Krot. DE STERKSTE WIL 15«'e Jaar. Nummer 15 Zondag 10 April 1898. MISBRUIK. DE KARTEL. Verordeningen Hubert Moebison. u Wordt voortgextt. >- LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs j 5o°voor ïn buiten j v""roll betaA|b»r TRIJS PEK NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen f™8' c«n'Iemen I per drukregel. Reklamen 76 centiemen H Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore a ^eu maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. X Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 9 APRIL. De dompers die tengevolge der saucis- senkiezing van 1895 tegen den wil des volks op het stadhuis kwamen zijn de felste kleppers van het land. In het stadsverslag komen dwalingen voor ten beloope van omtrent 40.000 franken. Wij herhalen en blijven herhalen Bedrog of misgrepen. M. Bethune, Schepen van financien moet daarover ophelderingen geven. indien M. Bethune de comptabiliteit der kieskosten zoo goed heeft gehouden, moet het er lief uit gezien hebben. M. Bethune, HU. Leo, M. Duwé, M. de Vaantjesman, M. Waêr, M. F. De Koninck, M. Zander, M. De Clippel, M. Claus, M. De Gheest, IYI. De Coninck, M. Arys en M. Gee, oms hebben niet kunnen ant woorden. Zou de vernuftige Jan Somers met zij non timmersmanszetel niet kunnen uit meten onder welke hanebalken die 40000 franken verzeild zijn. Och, Janneken, jongen patroon der teekenschool, kom eens met uwe meting voor de pinne. Onze champetters die nochtans niet te vet betaald worden, mochten kie zen Huu plaat3ken verliezen of hun nen winkel sluiten. Waarom P Om hen te beletten misbruik te ma ken van hunne macht ten voordeele van hunnen winkel. Maar de stadsbedienden, en de be - dienden van het Weldadigheidsbureel mogen herberg, winkel en bazar hou den. Alhoewel zij meer dan de agen ten misbruik kunnen maken van hun nen invloed. 't Is schande. (56' Vervolg). VIJF-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL Ik ben hem ongetwijfeld van min nut dan vroeger zegde Rudolf. Sir Arthur is al tijd zeer minzaam jegens mij, maar ik hen niet zeker, als de zomerzittiug komt met haren na- sleep van haastig en dringend werk, ik mij niet zal verplicht voelen mijn ambt neder te leg gen. Hij heeft eenen man noodig die twee maal zooveel werk kan afdoen als het mij thans mo gelijk is te doen, zelfs met de hulp vau Vinra- ce. H En toch, het is omdat gij zoo hard voor hem gewerkt hebt dat gij ziek geworden zijt. Dat was het niet alleen, denk ik. Ik geloof dat die ongelukkige val in de puinen mij veel kwaads gedaan heeft. Ten andere ik moet eerlijk zijn, het was niet geheel voor sir Ar thur's rekening dat ik zoo veel heb gewerkt en gestudeerd. Ik daobt meer op mijne eigene be vordering dan op zijne belangen. En tocb, uw meester zal uwe diensten in acht nemen en u niet afdanken, omdat uwe ge- Als briescheude leeuwen springen de dompers naar den Kartel en dreigen al len te verscheuren die hem bijtreden. Het is al monsterverbond, onzedelijke samenkoppeling, dat de klok slaat. Ze vergeten, de brave klerikalen dat het de katholieken waren, welke den eersten kartel vormden in Duitschland met de socialisten, tegen de tirannieke politiek van d«u ijzeren Bismarck, ze vergeten dat de klerikalen van Charle roi een verbond voorstelden aan de libe ralen, ze vergeten, dat reeds in vei- scheidene gemeenten en steden de ka thoiieken met de socialisten stemden om de liberalen te doen vallen, ze vergeten, dat bet bisschoppelijk blad La Patrie van Brugge, de kiezers van Luik aan maande als een man hunne stem uit te brengen op de lijst der socialisten ten einde de liberalen het onderspit te doen delven. Komedie, spelen de dompers Niet den afschuw voor den Kartel doet hun se breeuw en maar de vrees voor eene klopping. I)e vrees voor eene monu mentale daveriug deed hen priester Duens, door gemeene kuiperijen zijne politieke rechten ontzeggen. Vrees voor den Kartel O, welke klucht. Te Aalst zelf werden in 1895 door katholiekeu stappen aangewend bij gematigde liberalen om eene geza menlijke lijst te vormen. Zij alleen vreezen den Kartel, die hunne schotel- likkerij of hunne kandidatuur bedreigd zien, zij alleen vreezen den Karteldie schrik hebben, dat het daardoor uit zal zijn met hun pannekevet, uit met hun ne slokopperij in alle besturen, in alle diensten, in alle postjes. Leve de Kartel Wanneer eene enke le partij al de andere verdrukt, wan neer eene partij misbruik maakt van ba re macht om aan de andere partijen slechte wetten op te dringen, om hun alle recht op vertegenwoordiging te ontnemen, om de helft van's lands be volking van alle wettelijke tegenspraak te berooven, dan leidt die partij het land naar de Revolutie en is het nood zakelijk, is het onvermijdelijk, dat de geslachtofferde partijen door den nood gedwongen de handen in elkander slaan om gezamentlijk paal en perk te stellen aan de dwingenlandij der alleenheer- schers, Üe Kartel wil A. S. en E. V. We zoe ken niet na voor welke der strijdende partijen die hervormingen het voordee- ligst zullen zijn we weten alleen dat ze rechtvaardig zijn en grondwettelijk Al de Belgen zijn gelijk voor de wet, en alle macht komt uit het volk. Zijn dit niet de grondslagen van ons nationaal bestaan, en zal het na 70 jaren nog als geen schande, als geene grond- wetsverkrachtig worden aanzien dat de eene Belg voor de wet drie en vier maal meer waard is dan de andere, zal het als geen onzin worden aanzien dat de helft der Belgen in het samenstellen der wet ten waaraan ze gehoorzamen moeten geen woordje hebben te zeggen. De partijgangers van den Kartel wil len alleen dat de hoofdartikelen der Grondwet geene leugen meer zijn, ze willen gelijkheid voor allen, en recht op vertegenwoordiging voor allen. Ze wil len dat katholieken hunne vertegen woordigers zouden hebben te Luik, te Bergen te Charleroi, ze willen, uat de liberalen huune afgevaardigden zouden hebben te Gent, te Antwerpen, te Brug ge, te Aalst enz., ze ;willen dat elke partij in de besturen zou vertegenwoor digd zijn, 't zij katholieken, liberalen, demokraten of socialisten van het oogen- blik dat de partij door hare evenredige getalsterkte daarop aanspraak mag ma ken. De partijgangers van den Kartel be houden elk hun eigen programma, hun eigen denkbeelden, huu eigen overtui- ginh, ze spriagen gezamentlijk in de bres ter verwezenlijking van Ev, V. en A. S. waardoor te Aalst en elders het bedrog, de omkooperij, de onrechtvaar digheid. den konkelf jes en de politieke schurkerijen zullen uitgeroeid worden. voor de Wetgevende Kiezingen van 1898. Een ouzer vrienden geeft on3 mededeeliog van den tektst der verordeningen betreffende de Wetgevende Kiezing van 1898. Het regie- inent zal aangeplakt worden op de deuren der gemeentehuizen van de 72 gemeenten van ons arrondissement. Het reglement is gedagteekeud van I April zondheid u voor eenigen tijd het werken be let - Neen, ik ben zeker dat hij dat niet zal doen. Maar ik zou het als mijnen plicht kun nen aanzien, vrijwillig mijn ambt neer te leg gen. En dan o, Misschien zal ik iets anders vinden, iets dat beter voor mij geschikt is. En nu Violetta getrouwd is, zal ik altijd eenen te huis hebben waar ik zal mogen gaan als het noodig is. En weldra zult gij Eastland ook voor eenen tehuis mogeu rekenen zegde Alice op min- zamen toon. Rudolf bemerkte en dit ging als een steek door zijn hert, dat zij geene melding maakte ran March wood. Neen - zegde hij zeer bedaard ik den- ke niet dat ik het kasteel Eastland als eenen tehuis zal kunnen aanzien. Alhoewel het aan mijne moeder komt, toch is en zal Eastland een Cadwalsgoed blijven. Alice zweeg. Het was te donker om elkanders gelaat te zien en uu op eens vloog de deur open, en Ethel trad binnen. Cuthbert bij de hand lei dende en vrouw Freer volgde, zeer verlangend om haren zieken zoon te zien. Het was een vroolijk gezelschap hetwelk welhaast rond de theetafel yergaderd zat 't was echte marchwoodsohe thee, zooals Eihel zegepralend zegde. Rudolf deed zijn best om alle stijfheid af te leggen en was bijna als vroeger, behalve dat zijn gelaat eene vermoeide uitdrukking droeg welks zicht Alice's hert zeer deed. Het kan grootsch en verbeven zijn, te lij den en zich kloek te houden maar de les laat hare sporen achteren pijnelijk valt huu zicht aan een beminnend oog. Hoe natuurlijk zoo iets is. Rudolf wist, Rudolf dacht en bemerkte zulks niet eecs bij Alice. De operatie op Cuthberts oogen was zoo wel gelukt, dat er alle hoop bestond om met tijd en zorgzame verpleging zijn gezicht terug te bekomen. Vroolijk en opgeruimd keerden vrouw Freer en de kindereu met Alice naar Marchwood te rug, en als Rudolf hen aau de statie zag wegstoomen, was het hom als ot met hen de leute verdween en zij hem niets dan den ruwen killigen oostwind achterlieten. Een tiental dagen na Alice's terugkomst op Marchwood ontving Hubert Morrison den vol genden brief Vriend Morrison, Indien gij eenigen prijs aan uwe kansen tot gelukken hecht, moet gij een middel zien 1898 en zal uitvoerbaar zijn te beginnen van 15 April eerstkomende. 1° Al de personen verdacht sinds een jaar een werkelijk deel te hebben genomen aan da anti-slaafsche politiek in eene harer uitingen, zijn verplicht de grootste stilzwijgendheid to bewaren tot het einde der maand mei. 2° Het zal hun strengelijk verboden zijn meetingen te houden in danszalen, of in open lucht ten zij om de kandidatenlijst aan te prij zen goedgekeurd door Mgr. deu ^bisschop van Gent. 3e Hot zal hun zelfs verboden zjjn zioh ge durende de kiesperiode in 't publiek te ver- toonen, ten zij cm godvruchtige oefeniugeu bij te wonen in volstrekt private kapellen. 4" De kiezers welke van zin zouden zijn voor eene andere lijst te kiezen, dan degene hierbo ven gezegd zullen verplicht zijn den dag der kiezing te huis te blijven, ten ware zij voor landbouw werken naar Frankrijk uitgeweken waren. 5* Elke kiezer als twijfelaohtig aanzien zal verplicht zijn de eene of andere ziekte of ge brek te gebaren, om zich te laten vergezellen door een opleider door de zorgen der klieksec- ties aangewezen, 6" Het is verboden voor andore kandidaten te stemmen dan degenen, die voorkomen op de lijst der dompers. Wie dit gebod overtreedt zal met het eeuwig vuur gestraft worden. 7* Gedurende heel de kiesperiode zal het ge oorloofd zijn alle vrijdagen vleesch te eten, bs- zonderlijk trippen, in al do sectien der dom pers. Al vvie zulks doet met eene bezondere in tentie en daarbij tiert envloektop tegenstrevers zal voor eiken trip een vollen aflaat verdienen, 8" Al wie raeetiugen bijwoont waar over pro gramma's of belangen van burger eu werkman zal gesproken worden, zal in der eeuwigheid vermaledijd wezen. 9" Van heden af worden de kiezers verzocht te laten weten of zij een plaatsken verlangen aan den ijzeren weg, in de gendarmerie of in de post, of ze willen champetter, kantonnier, douanier of tenvoudiglijk diplomaat worden Alles zal hun beloofd worden. 10* Elke overtreding dezer verordeningen zal met vervolging, met broodroof, met vervloe king en met uithongering gestraft worden. Bravo 1 ziedaar wat men een degelijk regle ment mag noemen. Men zorgt niet enkel voor het heil der zielen, maar zelfs voor de gezond heid. Wat ons betreft we kunnen de kiezers niet genoeg aanraden gebruik te maken van de bepalingen vervat in art 10. Er is kans ta doen 1 Twee zusters. Zooals twee goede zusters doen de Pastil eu de Pil Walthéry hun best om de men schel ij ke kwalen te genezen. De Pastil geneest de hoest, de kee' en borstpijnen, ter wijl de Pil door zijne verdrijving der slijmen de meeste andere ziekten geneest. te vinden om Rudolf uit het bereik van March wood te brengen. Ik weet niet bepaald wat er voorgevallen is maar sedert de reis van Alica naar Londen, is er hier veel verandering. Mijn ockel is eensklaps erg ziek gewor den. Ku, de ziekte schijnt ham zeer verzwakt te hebben en meer dan ooit is hij ia de macht van Alice. Dat zij haren invloed op hem uit oefent, daarvan beD ik zeker. Indien zij eens eene verzoening tusschen onkel en Rudolf be werkte 1 Kunt gij voor Rudolf geene plaats vinden die hem, op eene of andere wijze, het land zou doen verlaten Indien do zee tusschen hem en Marchwood lag, dan zou alles goed gaan. Vebnon Fbeer. En weder tien dagen later kwam het volgen de antwoord op Marchwood. Vriend Vernon, 8 Houd de zaken stillekens aan voortslepen eerlang zal alles in orde zijn. Rudolf is niet in staat nog veel te werken. Mijn vader spreekt hem van eene zeereis en van eene bediening in Australië, deukende dat de lucht ginds veel be ter voor zijne gezondheid zou zijn. Australië, dat is juist iets wat wij aoodig hebben, b flfe ka svsa 4* j|c

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1