J)e Paus als Scheidsrechter, De Commandant. Klerikale Kruiperijen. Paaschsermoen. Antwoord Kip-Kap. De Paus, Leo XIII, zal dus als scheids* ^echter optreden om het geschil bij te Joggen tusschen Noord*Amerika en Spanje ontstaan ten gevolge der gebeur tenissen Op het eiland Cuba, J)e Cubanen werden door de Span jaards verdrukt en kwamen reeds meer malen in opstand om het kwellende juk af te schudden. Nog nooit was een op roer zoo bloedig, hardnekkig en lang durig als hetgene thans nog niet ge dempt is. De Amerikanen ondersteunden de i pstandelingen onderduims en de Span jaards waren gedwongen aan Cuba een zelfstandig bestuur toe te staan, doch de omwenteling kan daardoor niet be daard worden en de oproerlingen vroe gen hunne geheele onafhankelijkheid. Amerika liet niet na de revolutionaire benden hulp en voorraad te zenden. Door die tusschenkomst ontstond twist, de zaken gingen al slechter en slechter en het ging met een oorlog eindigen, toen Amerika voorstelde, den Paus als scheidsrechter te laten uitspraak doen. We vernemen, dat de Paus aanvaard h eft. Welnu we juichen dit besluit vau harte toe. De Paus zal dus toch eenmaal de bewerker zijn van den vrede tusschen de volkeren, eene taak die edeler en grootscher is, dan het uitvaardigen van banbliksems, het toekennen van aflaten •en andere beuzelingen van vervlogen eeuwen. Wij hopen dat Leo XIII in zijn pogen zal slagen, dat door zijne tusschenkomst een gruwelijke oorlog zal vermeden worden en de verdrukte Cubauen rust en vrede zullen herlangen. Opperste scheidsrechter tusschen de volken Ziedaar ten minste een titel waardig van dengene die men den stat houder noemt van God op deze aarde. O welke verheven zending Indien al de priesters beheerscht waren door den geest van bevrediging, die zij zeggen yan God ontvangen te hebben, hoe zeer jcouden zij geëerbiedigd worden. We key ren het volkomen goed, dat rie Paus als scheidsrechter optrede we betreuren enkel dat hij niet eerder zelf Jiet initiatief beeft genomen eener zen- iii ig die zijne nagedachtenis vereeren zou, en zijnen naam glansrijk zou doen -schitteren ju het geschiedboek der be schaving. We betreuren, dat hij niet tusschengekoraeu is in de moorderijen d.er Armenjanen door de Turken, in den oorlog tusschen Turkije en Griekenland, eu dan betgeen hem nog aan macht en invloed overblijft niet heeft gebruikt om de afschuwelijkste tooneelen te doen ophouden, om de beschaafde volkeren en koningen tot hunnen plicht te roe pen, Misschien achtte bij toen zijne macht en invloed te gering, om door onge vraagde tusschenkomst eenigen uitslag te bekomen. Thans is dit het geval niet. Een scheidsrechter, door beide partijen aanvaard heeft daardoor zelf een invloed welke zijne uitspraak op voorhand als beslissend doet aannemen. Wat er van zij, wij achten den oorlog te barbaarsch om voortaan nog door de beschaafde volkeren als eenige uitweg aau twisten te kunnen gelden. Een we reldtribunaal zou meer vertrouwen in boezemen en meer eer doen aan de Menschheid dan de schitterendste veld tochten. De Paus Leo XIII is als scheidsrech ter aangesteld, wij hopen dat zijn rech terschap glorierijk zal wezen voor hem en voor de beschaving. P. S. Met spijt vernomen wij dat het scheidsrechterschap in 't water is geval len. schen kropen ze voor den bisschop van Gent op de knieën, rukten zich de haren uit, boden, las terlijke rapporten aan om de interdictie te be komen van den hoofdman der deraokratische partij. Ten gepastentijde, juist toen de demokraten hunne propaganda gingen beginnen, opende de bisschop de springval on Ier de voeten van hun nen hoofdman, slingerde hem in den afgrond en smoorde zijne stem. De kliek ondanks al haren bluf oordeelde, dat het gemakkelijker was door geheime rap porten en dringende voetstappen den bisschop tegen üaens in't harnas te jagen, dan dezen te overwinnen in eene kiezing. Om zich te onttrekken aau de gevaren van den strijd met hem, beletten zij hem te strijden, en om tot dien uitslag te geraken hebben ze maanden en maanden als sluipmoordenaars in den donkere gewerkt. Zeker het is min eerlijk, maar bet is prakti scher, en de kliekers denken immers het einde wettigt de middelen, zij zijn boven alles prak tische men schen. We zeggen de klerikaien, we bedoelen na tuurlijk de klerikaien der Aalstersclie kliek, indien nog andere invloed tegen priester Daens werd gebruikt, is het toch onbetwistbaar de bemoeiing der Kliekmannen welke overwegend is geweest. Uit Aalst kwamen de beschuldigingen en de verklikking. O, zeker, gansch belangloos. De kliek bestormde het bisdom met klach ten en laster tegen den gebaten priester en ontrukte aan den bisschop, de interdiktie van priester Daens. Priester Daens is een slachtof fer der loeusche diplomatie der Aalstersche koteriemannen. Doch het was niet voldoende het gezag en den invloed van den hoofdman de vernietigen men moest zooveel mogelijk de kiezers welke h<m genegeu zijn beletten aan de stemming deel te nemen. Hier is de tusschenkomst van M. Woeste onloochenbaar, hij heeft aan het goezernement den 22 mei opgedrongen voor de kiezing en dan reeds zijn duizenden kiezers naar Frankrijk vertrokken. Ziedaar hoe door de schuld van Woeste eene menigte kiezers van de stembus worden verwijderd. Weg met do lieden die noch M. Woeste, noch zijne Aalster sche bijloopers in het harte dragen. Goed zoo. Die heeren verwaarloozen niets om hunne zegepraal te verzekeren eD toonen zich weiuig kiesch in de keuze hunner midde len. Zij zijn dus wel overtuigd van hun aan staanden val, of danken zij misschien, dat het voldoende zal zijn telkenmale hunne schande lijke trukken te hernemen, om hunne victorie te vereeuwigen in het arrondissement Aalst. Ze spelen waarlijk mooi spel de dompers 1 Ze dragen zorg de kaarten te teekenen, alvo rens een partijtje te beginnen. Priester Daens heeft het in de Kamers gezegd en herhaald en geen enkel eerlijk man zou het durven betwis ten Een triomf in zulke voorwaarden be haald zou eene schande temeer zijn voor de reeds bemorste domperspartij van Aalst. Maar er is meer te doen. Alles moet in 't werk worden gesteld om de kliek te beletten voordeel te trekken uit deze pyramidale schel merij Er moet een beroep worden gedaan op de wilskracht van allen, om de dompers over boord te gooien en hunne deugenieterij te ver smoren in de modder hunner kuiperijen en hunner laagheden. Nooit zal de afstraffing zoo zeer verdiend zijn geweest. We dachten het toppunt of' liever den bodem der klerikale kuiperijen te hebben gezisn. We hadden reeds eene merkwaardige verzameling van die deugenieterijen aangeteekend en we vroegen ons af wat de dompers nog wel kon den uitvinden, om de schoonste nummers der kollectie kiestrukken te overtreffen. En zie, nauwelijks is de kiesperiode aange broken of we staan tegenover procédés welke tot nu toe nog niet gediend hadden. De truk- kenzak der kliek is nooit ledig. De klerikaien beginnen den kiesstrijd met twee meesterstuk ken op 't gebied der kiesvingervaardigheid en J (aaskakery. Sedert weken kondigdep rij in gemeene be* woordingen de nederlaag aan welke zij pries* Kr Dkccst zouden doeu oudergaan, maar intus- Herhaalde keeren werd het gerucht ver spreid derbenoemiDg van M. Edm. Banneville tot commandant der Burgerwacht. Men vertel de zelfs dat M. Banneville voor de kwestie bij den Goeverneur werd geroepen. We weten niet in hoeverre die geruchten ge grond zijn, we denken echter dat de benoe ming van M. Banneville door elk niet tevre denheid zou vernomen worden. In zijn hoedanigheid vau gewezen krijgsman bezit hij de noodige bevoegdheid, en als burger wordt de heer Banneville door al de Aalste- naars zonder onderscheid van partijen hoog geschat. M. Banneville heeft het Aalstersch karakter grondig leeien kennen, hij is voorkomend en hulpvaardig voor eenieier. In alle geval zou de overgroote meerderheid hem verkiezen boven wie het ook zij, om de Burgerwacht aan te voe ren, te meer daar de dienst thans lastiger zal zijn en er veel takt zal noodig wezen om on der de nieuwe wet, de wachten niet nutteloos te tergen of te plagen. (Voor priesters alleen). Beminde Broeders, te sluiten. Ds inschrijvingen worden aanvaard in het lokaal bij Frans Nieuwlandt, Klap- straat en bij den Voorzitter der Maatschappij, Gustaaf Van der Veurst, Eaplanadeötraat. We hopen dat de bijtredingen talrijk zullen zijn. Is dat waar P Volgens er verteld wordt zou er dees week in eene broederkensschool van ons arrondisse ment een zeer betreurenswaardig feit hebben plaatsgehad. Een kleine leerling welke na de klas moest blijven tot straf, zou op de speelplaats verge ten zijn geweest en er den nacht iu doodangst hebben overgebracht. Naar de ronk gaat is het kind gevaarlijk ziek geworden tengevolge vau den uitgestanen angst en koude. We roepen daarop de aan dacht van het gerecht en hopen, dat mdieD het feit waar wordt bevonden, de meer dan na latige onderwijzer zijne straf niet zal ontgaan. Licht, licht, licht Deze week was men ln de Leopoldstraat aan 't graven van diepe grachten. Uit genomen in lichtingen blijkt, dat men voornemens is, de openbare verlichting merkelijk te verbeteren. Goed zoo M<>etnn die groeven nu dienen tot het plaatsen der draden voor het electrisch licht of dienen de uitgevoerde werken tot ver betering der gasverlichting, we weten het niet. Doch er is spraak van meer en fraaier licht en we juichen toe 1 De Maag. De gebrekkigste spijsverteerin- gen, maagontstekiDgen, krampen, verstoptheid worden ten spoedigste genezen door de Pil Walthéry fl .25.) Niet te vergelijken mei de Pastil Walthéry (1,00) die de hoest, ontsteking en keelpijn geneest. Naar aanleiding van een gedichtStof" en kracht in ons nummer van 6 Maart verschenen, bevat 1)enderbode eene beoordee ling, waarin wij aantreffen Masker en huichelarij De schrijver is een n overtuigde materialist. God of ziel kent hij niet, heeft hij nooit ontmoet of met de oogen gezien, met de handen getast, zal hij zeg- gen hij kent de stoffelijke Datuur eu daar- mês alles. God heeft de natuur niet gescha- pen zij is door hare eigene macht, zij ia zonder begin en zal ook zonder einde zijn. De majoor zendt ons het volgende 'k Min den Heer in zijnen tempel ditn hij voor het menschdom schiep Toen hij licht en •narde en zeëen uit den Ni t in «vezen riep Gansch de Sclieppiug is een outer waar de psalm van 1 of Ie eu vree Onbegonnen nooit volzougen, opstijgt als een heiige bêe. Waar en zon en maan en starren Gods gewijde kaarsen zijn, Dia voor christen en voor heiden glanzen met denzelfden schijn. Tempel, waar de geurge wierook uit elk bloempje ons tegenwaait, Reinigend den aardschen omtrek waar bet kwaad zijn rampen zaait. Al wat werkt en strijdt op aarde zeis en ploeg en creest en zin, Zijn de klokken die elk nooden liefdevol ten tempel in. Tempel, waar elk mensch lijk wezen dat gevoelt eu denkt eu werkt, Priester is voor andre wezens die hij liefheeft, leert en sterkt. Tempel, waar 't gevoelig harte 'l schoon der broederliefde ontwaart Waar het ziel- en geesteskrachten, burgertrouw en zeden gaart. Waar men zoete waarheid huldigt, waar men haat wat liegt en drukt, En den kanker vau de dweepzucht uit verdoolde harten rukt. Tempel, waar voor ieder plaats is aan den grooten vrijheidsdisch, Zelfs voor hem die van de vrijheid een gezworen vijand is. De Vermaarde Pillen Depratere genezen altijd de krankheden die afhangen van de gal, de hardlijvigheid, de hoofdpijn, de wal- gin°en het zuur, de jicht, het rhumatismus enz! enz. zij bezitten drie groote hoedanighe den zij genezen zeker, zij genezen vlug, en zij genezen zonder smart. OPGEPAST. Dat u de pillen Depratere en geene andere gegeven worden. Overal 1,50 de doos Alg. dépót Alf. Depratere, Oostende. Liberale Burgerskring. Zaterdagavond, 9 April ten 8 1/2 uren Ver gadering van den Liberalen Burgerskling in den Comte d'Egmont. 1° Wetgevende kiezingen. 2° Hoogstdringende maatregelen. 3° Gewichtige mededeelingen. Liberale Tromp ettersclub. Zondag, 10 April om 10 uren voormiddag repetitie bij den heer Leon Van den Brande Gazometerstraat. De Liberale Gedekoreerden. De Maatschappij der Liberale gedekoreerden vieren Zaterdag 16 April hun jaarlijksch feest gevolgd door een avondmaal de eere- eu wer kende leden aangeboden We doen een oproep tot al de Liberale gede koreerden om zich bij deze Maatschappij aan Tempel, waar 't geloof niet blind is, maar door kennis wordt geschraagd Waar men overslaafd vooruit wil, waar men recht bij rede vraagt. Tempel, die hoe groot en schoon reeds daaglijks wint in sterkte en kracht Op de zielen waar de ervaring heel de bouwstof heeft gebracht. Waar verdraagzaamheid herheffing voor den zwakke wordt die dwaalt i Oveituiging door het voorbeeld, licht daar door het duister straalt. Waar men 't zweet des twijfels afdroogt door het woord van Rede en Licht, Waar't vooroordeel voor de kennis, domheid voor de waarheid zwicht. 'k Min den Heer in zulk een tempel uiet uit steeu is dien gebouwd, Maar uit alles wat de schepping in haar heerlijkheid ontvouwt. Tempel, op wiens breede voorpoort een gebod staat een alleen Menschen, broeders, mint elkander en gaat zoo in vrede heen I Victorien Veinde Weghe. In den Gouden Schoen, 41 Laekenstraat Brussel, verkoopt men aan fr io,Q<£» extra sterke schoenen die men overal liet dubbel betaalt, Rrobeeït I Wij hebben gedurende den paaschtijd sermoenen gehad voor Mannen alleen voor "Vrouwen alleen» voor Kinderen alleen We kunnen niet nalaten hier een sermoen voor Priesters alleen mede te deeJen. Sermoenen voor priesters worden nooit gedaan en helaas te*i huldigen dage zijn ze er het meest noodig. We geven dus het woord aan den predikant, die ons zijn sermoen heeft medegedeeld Duizend acht honderd acht en negentig jaren is het geleden, dat ginder op den Golgotha JesuB aan het schandhout hing. Afgebeuld en afgemarteld had hij zelf het daarboven gesleept, bukkende en vallende onder den last. Daar stierf hij aan het kruis murme lend Vader vergeef het hun want ze weten niet wat ze doen. Jesus, beminde Broeders, was het symbool van het lijdende inenschdom in ellende geboren, in armoede grootgebracht, in tranen on lijden het leven eindigend Consummatum est Alles is volbracht. U beminde Broeders, noemt men de dienaars van dien Jesns, de dienaars van het lijdende volk. Uwen plicht is dat rampzalige volk op te beuren, bet te leiden, het te verdedigen het te troosten, Welnu ik vraag het u, hebt ge dat gedaan Wie onder u durft hier op het beeld van den Gekruisigde de hand leggen en roepen Heere ik hebgetraoht uwe voetstappen te volgen, ik heb al de menschen in een broederband willen vereenigen, ik heb voor de armen gebeden gelijk voor de rijken, ik heb het volk onder wezen, ik heb in mijn hart noch haat, noch nijd, noch wrok tegen eenig mensch gevoeld. Ha 1 de profeet Isa heeft gelijk gehad te zeggen Sicutpopulus, sic sacerdos (Isa 24 vers 2) Zulk volk zulke priesters. En hoe is het volk nu, beminde Broe ders Ik heb uwe gazetten gelezen, de schriften door n opgesteld, ze staan rol ergerlijke dingen, vol ter gende dwaasheden, vol leugen en laster zelfs tegen eigene ambtsbroeders. Er staat geschreven O, homo Dei sectare juslitiam, charitatem, mansuetudinem (Tim 6, v. 11). O priester wees rechtvaardig, liefdadig en zachtmoedig. Welnu dat zijt ge niet, ge zijt nog enkel politieke makelaars, die al de voorschriften van Jesus vergeet, en de sua facilitateprcesumere, die u te veel op uwe macht laat voorstaan. Gij predikt vrede aan het volk maar het is een val- sche vrede irrita et falsa paxgij pleegt bermhertig- heid, maar doet u het minste gebedje, den geringste voetstap betalen sub misericordia titulo malum fal lens onder den naam van bermhertigheid is het winst bejag. En denkt niet, beminde Broeders sic nos existtme homo, zoo acht ons den mensoh (1 Cor. 4 v. 1) Jesus zelf moet u zoo achten. Ach kon hij wederkeeren op de aarde en uwe werken zien kon hij u zien, de Arme Lijder, in uw met goud en diamanten bezette kleederen, in uwe rijke paleizen, kon hij u gade slaan loopende met huilende benden langs de straat geld slaande met uwen godsdienst, rondstormende om op 't geweten te drukken der kiezers ten voordeels van alles wat den vooruitgang betracht. Sicut populus, sic sacerdos, zulk volk, zulke priesters heelt Isa gezegd. Wat doet gij voor het volk V Gij hebt het niet verbeterd, overal waar ge komt zaait ge twist en tweedracht, den godsdienst maakt ge tot een winkel, uwe gebeden, uwe missen, uwe begrafenissen moeten betaald worden aan een hoog tarief, ge geeft het voorbeeld van trots en hoovaardigheid. O ik weet wel, dat ge machtig zijt, scio, quia omnia votes, ik weet dat gij alles kunt. Ad quodevoluris por- riqe manum tuam steekt uwe hand uit naar hetgene gij wilt gij hebt maar te nemen. Gij beheereeht het volk omdat gij het in bijgeloof houdt gedompeld, maar het is er niet te beter om en let wel op, beminde I Broeders, uw rijk zal niet duren, immers de profeet Ozea heeft gezegd Ceecus ci cceco ducatum pmstet, ambo infoveam cadunt, aU de eene blinde den anderen leidt vallen ze beiden in de goot. Ja gij leidt het volk en den godsdienst tot volstrekten ondergang. Zegt mil priesters, wat hebt ge al te weeg gebracht Als 't Pasehen is,_geheel de stad luttel uitgenomen èaat te biechten Tuischers, dronkaards, vloekers, h en h(1) overspelers en speelsters, woeke raars meineedigen, lasteraars, achterklappers en klapsters die in haat, twist en vijandschap leven. Daarentusschen als de Pasehen geëindigd is ziet men dan meerder zeeghaarheid, min dertelheid, mm ïjdel- heid in de comedien ?Zijn er dan min vloekers, min dronkaards, min onkuische en wulpsche menschen (Geheel dit par. is letterlijk genomen uit een werk van pater Backx, LioeBeiaat in de H. Godheid). Neen, niet waar? En waarom datÜmdat Isa cre- liik heeft wanneer hij zegt Sicut populus, sic sacerdos, zulk volk, zulke priesters. Ha de priesters moeBten het volk stichten niet alleen door hunne woorden maai door hunne werken, door hunne voorbeelden. Ze zonden moeten leven in zachtmoedigheid in spiri tus lenitatis en ze doen het niet. Priesters, neen Gij dient het lijdende Mensohdom niet, gij buit het uit; Gij dient God niet, ge tergt hem. Provocasse est iram, non sertas&e sententiam gij wekt zijne verbolgenheid op, maar onderhoudt zijne lee- ring niet. In alles zoudt ge in de bres moeten staan om de rechtvaardigheid te verdedigen, gij zoudt het volk van het kwaad moeten terug houden ut ei persuadere- in qua> male se sectio pracipitaverit en hem aantoonen iu wat kwaad hij door de sectien gedompeld wordt. Gij zoudt hun moeten waarschuwen tegen het ver derf hunner gewetens, hun aantoonen welk gruwelijk kwaad het is deu menscbelijken wil door dwang ge weld of bedrog te vernietigen en hoe slecht het is door valBchheld en lokaas de tirannij in handen te krijgen Vide te et Gustate quoniam suavis est Kliehe- btis (Ps. 33 v. 9.) Ziet en proeft hoe zoet de Kliek is. Bekeert u, beminde Broeders het wordt tijd, wordt eindelijk eens priesters van het Lijdend Menschdom in plaats van priesters der wereldsche opperheerschap pij Predikt vrede met woorden en daden, memento unde cccideris, et age patnitentiam, gedenkt waar gij gevallen zijt en doet boetvaardigheid. (Aproc 2 v. 6.) Door uw voorbeeld zult gij den godsdienst redden, al het andere is maar lapzalf: dissimilatore dolore conte- gitur, 't zijn plaasters op een houten been (S. Cypna- nus.) Bekeert u, beminde Broeders, want de katholieke bladen verklaren dat de godsdienst verflauwt en het volk slechter wordt en Isa heeft gezegd Sicut populus sic sacerdos, z«lk volk, zulke priesters. Bekeert ueu wanneer ik terugkom zal al het yolk u liefhebben, u loven, het zal in vrede en eendracht leven, het zal on derwezen zijn en Wanneer Gij dan het beeld van den gekruisigde zult aanschouwen, zult ge met hemelsohe vreugd mo gen zeggen Sicut populus, sic sacerdos, Heer we zij n uwe navolgers, we zijn de priesters van het Lijdende Menschdom, Amen. (1) In den tektst van- het sermoen staan de woorden voluit.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2