Afschuwelijk Komplot. Een reisje naar den Ouden Berg. Geen Poll. We zijn materialisten. Dat moet veranderen. De Brandweer Hls dus Woeste niet? Zeer wel! Het is noolitans zeker dat de bisschop door iemand tot h t nemen van maitrege'en werd aanzocht. Nooit hadde Mgr. Stillemans eraan gedacht priester Da rs het stellen zijn. r kandidatuur te beletten, indien geene min of meer loensche pogingen waren aangewen!, om bem zulk schandelijk .besluit te doen nemen. Ho! we zijn niet zoo nnb scheiden te vra gen, o 1 men priester D ieus in de zwartste kleu ren heeft afgeschilderd, of men in de rappor ten naar het bisdom van Gent gezonden, drift en wrokkige partijdigheid den vrijen teugel heelt gegeven. Dat is de kwestie niet. Maar vermits Woeste de verantwoordelijk heid afschudt is het, dat die verantwoorde lijkheid niets vereerends in zich heeft want over 't algemeen is de groene paus niet zoo kieskeurig. Maar wie durft dan die verantwoor delijkheid op zich nemen M. Woeste heeft sedert vijf jaren met Mgr. Sullemans niet meer onderhandeld en verze kert dat hij nooit tegen priester Daens, maat regelen heeft gevraagd aan de geestelijke overheid. Das M. Bethune is kandidaat (eindelijk) evenals M. Woeste. Maar zou hij ook durven zeggen Sedert vijf jaren heb ik hem niet ge schreven, heb ik geene bovenmenschelijke po gingen aangewend om priester Daens (in wiens partij ik eerst een mandaat meende te vinden) uit mijnen weg te ruimen. Ziedaar eene merkwaardige vraag, waarop het antwoord nog belangrijker zou wezen. Maar M. Bethune, de groote financier, zal waarschijnlijk verkiezen te zwijgen en stil zwijgend zijnen triomf genieten op zoo'n loen sche wjjze behaald. Denderbode is op het spoor van een afschuwelijk komplot. Hij heeft eenige dagen geleden twee onzer vrienden den trein zien nemen voor Ninove, daar zijn zij afgestapt en hebben er iemand bezocht. Zij hadden gansch het uiterlijk van gevaarlijke samenzweerders, Den- derbode voegt er niet bij of ze ook een valschen baard en blauwen bril droegen. Nog geheimzinniger zijn de twee samenzweerders naar Geeraardsbergen gegaan en hebben daar ook iemand bezocht. Daar verliest Denderbode plot selings hun spoor, en zwijgt als ware hij vol angst. Het is duidelijk, dat Denderbode veel meer weet, dan hij zeg gen wil, maar hij zwijgt, want hetgene hij weet is te wreed, is te schrikkelijk hij wil zijne lezers geene nachtmer rie op 't lijf jagen. O kende men de waarheid in de stad, welke gruwel welke ijselijkheid Wat er van zij, Denderlodehuldigt de kieBperiode in, met nieuwe procédés, welke bijster aan spionneering gelijkt. Hij volgt de stappen onzer twee vrien den en vertelt aan zijne lezers waarheen xe gaan. Met welk recht Indien hij zulke procédés goedkeurt, ons is 't wel,wij hebben ODzen handel en wandel niet te verduiken maar het geen hij goed acht van zichzelven, zal hij moeten toegeven aan anderen. We trekken de aandacht onzer lezers op het feit dat Denderbode als mouchard dienst doet voor de achteruitkruipende kliek. 't Is opmerkingswaardig, want we zouden wellicht in zulke voorwaarden, door de omstandigheden gedwongen kunnen worden op onze beurt onze po- licie te been te brengen. De Kliek mag vrij gelooven, dat zoo wij ze inrichten, onze policie hare taak zal weten te ver vullen tot het uiterste, hoewel het stel- Bel onB af keer inboezemt. Tegenover vijanden die openlijk het Pourbaisisme tot wapen verheffen is het noodig maat regelen te nemen, om hunne laf heden te verijdelen en te bestraffen.. Het is misschien goed zekere kiesbe- zoeken nauwkeurig gade te slaan. De kliek zou het tot heur nadeel kunnen ondervinden. P. S. Haha we begrijpen Denderbode heeft verstaan dat het de kwestie van den Kartel gold. Ho die Kartel die gevloekte Kartel Dender bode kan er niet meer van slapeD, hij zal er ziek van worden, hij zal er van bersten De hoofdzaak tot eene goede ge zondheid is zuiverheid van bloed. Het onpr)jsbaare bezit van een goede ge laatskleur en van een onbevlekte zuiverheid van huid hangt af van de zuiverheid van het bloed. Een en ander zijn onbetwistbaar, de Uitslag van het gebruik van de Pratere's pillen die een nooit genoeg geacht purgeer en zuive ring» middel en een volmaakte galafdrijver ïi JU- OPGEPAST, Dat u de pillen Depratere en geene andere gegeven worden. Overal 1,50 de Ö0J3 Alg, dépót Alf, Depratere, Oostende, Ge kunt immers wel peizen dat we niet naar Geeraerdsbergen zijn gegaan zonder den Mont- Blanc van ons arrondissement met eene be klimming te vereeren. Het overheerlijk gezicht dat men van daar geniet is de moeite eener beklimming van den Ouden berg wel waard. Heel verre konden on ze blikken niet doordringen, een fijne mist hing als een waas over de vlakte en teekende dorpen en wouden van 't omliggende aan den horizon in onduidelijke trekken af. Daar beneden lag het stadje voor ons, zoo klaar, dat men met een oogslag de minste be- zonderheden waarnemen kon, verderaf werden de voorwerpen al vager en vager en versmol ten ginder verre in eene zee van grauwe en grijze wolken. We trokken Het Paradijs binnen en vroegen er een teiloor rijstpap.... pardon een glas bi r. Boven op den berg op de arduinen kolom stak een vaantje. Na ons in den aanblik der natuur eene poos verlustigd te hebben, daalden we naar bene den. Twee heeren wezen ons links af van den vijver, langs daar is 't pittoresk, zei'n ze. n Ze hadden natuurlijk bedoeld pultorcsk want de kalseide is vol putten groot genoeg om er in te verongelukken. in 't Withuis bij De Vlaeminck een liberaal van 't recht bedde gingen we nog een pot pak ken. Verder brachten we een bezoek aan de juf frouw,die in de leeuwenkooi is geweest, koch ten voor vrouw en kinderen eene mattetaart, liep-n met de vrienden van Ninove hier en daar nog eventjes binnen en vertrokken ten 7 uren 40 min. uit Geeraerdsbergen. Och 1 jongens wat hebben wij op den trein pluzier gehad. Wat is die M. Charles De Mol een leutige kwant 1 70 jareD is hij, menheer, en nog zoo flink te been als een menneken van 3 mnal 7. Zie zoodra we tijd hebben, zetten wij hem als Aalstenaar ter week in Dender- gdlm. Te Ninove namen wij van de kameraden af scheid en riepeu hen een luid tot Zondag 1 toe. Toen we in Aalst kwamen was het eerste le vend wezen, dat wij ontmoetten Achilles de Vaantjesman, die in de statie (bij toeval na tuurlijk) eeus zieu kwam, wie er vau den trein stapte. De onbeschofte kinkel mengde zich onge vraagd en op vlegelachtige wijze in een gesprek dat twee liberalen met elkander voerden. Die kerel is waarlijk de lompste lummel van Aalst. Wat wilt ge uit een guanozak kan men geen maïzena kloppen, niet waar Ziet, rechtuit gesproken als ik, dat vaantje op den Ouden berg zag, dacht ik aan Achilles ik weet niet hoe, want de personage is wei nig belangwekkend en 't spreekwoord had weeral gelijk spreekt ge van 't vaantje ge ziet den vaantjesman. Terloops zij gezegd, dat toen we 's noens vertrokken een individu, iu de statie nota stond te nemen van degenen die den trein na men voor Ninove en Geertsbergen. Wat zijn de dompers toch ellendige kwasten. Het spreekt van zelfs dat wij ons om al de spionneering van al de dompers zooveel bekom meren als een kerkuil om een slechte cent en ons beBt zullen doen bij de eerste gelegenheid de vaantjesaiannen en andere kliekjannen eene kiesdavering te geven, die lang aan hun rib ben zal hangen. Hebt ge nog niet opgemerkt, vrien den, dat sedert weken de namen der klerikale kandidaten van Aalst (voor de wetgevende kiezing van dit jaar) door de dompers gazetten van het land wer den afgekondigd. Hebt ge niet opgemerkt, dat niet een dier bladen gesproken heeft van den poll, waarin de kandidaten bepaalde lijk zouden aangesteld worden. Geerts bergen moest om ei niet veel stemmen te laten verloren gaan zijn kandidaat Lebben, 't Zou M. Van der Linden zijn. Maar vindt ge niet zonderling, dat niet een ander naa/n op den voorgrond werd geschoven, vindt ge niet zonder ling dat er geen enkel klerikaal in 't ar rondissement Aalst gevonden wordt, van het gehalte van baron Bethune. Geen enkele naam ontvloeit de pen der klerikale kribbelaars, Bethune for ever Betbune, de edelman Bethune, de groote financier Denkt u ook niet, dat het zoo wat een berekend spelleken gelijkt, op touw gezet door men weet niet wie, maar ten goede komend aan den grooten Bethune die reeds zoo lang en zoo reikhalzend naar een kamerzetelken smacht. Nu is de kandidatuur gelanceerd. Men heeft in tijds voorzorgen genomen opdat ze gedijen zou en ^als onvermijde lijk zou worden naarmate het gewich tig kiestijdperk begint. Reeds zoo vele malen is de naam Be thune gedrukt en herdrukt, genoemd en hernoemd, dat de domper (al ware hij dnbbelzoo verdienstelijk als M. Be thune, 't geen niet moeilijk is) die zijne kandituur stellen zou, als een indrin ger, als een overweldiger zou be schouwd worden. De kunstgreep schijnt ook ten volle gelukt. M. Bethune is reeds kandidaat en stelt zijne mededingers geheel in de schaduw. Hij is de gevraagde kandidaat niet, hij is de opgedrongen kandidaat niet. En zonderling, vriendener wordt nu niet meer gesproken van een poll, waarmee de dompers vöör vier jaren zoo hoog opliepen, en die zoo erbarme lijk uitliep ten nadeele van M. Bethune. Het scheelde geen haar of M. Bethune werd een groene demokraat, doch als hij voelde dat er langs die zijde voor hem niets op te raspen was, keerde de baron op zijne stappen terug, deinsde meer achteruit dan vanwaar hij ver trokken was, wierp zich in de armen der kliek die hem buiten pollde, maar nu met of tegen dank zijne hoogedel heid als kandidaat zal moeten dulden P. S. Op den huiten, zoo men zegt, loopt het niet op wielkens en wordt de mooie Moyersoen sinds eenige dagen, op 't schild geheven. Ha sapristi dan zullen we nog won dere dingetjes zien gebeuren. Denderbode heeft eene nieuwe ontdekking gedaan. In ons nummer van 6 Maart heeft hij een dichtstukje gelez n van oa/.eu medewerker M. Victorien Van de Wegheen, zegt t'en- derbode, de denkbeelden daarin uitgedrukt door M. Van de YYeghe, zijn ook die van ge heel het redactiekomiteit van Dendergalm, ja van gansch de liberale partij, vermits Dender- galm het orgaan is dier partij. In bedoeld dichtstukje meeut het kliekor- gaau een materialistische strekking te ontwa ren eu besluit daaruit dat wij allen materia listen zijn. We zien met genoegen dat Denderbode be lang stelt in de werken vau onzen begaafden medewerker. We gevoelen ons er gelukkig over en zijn trotsch op de medewerking van een mau als Victoiieu Van de YVegne, welke als dichter reeds eene oude kennis is onzer lezers. We gaan onzen tijd niet verbeuzelen aan een pennetwist over de itiekking Jvan het aange wezen gedicht. Het staat Denderbode vrij er alles in te ontdekken wat hem belieft. Zelfs al toonde hi) in het stukje dingen, welke er vol strekt niet in staan, we zouden er ons niet om bekreunen. Onze lezers bezitten gezond verstand genoeg om kunst en politiek niet op de zelfde lijn te plaatsen, en onze poliüeke artikelen niet te verwarren met de dichterlijke ontboezemingen van Victorien Van de Wegbe. De gedichten van onzen vriend zijn door hem geteekend onder elk stukje schittert zijnen naam. Iedereen weet ten anderen dat M. Van de Wegho Aalsc niet bewoont, geen hoege naamd deel neemt aan onzen politieke strijd en hij in zijn kleurrijke dichtertaal nooit andere gedachten heeft willen uiten dan de zij ne. Hij is dichter en blijft dichter en hij heeft gelijk, want onze lezers weten, welke prachti ge werken reeds uit zijne pen zijn gevloeid. Reeds meermalen hebben we gezegd, dat het ons niet past godsdienstige of filosofische leer stelsels te bepreken, we laten aan elk zijne volle vrijheid. YVe maken politiek, en springen slechts in de bres tegen fanatisme en klerika lisme. Indien Denderbode lust gevoelt met M. Van de Weghe een penuetwist te voeren, dat hij het aan den dichter zegge. Maar een strijd met ge lijke wapens, hoort-ge De pojeten van Den derbode, zullen in gedichten autwoorden, des noods mag hij de artisten van den Kyrie elei- son ter hulp roepen. We zullen den strijd met levende belang stelling volgen. Do heftigheid van den kamp zal wellicht onzen verdienstelijken vriend me deslepen in de staatkundige polemiek, en hem aanzetten in verzen de geschiedenis te schrij ven der klerikale kliek gedurende de 4 laatste jaren. We wenschen vurig, dat zulks gebeure. We zullen er ons niet over beklagen en onze lezers zeker nog min. Dichter Van de Weghe heeft ons, in antwoord op het artikel van Denderbode een gedicht gezonden, dat wij over acht dagen zullen afkondigen. Artikel 174 der wet van 28 juni 1894 behelst het volgend paragraaf Wanneer vastgesteld is dat een kiezer blind of gebrekkelijk is, laat de Voorzitter hem toe zich te doen vergezellen door een leidsman of steun. Te Aalst zijn de voorzitters der kies? bureelen over 't algemeen strijdende klerikalen. Zij hebben de gewoonte ge nomen de leidsmannen en helpers, op leiders genoemd, met eene ongelooflijke toegevendheid jn de kieshokjes toe te laten. Als gebrekelijken, hebben de kleri kale kiesmakelaars eene lange reeks kwanten en ongelukkigen in 't kies gangsken vergezeld, soms gesleept, die bijeen geplaatst een kluchtig museum zouden uitmaken. Doch zulke feiten zijn hoogst betreurlijk en oneerlijk. Eone bende gekochle rekels en een troep ongelukkigen werden opgeleid hoewel er daarvoor geen de minste re den bestond. De valsche zieken waren veel talrijker dan de echte. Men herin nert zich ook, dat een zelfde kiesbeul bijna al de oude mannetjes van het Godshuis in het kiesgangsken vergezel de. Het huidige stelsel leidt onbetwist baar tot schandalige misbruiken. Daar aan moet verholpen worden. De schik king der wet lokt om zoo te zeggen het bedrog en de omkooperij uit, en geeft do gelegenheid tot het plegen van schur kerijen, die den kiestriomf ten gevolge kunnen hebben. Wat daartegen te doen Er is dankt ons een zeer eenvoudig middel, men zou degenen die een opleider vragen, een ernstig onderzoek doen ondergaan, en geen opleider dulden dan voorde kie zers die wezenlijk gebrekelijk zijn. De kontrool zal gehouden worden door geneesheeren door de kandidaten zeiven aangewezen, zoodat er ten min ste altijd twee zouden zijn. De kiezers zouden verzocht worden, zieh ten laatste twee dagen voor de kiezing te laten on derzoeken, indien ze zulks noodig ach ten. Het in praktijk brengen van zulk stel sel zou met eenige moeilijkheden ge paard gaan maar onoverkomelijk zijn ze niet. Het openbaar belang en vooral de eerlijkheid vergt dat er maatregelen worden genomen om de hatelijke mis bruiken te beletten. We zetten het denkbeeld vooruit zon der in bijzonderheden te treden. We we ten dat een volledig wetsontwerp wel dra in de Kamers zal neergelegd wor den. We wenschen dat het grstomd worde. Stemme Eu als 't des winters regent. 1 Kunt gij iets schoeners droowen Dan een volmaakt pompier Ziet gij hem Jaar niet komen Met hoogmoed en vol zwier Met zijne blaastromp, Met zijne hrandpomp, Met zijne blaaskaak, Met zijnen brandhank, Met zijne leire vandirre dom deire Met zijne ieire leirskens aan. 2 Och, ja, 't zijn kloeke mannen, En hunnen commandant, De felste van de jannen Hij kweekt ze naar zijn hand 3 Hij is de baas der lansen, Hij is de baas der spuit, De slaven moeten dansen Gelijk de meester fluit. 4 Hij dwingt ze met zijn oogen, Hij leidt ze waar hij wil Geen woord kan hij gedoogen, Voor hem zwijgt alles stil. 5 Want zij die spreken durven, En vragen hoe het gaat, Hij pakt ze bij de lurven En zet ze algauw op straat. 6 't Gebod is domper blijven, En bok tot in de ziel. Al wie daarop durft kijven, Verplet hij met den hiel. 7 Men mag hem nikske vragen, Voor vragen heeft hij schrik. Hij zegt dus alle dagen Het reglement ben ik. En hij alleen mag spreken 1 Het is een slimme guit. Al wie niet buigt moet bieken Of vliegt de brandweer uit. 9 Kunt gij iets schooners droomen, Dan een volmaakt pompier Ziet hem daar toch eens komen. Vol hoogmoed en vol zwier 10 Maar 'tzal niet blijven duren, Eens maakt het volk zich kwaad, i't Wordt beu van al die knren) )an vliegt de baas op straat. Met zijpe blaastromp, Maar zonder braudpomp, Met zij n9 blaaskaak Maar zopder brandhaak En zonder leire van dirredom deirg Ja zonder leire leirskens aan.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2