Krot. DE STERKSTE WIL Nummer 14 Zondag 3 April 1898. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR MISBRUIK. DE KARTEL. 't Is Woeste niet 13de Jaar. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. vnnrop betaalbaar Men abouueert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen ^ZT' oenU6m6n Beklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 2 APB.IL. De dompers die tengevolge der saucis- senkiezing van 1895 tegen den wil des volks op het stadhuis kwamen zijn de felste kleppers van het land. In het stadsverslag komen dwalingen voor ten beloope van omtrent 40.000 franken. Wij herhalen en blijven herhalen Bedrog of misgrepen. M. Bethune, Schepen van financien moet daarover ophelderingen geven. Indien M. Bethune de comptabiliteit der kieskosten zoo goed heeft gehouden, moet het er lief uit gezien hebben. M. Bethune, M. Leo, M. Duwé, M de Vaantjesman, M. Waêr, M. F. De Koninck, M. Zander, M. De Clippel, M. Claus, M. DeGheest, M. De Coninck, M Arys hebben niet kunnen antwoorden. Zou de zeer godvruchte Menheer Gee- roms, geen paternoster en drie tientjes willen bidden ter eere van Sint Antonius van Padua om de 40,000 franken in 't krotverslag verloren, terug te vinden De patroon der verloren schatten zal aan het godvruchtig raadslid niets kunnen weigeren. Op dan klepper Geeroms, bid, zoek en antwoord. Onze champetters die nochtans niet te vet betaald worden, mochten kie zen Hun plaatsken verliezen of hun nen winkel sluiten. Waarom F Om hen te beletten misbruik te ma ken van hunne maoht ten voordeele van hunnen winkel. Maar de stadsbedienden, en de be dienden van het Weldadigheidsbureel mogen herberg, winkel en bazar hou den. Alhoewel zij meer dan de agen ten misbruik kunnen maken van hun nen invloed. 't Is schande. (55' Vervolg). VIJ F-EN-T WINTIGSTE KAPITTEL Ja, ik geloof, veel ziju er die hetzelfde ge hoord bobben ik weet nauwelijks waarom behalve dat onkel Olivier en M. Hubert Mor rison goede vrienden zijn en hij dikwijls naar Marchwood komt, en hij is er ook bij allen zeer welgekomen. Doch denkt gij dat ik er zoo veel haast bij heb om mijne vrijheid te ver liezen Ik bedank er u voor ik blijf liever nog wat jong. Dat was weer geheel Alice 1 die sproeiende helderheid van spraaktoon, met eeneheime lijke ernstigheid, welke men eer gevoelde dan hoorde. Speelde zij met hem zoo alsVioletta zou gezegd hebben den eenen en den andere in hare netten lokkende om ze dan beide te laten schieten Het kon hem niet schelen. Zij was Kartel-Vergadering. IIEDEN ZONDAG ten 3 1/2 uren na middag in den Comte d'Egmont vergade ring der verschillende afgevaardigden voor het vormen van den Kartel. Zondag 27 Maart vergaderden te Gee raardsbergen de afgevaardigden der kantonale Liberale Kringen van het arrondissement, ten einde eene beslis sing le nemen betreffende het vormen van een Kartel. De heer Rens nain het voorzitterschap waar. Zetelden nog aan het bureel, de heeren Galle en Verbrugghen van Aalst, De Botte van Ninove en Verbrugghen van St. Lievens-Hautem, benevens de heeren Bévernage eu Béragan, leden van het komiteit van den Kartel te Gent. De heer Rens opent de zitting en verleent 11a een korten welkomgroet het woord aan M. Galle. Deze geeft verslag over den toestand in ons arrondisse ment en van de beslissingen genomen door de liberale Kringen van Aalst. Hij spoort al de aanwezigen aan den Kartel bij te treden op den basis der Even. Vert, en A. S. M. Bévernage van Gent toont aan hoe bet deukbeeld van den Kartel te Deinze werd opgeworpen, door eene vereeni- ging van vrijzinnige ouderwijzers, en hoe dat denkbeeld wel ra veld won in heel het arrondissement. In geestdrifti ge taal wijst hij op het rechtvaardige der geëischte hervormingen A. S. en E. V. en op de onverwachten tegenkan ting, welke de Kartel te Gent ontmoet van wege eenige oude pruiken. Hij stelt voor een adres te zenden naar de Libe rale Associatie van Gent om aan te dringen tot het aanvaarden van den Kartel. (Toejuichingen). De heer Béragan spreekt op zijne beurt eene gloedvolle rodevoering uit ten voordeele van den Kartel. Een Kartel werd voor de eerste maal gevormd in Duitscldand tusschen katholieken en socialisten tegen het knellend en anti katholiek bestuur van Bismarck. De Kartel is noch klerikaal, noch liberaal, noch socialist het is een tijdelijk ver bond tusschen verscheidene partijen voor het bekomen van een of twee pun ten welke zij op hun programma ge meen hebben. Voor het overige behoudt uog altijd vrij en meestor van hare hand dat «as alles waarover bij zich bekreunde. Zij bad baar jawoord aan niemand gegeven nog dat was bem genoeg. Zij brak het stilzwijgen af eer het drukkend werd. Hare stem had al hare oude bekoorlijk heid behouden. Rudolf, spreek mij eens van u Wij hoo- ren zoo weinig van u. Hoe gaat het met het werk Werkt gij veel 0, Neen. Ik bob thans eenen helper ie mand die alles doet een eerste werker. Hij spaart mij al het zwaarste werk en nu heb ben wij eigenlijk niet veel te doen. En is het nu beter met uwen arm o Ja, reeds is hij bijna zoo goed als de an dere. Ik geloof dat ik een wandelend wonder ben. Hetgeen bijna meer is dan gij verdient te zijn i) zegde Alice aangezien gij toch weder- spannig geworden zijt, vermits gij ons zonder mijne toestemming verlaten bebt, en dit nog wel vooraleer gij in staat waart alleen voor u zeiven te zorgen. Ik moet weten hoe het met uwe gezondheid staat iu 't algemeen... Ik kan waarlijk niet zeggen dat gij er goed uit ziet. elke partij heure onafhankelijkheid, heur streven, beur geheel programma. De vergadering van Geeraardsbergen, zal voorzeker invloed hebben op de liberalen van Gent en weerklank vinden in geheel het land. (Langdurige toej). De heer Reus namens de liberalen van Geeraardsbergen treedt de Kartel bij. De proeve werd genomen te Gee raardsbergen en te Ninove, waar door de eensgezindheid de reactionairen van het stadhuis werden gekegeld. Indien onzen triomf geeue wijziging van goe- vernement zou ten gevolge hebben, zou hij ten minste aan de achteruitkrui pers doen zien, dat het tijd wordt de rechtvaardige hervormingen in te voe ren die we vragen A. S. en E. V. en daarmede ware ons doel bereikt. Een telegram uit Niuove, melt, dat aldaar het Congres, waarop de liberale Kriugen van Aalst na regelmatig ertoo uitgeuoodigd te zijn, vertegenwoordigd waren, met algemeene stemmen den Kartel is bijgetreden. Ten slotte voert M. Alb. Galle nog het woord en toont met cijfers aan hoe dwaas het meervouJig stemrecht is en tot welke ongerijmde, valsche uitslagen het majoritaire kiestelsel leidt. Sinds jaren, reeus hebben de liberalen van Aalst het A. S. en E. V. iu hun pro gramma geschreven en om deze hervor mingen te bekomen, moeten allen hand in band gaan, allen die rechtvaardig heid en eerlijkheid betrachten (toej.) We weten wel, hoe de klerikalen weeral met den godsdienst zullen scher men, welnu hetzij hier uitdrukkelijk verklaard, dat in den Kartel volstrekt de godsdienstkwestie niet betrokken is. De Kartel zal alleen loopen over A. S. en E. V., de hervormingen voor welke wij allen in 't belang der rechtvaardig heid en voor de eer van ons land in de bres zullen springen (toej.) Op voorstel van M. Rens wordt met algemeene stemmen en toejuiching den Kartel bijgetreden. Een komiteit wordt dadelijk samengesteld uit afgevaardig den der verschillende kantons, en in overeenstemming met het Congres van Ninove eene bijeenkomst belegd op Heden Zondag in den Comte d'Egmont Groote Markt, te Aalst, om 3 1/2 uren namiddag. De heer Rens bedankt de heeren Bévernage en Béragan voor hunne wel- Wel, ik stel het tamelijk goed ant woordde hij zoo goed als meu het verwach ten kon. Eu is uw doktor te vrede 0, Ja zei Rudolf met zekere neerslach tigheid. Hij zegt altijd hetzelfde. Er scheelt mij bijna Diets maar 't einde van het liedje is altijd gij rnoogt niet veel werken, uwen geest niet veel inspannen gij moet het leven langs de gemakkelijke zijde opnemen, n Ja, uiaar, dat juist schijnt mij het moeielijkste van al. Maar gij tracht dat toch te doen Ik tracht ja. Goede jongen zegde zij mat minzame goedkeuring. Maar het verveelt u somwij len Somwijlen herhaalde hij vragend met eenen veel beteekendeo glimlach. Er zal een dag komen, Rudolf, dat gij zult beloond worden zegde zij schier plechtig. Verduldigheid is eene deugd die moeielijk om uitoefenen is maar er is geene betere leer meesteres dan zij in de gansche wereld. Geloof mij, die lange maanden wacatens zullen niet verloren ziju. Gij zult niet alleen uwe gezoud- willende medewerking en de liberalen voor hunne talrijke opkomst. Te midden der grootste geestdrift werd de zitting geheven. Het is heel waarschijnlijk, dat de demokraten van het arrondissement Aalst insgelijks den Kartel zullen bijtreden. De lijst der achteruitkruipeude kandidaten voor de eerstkomende algemeene wetgevende kiezing in het arrondissemsut Aalst werd vóór eenige dagen door de dagbladen medegedeeld. Het schijnt dat het le heeren SVoeste, De Sae- deleer, Van der Linden en Bethune zijn. De twee eersten vertegenwoordigen het ar rondissement Aalst sedert eenigejaren. Men begrijpt dat zij op de kandidatenlijst voorko men, bezonderlijk M. Woeste die aanzien mag worden als da wezenlijke hoofdman der parle mentaire rechterzijals de meester van 't mi nisterie. M. Van der Linden hield zich tot nu toe ta vreden bestendig afgevaardigde te zijn ia Oost- Vlaanderen. Hij zal als vertegenwoordiger van het kanton Geeraerdsbergen M. Dierickx ver vangen. We kennen M. Van der Linden nog te weinig om hem naar waarde te schatten, we zulleu zorg dragen hem gedurende den kies strijd te bestudeeren. We deuken dat de man slechts toegegeven heeft op het aandringen der konservateurs vaa zijn kanton. We kennen beter M. Bethune wiens kandi datuur door niemand werd geweuscht. noch verlangd, tenzij door hem zelve. Sedert vele jareu vischt hij achter een wetgevend man daat en heeft om het op te vangen, alle slag van zonderling lokaas gebruikt. Men herinnert zich den strijd dien hij voerde tegen M. Van Wambeke, toen hij tegen dezen zijne kandidatuur voorstelde in den poll der konservatieve associatie. Men mag M. Bethune aanzien als een man, die over dik en dun de Kamers wil binnen stormen. Het verdwijnen van priester Daens van het politiek tooneel, schijnt troef te zijn in de kaart dier heeren. Zeker, M. Daens, leider der christene volkspartij, verlaat den strijd niet na een rechtzinniger eu deftig kamp hij ver dwijnt van het tooneel langs eene verraderlijke val in het bisdom van Gent bereid door de zor gen zijner politieke benijders en bestrijders. M. Woeste, die zich rekenschap geeft, hoe verachtelijk de aangewende deugenieterijen zijn, werpt de verantwoordelijkheid van zich af. Hij heeft eraan gehouden de kuiperij en van zijnen nek te schuddeii, welke gebruikt werden tegen priester Daens, dien hij de eer niet zal hebben te overwinnen. M. Woeste door de Matin van Antwerpen geïntervieweerd, heeft verklaard dat het reeds vijf jaren geleden ia, dat hij met Mgr. Stillemans nog een onderhoud heeft gehid. Hij heeft er nog bijgevoegd Ik heb me deze houding opgelegd, opdat men nooit zou kuuneu beweren, dat ik van de hoogere geestelijkheid welkdanige maatregelen tegen Daens heb ge vraagd. heid hersteld hebben gij zult van u zelf een beter, een weerdiger man hebben gemaakt. Be stendige zelf beheersching en zelfopoffering leiden rechtstreeks tot het maken van een zeer edel karakter. Zij sprak met dien zoeten eenvoudigen ernst dien hij zoo wel kende, niet als of zij enkel wenschte hem te troosten en hem op te beuren, maar zij sprak uit de diepte van hare onaan tastbare en onwrikbare overtuiging. Rudolf glimlachte, doch antwoordde niet. Het was moeielijk voor hem de voile waar heid van zulke woorden te vatten. Het leven voor hem en rond hem zag er zoo duister uit. Zeg mij zoo spraak zij voort moet uwe ziekte gevolgen voor uwe levensbaan hebben Is het zoo als gij gedacht hebt Ia er reeds iemand die u achtergestoken heeft? Zal het voor u wel zoo een groot verschil maken als gi gedacht hebt Ja, zeker, en misschien nog meer maar ik heb daaromtrent mijn besluit genomeu. iMaar sir Arthur Morrison hecht toch altijd even veel prijs aan 11 Wordt vtortgeztt.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1