Krot. Vastenavondstoet. DE STERKSTE WIL Zondag 15 Februari 1898 Nummer 7 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 40.000 franken. MISBRUIK. Cercle Littéraire et Artistique. Erembodegem. STRIJDPENNING. Frans VERBECKE. Andere Zeden. I5de Jaar Abonnementsprijs j 7o°loor den buiten v,<nr0|) bataalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 16 centiemen drukfeaèl» Prijs der Annoncen Reklamen 76 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wórdt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 12 FEBRUARI. De dompers die tengevolge der saucis- senkiezing van 1895 tegen den wil des volks op het stadhuis kwamen zijn de felste kleppers van het land. We lezen in het stadsverslag van 1895 op bladz. 21 De gemeenterekening, voor het dienst jaar 1894, door de Bestendige Deputatie, bij besluit van 26 juni 1898, goedgekeurd, beloopt tot Algemeene Ontvangsten 669.872.75 Uitgaven 604.764.33 Dus een batig slot van 94.108,42 Maakt de aftrekking en dan zult ge vin den 65.108,42 franken of 29000 franken minder, Verder in de begrooting van 1896 treft men nog verschillen aan ten beloope van meer dan 10,500 franken, Te zamen omtrent Voor de honderdste maal herhalen we en zullen blijven herhalen Bedrog of mis grepen. M. Bethune, Schepen van financen moet daarover ophelderingen geven. Indien M. Bethune de comptabiliteit der kieskosten zoo goed heeft gehouden, moet het er lief uit gezien hebben. M. Bethune, M. Leo, M. Duwé, M. de Vaantjesman, M. Waêr en M. F. De Ko- ninck hebben niet kunnen antwoorden. M. Bethune die een diplomaat is heeft de mis rekening van 40000 franken niet kunnen ophelderen. Zou Zander Van de Velde die geen diplomaat wil zijn dat in eene tegensprekelijke meeting niet kun nen klaar spinnen. Allo, couragie Zanderken Onze champetters die nochtans niet te vet betaald worden, mochten kie zen Hun plaatsken verliezen of hun nen winkel sluiten. Waarom P Om hen te beletten misbruik te ma ken van hunne macht ten voordeele van hunnen winkel. (49' Vervolg). DR1E-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL Zegt gij dat, Stanhope vroeg hij omdat gij verlangt mij te verlaten Hebt gij misschien iets anders in het zicht Neen, air Ik zou indien ik u verliet, eene andere plaats moeten zoeken. Ik dacht dat uw onkel u misschien voor het een of het ander op March wood gebruiken wil. Niets ware verder vau M. Cadwals gedach ten en vau de mijne zoo antwoordde Rudolf. Al mijne betrekkingen met Marchwood heb ben opgehouden. Welnu zegde sir Arthur met goedheic spreek dan niet van uwe betrekkingen ook met mij af te breken. Gij weet, Stanhope, dat ik uwe diensten op hoogen prijs stel. Ik wil u niet kwijt zijn. Gij moet overigens niet meer werken dan gij kunten, gij weet het, ik heb Maar de stadsbedienden, en de be dienden van het Weldadigheidsbureel mogen herberg, winkel en bazar hou den. Alhoewel zij meer dan de agen ten misbruik kunnen maken van hun nen invloed. 't Is schande. Dinsdag van Vastenavond 22 Fe- iruari aanstaande met toestemming van het Stadsbestuur. Glroote kavalkade ,en voordeele van het werk der klee ding der eerste communiekanten. Al de maatschappijen en vrienden worden verzocht hun best te doen om den stoet te doen lukken. Heden Zondag ten 4 uren namiddag zitting van het inrichtingscomiteit in den Comted'Egmont». Aujourd'hui, Dimanche, 13 Février a 11 1/2 heuras du matin au Comte d'Egmont Causerio sur le Congo par M. Ie capi- taine Nys. M. Nys a fait deux voyages en Afrique. Heden, Zondag 13 Februari 1898, ten 4 uren stipt namiddag, Luisterrijk CONCERT in het ruim lokaal der Fan- iarenmaatschappij St. Cecilia. We sporen onze vrienden aan dit prachtig feest bij te wonen. ten voordeele van het werk der Kleeding van Eerste Communiekanten. Frans VERBECKE is een der oudste en overtuigdste liberalen onzer stad. Zondag 13 Februari biedt de wijkclub Het Zonneken hem zijn portret aan. Een stoet zal gevormd worden opge luisterd door de Oude Garde en den Liberalen Trompettersclub. Men zal ten twee uren vergaderen bij M. Ladeuze, vandaar naar 't lokaal van 't Zonneken. Daarna wordt het Portret bij M. Gust. Leveau afgehaald en zal de stoet terug keeren naar 't Lokaal van den liberalen wijkclub der Zoutstraat» poort. Talrijk zullen de liberale vrienden opkomen om hulde te brengen aan den dapperen kampioen Frans Verbecke. Zondag laatst had in de zaal van M. Em. Ruelens, Groote Markt alhier eene meeting plaats met tegenspraak waar op echter maar twee personen het woord mochten voeren de hh. P. Daens demo- kraat en Zander Van de Velde katholiek gemeenteraadslid onzer stad. Ziedaar een verheugend feit. Het is de eerste maal dat een katholiek van Aalst in eene vrije meeting zijn gedacht durft komen zeggen, het is de eerste maal dat een katholiek het waagt zijne handelwijze voor een onpartijdig pu bliek te komen verdedigen. Ziedaar een verheugend feit zeggen wij. Immersin vorige kiezingen hebben wij, liberalen, honderden malen de dompers uitgedaagd op tegensprekelij ke meetiugen, niet om er zooals nu per soonlijke kwe8tien te behandelen, maar om er te spreken over grondbeginselen, over programma's, over punten van be stuurlijken aard. Ze dierven niet M. Zander Van de Velde heeft aan zijne mededompers, groote bazen in dj klerikale wereld eene heilzame les ge geven. Hij heeft hen getoond dat het tijd wordt een einde te stellen aan de klerikale politieke bedorvenheid en het is te hopen dat zij zijn voorbeeld volgen zullen. In plaats van het kiezerskorps om te koopen, in plaats van het op te ruien tegen al wat deftig is, in plaats van het door dwang en bedreigingen de vrij heid te ontwringen, in plaats van het in walgelijke sectien door slemperij te verlagen en te verbeesten, zullen de dompers doen lijk de liberalen en vrije meetingen houden. Bravo zoo moet het zijn M. Zander Van de Velde verdient een vaantje Voortaan zullen de dompers in 't pil bliek hun beheer komen verdedigen, ze zullen in 't publiek hunne priesters ko men verdedigen, ze zullen hunne finan- cieu, hun armbureel, hunne instellin gen tot hun verslag toe in 't publiek ko men verdedigen. Geene brasserijen /neer, geen bedrog, geen dwang, geene priesterverbrandin gen meer, alles in openbare meeting voor het aanschiju van bnrgers en werk lieden. En dan zal het volk oordeelen hoe d® bokken den handel bevoordeeligeu, hoe ze de belangen der burgerij ter harte nemen, hoe zij in alles en voor allen rechtvaardig zijn. M. Zander Van de Velde, gij ten mins te hebt u moedig gedragengij beseft dat het noodig is de kliek uit den poel van verrotting en bederf waarin zij ver zinkt op te visschen, gij ten minste be grijpt, dat al wat eerlijk is en deftig, zijne opinie vrij uit moet voorstaan, in plaats van ze in 't duister lafielijk op 1» dringen. M. Zander Van de Velde, vele kliek- mannen waren over uw stout bedrijf zeer verbaasd, groote en kleine bonzen, zijn uwe eerste proef komen bijwonen en keken nuchter op, als gij getrouw aan uw woord toch op d© tribuun traadt. Uwe eerste proef is niet al te best ge lukt, ge zijt nog niet op de hoogte van een publiek debat, maar dat zal mis schien komen, als gij er u wilt op toe leggen en moogt voortdoen hetgeen go begonnen hebt. Wat er van zij we achten een tegen strever als u veel hooger dan al het poli tiek janhagel üwef partij dat in den donker wroet en wiens eenige macht bestaat in het plegen van politieke da den die het daglicht schuwen. Helaas M. Zander Van de Velde, het spijt ons u ten slotte te moeteu ver klaren dat uwen moed maar schijn was, en gij schandelijk zijt weggevlucht van de tribuun waar gij lauweren meendet te plukken. u dikwijls genoeg gezeid dat gij te veel deedt. Het werk moest toch gedaan worden zegde Rudolf eenigzins ongeduldig en ik was dikwyls geheel alleen. Ja mijn luie zoon had liever te spelen dan te werken. Dat weet ik. Welnu, Stanhope, gij zult voortaan niet meer alleen zijn. Sedert ik ondervonden heb dat er van mijnen zoon Hu- bert geen werk te verwachten is; on, dewijl het schijnt, dat hij nu wat anders, wat gewich- tigers aan de hand heeft (hier bezag sir Arthur Rudolf met een beteekenisvoi lachje) zoo heb ik naar eenen plaatsvervanger voor hem uitge zien, en ik heb als tweeden sekretaris een van mijne verre bloedverwanten aangenomen M. Vinrace, zoo heet hij. Ik zal hem eens doen roepen om kenuis met u te maken. Ik denke dat gij hem bekwaam zult vinden. Hij heeft een goeden kop, een ijzeren wil en hij is eerzuchtig... Rudolf begreep op eens de toedracht der zaak. Tusschen de laatste woorden van sir Ar thur en de voorstelling van den jonkman was geene minuut verloopen, eu op die minuut had Rudolf geheel zijne aanstaande levensbaan af- geteekend gezien. Langzamei hand zou het ver trouwelijk ambt, dat hij bekleedde, overgaan op den schrauderen bloedverwant, die vol eer zucht was en zijnen weg zocht te banen. En terwijl Rudolf den raad vau den dokter zou volgen en stil en gerust voortleven, zou zijn mededinger de eerste plaats weten in te ne men en dan latei, indien zijne krachten ooit terugkeerden... dan zou hij niet meer in staat zijn om den verloren grond terug te winnen. M. Viurace, dit hier is mijn vriend Stan hope, van wien ik u daar gesproken heb zei sir Arthur, dieu jongeling aan Rudolf voorstel- (eude het verneugt mij u zoo vroeg met el kander kennis te doen maken... Mijnheer Vin race, de heer Stanhope heeft laatst een ernstig ongeval gehad, waardoor zijne gezondheid wat geleden heeft het zal hem dus dubbel aange naam zijn door u geholpen te worden, als het werk weer beginnen zal. Ik zal alles doen wat ik kan om te ont lasten, mijnheer Stanhope zoo antwoordde M. Vinrace, terwijl hij in den ledigen zetel ging zitten die nevens Rudolf stond. u Natuur lijk ik moet leeren om vooruit te kunnen ko men en ik heb zoo veel hooren spreken van uwe buitengewone, bekwaamheid en werk zaamheid, dat ik vreesde geene gelegenheid te vinden om mij te onderscheiden. Ik zal het als eene weldaad aanzien indien ik veel te werkeii heb, en gij ziet er waarlijk uit als of gij eeni ge» tijd rust noodig hadt. Rudolf trilde, toch antwoordde op minzained toon, en welhaast waren de twee joDgeliugeu in ernstig gesprek met elkaar. Vinrace was eene knappe verstandige jongen zonder ver waandheid en hoe langer zij praatten, hos meer hij Rudolf beviel. Alles wel ingezien zoo dacht I\U(1olf Stanhope, als hij dien avond op zijne slaapka mer kwam het ongeluk van den eenen is dikwijls het geluk van den andere want, ge lijk het spreekwoord zegt des eenen zijn dool is des anderen zijn brood. Die Vinrace ziet er mij 'ne goede jongen uit. Waarom zou ik tegen hem zijn? De plaats kan ik toch niet blijven houden, en ik kau hem gemakkelijk helpen om mijnen opvolger te worden. Eu als hij eer en rijkdom gewonnen heeft, zal hij zich den Vriend herinneren die hem den eersten voet op de ladder leerde zetten. Misschien zal ik dan bil hem eene bediening vinden, en wie kau zeg gen dat het leven minder weerde hjubeu nix» omdat het stil en nederig is Wordt voortgezet» Rondgehaald souper Oud-Onderofficiers Burger wacht fr. 20.00 Ontvangen onder het zingen van eenige Liederen op Lotersdag in een Burgershuis 8.00; Ontvangen van eenige Lotelingen bij Van Kaeken- beek 5,31 Ontvangen van Ouderlingen Bijstand Liederen, enz. 8.60 Een lied in den Nieuwen Wereld door Van den Broeck 1,42Een lied in het Schip pershuis door Beeokman 1,40 Rondgehaald in het Kegelspel 1,39 Voor een lied gezongen door Van den Steen in het Zwart Varken 1,49 Van een gewe zen maatschappij Club zonder Naam 5,00 Ontvangen in de herberg bij Joseph De Jonghe 3.07 Op eenen souper Kruisboogmaatschappij Van den Bulcke 1,12 Rondgehaald op de vergadering Werkmanskring 25,01 Rondgehaald op de vergadering van den Ond. Bij stand bij Jan De Sohutter 2,26 Een lied der Oü-Be waarder door S. L. bij F. V. B. 0.80. i

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1