Krot, DE STERKSTE WIL 13de Jaar. Nummer 1 1 Zondag 13 Maart 1898, LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 40.000 franken. MISBRUIK. STRIJDPENNLNG. De Kartel. Eerlijk duurt het langst. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten V""r0P betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Itek.lam.en 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Prijs tier Annoncen per drukregel* Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore 0 Men maakt tneldiüg van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden Wordï van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. X Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 12 MAART. De dompers die tengevolge der saucis- senkiezing van 1895 tegen den wil des volks op het stadhuis kwamen zijn de felste kleppers van het land. In het stadsverslag komen dwalingen voor ten beloope van omtrent Wij herhalen en blijven herhalen Bedrog of misgrepen. M. Bethune, Schepen van financien moet daarover ophelderingen geven. Indien iM. Bethune de comptabiliteit der kieskosten zoo goed heeft gehouden, moet het er lief uit gezien hebben. M. Bethune, M.Leo, M. Duwé, M. de Vaantjesman, M. Waêr, M. F. De Koninck, M. Zander, M. De Clippel en M, Claus hebben niet kunnen antwoorden. M. De Gheest, notaris, zal meenen we, toch genoeg van de rekenkunde verstaan om ons het raadsel op te lossen. AlloMijnheer de Notaris, pak eens uw rekenvernuft uit. We wachten al zoo lang. Onze champatters die nochtans niet te vet betaald worden, mochten kie zen Hun plaatsken verliezen of hun - nen winkel sluiten. Waarom Om hen te beletten misbruik te ma ken van hunne macht ten voordeele van hunnen winkel. Maar de stadsbedienden, en de be dienden van het Weldadigheidsbureel mogen herberg, winkel en bazar hou den. Alhoewel zij meer dan de agen ten misbruik kunnen maken van hun nen invloed. 't Is schande. (52* Vervolg). VIER-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL Het huwelijk, dat na Kerstdag plaatshad, ■'xy liop aldus zeer stil af. Edmond voerde zijne Vrouw van Marchwood weg, en Hubert Morri son, die, als bijzondere vriend van den heer Cadwal, hot huiselijk huwelijksfeest bijge woond had, bleef nog eenige dagen op het kas teel achter. Zijn verblijf op Marchwood poogde Hubert zoo veel mogelijk te benuttigen om Alice te winnen. De jonkvrouw was hem juist zoo minzaam als vroeger maar hare onverander lijke minzaamheid zou misschien wel eenen minnaar met meer ondervindig ontmoedigd hebben voor Hubert evenwel was zij boeiend en betooverend zijne hoop deed zij vele gra den klimmen. -Over eenige maanden had Hubert eene soort van wederkeerig verbond met Veraon gesloten, oen verbond waarbij zij elkaar moesten hel pen. Hubert begeerde Alice met of zonder Marchwood Vernon begeerde Marchwood met of zonder Alice, en beide waren van mee ning dat hunne kansen grootelij ka van Ru- ten voordeele van 't Werk der Kleeding van Eerste Communiekanten. Het lied van 't Boerken bij Jaak Spittaels 1,23, Charlotte gezongen bij denzelfden door Klaes0,40; ter herberg van Edmond De Sae- deleer het liedje van 't fluitje gpzongen door C. l)e Haie 0.82 van twee stroppendragers na het liedje van 't poezeken 1,00 van T. B. 0,10 Een lied in den Cumte d'Egmont gezongen door den vriend Theofiel 2,50, een boerenfeest lied gezongen door den vriend K. Van der Cruyssen 0,84 Roudgehaald op de vergade ring van den Onderlingen Bijstand gehouden bij M. P. Van de Perre 2,55 na het lied door bosschen en door velden bij W. Van Renter- ghern door D. Buys 0,90 bij den zelfden na zij heeft bare witte kousen aangedaan door Ph. Buys 0,90, bij Justin Baeyens na eeu lied door X. De Schryver 1,15. Het progressistisch Congres heeft zich veel bezig gehouden met de kwestie van den Kartel. Het meest vooruitstre vend gedeelte der partij zoo'tschijntver klaart zich uitdrukkelijk ten voordeele der vereeniging van de verschillende partijen op de basis der Evenredige Vertegenwoordiging. De vergadering heeft de houding der Gentsche liberalen die de eersten het denkbeeld van den kartel in ons land hebben geopperd warm toegejuicht en geluk gewenscht. In de kiesomschrijving Gent blijkt de kwestie bijna opgelost, de verschil lende fracties der liberale partij schij nen er zich bij den kartel te willen aan sluiten. Onderhandelingen zijn aange knoopt met de socialisten, zelfs de chris- tene demokraten bespreken thans de houding welke zij iu den aanstaanden strijd nemen zullen en veel laat ons voorzien dat M. Plancquaert en zijn vrienden er zich weldra ook zullen bij aansluiten. De gebeurtenissen welke de voorbe reiding tot den kiesstrijd in het arron dissement Gent kenmerken zullen hun nen weerklank hebben in het arrondis sement Aalst. De kartel ginder besloten zal dezelfde oplossing in ons arrondisse ment voor gevolg hebben. dolfs uitsluiting op Marehwood afhingen. Belust te weten hoe de zaken stonden, on dervroeg Hubert zijnen bondgenoot. u Uitmuntend zoo antwoordde Vernon. Mijn onkel schijnt veel van mij te houden, en ik bemerk ook dat hij volstrekt tegen alle verkeer tusschen Rudolf en Alice is sedert Rudolfs vertrek heeft hij met mjj over March wood gesproken op eene wijze die stellig be rekend scheen om mij eenige hoop te geven. Ik geloof dat hij begint te begrijpen dat hij geen vertrouwen in het oordeel van eene vrouw hebben mag. n Hubert zag er zeer bekommerd uit. Maar gij gelooft toch Diet dat zij Rudolf bemint vroeg hij. Neen terwijl hij hier ziek lag was zij goed en minzaam jegens hem, gelijk het in ha re natuur is goed eu minzaam te zijn jegens iedereen misschien zag zij hem liever dan andereu maar nu spreekt zij nooit van hem en hij hij denkt aan haar niet meer. Hij is om zoo te zeggen van Marchwood gebannen, en vooraleer Violetta en Edmond te Hawks- hold gevestigd zijn wat nog wel zes maan den aauloopen zal is er weinig te vreezen dat hij in deze streek zal gezien worden. Vóór dien tijd moet gij den stap wagen Nu zocht Hubert naar alle mogelijke gele genheden om aan Alice te behagen en korts na zijn gesprek met Vernou zijnen moed te za- mea nemend, had hij met den heer Cadwal ge- De demokraten van ons arrondisse ment zullen waarschijnlijk het voor beeld van degenen van Gent volgen. Velen van hen schijnen van nu af reeds een besluit te hebben genomen. Men hoeft om ervan overtuigd te zijn slechts Klokke Roeland van laatstleden zondag te lezen. Hij drukt zich derwijze uit dat daaromtrent geen twijfel moge lijk is, De demokraten vertegenwoor digd door Klokke Roeland mogen van heden af aanzien worden als aangesloten bij den kartel. Het vraagstuk van den kartel is van een overwegend belang. De kiezing na dert met rasse schreden en is geen tijd meer te verliezen. Het oogenblik is ge komen om den toestand klaar te trek ken. Daarmede zou de Liberale Associa tie van Aalst zich zonder verwijl moe ten bezig houden. De propaganda, die aan de vasthou- disten eene lange reeks van jaren de oppermacht iu onze stad heeft verze kerd is zeer stichtend. Met aandacht hebben wij de loenscbe streken nage speurd en meermalen reeds de gelegen heid gehad, de gepleegde schandalen aan de afkeuring van alle eerlijke lieden prijs te geven. De kiezing van 1895 en de rechterlij ke ongevallen der Aalstersche kliek- mannen hebben ous ook de gelegenheid verschaft hunne handelwijze van naal deken tot draadje te volgen. Tracht niet meer naar een open eer lijkeu strijd naar, ernstige bespreking van programma's naar een rechtzinnig beroep op het verstand en 't geweten der kiezers. Daaraan heeft de conservatieve partij geheel verzaakt. Zij verkiest hare be drijvigheid aan den dag te leggen in de secties. Daar worden de kiezers gedu rende de maanden, welke de kiezing voorafgaan bewerkt met de pint en den trip, en op rantsoen gezet gelijk rede loos vee, dat men ter markt wil leiden. We spreken niet van de drukking, de bedreigingen, den ondergang waar mede men zoovele ongelukkigen schrik sproken. De oude man had den jongeling zeer vriendelijk aanhoord en hem zelfa aangemoe digd. Hij had hem gezeid dat, indien hij toe stemde op Marchwood te blijven wonen voor de weinige jaren dat hij zelf nog te loven had, hij hem zeer goerne met Alice zou zien trouwen Zij zou in allen gevalle zeer rijk zijn en al hoewel hij geene beloften wegens zijne beschik king over het stamgoed deed, zijne aangeno- mene dochter, zoo had hij gezegd zou in zijn testament niet vergeten worden, indien zij tot het eiude van zijn leven hem bijbleet. Op Marchwood wonen met Alice tot vrouw dat geluk was zoo groot dat Hubert bijna niet durfde hopen het ooit te bekomen. Ja, indien Alice maar wilde toestemmen Luister goed, Hubert zoo had de heer Cadwal erbij genoegd Alice is geene vrouw die iederen dag te wiuuen is. Daarom wees niet te haastig haastige spoed is zelden goed. Heb geduld laag gewacht komt vóór 't gedacht. Indien ik maar meer gelegenheid hadde om haar te spreken... Daarvoor zal ik zorgen. Ik heb niet verge ten noch zij ook niet dat ik mijn leven aan u verschuldigd beu. Gij zult altijd welge komen zijn op Marchwood. Ik zal uw voor spreker bij A'ice ziju, eu uwe zaak zal door uwe afwezigheid niets verliezen. Eenige dagen daarna verliet Hubert met op- geruimden geest het oude kasteel. Was hij niet aanjaagt, noch van de giften en belofteü kwistig uitgedeeld als den kooppïija van ziel en geweten. Eenmaal op die baan zal de conservatieve partij vol harden zonder zich te bekommeren oin de vermaningen der Justicie, niets kau baar op dien weg tegen houden. Reeds nu hooren we zeggen, dat hat werk van verbeesting, gewetenskoope» rij en drukking herbegonnen is met het oog op de aanstaande kiozing en er* nog ergere schanddaden worden be* reid, dan in de voorgaande kiezing werden bedreven. De chmtene demokraten die eveil als wij hun plaatsje onder de zon hadden geëischt, weten wat het kost de slok» zucht en hoogmoed der kliek te tarten. Beledigingen en vervolgingen zijn hun deel geworden, en de laagste smaad komt op hen te worden geworpen, door de politieke afstraffing van hun hoofdj priester Daens, door zijnen bisschop ge» slachtofïerd aan de onverdraagzaam heid en den haat der kliekleiders onzer stad. De gluipaards, welke meenden, dat het bedrog hunnen triomf kon ver» eeuwigen en het voldoende was priester Daens te verwurgen om in onze stad en arrondissement de demokratische bewe» ging te dempen, zullen bittere ontgoo» cheliugen te gemoet loopen. Wat ons betreft wij zullen onzeü plicht doen, en met hardnekkigheid te velde trekken. De ijver welke zich se» dert eenigen tijd bij onze politieke vrienden veropenbaart laat ons eene liarduekkige kiesworsteling te gemoet zien. We zullen het oog houden op de onzindelijke propaganda der klerikalen en zullen ze zoo krachtig mogelijk be« letten. Hoort anderzijds den oorlogskreet van M. Planckaert, die de stormklok lridt en de strijders oproept voor de aanstaande wetgevende kiezingen. De alarmkreet van Het Recht weerklonk door heel ons arrondissement. Te Gent ook spannen de demokratische machten 6amen en bereiden zich zonder verwijlj zonder rust, noch duur tot den opper sten veldslag. de verloofde van Alice nog, hij was ten minste de bevoorrechte mededinger. Geen wonder dat in het huis van sir Arthur welhaast het ge rucht liep dat Huberts huwelijk met jonkvrouw Alice Tenant in 't kort openbaar zou aange kondigd worden. VIJF-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL EENE VERRASSING Zeven maanden waren voorbijgegaan se dert Rudolf het kasteel Marchwood verlaten had. Het was winter geworden en de lente, met hare beloften aan hoop en genot, was ingetre den doch in het treurige leven van den jonk man was geene verandering gekomen. Den winter had hij redelijk goed overge bracht. Er was niette "eel werk geweest, en Harold Vinrace had altijd het grootste deel ervan aangenomen. Deze nieuwe, vriendschap en een bezoek van zijne Violetta, dat waren voor Rudolf twea heldere stippen geweest in dat somber saizoen dat hem dubbel treurig was gemaakt door de beleedigeude wijze wnar- op men hem ter gelegenheid van zijn zusters huwelijks uit Marchwood gesloten had en het nieuws, hetwelk hij wat later vernam, alsof Hubert met Alice verloofd ware, dat viel op hem als op eene ziel die uit het aardsch para dijs gesloten wordt. Wordt voortgentt, ■BH -Wth

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1