m Tous Pingres 't Straatjen is Open. Van 't Straatje Pompierderij Briefwisseling. AIost-Revue. De hoop herleeft overal, de geest drift beurt de gemoederen op in evenre digheid van den walg ingeboezemd door de geweldenarij der kle.ilcale valsche propagandisten van allen aard. Het uur zal komen dat men hen re kening zal vragen over hunne oneerlijk heid en dwingelandij het uur zal ko men, dat het gebouw van bedrog en geweld in stad en arrondissement opge richt op hunnen vermolmden troon zal instorten. Eene ongehoorde uitbarsting van verontwaardiging zou wellicht al de harten en handen kunnen vereenigen en van al de vijanden der kliek, vrien den door hetzelfde misprijzen der laffe laagheid, een stroom, een on weerstaan- haren stortvloed vormen die de kliek zou wegrukken en de laatste sporen heurer dwingelandij zou verbrijzelen. Het blad der procédés, laat geene enkele gelegenheid voorbijgaan om aan zijne lezers wijste maken, dat de liberalen, zonder uit zoudering often minste in algemeene regel lieden zijn, die op hunnen zak zitten en slechts de handen openen om er iets nit te laten gaan, wanneer zulks niet anders kan. Natuurlijk kunnen de liberalen, niet zoo grojtsch en wijdsch voor de pinne komen als de klerikalen. Wij allen moeten in 't zweet 011- zes aanschijns onze korst verdienen en zijn niet luet de beurs aan den hals of met vergulde «dellitels ter wereld gekomen. Bovendien hebben de liberalen niette reke nen op de ondersteuning van bisschoppelijke kassen of op de hulpgelden van congregatiën, die door het toepassen van het zuiver collec tivism en 't verloochenen der menschelijke zen ding, schatten op schatten hoopen. \Yat we doeu, verrichten wij bij middel onzer zuur gewonnen penningen. Als er van liefdadigheid en opoffering spraak is zou het Woestebiad wel doen te zwijgen, want vulen zijner eigene mannen gaan voorze ker niet mank aan overvloed van mildheid, en hij kan onder zijne trouwe vrien len centen- pieters en oordjes-dood vinden, die voorHar- pagon niet moeten onderdoen. Waar en wanneer hebben da klerikalen in -onze stad feesten, of stoeten ingericht, die aan de stadskas geene ettelijke stuivers hebben ge kost. Er wordt door de klerikalen geen nootje geblazen, geen lintje gestrikt, geen liedje ge dongen of bet kost ons pepjrduur. De liberalen integendeel moeten al hunne feesten, uitstapjes stoeten enz. op eigen kosten inrichten en het zij hier gezegd tot spijt van wie 't beni.dt, dat wil zeggen van de kleri kalen dat die feestelijkheden altijd meer bij val bekomen, m;er ophef maken, en meer be weging brengen in de stad, dan al wat de ka tholieken met hunne ruime subsidien tot stand Bunnen brengen Wij hebben vroeger nog bewezen dat indien de liberalen zulks centenpieters waren als het bladder procédés beweren wil, er geene libe ralen meer zouden ziju in onze stad. Immers Voor hen is er van stadswege niets te verhap- zakken. Wie aan hebzucht of wiustbejag lijdt blijft niet in onze partij. We hebben voorbeelden ge noeg voor oogeu. Als ge een tot nu toe ver meende liberaal, plotseling den weg ziet ne men naar de katholieke tappen, en op den Loop toe nog twee of driemaal daags naar de kerü ziet gaan om er den kwezelaar te vertoo- nen, twijfelt niet die mau heefteen winstge vend postje in 't oog, en moet om zijne benoe- jpiug te bevorderen zijne menschelijke waar digheid in een bad van valachheid en schijn heiligheid versmoren, Iu Denderbode's buree- luu kan men lieden aantreffen, die daarover inojeu meepraten. Maar komen wij een oogenblikje terug op de ceuteupieterij der liberalen. Wat hebben de liberalen wel gerekend voor deD stoet voor de slachtoffers van Auderluis Wat hebben ze gerekend voor de talrijke liefdadigheidsfeesten door hem gegeven. NietB. Herinnert u b.v. het Weldadigheidsfeest gege ven in de groote feestzaal van 't Landhuis door Liberalen en katholieken. Ziehier de rekening door de liberalen ingediend De Oude garde vroegfr. 00,00 De zanger Do zangeres Andere kosten fr. 00,00 fr. 00,00 fr. 00,00 Het is waar, kregen zelfs totaal fr. 00,00 de Oude Garde vau het feest gegeven. Zou Alen- de leden van geen programma met hunne medewerking gegev< derbode daar de rekening der katholieke me dewerkers vóllen nevens plaatsen? Werden zelfs de postzegels voor de briefwisseling niet in rekening gebracht.? Zwijg, Denderbode, van centenpieterij en mildheid. De liberalen doeu wat ze kunnen, niet wat ze willen hunne middelen zijn be perkt en het strekt hen tot eer dat ze die mid delen al zijn ze gering ten dienste stellen van het goede 1 In den Gronden Schoen, 41 Laekenstraat Brussel, verkoopt men aan fr. 10,85 extra sterke schoenen die men overal het dubbel betaalt. Probeert 1 Onze artikels betreffende het wille keurig afsluiten van het Wolvestraatje anders gezegd van het straatje van Van Geem hebben den gewenschten uitslag gehad. Het gemeentebestuur heeft ingezien welken flater M. Gheeraerdts begaan had en heeft dien hersteld, door te be slissen, met bijna algemeene stemmen, dat het straatje op den atlas zou worden iugeschreven en er maatregelen moes ten genomen worden om het schufsel te doen wegruimen. Men eindigde dus waarmede men had moeten beginnen. Hadde de stadsover heid, door tus8chenkomst der politie het noodige gedaan, men zou geene on herstelbare ramp te betreuren hebben. Maar den avond van het ongeluk of der misdaad, bevond de politie zich tegenover degenen, die zij had moeten beschermen. Ik kan den persoon noe men die tot den aanwezigen pakkeman heeft gezegd Agent, wat ge daar doet is slecht, ge provokeert het volk Toen later een petitie den burgemees ter werd aangeboden, geteekend door omtrent 200 personen der wijk, werden ze afgewezen en mochten met hun ver zoekschrift als met eene vodderij af druipen. Doch, Dendergalmstelde heel de zaak in heur waar daglicht. De gemoe deren der geburen werden meer om meer verbitterd, tegen de overheid, die zich te zwak of te onbekwaam toont, om de onderhoorigen tegen onrecht te beschermen. Harde waarheden werden gezegd, en de meeste bewoners verklaarden luide, voor zulke kleppers niet meer te zullen kiezen. Wanorde, ongeluk of misdaad, vuil- lapperij van naamlooze schriften, peti tie, door niets was de overheid wakker te schudden; maar niet zoo haast was er spraak van kiezing of de mooie presi dent der Dirk-Marteuszonen, liep rond, kwam zelfs met een Dendergalm bij Ketels en vertelde er eene mande van de slimmeteiteu waarvan de fanatieke kies- dravers het sekreet bezitten. Zoodra, er spraak was van kiezing, kwam heel het getrek in bewegiug en op een draf werd er besloten, beslist en uitgevoerd, hetgeen de bewoners in weken door alle andere middelen niet hadden verkregen. Wij hadden het immers gezegd, die mannen zijn slechts daaraan gevoelig. Slechts hunne herkiezing gaat hen aan Woensdag dan, werd het tergend schutsel weggenomen en was het feest in de buurt. Het straatje is open. Wij hebben daar een goed handje aan toegestoken en hebben voor de bewoners der Katte- straatpoort bekomen wat recht was. Dat was ook alles, wat wij door onze polemiek beoogden. t Het volgende bericht en incommode hangt straatje ter inzage van Stedelijk Bestuur van Aalst. van commodo in 't Wol ven- het publiek. Onderzoek de Commode en Incommode. Erkenning ran een Buurtweg. De Burgemeester en Schepenen brengen ter keunis van het publiek dut binst de twee maan den volgende op den datum dezer, een onder zoek van Commodo en Incommodo zal gehou den worden nopens de erkenning als buurtweg vau het Wolvenstraatje, genaamd het straatje Van Geem leidende van de Denderstraat naar de staaisbaan van Aalst naar Dendermonde. De personen die vermeenen opmerkingen te moeten maken tegen dit ontwerp van erken ning worden verzocht hunne reclamatie 't zij schriftelijk, 't zij mondelings aan het Schepen- collegie te laten geworden. Aldus opgemaakt en aangeplakt te Aelst den 7 Maart 1898. De Burgemeester en Schepen, (get.) L. Gheeraerdts. De Secretaris, (get.) Oscar Reyntens. Het is bewezen. Van de aanbevolen ge neesmiddelen is de Pastil Walthéry do eenigste die den hoest, verkoudheden, griep en keel pijn in twee dagen geneest, 1 frank de groote doos. Skronjeu 1 ne njeu t! Wat hebt ge nu weer in uw botten commandant 1? Sedert een volle handgreep weken is de Brandweer heringericht, of heringeschreven, of her- aaneengeplakt of.... om den drommel ik weet niet wat het is 1 Wat blief Allons commandant Avancez a P ordre 1 Uw kapitein, M. Publiek, eischt dat ge uitleg gingen gevet. Hoe zit het met de Vrijwillige Brandweer Is ze ontbonden of niet ontbon den Is ze heringericht of niet heringericht Wordt er over zekere feiten een enkwest geo pend of niet geopend 1? Ge zwijgt commandant Skronjeu ne njeu Kapitein Publiek smakt u een feilen blaam op den knikker Vooruit dan Spreekt of trekt ervan door gelijk gij er auderen hebt doen van door trekken. Sedert een heele handgreep weken is de Brandweer.... wat zou ik zeggen her- plaasterd en nog heeft het bestuur niet kunnen beslissen wanneer men vergadering of oefening zou houden. Ho 1 commandant, dat is klein hartig. Durft ge geene bijeenkomst beleggen of hapert er iets aan 't orde van den dag Ver scheidene brandweermannen, wier verbinte nis nog niet geëindigd is verlangen naar de eerstkomende vergadering, als naar een ker misdag. Skruonjeu commandant, g'en hebt toch geene peur he? Al wat gebeurd is, was toch wel goed en loffelijk Al wat gij gepleegd hebt was toch wel recht en billijk Gij hebt toch in alles volgens 't reglement onpartijdig gehan deld gelijk het den hoofdman der Brandweer past Och, commandant, kapitein Publiek, is zoo kurieus en hij is uw overheid hij heeft het recht te weten hoe de dingetjes in den haak zitten en uwe handelwijze zou leelijke gevolgen kunnen hebben. Hooggeplaatste katholieken hebt gij, bij de zoogezegde herinschrijving door uwe norsche afwijzing van deftige brandweermannen grof vernederd, en waarlijk zij hebben geen onge lijk uwe afwijzing was een beledigende kaak slag iD 't aangezicht dier heeren, een soldaten- flap op 't wezen van kapitein Publiek Zeg, commandant, willen wij eens spreken van den tijd toen Gij kandidaat stadsontvan ger waart Maar neen, we willen geen oude koeien uit de gracht trekken; er is over het hedendaagsche al genoeg te vertellen. Als ge niet wilt spreken, welnu, men zal er u toe dwingen Ho commandant, ge zit in nesten 't Is wel besteed Men handelt met vrije burgers al zijn ze pompiers, niet lijk met nen troep ko zakken. De knoet en 't absolutisme ziju nog niet in de zeden gedrongen van al de brand weermannen. Anderen laten zich paaien, de onafhaukelijken dulden geen karkan. Allons skronjeu Roept ge, ja of neen, de brandweer bijeen 't Wordt tijd hoor l Gij wilt niet zeggen hoe't spel zit niet tegenstaaude, de stellige belofte van een boterpapierken on zer stad en niettegenstaande onze stellige be lofte u den prijs der verbruikte postzegels terug te zenden Of zoudt ge u dom houden en wanneer men u vraagtwat weet ge van de zaak? gelijk Jaak niets anders antwoorden dan 't Is zes om zeven 1 Als 't spel daar eindigt zijt ge ver loren, Commandant «la» ja, gij hebt uwe trawauten (er zijn altijd menschen die het hof maken aan de dwinge landij) er zijn misschien mannen die voor u de loftrompet opsteken en iu koor balken. Vous leur faites, Seigneur, En les croquaut beaucoup d'honueur Maar er zijn er nog meer, die naar eene rechtvaardige oplossing uitzien, uwen hoog moed willen breken en graag uit voile borst het koor van Susken Bloemkoolen zouden heffen aan- gaat, hij gaat, hij gaat i Hij gaat hij gaat Eu hij trekt er nu van door Wij ontvangen over 't Wolvenstraatje den volgenden blief, dien we gaarne mede deelen. Aalst, 8 Maart 1898. Mijnheer De Dendergalm lk bewoon de Kattestraatpoort, en ik moet u zeggen Mijnheer dat de geburen van u kon tent zijn. Gij hebt de belangen van onze wijk ferm verdedigd en al de bewoners hebben met veel aandacht uwe artikels over ons straatje gelezen en goedgekeurd. Gij hebt zoo wel de waarheid gezegd, dat subiet nadien, de agenten van de stad de bar- rikade zijn komen afbreken, welke ons sedert verscheidene weken belette langs ons straatje door te gaan. We waren allemaal blij en elk sprak lof over Dendergalm, wien men den behaalden triomf te danken heeft. Maar sapristi, Mijnheer 't en is nog niet gedaan, zelle. Ge zult de zaak nog eens moeten aanpakken. Ik had precies mijn pijpken ontstoken om te gaan zien ot inderdaad ons straatje weer open was. Kontent gelijk een kermishondeken, trok ik, denkend aan al wat er reeds gebeurd was het straatje in. Oei riep ik met ne keer, want ik was bots met mijnen neus op een ander afspansel geloo- pen en zag wel honderd duizend sterrekens voor mijne oogon. Ja, ja, Mijnheer, het eerBte Bchutsel was verdwenen maar er stond eeu an der in de plaats, traliën, planken, eu wat weet ik al, vewperden weer de baan. 't Was een variatie op het eerste thema uitgevoerd door een virtuoos. Vroeger stonden er planken aan de twee uit einden van een aanpalenden eigendom, die schutsels sloten het straatje af op twee ver schillende plaatsen. Nu staat er eerst een schutsel, dat uitgaande van een traliehek, deu hoek van het nabijstaaude huis bereikt en al dus dien uitgang of ingaug afsiuit. Dan hebt ge een tweede schutsel een corri dor vormend met het eerste en geplaatst aan de andere zijde van het hek. Ik heb gedacht en herdacht om te begrijpen, wat zulks wilde zeggen, en heb er heel den achternoen met de geburen over gediskuteerd We gelooven, dat zulks beteekent, dat den gang tusschen de twee schutsels het eigendom is van dengene die ze geplaatst heeft. Maar alware dit zoo, Mijnheer De Donder- galm, volgens uwe uitleggingen, heeft het pu bliek het recht van doorgang, en den grond is door 't langdurig gebruik met eene servitude belast. Ware het anders men hadde het eerste schutsel niet moeten wegnemen, als men toch niet door mag waartoe zou de servitude dan dienen. Ge ziet dus, Mijnheer, dat er een bepaalde maatregel moet genomen worden. Men Keelde zich ook niet in, dat we zullen ophouden te protesteeren, zoolang de rechten aer burgers van onze wijk niet herkend zullen zijn Ook hebben geburen mij gevraagd u te schrijven en 'k heb mijne beste pen gepakt. We rekenen op u en hopen dat gij ons terzijde zultstaau. Ik kan u verzekeren, dat heel de gebuurte er u dankbaar zal voor zijn. Aanvaard, Mijnheer, mijne vriendelijke groetenis8en. Een nbonnent der Kattestraatpoort. Nota der Redactie. Onze abonnent zal door de thans ingelaschte artikels zien dat we aan zijn verlangen voldoen, we verdedigen altijd alles wat recht is. Wij hebben van denzelfden briefwis selaar nog het volgende ontvangen Aalst, 10 Maart 1898. Mijnheer De Dendergalm Ons straatjen is toch open, zelle. Er zijn lieden gekomen met goud aan hun muts en die hebben 't nieuw schutsel ook doeu wegnemen. Nu kunnen we weer langs ons straatje wan delen, 't was nok al lang geleden, voor mijn piart ben ik 7 maal er door gewandeld ian kontentement. Heel de huurt was op nen pink bijeen. Ge moest eens al de aanzichten gezien hebben (ik spreek niet van 't gezicht van M. Plaukumu3.) Elk kwam kijken. Zondag, is 't de groote dag. 't Zal volop ker mis zijn. Kom ne keer zien, Mijnheer De Den dergalm, ge zult veel plezier hebben. Hartelijk dank en beste groeten. Uw abonnent. Een schandaal. Brussel heeft dit jaar drie revues ge had, Aalst heeft er twee gehad. i\len ziet dat tusschen Brussel eu Aalst het verschil niet aanzienlijk is. Na dat de leden hunne revue hadden opgevoerd voor eenige uitverkoren, zijn de Katholieke tromprotters ge komen en hebben op stadsschouwburg opgevoerd een %u Groot kluchtig drama met zaug iu 5 bedrijven getiteld Olie komt boven, door een letterkundige die Jef Casteleyn niets te benijden heeft. Men raadt gemakkelijk dat de too- neeltjes in onzen schouwburg door de Aalstersche schotellikkers opgeroerd slechts gemeene schimpen zijn tegen po litieke tegenstrevers eu bezondenijk te gen priester Daens. De revue der Trompetters was op dat gebied iets bezonders, men merkt dade lijk bij 't overzicht van het programma, hoe lief het stukje is. Onder de personen die in de revue optreden, vindt men M. D'Hoogmoed, kamerlid Pie Koppigaard, gazetschrij- ver, Louisa Koppigaard, zuster van Pie, Fransken, zoon van Pie Koppigaard Frans Magerlat, schilder Anna Dogge- tant, verloofde van Magerlat enz. enz. Het programma voegt er bij Het stuk speelt tenjare 1895, in eene pro vinciestad van het land van Aalst; Deze melding waB geheel overbodig, vermits de personaadjes der revue zoo duidelijk zijn aangewezen, dat niemand zich daar over vergissen zul. De schrijvers van het stuk heb ben ongetwijfeld de helden van huu drama, de volle maat gegeven, we we ten immers tot wat het marollentalent van die kribbelaars in staat is. Dit kan men opmaken uit de melding gedrukt op de uituoodigingskarrtcu.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2