolijka personen in eenen kaas Belgie is gered en we gaan een tijdperk in van vooruitgang en welvaart. De onderwijzers zullen zich schikken naar het voorbeeld der ronds de cuirs die thaus in 't ministerie, over hunne programma's, hun ne werkzaamheden en hunne toekomst beschik ken. En de leerlingen zullen dan het voorbeeld volgen van hunne navolgende onderwijzers en we zullen een geslacht zien ontstaan van spaar zame, karaktervolle, vrijheidminnende bur gers, geklikt en geschaafd naar het evenbeeld der kleppers, die met vingervaardigheid ons onderwijs ontredderen. M. Woeste belooft eene nieuwe wet op het Onderwijs. Als de wet het werk is van zijn zoontje zal het wat mooi zijn 3» 't Kwezels gepcupeli Maakt mank en kreupeli, Al wie niet stemmen zou, Lijk 't klieksken dat wou. Pakt vast en knabbelt maar, En makt uw stemmen klaar Eu zijt ge slecht gezind. Dan houdt u maar blind. Ref. Komt bij de kliekkaka enz. Stemt voor 't geloovasa, Voor kuip en stovala, Blijft stom en doovara, Dan zijn we bova Dan moogt ge grabbeli Slempen en knabbeli, Zingen eu babbeli, Wij zullen krabbi Ref. Zoo roept de kliekkaka enz. 5° Toen zong de kliekkaka Bravo en hop sasa We zijn gewonnen, ja Triomf en hoeira Oh wat een gloria, Zoo een victoria, Eeuwig raemoria, In ons histora Ref. Vivan de kliekkaka enz. 8. Maar vrouw Justicia Zei uw saucissia Zijn vuil commissia, Ik ga beslissa. Geeft mij, o, Bectio Uw boek ter lectio, Dat is infectio 'k Moet u correcto Ref. Schand, o, gi kliekkaka, Vrucht van den biekkaka, Trippa, saucissia 1 bis. Foei o kliekkaka 11 7. Dan was 't een bibberi, Ze wou 'n ontglibberi, 't Gerecht ontslibberi Maar 't kon niet lukki Daar in de rechterszaal Werd al dat klerikaal, Gespijkerd aan de paal Van spot en schandaal Ref. Weg dan o kliekkaka Vrucht van den biekkaka Trippa, saucissia bis. Foei o, kliekkaka Napolitaansch vaarliedoken uit Le Barbier de Seville. 1" Ge weet de kliekkaka Is voor den biekkaka, Juju, saucissia, Broodjes met trippa Dompers zijn kiiikelo En hunnen winkelo Die ging maar stil alzoo Stil en piano. Ref. Dan riep de kliekkaka Vivan den biekkaka! Trippa, saucissia. bis. Santa Kliekkaka Dompers eu rattiti Ridders en patatti Roepen tot de arme lien Komt toch maar eens zien. Komt in ons sectio Daar is 't perfectio, Zuipa en brassio, Primo del classo Ref. Want bij de kliekkaka enz. Wat verschil. Toen M. Van Wambeke oud burgemeester en vo.ksvertegenwoordiger voor Aalst begra ven werd was er huiten de officieren eene af- deeling pupillen welke het lijk volgde. Bij de begraving vau d'heer major Moer- kerke hadden de meeste officiereu der pupillen school het zich een plicht gerekend de stoffe lijke overblijfselen van den oud-strijder van 1830 naar zijne laatste rustplaatst te vergezel len en een laatste hulde te brengen aan den dapperen strijder voor onze onafhankelijkheid. Dat was hun plicht, te slechter voor hen die het niet begrepen hebben. Schoon voorbeeld en eerbewijs aan hem die zijn leven te pande stelde voor onze vrijheid. Bravo De liberalen van Thienen vieren den 30 mei aanstaande het 50 jarig jubelfeest van het libe raal beheer. Vijftig jaren besturen de liberalen onafge broken de stad Thienen en ik durf u verzeke ren, dat die stad in alle opzichten wat anders is vooiuitgegaaD, dan odzo dompersburg. Thienen is eene mooie stad in den vollen zin des woords en er gaan groote werken uitge voerd worden om eene waterleiding te stichten het stelsel der straatgoten uit te breiden en te verbeteren. Bravo voor het Liberale Thienen. Het feest zal prachtig zijn de blauwen zullen uit alle streken des lands toestroomen om mede te vie ren. Is 't Waar Met vastenavond zal er op de esplanade eene cirk staan. Dat is wel. Ten minste ieder kan daar zijn zeg over zeggen. Maar als 't waar is, dat foormaDnen van de stad, de toelating niet hebben bekomen om hunne tenten op te slaan, noemen wij zulks schandalig. Vreemden zullen hier met een goeden ponk I optrekken, en ingezetenen, die patent en laiten te betalen hebben zouden geen centje mogen verdienen Pompierderij. Jefis meer dan tien jaar pompier en bij elke elke ramp was hij eene der eerste om hulp te brengen en het vernielend element te bekam pen. Jef heeft een brief ontvangen geteekend door M. Polle Paep wonende n» 75 Molenstraat waarbij bij uitgenoodigd wordt zich weer als pompier te laten inschrijven. Jef komt een vriend tegemoet on roept. Hewel Lowie gaat ge mee u laten inschrijven bij t Pompierskorps. Lowie. Ja, zeker, Jef, zou ik er niet bij zijn, wij hebben reeds zoo lang te zamen gebluscbt. hem Jef. Datis waar. Maar waarom al dat am- bras van ontbinden en herinriehten en uitslui ten Lowie. Och, God wat kan ik zeggen, de papen zetten hier in Aalst veel op hunnen neus en 't schijnt, dat 't Pompierskorps eens moet gezuiverd worden. Jef. Zoo, zoo Maar heeft Polle meer dan wij het recht het reglement te overtreden mag hij ontbinden, wat bij koninklijk besluit is in gericht, mag hij uitsluiten wie bij wil, heeft hij het recht te eischen, dat elke pompier zijnen vasthoudisten katechismus keune en belijde Lowie. Jamaar, jamaar dat is de kwestie niet, hij is toch commandant. Jef. Zeker, en omdat bij commandant is moet hij de eerste het reglement volgen. Hii moet zorgen dat verslagenrekeningen en boe ken in orde zijn, dat elk zijn ambt vervulle de schatbewaarder houdt de kas, de schrijver maakt de verslageu op enz. Lowie. Och toe, onder kameraden mag het zoo nauw niet steken. Jef. Heeft de commaudani het recht straffen op te leggen waartoe hij volgens het reglement geene macht heeft. En dan die komedie ran ontbinding en herinrichting... Jef komt bij dsn bestuurraad der pompiers De commandant zegt tot hem. Polle. Jef, het bestuur heeft besloten uwe hermschrijving niet te aanvaarden. We sluiten u niet uit zulle Jef. Hoe ge sluit me niet uit Ge schrijft me niet in l Wat beteekont dat allemaal Polle. W ij hebben geene uitleggingen te ge ren. Het bestuur heeft beslist en uaarinee uit. Jef. Het bestuur, bet bestuur Da zij de gij commaudant. Merci 1 Jef gaat heen zeggei.de Potverdomme potvenloinrue offert u dan tien jaren lang op goed te doen. Nooit een be- risping gehad, nooit een siraije gekregen. Pot verdomme en uu roepen zo mij hier, oiu mij hier, om mij affront aau te doen Potverdom me Buiten vindt hij Lowie, die vóór hem was geroepen geweest. Lowie en Jef. (beide gelijk) Hewel hoe is 't Lowie. Ik ben niet ingeschreven. Jef. Ik ook niet. Lowie. Maar ik ben niet uitgesloten. Jef. Ik ook niet. En ik zeg dat het een boel is, een verdomde boel. Lowie. Dat zeg ik ook. Jef, Wie te Aalst niet kruipen wil voor de voeten van de papen wordt voor niets meer ge teld. Maar dat spel zal wel eens eindigen. Laat zo nog eens afkomen met de kiezing Potver domme, neu mensch zoo affronteeren. Ge zult ze zien de deur uitvliegen. Lowie. En bij mij ook. (Historiek.) 41, Violetteetraat, Huis Paul Mogin Brussel, Verleden maandag werd alhier een onzer achtbaarste burgers de gepen- sioeneerde Majoor Karei MOERKERKE burgerlijk ter aarde besteld. De aflijvi ge was Officier der Leopoldsorde en een der dapperen welke in 1830 zijn leven ten pande stelde voor onze onafhanke lijkheid. Het is de eerste onzer Aalste- naars ter week welke ons door de dood ontrukt wordt. We bieden de familie onze gevoelens van deelneming in hun nen rouw aan. Ziehier de lijkrede aan het sterfhuis uitgesproken door de majoor Moroy gewezen kapitein aan onze Papillen- school Messieurs Une sincere affection, une profonde et affec- tueuse vénération m'unissant depuis de nom- breuses années au loyal et intègre soldat, au brave officier supérieur dont nous saluons ici la dépouille, e'est un devoir pieux et presque filial qui m'impose l'obligatiou de venir lui dire un suprème adieu, et de retracer devant vous les principales phases de sa vie. Né a Ypres le 23 Septembre 1807, Charles Moerkerke s'engagea volontairement comma soldat a la 6' division d'infanterie, le 7 No- vembre 1822. Mais la vie de garnison ne présentait guère de charmes a sa nature ardente, et il soflicita bientöt son admission dans nn corps d'expédi- tion pour l'armée des Indes. Admia dans ca corps, il fut embarqué fin décembre 1826, sur le Wassenaer, qui prit la mer quelques jours plus tard et fit naufrage prés des cótes d'Eg- mont, le 6 janvier suivant. Déja dans ca sin is- 2®

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2