Veroordeeld. Uit Erembodegem. Het straatje van Van Geem I>e waarde eener petitie. I>e Kavalkade. Hebt Dank. M. Jan De Windt. Donderdag morgen ontvingen wij de tijding der veroordeeling van Zola tot 1 jaar gevang en 3000 franken boet. Deze veroordeeling bewijst dat Zola •de waarheid heelt gezegd, wanneer hij ■sprak van hoog tut laag heerscht ver rotting Men kondigt aan, dat de minister .van oorlog, aan Esterhazy die in zijne brieven, het Eransche leger voor laf hartig janhagel uitschold, oorlof zal geven om tegen Matthieu Draylus, die zijn onwettig veroordeelden broeder verdedigde een proces in te spannen. Waarom niet Met Opperrechters die de -waarheid verworgen, getuigen, die niet spreken willen, sabelslepers die de juryleden met oorlog dreigen en jury leden die als poesjenellen knikken is alles geoorloofd. Men zegt dat het volk het vonnis uitbundig heeft toegejuicht. Waarom niet 't Was carnaval, de krijgsraad had zich in beul verkleed, de Justicie in slons en de -Franschen hebben dat -koppel vermomden uitzinnig gevierd. 't Is vastenavond. Frankrijk is zot en .rot ■jOolangs brak te Erembodegem een brand uit, glie in weinig tijds twee woningen in asch legde -en eeue ganscha groep kuizen met vernieling - dreigde. Nogmaals hebben we 'dan bestadigd boe armzalig Erembodegem in het opziebt van brandweer is ingericht. Er bestaat op die volkrijke gemoente niets, dat.aau Muaekmate- rieel kan doen denktyj. Erembodegem telt meer slan -4000 inwoners en er is noch pomp, noch emmers, noch eenige t inrichtig van aard om eeue ramp te vermijden .Dat mag een ware schande genoemd worden. Als er brand uitbreekt moeten de geb.uren met hun eigen ladders, haken en emmers ko men aanloopen om zoo .goed het gaan kan het v vernielend element Re bekampen. De-boeren doen hm plicht en leggen bijwjj- ,len heldenmoed aan den dag om have en goed van een buurman te redden. Zie met welk ge brekkig materieel zij op de daken kruipen, hoe zij de emmers water aanbrengen en omhoog tillen, nadat er doo-r de haast soms meer dan de helft is overgekletst. -Zie, hoe zij in hunne hemdsmouwen en blooten hoofde den vuurpoel trotseeren en hun lijf te pande stellen terwijl huu eigen huisraad, kannen, potten en emmers voor den hluschdieust gebruikt eu dikwijls zeer beschadigd wordt. Na een afmattenden arbeid, gelakt men erin ,den brand te beperken en meubels en ree te .redden. Wat hebben de zwoegers nu eigenlijk door hun hardnekkig werk gewonnen Schade, niets dan schade 1 .Slechts de Verzekerings- ■maatschappijen hebbeu er voordeel bij ten ;bate van die machtige, rijke vennootschappen hebben de koereu hun huisgerief, hun land- bouwhalam, ja, huu leven te paude gesteld., .zonder er eenigen dauk voor te ontvangen. Waarom heelt eeue gemeente gelijk Erembo degem geen bluschmaterieel? Waarom is er geene hraudweer We zijn zeker dat er jonge lingen genoeg zijn, die graag zouden meedoen. Men zal misschien zeggen er is geen geld in de kas. Pompen, ladders, bluschemmers kost alles zeer duur en de gemeentekas kan tegen zulke uitgave niet op, men kan het ge woon budjet meteene zoo aanzienlijke uitgave niet belasten zonder de gemeente in een moeilijken toestand te brengen. Doch ik zal een voorstel doen, Het gemeen tebestuur zou door een juist onderzoek doen vaststellen welke Brandverzekeringen er in de gemeente bestaan en welke premien er jaarlijks aan de verschillende Maatschappijen worden betaald. Ik denk dat zulk werk geene moei lijkheden zou aanbieden, eu de statistiek eer zes maanden zouden verloop in zijn zeer be naderend zou opgemaakt wezen. Dan zou het gemeentebestuur aan de Ver zekeringsmaatschappijen voorstellen, elk naar evenredigheid der jaarlijks opgestreken pre mies tusselieu te komen voor het aankoopeu van voldoende bluschmaterieel. Dit zou tot overgangsmaatregel dienen, in afwachting, dat de Verzekeringen door de Gemeente ol ge- meenteugroepen zelve ingericht worden. En al wie gezond redeneert zal bekennen, dat zulke maatregel, rechten billijk zou we zen. Indien de gemeente schulden maakt voor het inrichten eener brandweer, doet za dit, ja, tot meerder zekerheid der ingezetenen, maar het is onbetwistbaar, dat het toch ook ten pro- fijte is der Verzekeringsmaatschappijen. Die Maatschappijen zouden er slechter aau toe zijn, indien ue boereu meer egoïst werden en bij elke brandramp hunne kuipen, emmers en ladders weigerden voor den bluschdienst eu na do men8chen gered te hebben met de ban den in de zakken, werkeloos den voortgang van het vuur aangaapten. liet is een misbruik, den arbeid van moedi ge redders uitsluitelijk te laten dienen ten bate van rijke Maatschappijen. O 1 wee3 gerust, de Maatschappij eu wiudeu er zooveel doekjes niet aan. Ais er ergens te veel branden plaats heb ben, weigeren ze vlakaf er nog verzekeringen aau te gaan, zij hebben maar een doel.... geld winnen Ik zeg niet, dat er soms geen misbruik wordt gemaakt, door de verzekerden maar een groo- ter misbruik is het zeker den aankoop van materieel ten laste te leggen der gemeente, als het de maatschappijen zijn die er het grootste voordeel uit trekken. Het is reeds genoeg als vrije mannen., vrij willig hnnnen arbeid en rust opofferen om de vernieling te keer te gaan, zonder er eecig profijt van te hebbenzonder door iets anders gedreven ie zijn dau hunne menschenliefde en hunnen moed. De gemeenten zouden de brandweer inrich ten, de Maatschappijen zouden het materieel betalen en dan zou in elke gemeente of groep gemeenten weldra den bluschdienst bij na zoo goed ingericht zijn als in de stad. In Aalst zou er wellicht ook middel zijn om op die wijze het getuig der brandweer te ver beteren eu aan eene stoompomp te geraken. -ef Eene petitie strekkende tot hot bekomen der afbraak van het schutsel, dat den do >rgang van 't straatje van Van Geem belemmert, peti- bij de oorspronkelijke klasseering zouden ver geten geweest zijn. De gemeenten hebben over de eene zoo- wel als over de andere hun recht van eigendom ol dienstbaarheid behouden en n hebben door een verder gevolg de macht welke er oumiddelijk uit voortvloeit ze te herkennen en te beboeren. (Verbrekingshof 20 Mei 1872.) Het geval is dus wel voorzien en het gemeen tebestuur moest weten wat het te doen had. We zijn zoo vrij zulks te doen opmerken en sporen het bestuur aau de belangen zijner 011- derboorigen te verdedigen. Indien het niet geschiedt zal men zich afvra gen wat de leden van den gemeenteraad ver richten, waarmee zij hunnen tijd overbrengen, en welk geheim er schuilt onder die werkeloos heid, welke reeds te lang heeft geduurd. tie geieekeud door de bewoners van 't kwartier der Kattestraatpoort, werd verleden week den burgemeester aangehoden. Gheeraerdts heeft in strijd met de ge bruiken, in strijd met zijnen plicht geweigerd het verzoekschrift te aanvaarden. Guze burgemeester acht eene petitie getee- keud door omtrent 200 inwoners de moeite niet waard in aanm- rking te worden genomen, hij acht ze te gering om aan den gemeenteraad voorgelezen te worden. Die minachting van M. Gheeraerdts voor de verzoekers is zooveel te meer kwetsend daar de petitie mede werd onderteekend door M. Ver- tyrnle Oud-Vrederechter, een uitstekend magi straat en rechtsgeleerde. Zulke onverschilligheid voor belangen, wel ke het stadsbestuur behartigen en verdedigen moet, heeft men nog nooit in eeue andere stad •van Belgie te betreuren gehad. We kunnen nochtans niet geloeven, dat het de-moei fijnheid der zaak is, die M. Gheeraerdts weerhoudt, inzijuen gemeenteraad is hij om ringd van eeue menigte rechtskundigen. Voor ons is de zaak zeer eenvoudig. Het is onbetwistbaar, dat het Van Geem- straatje sedert meer dau 30 jaren niet als los, maar als een openbaren weg door de bevol king wordt gebruikt en het straatje aldus be last is inet eene dienstbaarheid (servitude) ten voordeele van het publiek. Geheel de stad is daar om te getuigen dat het straatje sinds on heugelijke tijden bestaat. Er is dus voor het publiek een verkregen recht, en dat recht i3 voldoende om de tus- schenkomst van het gemeentebestuur te ver rechtvaardigen. Men zou zelfs verder kuunen gaan en met dokumeuten tot staving bewijzen, dat er niet slechts eene servitude van doorgang bestaat en het straatje in 't publiek domein ,is gevallen, dat wil zeggen, het eigendom is geworden van het publiek. We bepalen er ons voor het oogenblik bij vast te stellen dat de servitude van den doorgang op wettige wijze bestaat. En die servitude door geen enkel persoon mag afgeschaft worden. Van dan af moet men het straatje aanzien als een buurtweg waarvan de afschaffing geheel afhangt van het stadsbestuur. Indien de rechtsgeleerden van den gemeen teraad zich de moeite willen gntroosten het hoek te openen van Giron u Traité de Droit administratif T, II bladz. 271 ze zouden er lezen Het blijkt uit ae voorbereidende werken en uit de besprekingen der wet van 10 april 1841, dat de eenvoudige doorgangservituden dienende tot openbaar of gemeentelijk nut be grepen zijn onder de algeineene benaming van buurtwegen. Door deze wet worden voor de buurtwegen bezondere schikkingen genomen, en dit niet alleen voor de buurtwegen welke gemeen ei gendom zijn,maar zelfs voor wegen waarvan de grond het eigendom is gebleven van een bezon dere. Alle twee zijn openbars gemeen schapswegen dienende tot ieders gebruik, waarvan de aanp-alenden vrij gebruik mogen maken in de mate der rechten welke de be stemming van den weg hem toekent. (Arrest van het Verbrekingshof van 18 Maart 1870.) En welk is de zending der gemeentebe sturen Het zijn de gemeentebesturen die de her kenning en de opening der buurtwegen beslis sen. (Gemeentewet art. 77 n°6) Giron bl. 276. Er bestaat herkenning van eenen buurt weg, wanneer het stadsbestuur vaststelt in 't belang van 't behoud van eenen weg, dat hij onderworpen is aan 1t openbaar gebruik. (idem) Hoe vindt ge dan dien burgemeester die het verzoekschrift der bewoners van de Katte straatpoort weigert en aldus dan gemeente raad verhindert over het gemeentegoed te wa ken Er bestaat eene opmerking die we kennen men zegt De wet van 1841 verplichtte de ge meenten de bestaande buurtwegen binnen de 2 jaren op den atlas over te brengen, en hel Van Geemstraatje staat niet op den atlas, der buurtwegen on kan dus als dusdanig niet aan zien worden. Het antwoord op deze tegenwerping vindt men weer in het werk van Giron bladz. 278, 270. De Gemeenten behouden het recht, niet tegenstaande den bepaalden termijn van ja ren verloopen is, de wegen te herkennen welke De kavalkade van Dinsdag is opperbest ge lukt. We zullen niet zeggen dat ze geleek aan stoeten zooals men er te Brussel, Gent en el ders heeft bewonderd. Maar men zal in aan merking remen dat geheel de kavalkade inge richt is zonder de minste subsidie. Wie inede- dee t moest zijn eigen praalwagen, kostuums enz. enz. zelf bekostigen. Het weder begunstigde den stoet, dinsdag is sedert bijna twee weken de eeaige dag geweest zonder regen. Ja, toen de Omte Garde, ouder 't spelen van 't Ros B.iaard in de Nieuwstraat kwam, keek de zon van achter de wolken den stoet aan en bleef voortschijneu als op een schoonen leute dag. Niettegenstaande eenige. kleingeestige kuipe rijen, op touw gezet om sommige Maatschap pijen te beletten aiu het feest deel te nemen, waren deelnemende kringen, ruiters en praal wagens veel talrijker dan verleden jaar en bij na, allen waren zeer schoon eu verwierven veel bijval. Daar ik zeifin den stoet giug is 't mij on mogelijk geweest al les goed op te ïniken. Maar ik heb opgemerkt d it er ruimschoots stof was om het volk vroolijk te steram m en om goed keurende uitroepingen af te dwingen. De tandentrekker, do liedjeszangers, de kaarters, de ruiters te voet, alias huppelpaar- den en talrijke andere wagens groepen en af zonderlijke gemaskerden deden fel laehen. De afgedankte pompiers behaalden ongehoord succes. De praalwagens ook bekwamen veel bijval, de wagen der Turners was zeer prachtig en strekt den turnclub tot eere, de triomf van Cambrinus werd opgemerkt om de smaakvolle en bescheiden maumr der versiering en den een voud der kostumen, verder vielen nog bezon- der in 't oog de herberg De Tijger wel gemaakt 6d bezocht door de vroolijke gasten "an de Maatschappijen de Tyroliens eu de Moedige strijders de wagen van den kunstsmid en wa. genmaker, het Hotel het Zonuekeu vol plezier en uitgelatenheid. Namen nog deel aan den stoet eene menigte net of kluchtig versierde rijtuigen, wagens eu groepen Dreyfus op het duiveleneilaud, de reepers, de Klaroenen van den Werkmans- kring, de Schermers die wonderlijke oefenin gen deden, en honderd andere meer welke het mij onmogelijk is alle te noemen. Twee muziekmaatschappijen luisterden den stoet op en lieten op gauscli den omgang de vroolijkste deur.tjeB hooren. De Liberale Trom- pettersclub verkleed in arabieren en de Oude Garde in eene boute mengeling van schoone eu kluchtige kostumen Polydoor, Polydora, Polydoorken en 't Ros Beiaard waren er bij dat spreekt van zelfs. Hunne tegenwoordigheid mag op zulke plech tigheid niet gemist worden. De burgemeester van Schaarbeek en zijn eerste schepeue in groot tenue, deden heel den toer mee. Dat is braaf gedaan, en ze halen er eer van. De avond viel in, als de stoet op het statie plein uiteenging, en de laatste deuntjes van 't muziek in de straten weerklonken. De kavalkade heeft veel leven en beweging de stad gebracht en wij zijn zeker dat de allen die u geene moeite hebt gespaard om voor het Werk der Kleeding eenig geld in te zamelen:; hebt dank geachte medeburgers van alle partijen ■voor uwe milde giften. Ons doel is in de hoogste mate menschiievend. We nemen de gelegen heid der eerste communie te baat om een zeker getal kinderen, eene degelijke schoone kleedij te verschaffen. We wil len een goed werk verrichten en zien met vreugde, dat bijna al de Aalstenaars tot welke gezindheid zij ook behooven ons daartoe een behulpzame hand bie den. Nogmaals dank, goede vrienden., dank voor uwe medewerking aan de kavalkade, dank voorn we gift. Hoe ge ring ze ook geweest zijhebt dank Het Inrichtingskomiteit. De Secretaris. De Voorzitter. P. ANNE. G. LEVEAU. De Leden Bruyndonckx H. Coppens J. De Stobbeleir R. Kelders A. Marcoen L. Roggbe H. Schmidt VV. Stuerebaut J. Van der Schue- ren G. Van der Veurst G. Van Goethem L. en inzamelaars eene mooie som zullen bijeenge bracht hebben. Als men ziet welken bijval dien stoet beko men heeft, waarom zouden Liberalen, Katho lieken, Socialisten en Demokraten op andere jaren elkander niet verstaan om gezamentlijk b.v. op Half-Vasten eene kavalkade in te richten elk met een liefdadig doel. Voor die kavalkade zou van stadswege eene groote publiciteit worden gemaakt en het volk zou naar Aalst stroomen tot groot voordeel der neringdoeners en der armen. P S. Men spreekt met lof over den ijver door Corn. Vincent eu de comissarisseu aan den dag gelegd om den stoet te regelen. Het inrichtingskomiteit van den vas tenavondstoet van Dinsdag 22 februari laatst, bedankt hier openlijk den heer Gheeraerdts, burgemeester der stad, voor de bereidwilligheid met welke hij zijne toestemming heeft gegeven tot het uitgaan van den stoot en voor de omha lingen voor het Werk der Kleeding. Hebt dank ook gij allen medeburgers, maatschappijen en kringen, welke uw best hebt gedaan om de kavalkade te doen lukken, hebt dank ijverige vrien den, die zoo behulpzaam aan de inrich ting hebt medegewerkthebt dank gij Onze jonge, geleerde stadgenoot M. Jan De Windt werd, door het Staatsbestuur verzocht deel te nemen aan eenen wetenschappefijken tocht in Afrika. Eenigen tijd heeft hij geaarzeld doch veer tien dagen geleden heeft hij het voorstel aan vaard en zal deel uitmaken van de expeditie Lemaire welke in April eerstkomende naar het zwarte land vertrekt. De expeditie zal de boorden der Zambèze onderzoeken en zich van de Oostkust Congo- waarts richten, zij is gelast een ontwerp van grensscheiding op te maken, grensscheiding waarover thans betwistingen bestaan. M. De VViudt is gelast met het doen van aardkundige opsporingen. Gedurende verschei dene jaren heeft hij bezondere studiën gedaan over de aardkunde onder de leiding van zijn leeraar en vriend priester Renard, en verleden jaar legde hij in dat vak uitzonderlijk schitte rende examen af. Hij neemt op zijnen tocht eene prachtige verzameling mede van werktuigen welke hij voor zijne waarnemingennoodig heeft. Gedu rende den tocht zal hij den graad bekleeden van commandant en second. Dë reizigers zullen vergezeld worden door 60 soldaten en 200 dragers. De benaderende duur van den tocht is 18 maanden. De Aalstersche bevolking zal zeker belang stellen in die stoute ontdekkingsreis. Van on zen kant wenschen wij de reizibers voorspoed en een schitterende uitkomst. We zijn gelukkig te bestatigen hoe het goe- vernement de verdiensten herkent van onzen geleerden stadgenoot en dit tot schande van den dommen vaantjesman, die Achilles heet en het wagen dierf oen man, die zijne geboor testad vereert te kleineeren. i* lJ J Unmnnn nn mm n 'f Ir 117 IB ÏOV

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2