VRIENDENFEEST VRIENDENFEEST Briefwisseling- De Kartel. AIost-Revue. De Garde Civiek. NINO VE. kers. Allen betaien even veel belastingen en moeten werken en zwoegen 0111 de kas te vul len. Maar de eene helft rijft alles binnen, de andere bekomt niets. in geene eDkele stad van Belgie wordt er met de geldmiddelen zóó partijdig omgespron gen. Zal dat blijven duren Neen, duizeudmaal neen, die schandalige partijdigheid, en de ongehoorde vrijwillige of •onvrijwillige misgrepen van omtrent 40,000 franken •zullen de kliekmannen en de aanbidders van het vetkot ten val leiden. Ze begaan misslag op misslag en luisteren naar geene gegronde grielen. De onafhankelijke katholieken ook beginnen al die toonaaien en wankuren met walg aan te zien, en wenschen dat er een radikale omme keer kome in 't beredderen van stadszaken. Komt dan tandelooze katers, met uwe pla gen en kwalen eens te voorschijn, vertoont u eens aan 't publiek gelijk ge wezenlijk zijt, en vermeit u niet met uwen halfgeroven pels in het donkere klieknest te rollen en te bollen. Kruipt dan toch uit uwe verslagriool, waar ik u heb iugeschopt en likt uw eigen zuiver als ge kunt. Eo gij aanbidders van 't vetkot, die op uwen voorgevel schrijft cuique stmtn en aan de snul len opvijst dat zulks wil zeggen Elk het zij ne, gelieft hen eens de waarheid te melden en bekent hen recht uit Voor ons beteekent cui que suum. Alles 't mijn en al wat wij gedaan hebben en doen of zullen doen is voor 't vet. Ais mijne roskamming u niet bevalt, ik kan er niet aan doen, maar het krotverslag bevat nog menigen stok waarmede ik me voorstel ka ters en vctlikkers terdege af te ranselen. JAN FIK. De Liberale Associatie van Gent beeft geweigerd zich bij den Kartel aan te sluiten. We betreuren ten zeerste die beslissing, welke gesteund in op de ver klaring van 't Congres van Deinze De Kartel is niet antiklerikaal. De Flandre Libérale verdedigt de houding der acht bestuurleden van de u Liberale Associatie. Zij ook ver klaart niet te willen van den Kartel als deze niet antiklerikaal is. De zienswijze van de Flandre Libérale kunnen wij niet deelen. Zij zelve heeft de kwestie van den Kartel vroeger in meer dan een artikel besproken. De Kartel, sprak ze, is een tijdelijk verbond tusschen verschillende partijen om de verwezenlijking te bekomen van wetten of hervormingen, welke die par tijen hoe uiteenloopend hunne program ma's ook zijn gezamentlijk betrachten. Het is dus duidelijk, dat ook katholie ken, die de Ev. Vert. en Algem. Stem recht genegen zijn zich bij den Kartel kunnen aansluiten zonder iets van de andere punten van hun programma te verloochenen. Ziedaar hoe de Flandre Libérale redeneerde nog pas weinige we ken geleden. En nu keurt zij de Acht der Liberale Associatie goed, die, misschien te goe der trouw, maar zeker verkeerd mee- nen, dat den Kartel antiklerikaal moet zijn. Hoe Is de Evenredige Vertegen woordiging antiklerikaal Is het Alge meen stemrecht antiklerikaal Het zijn hervormingen, die gewenscht en ge wild worden door mannen van alle par tijen. Indien een Kartel antiklerikaal, of antiliberaal, of antidemokraat was zou het geen kartel meer zijn, ol de bepa ling door de Flandre Libérale van dat woord gegeven zou niets meer beteeke nen. Zouden wij ophouden antiklerikaal te zijn omdat we te zaraen met katholie ken b. v. in onze stad de ernstige herin richting der Brandweer vroegen en een tijdelijk verbond sloten orn die herin richting te verwezenlijken Veronderstellen we zegt de Flandre Libérale nog, dat de lijst van den Kar tel triomfeere, zal men dan invloed hebben geoefend op het klerikaal minis terie, dat de Ev. Vert. en het A. S zal verwerpen of slechts platonische wenschen er zal voor uiten. Zulke redeneering is niets waard, vol strekt niets. Hoe de katholieken in grooten getalle zijn de Ev. Vert. gene gen en als nu eene kiezing in eenja verscheidene arrondissementen, de man nen van den Kartel, naar de Kamers zou zenden en deze gekozenen, uitdrukke lijke wetsvoorstellen zouden doen zou dan die hervorming niet in aanmerking- worden genomen zou ze zelfs verwor pen worden Wij denken het niet want eene regeering die dan nog tegen de verwezenlijking zou optreden, zou in de volgende kiezing, overal de lijst van den Kartel zien zegevieren en zijn doods vonnis hebben geteekend. Verscheidene liberalen, beweert de Flandre nog, zouden niet voor de lijst van den Kartel stemmen omdat ze geene aanhangers zijn van A. S. Werd het A. S. niet aangenomen door het Liberaal Congres. Werd het niet aangenomen door den Algemeenen Bond der Libera le Werkmanskringen van het Landen doorde Progressisten. Wat weegt dan nog de meening van eenige liberalen, er zijn er immers altijd die sommige punten liever terzijde zouden zien schui ven. De Liberale Associatie van Gent heeft eenen flater begaan en do Flandre verde digt de Acht ten onrechte ziedaar onze meening Een schandaal. Verscheidene onzers lezers kunnen volstrekt niet gelooven dat het fameus drama Olie komt boven waarin heel de familie Daens, vrouwen en kinderen inbegrepen, ten tooneele werden gebracht, door eene katholieke maat schappij vertoond werd, nog min kunnen zij gelooven, dat het stadsbestuur voor zulk walg- blad den stadsschouwburg ten dienste stelde dier propere sociëteit. Om dien aangaande eiken twijfel weg te ne men deelen wij hieronder geheel het program ma mede, met het afdruksel der uitnoodigings- kaart, bij elk programma gevoerd. Ziehier de dokumenten. SCHOUWBURG VAN AALST gegeven door den Katholieken Trompettersclub, op Maandag 7 Maart 1893, om 6 1/2 uren 's avonds zeer stipt. Anderzijds ontvangen wij eenen brief van een katholiek, die het feest bijwoonde. De brief werd zeer hr.astig geschreven, doch we kunnen er het verhaal der volgende tooneelen uit ontcijferen. In den eersten akt na een kort overzicht van eenige Aalstersche gebeurtenissen, komt pries ter Daens op het tooneel. Tot stichting van 't publiek wordt de priester vastgegrepen en in eenen ketel geworpen, een gekende socialist kalfblauw-halfrood gekleed ondergaat hetzelf de lot. Een ander bedrijf heeft plaats in het huisge zin van M. P. Daens. Een twist ontstaat met bewaarders, die zich ten zijnent bevinden, de twist loopt uit op eene vechtpartij en in 't mid den van het tooneel krijgt P. Daens eene dave- riug van belang, terwijl men buiten het rumoer hoort der menigte, die de ruiten van de woning verbrijzelt. We zullen liefst zwijgen van de rol welke de vrouwen der familie Daens in die.revue te ver vullen hadden. Een apotheose brengt de heeren Woeste en Gheeraerdts voor het voetlicht, op het achter plan bemerkt men M. Ponnet met Pol en Stant hand in hand. De katholieke tromprotters om ringen die groep en spelen een schetterend deuntje ter eere dier beroemde mannen. We bekennen dat niets de geestigheid van zulk tooneel evenaart, het is het nee plus ultra der politieke satier, fijn, schitterend, zedelijk en leerzaam. We vragen verschooning aan den Jef Caste- leyn schrijver der revue, indien we met de ons toegezonden dokumenten geen gansch ge trouw verslag hebben gegeven van de verschil lende tooneelen We stellen ons te zijner beschikking indien hij ons terechtwijzingen wil zenden we willen zelfs geheel het stuk opnemen al ware h-t maar om iedereen zijn marollentalent te laten bewonderen. Onnoodig ons te zeggen dat hij eene revue heeft jgemaakt voor slechts eenige vrienden. Het aantal toeschouwers van zijn dorperig smodderig drama verzekert hem reeds een g noegzame openbaarheid. Bovenal is het onontbeerlijk dat zijn b...mees terstuk voor het nageslacht niet verloren ga. zijn en waaraan wij ons ook moeilijk zullen onderwerpen. Ha, die nieuwe wet op de Burger wacht is een schoon ding, niet-wftar, Aalstenaars 't Was niet genoeg, dat onze grijze kolonel, door eene verachtelijk konke- larij, uit zijn ambt ontzet werd en we een nieuwen major kregen, die baron is en te hoovaardig streng daarbij, we zullen nu nen ijzerfretter, nen sabelsle per van een stuk krijgen, die ons men nen zal als paardekens in den bommel molen. Want, het nieuws wordt verspreid, dat de nieuwe major der Aalstersche Burgerwacht reeds benoemd is. Welnu 't zij zoo Maar wij hopen, dat in dergelijke omstandigheden niet een Aalstenaar nog eenige waardigheid van officier, onderofficier of korporaal zal aanvaarden. We weten dat al de liberale officiers hun ontslag nemen, en verne men dat de katholieke officiers hetzelfde zullen doen. Dat juichen we toe Ha men ont rukt ons aan onze bezigheden, aan ons werk men dwingt ons tot groote uitga ven, men stopt ons een geweer in de banden waarmee we niet weten wat doen, tenzij het te kuischen of tegen be taling te laten opwrijven men wil ons naar bespottelijke maneuvers leiden en niet genoeg daarmee, wil men ons nog onder 't kommando stellen van een ijzervreter, die ons behandelen zal al» rekruten welke ratatoeille moeten ver orberen Neen, nietwaar Aalstenaars dat zal niet zijn Intusschen tijd zegenen wij de lclerikalen, welke ons met zulke schuone wet begiftigd hebben. nage- PROGRAMMA 2. Olie komt boven. KATHOLIJKE TROMPETTERSCLUB aangeboden aan de Heeren Leden en Huisgezin op Maandag 7" Maart 1898, om 61/2 uren stipt op Stadsschouwburg. Olie komt "boven kluchtig drama in 5 bedrijven. Ingangskaart voor M. Dendergalm en huisgez. N. B. De deuren zullen gesloten zijn om 6 1/2 SCHIKKINGEN. De drager eener kaart is streng verplicht deze aan niemand anders over te geven, alsook geene leden dan degenen van zijn huisgezin deelmakende mede te brengen. De schikkingen zullen ten strengste komen worden. HET BESTUUR. Deze dokumenten zijn ons door verschillende katholieken ter hand gesteld, en deze personen drukten hunne verontwaardiging uit over de grofheid en lage dorperheid welk door de too- neelkrawatten aan den dag werden gelegd. We zouden de namen van al de rekels die op 't programma door hunne beginletters zijn aaugeduid kunnen voluit schrijven. Vooralsnu zullen wij het niet doen, maar behouden ons voor die lieve jongens en vuilwroeters bij titi en appetiti de algemeen e verachting prijs te geven. M. baron Bethuue heeft zijn ontslag genomen als major der Burgerwacht. Zoo 't schijnt kon hij het maar moeilijk gedeeld krijgen met het kleppersbe- stuur onzer stad. Men vertelt, dat de vijf mannen wel ke hij had voorgesteld voor den herzie- ningBraad er slechts een enkele door ons fameus bestuur werd aanvaard, en er artidere benoemd werden geheel en al tegen zijn zin. Zoo vond hij het hoogst ergerlijk, dat in dien herzieningsraad een man werd benoemd, vroeger onbekwaam bevonden voor den dienst der Garde Civiek. 't Is inderdaad eene zeer potsierlijke benoe ming. Ziedaar een onbekwame aange steld om over de onbekwaamheden van anderen te oordeelen. Indien hij zich zelve tot maatstaf neemt zal onze Bur gerwacht eene puike keurbende zijn. Maar wat wilt ge, tegen heug en meug worden we hier door onze klep pers gedrild als eene maatschappij we zens, onder voogdij geplaatst van uit nemende mannen, die zich alles mogen veroorlooven, daar ze zeker zijn dat hunne trawanten met trip en bedrog de majoriteit der inwoners bij den neus hebben. Wie weet wordt die vroeger onbe kwaam geachte thans geen major in plaats van baron Bethune Wie weet zal voortaan de Burgerwacht niet be staan uit kreupelen, dooven, manken en blinden al den afval der kiezing van het jaar 1895. Dans le pays des aveugles, les borgnes sont [rois In 't land der blinden is de eenoog koning Doch neen Zoo zal het niet gaau. Een ding is zeker. De major neemt zijn ontslag, hij heeft zijn goesting, hij trekt er van onder Wie zal er nu major zijn Ziedaar de groote kwestie. Er valt niet aan te den ken nog mannen te vinden als onzen grijzen kolonel onder wiens bevel het een genoegen was deel te maken van de Burgerwacht. Maar wat dan Welnu men verzekert en we verne men het uit geloofbare bron, dat de nieuwe major een officier zal zijn van 't leger. We zullen dus een kazerne-of ficier krijgen, een major die gewend is aan de tucht, zooals ze heerscht onder de piotten van 't veertiende. Wij bur gers zullen ons dan weer moeten plooien onder de ondragelijke tucht waaraan wij door jaren lange uitoefening onzer burgerlijke vrijheid niet meer gewend De maseurkens hadden bij ons de schoolkin deren doen bidden opdat het O. L. H. zou be liefd hebben het den Zondag vau Karnaval te doen regenen. Men we it dat O.L. H. a-m de maseurkens niets kan weigeren. Het regende den ganschen dag dat het goot, en de mommora die zich op straat hadden durven vertooneu za gen er uit gelijk afgestroopte konijnen. Het was om er compassie mee te hebbeu. En ala men denkt dat dit slecht volk niet alleen met de maseurkens en hun mirakel durft lachen, maar dat het nu daarbij nog eenen oproep durft doen voor bot inrichten van een Vastenavondfeest op Zondag van Halfvasten! Dit gaat buiten alle palen, en men heeft schoon te preêsen en te donderen en mirakelen te doen, het is al boter aan de galg. Ziedaar de onbeschaamde uitdaging welke men, als een antwoord en een vermaan aan de voorstan ders van mirakels op alle hoeken vau de stra ten komt uit te plakken Alle vrienden van eerlijk en vreedzaam vermaak en hartelijke vreugde alle vrij- eu volksgezinde maatschappijen en kringen a'le voorstanders vau handel en bewegiug en leven digheid iu de stad al wie geeru lacht eu niet verlangt dat ze van ons Ninove een begijnhof zouden maken alle vrome gezellen en hup- sche donzellen allen, allen zijn verzocht dit volksfeest door (hunne medewerking te willen opluisteren. Voor wat betreft de gekende her- tefretters en grommelpotten, de tweegezichters pilaarbijters en andere van den zelfden deesem aan deze zal het losgelaten zijn de maskarade als naar gewoonte van achter hun goidijn af te ioeren, ouder het storten van een vurig gebed tot het bekomen vau eenen heilzamen slagregen op het vel van die afschuwelijke en onverbe terlijke zondaren. Brrr O die schelmen Laatste Nieuws). Onze moeders. De oude damen moeten van tijd tot tijd hun lichaam zuiveren willen ze beschut blijven van ziekten en gevaren voor hunnen ouderdom. Gebruikt du3 de Walthéry Pil, welke u altijd eene goede gezondheid zal waarborgen. Aalst, 18 Maart 1898. Mijnheer de Uitgever. Ik kan niet genoeg de propaganda goedkeu door uw blad gemaakt ten voordeele der brie venbussen aan de huisdeuren onder den eigen- naardigen titel Chaque sa boite. Het is onbetwistbaar dat het gemis eener bus aan eeu groot getal woningen waar dage lijks brieven zijn te bestellen, veeltijd doet verliezen aan de boden. De bode moet bellen, of kloppen, een tijdje wachten, soms binnen treden en de brieven in de eene of andere plaats neerleggen. Allemaal tijd verloren en nadeelig niet alleen voor den bode maar zelfs voor de handelaars nij veraars of andere inwoners, die soms vol ongeduld naar hunne briefwisseling zitten te wachteD. Tot wie zal men zich wenden om daaraan te verhelpen. De goede wil der inwoners zou wel is waar voldoende zijn, maar hoevelen zijn er die het noodige initiatief zullen hebben 1. Fleur d'Or fantazij. Groot kluchtig drama met zang iu 5 bedrijven. ROLVERDEELING M. d'Hoogmoed, Kamerlid P. B. Pie Koppigaard, gazetschrijver E. T. Aobiel Beddeubak, brouwersgast J. B. Frans Magerlat, schilder K. V. B. Karei Goedhart, rentenier E. E. Raepsehel, jonge landbouwer A. C. Jef Bolsen, lid van een reizendeu tooueeltroep P. B. Kobe Koob, herbergier K. V. Tonpapier id. H. D. M. FranBken, zoon van Pie Koppigaard G. O. Louise Koppigaard, zuster van Pie L, E. Anna Doggetant, verloofde van Magerlat P. V. N. Marianna, vrouw vau Kobe Koob H. T. Bakkersgast, BeenhouwersgaBt, Werklieden, Burgers. Het etuk epeelt ten jare 1895, iu eene provinciestad van het land van Aalst. 1° BedrijfHet complot. 2" Miranda, Mazurka H. Necke- 2a Bedrijf Een onnoozel vermaak. 3e Par monts et par vaux, Galop G. Colint. 3e Bedrijf, Eene Meeting. 4e Kneippscher GraBsohluper-Marech F. von Ulrieh. 4" BedrijfEene uitvinding des duivels. 5* In der Sohweiz, Walzer Forste,. 5" Bedrijf, De Zegepraal. OrkestBestuurder M. V. Rogghé. Piano en zang Bestunrder M. Gustaaf Pape. Pruiken van Prosper Guillotte Aalst. Eene omhaling tot het dekken der uitvoeringskosten zal gedaan worden binst de vertooning. Snelpersdrukkerij van Petrus Van Nuffel.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2