Liberale Associatie. Liberale Werkmanskring DE STERKSTE WIL LIBERAAL WEEKBLAD VOOR TEN STRIJDE De Toestand. Abonnementsprijs J vnnrop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 76 centiemen P" <"™kre9el- Vonnissen op de derde bladzijdefrank Prijs der Annoncen Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 16 APRIL. ZONDAG 17 APRIL 1898, Algemeene Vergadering in 't lokaal Concordia ten 4 uren namiddag. Belangrijke beslissingen te nemen be treffende de Algemeene kiezingeu van 22 Mei aanstaande. Waarde Medeleden We verzoeken U dringend deze ver gadering bij te wonen. Wij moeten toonen, dat wij door onze macht recht hebben ons woordje mede te praten in de algemeene politiek van ons arrondissement. We zijn zedelijk verplicht den strijd aan te gaan, niettegenstaande werd de kartel verworpen. De lieer Van Sehoor-Valette, van den Liberalen Werkersbond van Deuder- inonde zal spreken over de Klerikale partij. Dus allen op post Namens het Bestuur De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. van het Arrondissement Aalst. ZONDAG 17 APRIL ten 3 i/a uren namiddag, Algemeene Vergadering in den Comte d'Egmont,Groote Markt, te Aalst. ORDE VAN DEN DAG Wetgevende kiezing van 22 Mei a. s. Al de loden van den Liberalen Bur gerskring worden verzocht deze be- lungrijke vergadering bij te wonen, waarop al de kantonale associaties zul len vertegenwoordigd zijn. Ton strijde liberalen Ten strijde Ziedaar, den kreet welke wij door gansch het arrondissement doen weer klinken. Op tegen het juk, het schan delijk juk van den domper, die sinds 14 jaren op ons arm Belgie drukt en toch er met in gelukt liet licht van vrijheid en vooruitgang uit te dooven (57' Vervolg). ZES-ES-TWINTIGSTE KAPITTEL DE BRIEVENBUS VAN MARCHWOOD Ziekte is eene meesteres die den mensch vele dingen leert. De hevige aanval van jicht, di9 den heer Cadwal in het begin der lente overkomen was, had op zichtbare wijze sporen bij hem achter gelaten. Terwijl hij op zijn ziekbed lag, onbekwaam om te lezen, zonder lust om te spreken, en met zijne aangenomene dochter tot eenige gezellin als opgesloten had de goede man veel tijd ge had om de zaken te wikken en te wegen. Inde natuurlijke verteedering, door ziekte en zwakte te weeg gebracht, hadden 's mans mijmeringen aan zijne geestvermogens eene andere wending doen nemen. Toen hij beter begon te worden, had men •omtijds de kinders bij onkel op de ziekenka- Op tegen de klerikale hansworsten, die de macht veroverden door bedrog en valscliheid en ons land voortslepen op den weg van het zedelijk en stoffelijk verderf. Zo zouden de belastingen door de liberalen gestemd afschaffen Zij heb ben die belastingen behouden, nieuwe bijgi stemd en de staatsschuld met hon- derdeu millioenen franken vermeerderd. Ze zouden voor het leger geen man, geen paard, geen centiem meer vragen. De forten der Maas hebben millioenen gekost en dienen tot niets omdat het leger ontredderd en ontzenuwd is. Ze zouden de burgerij te gemoet ko men. De inkomende rechten op het vee en allerlei waren, de nieuwe wet op de burgerwacht, de wet op het vergun ningsrecht, de herziening van 't kadas ter toonen hoezeer zij voor de burgerij hebben gezorgd. Ze zouden den landbouw redden. Nog nooit is de landbouw zoo kwijnend ge weest als thans de honden dragen me- dalien, de koeien dragen oorringen maar de boei en dragen meer en meer schulden. oor de werklieden zouden ze bezon- derlijk zorgenZe belasten zijn bete broods, ze ontnemen hem zijn stem recht, ze verlagen hom tot het derde en vierde van een burger ze zorgen zoozeer voor de werklieden dat de be delaarsgestichten verdubbeld zijn te Hoogstraten en Merxplas, en drie nieu we rasphuizen moeten gebouwd worden. Ze zouden den echooloorlog doen eindigen. Nog nooit werd aan een be krompen ouderwijs zooveel nutteloos geld verspild als thans. Er zijn dertig Normaalscholen, in welke het goeverne- meut niets heeft te zien dan te betalen. De goede onderwijzers werden wegge jaagd en in de plaats mannen gezet zooals wij er in onze stad en 't omlig gende specimens van bezitten. Ze zouden de wereld verbazen door bunne matigheid. Ho ja want niet eene benoeming wordt nog gedaan ten zij om politieke diensten te beloonen. Alle besturen zitten vol kreaturen, die daar slechts geraakt zijn ten prijze van meu weet niet wat al laagheden en ver raad. Iu een woord de klerikalen zouden Belgie herscheppen in een Luilekker land en ze maken er een jesuieteuuest van, waarin nog slechts papen en kwe zelaars het hooge woord voeren en in weelde leven, terwijl de handel kwijnt, de landbouw treurt, de burgerij ver valt en de werkman honger lijdt. Op dau liberalen, den moed niet verloren, dwingelandij en fanatisin kuunen een tijd lang de bo\enhand hebbeu, maar vallen moet de domper, vallen zal hij omdat altijd de waarheid en de rechtvaardigheid eindigen zullen met te zegepralen. Ten strijde, liberalen Ten strijde Laat dien kreet overal weerklinken. Ondanks alles ten strijde tegen alle reactie, tot we er in gelukken het hate lijke juk van den dompe r af te schud den De politieke toestand met het oog op de aanstaande kiezingen ging dit jaar met ernstige verwikkelingen gepaard. De moeilijkheden zullen echter bijge legd worden tot ieders voldoeniug. Eene bepaalde oplossing zal heden zon dag aangenomen worden, als bekroning der talrijke onderhandelingen welke de laatste dagen hebben plaats gehad. Volgens onze vooruitzichten zullen de liberalen eene gedeeltelijke lijst van twee kandidaten voorstellen, de demo- kraten evenzoo. Misschien zal er ook eene gedeeltelijke lijst van twee socia listische kandidaten worden voorge steld. Ziedaar eene combinatie welke van aard is voldoening te geven aan al de antidomperspartijen, en al de elemen ten der opositie tegen de konservatieve kliek zal doen oprukken. We gelooven dat de strijd in zulke voorwaarden aan gegaan aan onze vasthoudisten geen ge noegen zal doen. Wij hebben het overbodig geoordeeld iu ons blad verslag te geven van de on derhandelingen der laatste dagen. Die bezouderheden konden overigens geen belang inboezemen aan de algemeenheid onzer Iez6rs. Wo deelen hen om kort te zijn liever de bekomen uitslagen mede. Denderbode stelt sedert eenigen tijd kolossaal veel belang in de liberalen. Hij deelt eene menigte bezonderheden mede over private bezoeken, waarin hij het recht niet heeft zich te mengen. Hij roept moord en brand over vermeende samenzweringen welke gesmeed zouden zijn den Goeden vrijdag ten 3 uren na middag te Ninove, Geeraardsbergen enz. (Op Goeden vrijdag 't ia afgrijse lijk, niet-waar Lezera Denderbode vertelt zelfs, dat te Gee raardsbergen in een hotel, dat hij aan duidt twee liberalen samengekomen zijn en elkander verlaten hebben met de woorden Tot woensdag Deze procédés worden meer en meer eigen aan het door 't gerecht geschand vlekte blad, het zijn gemeene krapu- leuze ploerterijen van verklikkers. Den derbode wordt een beoefenaar van de moucharderij Niet alleen de spionneering wordt stelselmatig ingericht met handlangers door de kliek bezoldigd, maar het dom persblad houdt er betaalde krawatten op na om het geheim der vertrouwelij ke gesprekken af te luisteren en over te dragen, om op jesuietische wijze iu de vergaderingen te dringen en het ge hoorde tegen klinkende munt aan het schandeblad over te brengen. NV e wenschen Denderbode geluk met zijne Pourbaix en zijne verachtelijke schurkenstreken en laten ons er niet aan gelegen. We willen slechts het pu bliek opmerkzaam maken op de krapu- leuze handelwijze van het orgaan van onzen Woeste. We zullen de lage krui per niet storen in zijn werk en storen er ons evenmin aan. Denderbode ontvangt zijne Pourbaix alle dagen tot middernacht, men wordt echter verzocht te telegrafieeren Ver fittig Beernaert, zal te middernacht ko men, maar Verwittig Van de Putte zal te middernacht komen. De Maag. De gebrekkigste spijsverteerin- gen, maagoutBtekingen, krampen, verstoptheid worden ten spoedigste genezen door de Pil Waltbéry. (1,25) Niette vergelijken met de Pastil Waltbéry (1,00) die de hoest, ontste king en keelpijn geneest. mer laten komen. En het duurde niet lang of Etbel en Cuihbert spraken van broader Ru- dolf. Beide behoofden niet veel aanmoedi ging om hun eene menigte dingen te doen ver tellen waarin zij broeders goedheid ver hieven. En Ethel eindigde dan met eenen lan gen zucht en «enen vurigen weusch dat broe der Rudolf toch algauw op het kasteel terug komen zou. En de zieke man zat in zijnen zetel te luiste- en te denken en dan bezag hij Alice, die nevens hem zat, en bestudeerde haar gelaat. Rudolfs naam kwam zeer zelden O'er hare lippen. Haar glimlach was zoo helder als ooit en hare manieren even zoo vriendelijk en min* zaam. Maar diep iu die grijze oogen, zoo vol zacht licht, lag eene schaduwe als van gedul dig wachten en waken niet juist treurigheid was het, doch iets dat sprak van een zeker on- voidoen verlangen niet ongemengd met hoop. Dat bemerkte de heer Cadwal en mat inner lijk begrip van de vaderlijke liefde, die hij Ali ce toedroeg, wist hij er de ware oorzaak van te gissen. Sedert lang was hij aohtor Alice's ge heim gekomen en allengskens had hij er vrede meê genomen maar het stilzwijgen tus- schen hen beide was nog niet gebroken gewor den. Dat stilzwijgen werd eindelijk gebroken door Rudolf zelf. Zekereu morgend vond men drie brieven van Rudolf te gelijk ia de brievenbus aan het voor hekken des kasteels van March wood een brief voor zijne moeder, een voor Alice en een voor den heer Cadwal. Buiten de korte regelen welke hij bij zijn schielijk vertrek van Marchwood achterliet, had Rudolf nooit eens aan zijnen onkel geschre ven, eveneens nooit aan Alice. Beide gevoelen dat er iets bijzonders moest voorgevalien zijn, om hem er toe te bewegen hun te schrijven. Men zat rond de ontbijttafel, en hier in aller tegenwoordigheid wil le Alice, hoe aangedaan en nieuwsgierig zij ook was, hareu brief niet openen en lezen. Terwijl hij zijnen brief las, bleef het gelaat van den hoer Cadwal ondoorgrondelijk maar vrouw Freer liet onder het lezen eenen uitroep van verrassing en verslagenheid hooren. Rudolf gaat naar Australië riep zij. Toekomende week vertrekt hij 1 Hij heeft zijn ambt van secretaris neergelegd en eene plaats in Australië aanveerd, eene plaats welke sir Arthur Morrison daar voor hem bekomen had. Wel, wel, dat is wonderlijk 1 En dat hij zoo spoedig zijn besluit genomen heeftOli vier, denkt gij ook niet dat het wonderlijk is Rudolf verzoekt mij, met de kinderen naar Londen te komen om hun vaarwel te zeggen. Maar waarom komt hij zelf naar hier niet En de toekomende week reeds Hoe kan hij gereed zijn om te vertrekken Zoo praatte vrouw Freer voort, terwijl Alioe zwijgend en bleek stilzat en de heer Cadwal op niets acht scheen te geven. Alice verliet de tafel zoodra de gelegenheid had. Ze ging deu tuin in en brak daar met sidderende hand haren brief open. Alice, ik schrijf u deze regelen als aan s eene zuster. Het is mijn vaarwel aleer ik dit laud verlaat, niisschien voor altijd. Mijn s hert diingt mij, aan u de ware reden van mijq vertrek te zeggen, want over «ominige onderwerpen kan ik vrijer met u spreken n dan met iemand ander». Wat ik te oudeme- men sta, acht ik als het be8te. Dit half-en- d badleven is niet geschikt voor mij. Ik zou willen dat gij deu stap dien ik doe, goedkeur- a det. Ik voel de behoefte uwe vriendschap op mijne vei re reis mede te nemen en alvo- s reus indien ik de woorden vinden kon, u te bedanken voor al uwe goedheden jegens mij en de mijnen maar moest ik daarmede be- giunen, ik zou vreezen u te veel te zeggen en woorden te doen hooren welke ik geen recht a heb u toe te sturen. Wordt v*orif*ntt.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1