Krot. Aan onze Lezers. DE STERKSTE WIL 40.000 franken. MISBRUIK. Willemsfonds. Cavalcade Werkmanskring. Dendergalm, 4 franken 'sjaars Pastoor Daens. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR AbonnementsprijsJ buiten j v»«rop betaalbaar TRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. Mea abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metru. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen P®r arukr®fl^. Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden word^ Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 5 FEBRUARI. De dompers die tengevolge der saucis senkiezing van 1895 tegen den wil des volks op het stadhuis kwamen zijn de felste kleppers van het land. We lezen in het stadsverslag van 1895 op bladz. 21 De gemeenterekening, voor het dienst jaar 1894, door de Bestendige Deputatie, bij besluit van 26 juni 1896, goedgekeurd, beloopt tot Algemeene Ontvangsten 669.872.75 Uitgaven 604.764.33 Dus een batig slot van 94.108,42 Maakt de aftrekking en dan zult ge vin den 85.108,42 franken of 29000 franken minder, Verder in de begrooting van 1896 treft men nog verschillen aan ten beloope van meer dan 10,500 franken, Te zamen omtrent Voor de honderdste maal herhalen we en zullen blijven herhalen Bedrog of mis grepen. M. Bethune, Schepen van financen moet daarover ophelderingen geven. Indien M. Bethune de comptabiliteit der kieskosten zoo goed heeft gehouden, moet het er lief uit gezien hebben. M. Bethune, M. Leo, M. Duwé, M. de Vaantjesman en Waêr hebben niet kunnen antwoorden. Zou M. F. De Koninck, thans meester benoemd in het Weezenhuis, en die dus wel moet weten hoeveel kostuumkens er in een stuk laken gaan niet kunnen uitme ten hoe die 40000 ballekens verzeild zijn geraakt. Onze champetters die nochtans niet te vet betaald worden, mochten kie zen Hun plaatsken verliezen of hun nen winkel sluiten. Waarom Om hen te beletten misbruik te ma- (48° Vervolg). TWEE-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL De harde blik verdween uit zijn gelaat. Ik weet, mijn liefkind, ik weet stotterde hij bewogen maar gij zijt jong en ik ben oud. Naar alle waarschijuelijkheid zal ik u eenmaal hier alleen moeten laten. Waarom zoudt gij dan niet alleen mij, maar ook uwen tehuis verliezen Neen, Alice, ik wenschte dat ik nooit over het ontwerp gesproken hadde. Het bedroeft en bekommert u maar er zal een dag komen waarop gij zult begrijpen, dat uw ge wetenstwijfel nutteloos en ongerijmd was. Gij zijt mijn kind, mijne dochter alles wat ik heb, zal het uwe zijn. Onkel Olivier zegde zij bedaard in dien gij voor nemens waart dit te doen, dan hadt gij ir.ij niet moeten op voeden gelijk gij gedaan hebt. Ik begrijp u niet. ken van hunne macht ten voorde ele van hunnen winkel, Maar de stadsbedienden, en de be dienden van het Weldadigheidsbureel mogen herberg, winkel en bazar hou den. Alhoewel zij meer dan de agen ten misbruik kunnen maken van hun nen invloed. 't Is schande. Verleden maandag werd in algemeene vergadering, het Bestuur der af.leeling Aalst volledigd De heer Em. Franckx werd Voorzitter benoemd der Afdeelino-. Eerlang, zal erin den Comte d'Eg- mout n een Concert-Voordracht plaats hebben. Bravo Dinsdag 22 Februari, derden dag van Vastenavond Carnavalstoet, ten voor- deele van het Werk der Éleeding der Eerste Communiekanten. Zaterdag 5 Februari ten 8 1/2 uren s avonds in Concordia vergadering van de Voorzitters of Afgevaardigden der maatschappijen, die aan den stoet willen deel nemen. Opgepast. Ieder zal er aanhouden iets puiks voort te brengen muziekanten, ruiters maatschappijen, groepen alles kan tot het welgelukken van den stoet bijdra gen. Op vriendeu 't Is voor de leute en voor de weldaad Zondag 6 Februari aanstaande Alge meene Verplichte Vergadering ten 2 1/2 uren stipt namiddag. Al de leden worden dringend verzocht deze vergadering bij te wonen. De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. Immer voorwaarts, immer beter, zie daar de leus van Dendergalm. Wij hebben maar een doel, dat is, liberale volkspropaganda te maken, door het verdedigen der belangen van burger erj werkman, door het viunig en onverpoosd kampen tegen het knel lend juk der dompers. Hebt gij mij niet opgevoed om alles wat rechtveerdig is te beminnen en alles wat on- reebtveerdig is te haten Hebt gij mij niet ge leerd dat rechtvaardigheid, eer, edelmoedig, heid en rechtzinnigheid de leidsterren van ons leven moeten zijn? Hebt gij mij niet geleerd te verachten en te misprijzen de geringste scha duw van lafheid, van eerloosheid, van begeer lijkheid, van onrechtveerdigheid en onredelijk heid Wie is het die mij geleerd heeft te wezen voor God en voor de menschen, zonder vrees of blaam, mij zeggende Doe wel en zieniet om n Wie heeft mij geleerd een zuiver gewe ten te bewaren, zelf den schijn van oeae kwade daad te schuwen ja zelfs eeue enkele zondi ge gedachte, gelijk men eene grootere misdaad eene doodzonde schuwen zou Wie beeft ge poogd mij hooge en edele gevoelens in te prin ten Wie leerde mij dat het leven slechts dan eenige weerde heeft als men het vlekkeloos be waard en zuiver, en weerdig der Haud die het ons schonk Wie heeft mij dit alles geleerd En het mij geleerd hebbende, hoe kan hij ver wachten dat ik het geloerde vergete, zelfs op zijn bevel En met nog eene teederei liefkpzing stond Alice op en verliet hem gevoelende dat zij voor het oogenblik genoeg hsd gezejd In open veld, met open vizier, met eerlijke wapens treden wij op tegen eene partij, die voor geene scbandige middelen terugdeinst o.n hare tegen strevers te bekampen. Ondanks allen tegenspoed, ondanks alle kuiperij en verraad, zullen we den strijd niet opgeven, want we zijn over tuigd dat waarheid, vrijheid en recht vaardigheid eenmaal zullen zegepralen over kliek en coterie. Om onze propaganda uit te breiden hebben wij voor de stad de abonnements prijs op vier frankien gebracht. Wij hebben ons derwijze ingericht, dat da belangrijkste kwestien voor de be volking van Aalst grondig worden be sproken, en wij stellen ons blad ter be schikking van al de liberalen voor het inlasschen van propaganda-artikels. De feesten, zittingen, voordrachten, repetitien en vergaderingen van al de liberale kringen t die ons ten laatste woensdag avond verwittigen zullen in bet blad aangekondigd worden. Van onzen kant hopen wij dat de liberale vrienden ons dapper zullen ter zijde staan, dat zij ons over alles zullen inlichten, en hunne kennissen aanspo ren zullen om een abonnement te ne men op A oorwaarts, immer voorwaarts en eer twee jaren verloopen zijn zullen wij met vereende krachten de hatelijke Aalstersche Kliek, voor welke ieder deftig man afkeerig wordt, van haren verderfelijken invloed hebben beroofd. DE REDACTIE. DENDERGALM is het meest gelezen blad van Aalst en het voordeeligste voor bet plaatsen van aankondigingen en annoncen. Ter drukkerij van DENDERGALM, rijheidstraat N° 32, gelast men zich aan zeer goedkoops prijzen met alle slag van drukwerk visietkaarten, dood- beeldekens, dood- en trouwbrieven, fac turen, prijscouranten, enz. enz. Nergens kan men beter of spoediger bediend worden. De Uitgever, R. VAN BRANTEGHEM. DRIE-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL STRIJD Wanneer Rudolf zijnen rug naar het kasteel March wood toegekeerd had, wash;t hem als of zijn leven nu voor altijd zonder aantrekke lijkheid ware en zijn hert verheffend, stuurde hij eeue verzuchting tot God om in zijne berm- hertigheid hem tot zich te roepen. Te Londen aangekomen, ging hij recht streeks Daar zijne kamers. Hoe somber en triestig was dat hier in ver- gelijking met de ruime en gemakkelijke zalen in het huis "an zijnen onkel Hij was ziek en ongelukkig. Onmogelijk was het hem met zjjne treurige gedachten alleen te hlijven en de zielskracht ontbrak hem om iets te doen, iets wat het ook ware te verrichten.' Overal zweefde Alice's beeld voor zijne oo- gen en suisde hare stem in zijne ooren, en nergens vond hij duur noch ruste. Na eenige dagen van dit droomachtig be staan, kwam Rudolf met eene uiterste kracht inspanning tot hel bewustzijn dat hij aan dien toestand van zijnen geest niet toegeven mocht en, als afleiding, zijne werkzaamheden hervat ten moest. Hij ging dus seffens naar zijn mecs- Hoe dikwijls hebben we niet geschreven dat de priesters de nederige dienaars zijn der kle rikale politiek en zij allen van de hoogste tot de laagste sport der geestelijke ladder nederig! bui.en voorde bazen der reactionaire partij. Mgr. Stillemans ondanks de demokratische neigingen, welke hij inden beginne toonde en ondanks zekere aanstalten van onafhankelyk' prelaat, zag zich hij de opkomst der demokra tische partij gedwongen, maatregelen te nemen tegon den man aan wien een belangrijk gedeel te van het kiezerskorps van 't arrondissement Aalst zijn vertrouwen bad gesohonken.' Ondereen belachelijk voorwendsel ontstaan iu het brein van eenige fanatieke haatdragende, kliekmannen verbood hij priester Daens nog het woord te voeren in de vergaderplaatsen waar gewoonlijk de politieke diskussien plaats! hebben, hem tevens verbiedende mis te lezen in liet openbaar. u De gramschap van den bisschop nam toe met de beledigingen die meer en meer den priester- volksvertegenwoordiger werden naar 't hoofd, geslingerd, zijne verbolgenheid groeide aan naarmate da politieke eunukken onzer stad hun verfoeilijk stelsel van belastering uitbreid den, door geheime verslagen en dies meer. De bisschop van Geut en zelfs de paus on dergingen den invloed der kopstukken die den ondergang van pastor Daens hadden gezwo-! ren. De staf van den bisschop komtM. Daens, volksvertegenwoordiger vau t arrondissement' Aalst opnieuw te treffen. Bisschop Stillemans stelt zich tusschen M. Daens en de kiezers, dié hem hadden gekozen. Hij verbiedt dén volks vertegenwoordiger de vernieuwing van zijn mandaat te vragen. Eens zijn mandaat geeiüdigd is priesteg Daens tot zwijgen gedoemd. Voor zijn arron dissement, voor al degenen die hem hunne stem hadden gegeven, zal M. Daens ophouden te bestaan. Bisschop StillemaDS, drukt op hot voorhoofd van een priester, tegen wien hij als priester te vergeefs eene fout zou zoeken, het vernede rendste schandmerk, dat iemaud treffen kan. Hij jaagt hem uit de politieke wereld. Hij treedt de waardigheid van den man eh van dén volksvertegenwoordiger onder de voeten. Hij verlaagt hem tot de rol van den boozen hond v-elke door den meester met zweepslagen teruggedreven wordt in zijn hok. De gevolgen van het machtsmisbruik door den bisschop gepleegd tegen M. Daens kun nen verschrikkelijk worden. Hetpast ons niet ze onder alle oogpunten te bespreken. Die zaak zal ongetwijfeld gedurende langen tijd de Bel- ischu peis en de Kamers be/.ig houden. VY e bepalen er ons lieden bij de genomen maatregel aan het openhaar oordeel te onder werpen, want die maatregel treft niet alleen priester Daens m lar de burgers die hem hun ne belangen hadden toevertrouwd en hem tot hunnen afgevaardigde hadden aangesteld. Maar we schandvlekken de bemoeiing vau den Bisschop, zijn maatregel is tergend en ver- ter, sir Arthur Morrison. Ten huize vau sir Arthur werd Rudolf zeer goed ontvangen zijn ziekelijk uitzicht trof daar niet weinig deernis aan. Ofschoon ieder een wist dat aan den jongen man een ougeval overgekomen was, toch waren zij er geenzins op voorbereid hem zoo zeer veranderd té vin den, eu sir Arthur was over de gezondheid van zijuen sekretans ten hoogste bekommerd. Ai de buisgenooten waren vergaderder werd thee opgediend, én Rudolf zat naast zij nen gastheer aan tafel. Van de gelegenheid maakte de jongeling ge bruik om zijnen geest eindelijk te ontlasten. Sir ArLhur aldus begon hij ik beu de man van vroeger niet meer. Twee doktors heb ben mij onderzocht, en beide zeggen dat ik niét veel werken mag dat'ik maten moè't. Dit het geval zijnde, zoo ben' ik genoodzaakt mijn ambt van sekretaris neer te leggen. Ik geloof dat ik u tot hier nuttig beu geweestdoch dit is geenè redeii om op eonen post te blijven waar ik dezelfde diensten als vroeger niet meeij bewijzen kan. Sir Arthur bezag zijnen getrouwen bediende met eenon doordringende blik. J Wordt voortgexef O

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1