VRIENDEN Gedenkt liet Werk der Klee- d«ng Dinsdag aanslaande Groole Kavalkade Nog Pompierderij. Onze Markten. O die Lieve... Provinciale Tentoonstelling te Gent in 1899. Gedenkt het Werk der KLee^ ding Dinsdag aanstaande Groote Kavalkade Feest van den volksvriend Frans Verbeeeken. Kip-Kap. priester of walgelijke artikels tegen li berale a. Sclioone rol inderdaad voor een ka tholiek blad. Denderbode vraagt gedurig wanneer wij onze artikels zullen teekenen. Hij weet dat wij dit doen wanneer wij in persoonlijken naam artikels afkondigen. Hij heeft overigens reeds meer dan eens geschreven, dat hij de opstellers van Den I erg alm kent en dit hindert ons niet. Hij mag vrij onze namen plaatsen onder al de artikels in Dendergalm versche nen we zullen eerlijke lieden blijven. Maar zij die al de artikels van Den- derbode onderteekenen durven, zal men den naam krapuul naar 't hoofd mogen sliugeren. Denderbode kent ons, onze vrienden kennen ons ook. Maar wij kennen de kribbelaars van Denderbode niet neb ben ze misschien reden om onbekend te blijven Zeker is 't dat er onder hen zijn met wien wij, deftige lieden, niet in aanraking verlangen te komen. Ziehier hot onderscheid Denderbode vervult in de drukpers een lage rol, en leeft van uitknipperij. Dendergalm be kleedt eene waardige plaats onder de weekbladen en behoeft zich geen enkel artikel te schamen. Denderbode wordt opgesteld geprezen en gesteund door kliekmannen. Den dergalm wordt alleen gesteund door de vrienden van vrijheid en rechtvaardig heid, door vijanden van kliek en co terie. DE REDACTIE Werd een pompier tegen hst reglement uit gesloten Is het pompiorskorps ontbonden Of durft men het ontbinden Wis heeft de pompiers ontslagen van den dienst der burgerwacht Wie is de schatbewaarder en wie deed tot >iu toe de betalingen ah er te doeu waren Is de Brandweer heringericht en hoe H 'eft men het engagement van pompiers die nog twee jaar dienst hadden verbroken Waar om Wat wordt er gedaan met het geld, dat op het oogenblik der ontbinding in de bezondere kas der pompiers was Kunt ge niet antwoorden, man, of durft ge niet Dinsdag eerstkomende is 't Kavalkade. Er is plezier te maken en eene wel daad te plegen En dan, we weten het zijn al de Aalstenaars te huis. Trekt eens een velleken aan, komt eens voor de pinne met iets dat puik is Lustige Rookers, Yisschers, Ruiters, Liedjeszangers, Fretters, Biljardspelers van al de wijken der stad, vooruit, vooruit en toont dat er in Aalst nog vroolijkheid en meuschlievendheid heerscht. Niemand mag ten achter blijven, 's maandags wordt er toch niet gewerkt steekt dan een handje bijom den wa gen, of het kostuum of de grap van uwe kameraden in orde te brengen. Elkander helpen moet hier de leus zijn, reed? velen zijn gereed, dat ze eens roadloopen om te zien waar nog iets te beredderen valt. Dinsdag eerstkomende is t Kavalkade Vergeet het niet, vrienden, vergeet iet niet en opgepast, dat gij gereed aijt. is dan op hot marktkraam, zal er daar ook wat gekocht worden. Wanneer er weinig volk komt naar de markt uit hoofde van uitnemend slecht weder b. v. is het voor onze neringdoenera eene slechte daz. Welnu het invoeren van tergende taksen zal de marktkramers verwijderen en tevens ook de bezoekers, tot groote schade van do algemee ns welvaart. Het is immers onbetwistbaar, dat indien de bewoners der omliggende dorpen, min en min naar de stad komen, er op die gemeenten wel dra winkels zullen ontstaan om iu de behoef ten der buitenlieden te voorzien. Melk en eieren zullen door de samenwer kende melkerij worden verkocht de boer door niets meer naar de markt gelokt zal een halve dag sparen met er niet heen te gaan en in afwachting, dat de coöperatieve melkerij ha re samenwerking uitbreide tot verdere levens noodwendigheden zullen er op liet dorp aan zienlijke winkels van oliegoederen en alle an dere waren worden geopend en deze zullen aan de noringdoeners der stad eene veel ergere me dedinging doen dan de marktkramers. Van den anderen kant, indien door het stel len van een hooge taks, da opbrengst der marktrechten zeer aanzienlijk is vuordestad gedurende één, misschien twee jaren zal die opbrengst weldra zoodanig verminderen, dat de stad op die hulpbron niet meer z il moeten rekenen. In't belang van't Algemeen, en hierin alle partij bekommering terzijde gelat m, meen ik dat het best ware de markten zooveel mogelijk aantrekkelijk te maken en de marktrechten re delijk toe te passen. Overhaasting leidt soms tot geheel verkeerde uitslagen, laat ons de kwestie kaïn en grondig onderzoeken, het vóór en het tegen zonder kwaad opzat bespreken, en laat ons, liberalen zoowel als katholieken en de.nokrateu niet doen als de hond der fabel, die de prooi losliet om naar de schaduw tc grijpen. Het reglement der Vrijwillige Brandweer van Aalst bevat het volgende artikel. De pompiers zijn niet ontslagen van den werkelijken dienst der Burgerwacht. Dit artikel is nooit toegepast geweest, dan wanneer het niet diende toegepast te worden. Men zal niet beweren, d t de Brandweer een bezouder korps uitmaakt van do Burgerwacht dan immers moesteu aa pompiers ij hun mid den hunne overheden kiezen, zonder nog deel te nemen aan de kiezingon in de andere koin- ■p mien der Burgerwacht. Elke pompier moest dus als burgerwacht in zijne kompinie ingelijfd worden en er met de andere wachten de oefeningen bijwonen, vol gens de verordeningen der Brandweer zelve. Wie heeft zieh het recht aangematigd al de pompiers te ontslaan van don dienst der bur gerwacht en hen toch op de lijst der garde-ci- viek te behouden. Is 't Je commandant der pompiers. Is 't de major Wanneer de po upiers ontslagen waren van werkelijken dienst, geene enkele oefening bij woonden en dus nooit onder de orders konden staan van de te kiezen overheden, met welk recht kwamen ze dan in de kompanien stem men Stemmen is ook een verplichte oefening. Of wel de pompiers waren van den dienst ontsla gen en dus ook van de kiesoefening, of wel ze waren niet ontslagen en moesten dan ook met de andere wachten optrekken. Maar het vaderlaud was iu gevaar, de libe ralen hadden in de garde civiek de meerder heid en dat mocht niet zijn. Elk weet hoe de klerikalen het aan boord legden om ook daar hunne hatelijke alleenheerschappij in te voeren. Doch zonder de nndehulp der pompiers, waren de bokken toch om zeep, daarom moes ten de pompiers die nooit burgerwacht zijn ge weest deel nemen aan do verplichte kiesoefe ning. Ze moesten kiezen voor overheden, die op hengeen gezag mochten uitoefenen, ze moes ten kiezen voor officiers, onderofficiers en kor- poralen aan wie ze niet gehoorzamen konden, ze moesten voor chefs stemmen en onder 't bevel staan van andere chefs. Ia dat geen geknoei En is het niet dank aan dat geknoei dat de domp -rs de meerder heid hebben behouden iu de burgerwacht Wat zou er anders van Major Bethune gewor den zijn Niet waar vrienden van Aalst, de dompers onzer stad zijn zeer bekwaam in kiesexerci tie Maar u a propos zou men ons willen uitleg gen waartoe de verordeningen der Brandweer, goed gekeurd door koninklijk besluit, dienen als men de belangrijkste bepalingen ervan voor doode letter neemt Voor de twintigste maal wenden wij ons tot den heer commandant Polle Paepe, wonende Molenstraat 75, die ons volgens zeker zeep- papierken inlichtingen zou geven, en vragen hem Heer commandant hoe zi'. het met de zaken Wordt en werd het reglement in acht ge nomen Aan al da neringdoeners, kleine winkeliers en ambachtslieden wordt bekend gemaakt, dat in 't vervolg op de markten van Aalst geene kramers meer zullen geduld worden Dit nieuwsje is eene kwakkel. Maar veron derstel, dat het waarheid zij Veronderstel, dat de gemeenteraad op 't aandringen van he- ringbonders dergelijke maatregel heeft kunnen nemen. Wat zouden van zulke onhebbelijkheid wel de gevolgeD zijn Zeker zouden de Aalstersche marktkramers op de naburige markten met dezelfde rauni worden gemeten en nergens geen plaatsje meert vinden om een stuiverken in zuren arbeid te verdienen. De Aalstersche marktkramers zijn nog al talrijk en hunne belangen mogen zoo min als die van anderen uit het oog worden verloren. Het is billijk, ja, dat leurders en kramers een zekeren taks betalen, omdat de ingezete nen der stad wie ze de coucurencie aandoen, zware lasten en patenteu hebben te betalen en groote huishuur moeten opbrengen. Maar die taks mag niet overdreven zijn, en niet zoo hoog, dat al de marktkramers hunne matten oprollen om nooit meer tei ug te koeren We hebben reeds gezegd, dat men do >r het invoeren van hooge taksen rechtstreeks vele Aalstenaais, geringe neriugdoeuers benadeelt. Maar er is meer. De beenhouwers klagen over de mededinging hun aangedaan door de boerenbeenhouwers, die ter merkt komen en eene heele reeks kosten min hebben dan de macecliers der stad. Eene booge taks wordt ingevoerd, de meeste been houwers blijven weg. De winkeliers in oliegoederen klagen even zoo. Een hooge taks wordt gesteld, de markt kramers blijven met hunne kleerstoffen weg De bakkers, de kruideniers tot zelfs de wa terratten protestoeren tegen de mededinging der vreemde kramers die weldra voor de hooge marktrechten terug wijken en geen brood, noch koffie, noch rattenvergif meer te koop bieden. We zullen niet zeggen, dat de vrije markt in alles voordeehg zou zijn aan onze luedobur gers-neringdoeners maar het staat ook vast dat eene markt waarvan de toegang door al te hooge taksen schier onmogelijk wordt ge maakt voor de kramers ook nadeelig zou zijn voor onze nerin^doeners. Men mag niet uit het oog verliezen, dat een aanzienlijk deel der bevolking belang heeft bij het behoud der marktkramers. We bedoelen de arme huisgezinnen Op de vleeschmarkt en el ders kuuuen zij brokjes koopen, welke zij in de winkels veelal niet vragen durven. En dan verder als de samenwerkende boe renbonden steeds toenemen, zal de botermarkt en eiermerkt verflauwen, al de markten zullen verzwakken, ja, te niet gaan, en de Aalster sche wekelijk8che markt zal geen volk meer uaar de stad lokken. Want vele boeren en boerinnetjes komen nog ter merkt om het genot te hebben tusschen de kramen eens rond te slenteren en bier een lie ren aar en ginder een lintje te koopen. Maar tevens gaan ze ook eens kijken naar iets moois, ze zien waar er fijn goed en degelijke waren te bekomen zijn, en daar het vertrouwen in den winkel te rechte of ten onrechte altijd grooter Denderbode kondigt iu zijn nummer van woensdag laatst zijne lezers aan dat men in juni 1899 het eeuwfeest vi ren zal van den me ter... de grondslag van het tiendeelig maten- stelsel, waarvan de bepaling der lengten bevo len werd, door de Fransche Revolutionnairen. In hetzelfde nummer laat Denderbode we ten, dat men d -n 3 October 1898 iu Belgie de honderdste verjaring zal vieren van de instel ling der Koophandelsrechtbaukeu, instelling welke plaats had onder het bewind der Fran sche Itevolutiounairs. In 't kort zal Denderbode de honderdste verjaring aankondigen der verklaring van De rechten van den mensuh van de vrijheid van geweten, van de afschaffi ig der voorrechten van den adel en de geestelijkheid en van eene heele reeks moderne hervormingen en instel lingen welke wij aan de Fransche omwenteling te danken hebben. Het blad der achteruitkruipers vindt dus, dat de Fransche Revolutie toch iets goeds heeft voortgebracht, hoewel hij terecht de begane gruwelen gelijk wij afkeurt. Ge zult zien, dat Denderbode nog eenmaal uit volle borst roepen zal O, dia Lieve Om wenteling 11.Nietwaar F. R. ot F. D of S. I Weeral eene expositie Waarom niet, beste Lezers, er is geen ge- Saster middel om de ontwikkeling van H tudel, ijverheid, Landbouw Kunsten enWetenschap- pen te bevorderen dan eene expositie. Toen in Aalst het ontwerp van tentoonstel ling werd te berde gebracht, toen personen van verschillende gezindheden werden uitgeno digd deel te maken van het iurichtiugskomi- teit en zij die taak aanvaardden hebben wij on voorwaardelijk onze ondersteuning toegezegd. Het ontwerp viel in duigen. Men weet niet waarom of men weet te wel waarom. Reeds hoor ik er verscheidene zeggen. Ja, ositie is exploitatie 1 We denken het Verleden Zondag werd aan den heer Frant VERBEECKEN Onder-Voorzitter van den liberalen wijkclub 't Zonneken zijn portret aangeboden. Om 21/2 uren vergaderden de leden der deelnemende maatschappijen aan de Zout- straatpoort in 't lokaal van 't Zonneken. Om 3 uren zette de stoet zich in beweging om het Eortret te gaan halen bij den heer Gustaaf evoau Voorziter van don liberalen Werk* manskring. De stoet werd voorafgegaan door de Kla roenblazers van den liberalen Werkmanskring daarna volgden de liberale Trompettersclub, de Oude Garde, de liberale Werkmanskring en de wijkclub 't Zonneken met hun vaandel. Meer dan 600 personen hadden het zich ten plicht gerekend huldo te brengen aan den 86 jarigen liberalen strijder. Na de verschillende straten der stad doorkruist te hebben, begaf men zich uaar de woning van den held van het foe t, waar de Oude Garde den ouden volksvriend met eene serenade vereerde. In de woning van den heer Verbeeeken bracht de heer A. Minnaert, Voorzitter van t Zonneken hul le aan den held en bood hem zijn portret aan, door al da leden uit eerbied en dankbaarheid geschonken. De heer Anre schetste in 't kort het leven van den heer Frans Verbeeeken, hij herinnerde wat hij voor de liberale partij gedaan heeft en hoe hij steeds bereidwillig en vastberaden op de bres stond om de liberale gedachten te ver- de ledigen en te verspreiden, 86 jaren oud is Frans Verbeeeken nog eea voorbeeld voor ons alLen en telkenmale de liberale partij zijne diensten noo lig heeft is Frans een dor eersten om bij te springen. Aaa hem geachte vrienden, moeten wij ons spiegelen en even als hij vastberaden en onver schrokken de liberale partij heeft verdedigd en nog verdedigt zoo ook moeten wij jongelingen strijden en op de bres staan om deu triomf der vrijheid te bewerken om de blauwe vlag ten teeken van zegepraal eenmaal tejdoen wappe ren. Door vereende krachten zullen wij er in golukken degeDea van 't stadhuis te kegelen welke er ondanks het volk zetelen ten gevolge van kieziugeu welke door 't Gerecht geschand vlekt werden. Daarna bracht den heer Gustaai Leveau den koenen strijder hulde eu schonk hem in naam van den Liberalen Werkmauskring een schoon bloemkorfje. Den heer A. Roels Bestuurli i van t Zonne ken spoorde de leden aan het voorbeeld te vol gen van hunnen Onder-Voorzitter en even als hij te kampen voor den liberalen zegepraal De heer Verbeeeken diep ontroerd bedankt de leden en al de vrienden voor de eer welke zij hem hebb -n aangedaan en belooft plechtig d# vrijzinnige gedachten te zullen verdedigen zoolang zijne krachten het Inm toelaten zullen. Wanneer de heer Verbeeeken door den heer Leveau aan al de betoogers werd voorgesteld en hij nog eens den moedigen strijder als een toonbeeld van onbaatzuchtigheid en recht schapenheid hulde bracht, steeg een duizen- voudige heilkreet op en klonk het uit aller monden. Vivat onze Sis En hij mag er wezen Vivat onze Sis En hij mag er zijn Menig glas werd nog geledigd op de gezond heid van den koenen strijder en volksvriend en laat in den avond klonk het nog Vivat onze Sis En hij mag er wezen Vivat onze Sis En hij mag er zijn. ja, expi niet. We meenen in alle geval, dat geweste lijke tentoonstellingen in dat opzicht meer waarborgen aanbieden dan eene «Worldsfair waar Arabiers van Molenbeek en Roodhuiden van 't Marrollenkwartier snuisterijen aan den man brengen die men in eiken Bazar plus ou moins Parisian verkrijgen kan. Het doel eener tentoonstelling is de voort brengselen eener streek te doen kennen, de waarde, het allooi en de eigenaardigheid der produkten door de bezoekers te doen opmer ken, en dusdoende voor den handel een immer breedpr gebied te openen. De Teutoonstelling te Aalst is door de mand gevallen. Zonder meer beslag keureu wij het denkbeeld eener Provinciale Tentoonstelling goed en zijn verzekerd, dat onze stadgenooteu er met eere zullen schitteren. Eene gewestelijke Tentoonstelling kan zelfs voor de bewoners nuttiger zijn dan eene We- reldlaud8che expositie. Immers in die geweste lijke Tentoonstelling zullen de produkten van destreek, niet verloren zijn inde menigte voortbrengselen van den zelfden aard, hunne deugdelijkheid, hunne eigendommelijkheid zal meer uitschijnen en zal door de kenners meer gewaardeerd worden. Wa denken, dat onze stad niet ten achter zal blijven, zij zal in de Provinciale Tentoon stelling van 1898 eene ruime plaats innemen en we zijn overtuigd, dat onze nijverheid Am bachten, Landbouw enz. er met eere zullen ver tegenwoordigd zijn. Uit goede bron vernemen wij dat de land bouwers onzer streek niet nalaten zullen in de provinciale tentoonstelling te schitteren Beste Mosselen. Onze stadgenoot Polle Backer had zijne tent reeds opgeslagen toen hij bevel kreeg weer op te breken om plaats te maken voor een Duitscher. 't Is niet gepermitteerd En zeggen dat de dompers de liberale lijst uitmaakten voor: de lijst der vreemdelingen, zij die stadgenooten doen plaats ruimen voor ongekende uitlander" Vrienden, Polle Backer, staat nu recht ove. de markt (zouder champetters) en we sporen u aan hem den panning te jonnen. Hij heeft beste mosselen en eerste klas van allo slag van lek kernijen. Dankbetuiging. De heer Ed. Van Branteghem betuigt zijnen diepen dank aan ons zeer achtbaar stadsbe stuur voor de uitzonderlijke en merkwaardige wijze waarop het de belangen der ueringdoe- ners in 't algemeen en van de zijno in 't bezon- der ter harte neemt. Het plaatsen der barakken op de merkt en der mooie wagens vlak voor zijne deur is een kunststuk. Het bestuur verdient een vaantje. Het wordt iu den Graaf van Egmont ter zijner beschikking gehouden. Vastenavond. Het reglement betreffende de maskeraden, gedurende de vastenavonddagen werd mede gedeeld aan Denderbode en u et aan Dender galm.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2