Voorrechten. Schild en Vriend. Waarom loopen zij de stad niet uit DE STRIJD. De Zwarte vlek. Het Kartel te Aalst. Het Openbaar Onderwijs. Liberale Werkmanskring. Volmondig juicht die kwibus de voorge stelde kandidaten toe. (toej.) Woeste. Merci 1 merci vel petankt. M. Bostetls van Ninove, dio mot zijn lote- lingen gekomen is vindt den poll onnoodig. M. Vacreman van Denderleeuw vraagt den poll. (Inde zaal roept men. Ja, ja, wij zijn daarvoor gekomen.) O, die sukkelaars. Uitslag M. Bethune bekomt veel stemmen min dan de andere kandidaten. Daarvan lept Benderhode geea woord. Van den aftredenden Senator, M. Liénart, wordt niet gesproken. M. Liénart, die er geen trek meer in heeft, nog de barakachtige kiesronde mee te maken, en door een barnurn aan de boeren voorgesteld en met een stokje aangewezen te worden is al vergeten. M. Liénart ziet ge weigert nog af te doppen voor de Woesto-kliek en daarom verdient hij geen woordje dank. Men sakkert meer om meer tegen het kleri kaal goevernement en bij mijn ziel, het is niet zonder reden. Bij elke schrede toonen de dom pers hunne verkleefdheid voor de volksklasse en hunne liefde voor rechtvaardigheid en eer lijkheid. Er zijn arme drommels, die zich de armen van het lijf moeten werken om de belastingen te betalen, welke hen van alle kanten worden opgelegd. Niet alleen betalen zij lasten op de noodzakelijkste waren, maar benevens de on- rechtBtreekscbe taksen op de eetwaren die het meest drukken op de arbeidende klasse, komen nog eene menigte lasten b. v. de belastingen op deuren en vensters, alsof men den arme wou doen betalen voor de lucht en het licht die karig genoeg in zijne woning dringen. Nevens de arbeiders, die betalen, ja dobbel en dik betalen voor al wat ze gebruiken en verbruiken, leven talrijke lieden voor wie de lasten slechts een onbeduidend procentje van hun vermogen uitmaken, en anderen, wier aanzienlijk fortuin bestaat in waarden voor welke zij volstrekt niets betalen, immers de waarden zijn van alle belastingen ontslagen. Men heeft in de Kamers voorgesteld de grondslagen van ons belastingsstelsel te verau deren, en de belasting te berekenen op het inkomen in evenredige of klimmende verhou ding, men heeft ook verscheidene malen voor gesteld de waarden met een matigen taks te treffen, zonder dat het klerikaal zich gewaar- digd heeft eene enkele verbetering in te voeren Het dompers-staatsbestuur keurt dus de schreeuwende onrechtvaardigheden van het huidige belastingsstelsel goed. In geheel het land wordt heftig geproteB teerd tegen de plaatsvervanging, die aan eiken Belg toelaat zich van den soldatendienst vrij te koopen voor 1600 fr. als hij die bezit. Zie daar een voorrecht, dat alleen aan de rijken ten goede komt, want men moet al zeer wel stellend zijn om over 1600 fr. te beschikken. Alle Belgen zijn gelijk voorde krijgswet, zeg gen de dompers, al3 ze geen 1600 franken kunnen afdokken. Het zijn nochtans de uitnoodigingen der volksvertegenwoordigers niet, welke ontbro ken hebben. Ieder jaar wordt bet goeverne ment uitgedaagd zijne zienswijze eens rechtuit te doen kennen, en ieder jaar komt het met wissewasjes voor de pinnen om zich aan dien plicht te ontrekken. De klerikalen behouden de voorrechten in zake der belastingen, gelijk zij ze behouden in zake van krijgsdienst. Er is van hen niets te verwachten en juist deze twee vraagstukken schetsen ons de strekking af der klerikale par tij, die met ijdele liefdeverklaringen voor den werkman het volk tracht te paaienmaar in werkelijkheid al de ongelijkheden of ouderwet- sche voorrechten laat bestaau en verdedigt. Pieter De Conincken Jan Breydel aan het hoofd van 7000 vastberaden mannen drongen in Brngge en brachten al degenen om het leven die op zijn Vlaamscb niet konden zeggen Schild en Vriend. Meer dan 3500 personen vielen onder de bij 1 of den goedendag der op standelingen. M. Bethune wordteen oorlogzuchtig man. In zijne redevoering uitgesproken in den Katholieken Cerkel, herdenkt hij de Brugsche Metten en roept uit, sprekende van zijne te genstrevers Eene bende gelukzoekers Maakt er kort spel mede den 22 Mei aan staande, Schild en Vriend Brrr 11! We gelooven graag dat M. Bethuna spreekt van eene moorderij met kiesbulletijns. Maar welke zoaderlinge inval toch voor M. Bethune die edelman en leliaart is, hier geschiedkun dige feiten aan te halen zoo weinig vleiend voor den adel. In dien tijd immers waren de edelen ook Leliaarts en in den strijd der Vlamingen tegen Frankrijk droegen meest alle nobelen de wa pens tegen hun vaderland, tegen hnn volk. M Bethune is ook bijster van 't spoor ge- loopen, wanneer hij de Daensisten verachte lijk eene bende gelukzoekers noemde. Hij i« om geluk te zoeken hen eerst gaan vleien en is dan hunne rangen ontloopen Mijn heer Gheeraerdts was voorzichtiger en heeft er zich bij bepaald te zeggen, dat M. Bethune geroepeü ia een persoon ta verrangen die H best zal zijn hier bij name niet te vernoe- GC6.I (toej.) M. Gheeraerdts heeft den naam van M. Daens niet genoemd om M Be thune niet te doen blozen, en hemde goede betrekkingen niet te moeten berinneren welke vroeger tusschen M. Bethune en de Daensisten n 't algemeen bestonden. Schild en Vriend De laatste demokrant moet er aan 1 De leliaart Bethune heeft drie weken lang gezweet om die woorden betame lijk te leeron uitspreken maar het zal zeer koddig zijn M. Woeste te hooren uitgalmen Schild en Vriend. Hem dreigt eene onvermij delijke ramp en wanneer men zijn bargoensch hoort, zal hij den 22 Mei als een leliaart en Bethune als een bastaardvlamiug onder de slagen der echte vlamingen in 't zand bijten. We laten voor het oogenblik M. Bethune terzijde, die baron is veel te haastig. Hij zou zich laten kiezen onverschillig waar, onver schillig door wie. Het heeft van hem niet afge hangen, zoo oen der hoeren Van Wambeke, Verbrugghen of De Saedelleer vier jaren gele den niet werden buiten gekegeld ten zijnen bate. Hij wil zich te Aalst doen kiezen in af wachting dat de -zwartjes van den Congo hem met een mandaat vereereu. M. Van der Linden heelt het recht niet tegen te stribbelen of den moeielijke uit te hangen. De sukkelaar verklaart in zijne meetings dat hij slechts op bevel van den bisschop van Gent eene kandidatuur aanvaardt. Hij is een volmaakte politieke uieteling en zal alleen in de Kamers zetelen om zich met de commissie- kens van Monseigneur te gelasten. M. De Saedeleer in ons arrondissement ge boren, bewoont Brussel en houdt zich maar met de Aalstersche gouwen bezig wanneer de kiezmg nadert. Hij moet nochtans weten aan welke kuiperijen de klerikalen hier hunne ze gepralen te danken hebben. En M. De Saede leer loopt van schaamte de stad niet uit. M. Woeste de hoofdman der klerikale rech terzij, die uit oorzaak van de plaats welke hij in de klerikale werold bekleedt, alle gemak zou hebben zich to doen kiezen waar bij wil, heeft liever zijne fortuin toe te vertrouwen aan de saucisonnmannen van Aalst, die in 1895 de klerikale partij met hoon en schande hebben beladen en aanvaard het patroonschap van een blad, dat door het Gerecht als de oneer der hedendaagsche drukpers werd gebrandmerkt. M. Woeste neemt zonder blozen dergelijk ka meraadschap aan, hij ook loopt van schaamte de stad niet uit. Maar kom, die heeren houden eraan door de kiezers van Aalst naar de Kamers te worden gezonden. De kiezers zullen er echter anders over denken en hun den 22 Mei den lust ontnemen nog te herbeginnen. Dan zullen zij samen voorgoed met schaamte de stad uit - loopen om er nooit meer weer te keuren. tegen Woeste en zijno bijloopers, tegen de alleenheersching ea de verdruk king Tegen de lijst van den noodlottigen man moeten wij al onze krachten vereemgeu. lxl-2. Vergeet niet dat er twee voort - brensels van Walthèry zijn. Men hoeft voor eerst de Pastil (1 fr.) welke den hoest, ver koudheid, ontsteking en de keelpijnen geneest, en de Pil (.1,25) welke buikzuiverend en slijin- verdrijvend is en welke al de ziekten door slijmen of kliergezwellen veroorzaakt geneest De strijd is beslist. De liberale partij van het Arrondis sement van Aalst, zal 2 kandidaten voorstellen voor de Kamers het is waarschijnlijk, dat ook 2 kandidaten zullen voorgesteld worden voor den Senaat. De Algemeene vergadering der kan tonale associaties, te Aalst vereenigc den 17 April laatst had reeds in dien zin beslist en was het daarin eens met de Liberale Werklieden van Aalst. Een geschil, dat eersf de eenheid der partij scheen te bedreigen had eene aarzeling ten gevolge. De moeilijkhe den zijn thans uit den weg geruimd. Eene lijst wordt vooruitgezet door de radico-eocialisten van Geeraardsbergen. Nevens die lijst is de plaats der libera len van het arrondissement Aalst. Te midden der verschillende gezind heden welke elkander den voorrang in ons arrondissement betwisten, moet he liberalism krachtig optreden en zijne plaats eischen onder de zon. Deze houding drong zich op aan de liberale partij, en we zullen tot het einde onzen plicht vervullen. We zijn zeker, dat die houding door al de libe ralen van het arrondissement zal goed gekeurd worden. De liberale partij rekent op den ijver en de verkleefdheid van al degenen die getrouw zijn gebleven aan de grondbe ginselen van vrijheid en vooruitgang, en wacht met vertrouwen den uitslag der kieziog vau 22 Mei af. Aau 't werk dus Moedig aan 't werk en geen tijd verloren. Eene onverpoosde propaganda moet worden ingericht en het goede woord verkondigd in de afge- legendste dorpen van ons arrondisse ment. De kandidaten zijn nog niet bepaald aangewezen, maar zullen maandag wor den bekend gemaakt. De strijd is beslist de strijd tegen Woeste en zijne verachterlijke politiek In Vooruit v van 20 April laatsle- den verscheen een artikel dat wij hier in zijn geheel mededeelen. In de vergadering van den Liberalen Werkmanskring. Een Dendermonde- naar gaf eene voordracht over Liberaal en Katholiek. Hij zaagde gedurende een uur lang. Daarna nam Van Opdenbosscho het woord. Deze sprak over ditjes en datjes van weinig beteekeuis, doch niet over het Kartel. Eindelijk wtrd -n de leden ongeduldig en vroegen 't woord em een besluit te nemen over 't verbond. De voorzitter overschreeuwde alles «n viel uit tegen do socialisten. Wij zijn, zegde hij liberalen, en willen niets te maken heb ben met de rooden. B Deze woorden werden uitgesproken door denrelfdeu persoon, die een brief stuurde naar de Liberale Associatie van Gent, haar bidden de het Kartel te willen bijtreden. Zou hij op bevel hebben gesproken zijner melkkoeien Best mogelijk, maar hij zal er naar hebben. Indien mijnheer Gustaaf langs dergelijken weg naar 't gemeentehuis wil gaan, zal hij er niet geraken, dat hij er op rekene, ten ware men hem burgemeoster vau de Vaart noemde, even als Strick, burgemeester van den Osbroeck en Verlé, burgemeester van Schaarbeek Het Kartel is dus verworpen te Aalst, zon der dat de leden gesproken of gestemd heb ben. Eene echte schurkenstreek. De water-liberalen van hier zullen met eene onvolledige lijst strijden, even als de daensis ten ze zullen elkander ouderling steunen. De socialisten te samen met vooruitziende liberalen en oemge democraten, zullen strijden in Kartel. De stoktrekkers zullen er de gevolgen van dragen. Wanneer nu een zeker getal nummers van Vooruit gedrukt waren, kreeg de Uitgever een expressbrief hem verzoe kende het laatste gedeelte van het arti kel niet te laten verschijnen. Wat nu gezongen Spoedig werd het beestigste artikel door zwart ver vangen. Aldus verscheen te Gent en el ders Vooruit met het artikel in zijn ge heel, terwijl in de nummers te Aalst slechts de bovenste paragraafkens, ter wijl daaronder eene zwarte vlek de aan dacht trok. Het is onnoodig te zeggen dat het arti kel in zijne eerste paragraafkens slechts leugen bevat en het tweede zoo dom en beestig is, dat de schrijvers zelf het te Aalst niet dierven in lezing geven. Ziedaar drukgrapjes welke zelden ge beuren. Indien Vooruit Yerlé als cor respondent had in plaats van een paar ovensocialisten, hij zou uit Aalst ernsti ger kopij krijgen dan nu van de roode snullen die ook in andere opzichten verre beneden Strickx en Yerlé staan. Een Fransche Staatsman heeft gezegd Belgie is het eenige land der wereld waar het goevernement het openbaar onderwijs ver nielt. ii Deze beschuldiging is ten volle waar en de handelwijze der klerikalen gedurende de laatste jareu bevestigt de woorden van M. Brial. We beginnen thans eerst te ondervinden welken invloed de 14 jarige klerikale over- heerscbing op het openbaar onderwijs heeft geoefend. De klerikalen hebben hunnen baat botgevierd tegen de officieele scholeu. Hon derden scholen bestuurd door bekwame onder wijzers werden gesloten, en millioenen, ont rukt aan en burger, werden ten prooi gewor pen, aan de klerikale scholen welke de faua- tieko geldschieters niet langer ondersteunen wilden. Door slechte wetten vernielt het goe vernement heur eigen onderwijs. De dompers zullen zeggen Maar indien we openbare scholen sluiten, stichten wij overal scholen, die wij geheel in onze macht hebben, die geheel beheerscht worden door de priesters die bestuurd worden door nonnekens en broe- derkens, die buiten bet bereik zijn der inspectie en zulke scholeu zijn zooveel waard als de of ficieele scholen. Het onderwijs in die scholen valt beter in den smaak der klerikalen, omdat het betaald wordt uit de groote kas, hoewel de klerikalen om logisch te zijn de mededinging zouden moeten betalen, die zij aan het officieel onder wijs doen. Dat het onderwijs in da klerikale scholen goed is, zal niemand gelooven. Het goede mag door ieder gezien worden en de klerikalen ont trekken hunne scholeu aan alle toezicht. De uitslagen met zulk onderwijs bekomen en de hieronder opgegeven statistiek betreffende de samenstelling van het personeel der volksscho len, zullen voor eenieder zeer leerrijk zijn. Volgens het verslag van 1893 tellen De bewaarscholen 2228 onderwijzeressen. De officieele bewaarscholen 1333 waarvan 995 met een bekwaamheidsdiplóma. De aangenomen en aanneembare bewaar scholen 895 onderwijzeressen waarvan slechta 40 gediplomeerde en 855 ongediplomeerde. In de officieele volksscholen zijn in het ge heel 152 niet gediplomeerde onderwijzers en onderwijzeressen werkzaam. In de aangenomen en aanneembare volks scholen treft men 1089 meesters en meesteres sen aan zonder diploom. Dus in de gemeentescholen 1,67 ten honderd niet gediplomeerden, in de dompersicholen door het klerikaal goevernement met miljoe nen vereerd 32,15 ten honderd. Ten zij men bewere, dat een niet gediplo meerd personeel bekwamer is om te onderwij zen dan de onderwijzers di» bovondere studiën hebben gedaan, moet men de minderheid van de domperr holen als om hsï- kennen. Nog in andere opzichten xouden wij de groo- tere waarde onderwijs kunuen betoogen. Een ding is zeker de dompersscho- len zijn broeinesten van fanatisme, terwijl het moderne onderwijs er naar streeft overal de onverdraagzaamheid ea het bijgeloof te keer te gaan, en den geest van het iind te openen voor de denkbeelden van verdraagz-~'w.he«d «n. onafhankelijkheid. Nog een verschil tusschen de ge. mei tc o- len en de dompersscholeu willen e ze lezers doen opmerken betreffenc »- solen van orde en huishoudkunde ren in het Algem. programma, der volksscholen. Welnu het verschil is aanzienlijk tusBchen het practised aauleeren der spaarzaamheid in de 2 soorten van scholen. De gelden door de leerlingen der volksscho len van geheel het land op da spaarkas gezet, bedragen 4 miljoen 825 duizend franken waarvan 4 miljoen 92 duizend 357 fr. gespaard door de leerlingen der officieele scholen en slechts 723 duizend 243 fr. door de leerlingen der aangenomen en aanneembare dompers- scholen. Dat men de scholen vergelijke. In alle op zichten komen da klerikale scholen verre ach teraan en de wijze waarop men thans in de 37 aangenomen Normaalscholen onderwijzers tn onderwijzeressen in een ommezien tot volksbe- schavers opleert, laat geen verbetering te ge- moet zien. Ja, ons volksonderwijs gaat meer en meer achteruit, omdat het klerikaal goevernement zijn eigen scholen afbreekt om plaats te ma ken voor die van de dompers. In Europa staat Belgie aan den staart der geleerde volkereu. Op 1000 inwoners telt men in Denemarken geen enkele, in Duitschland een en ïu Belgie 162 ongeletterden. Op 1000 inwoners zijn er in Belgie 750 dia met moeite lezen e.j schrijven kunnen en maar een Hauw begrip üebben van rekenkunde. In Dnitsch- land en andere landen nog hebben op 1000 in woners slechts eenige tientallen geen volledig volksonderwijs genoten. Arm Belgie. Waar leiden de dompers a naartoe. De bloemen beminnen de zon en wenden zich gestadig tot Haar. Zoo ook wenden zich de wijze huismoeders altijd tot de Pillen Dopratéro waarin zij een heelmiddel vinden tegen allerhande ongesteld heden voor lever en maag. OPGEPAST. Dat u de pillen Depratere en geeue andere gegeven worden. Overal 1,50 de doos Alg. dépot Alf. Depratere, Oostende- Algemeene Vergadering. Provinciaal Bestuur. Ten drie uren vergaderden in het lokaal d.e leden van het provinciaal bestuur van de Libe rale Werkliedenfederatie. Aan deze zitting na men deel afgevaardigden van Gent, Dender- monde en Hamme. Verscheidene punten betreffende de inrich-- ting der propaganda, het verspreiden en ver dedigen van ons programmahet houden van voordrachten enz. werden besproken en vast gesteld. De eerstvolgende vergadering zal plaatshebben na de wetgevende Vergadering. Algemeene Vergadering. De Liberale Trompettersciub komt spelende naar de Vergadering welke ten 41/2 uren wordt geopend. De heer Voorzitter, Gustaaf Leveau, stelt de vrienden van Gent, Dender- monde en Hamme voor en stuurt hen een har- telijken welkomgroet toe. Verscheidene belangrijke punten staan aan 't orde van den dag. De Voorzitter geeft het woord aan M. Van Schoor-Val let van Dender- monde,die eene voordracht houdt over de Klerikale partij. De vriend Van Schoor is een kalm, bedaard redenaar, hij spreekt bovendien een vloeiende zuivere taal. De bijval welke bij genoot bij onze leden was overgroot. Zijne voordracht was eene echte beschuldigingsakte tegen het verfoeilijk klerikaal goevernement. Drie kwar tieren lang zweepte hij het medoogenloos al en toonde hunne schanddaden aan op 't gebied der arbeiderswetten, kiesknoeierijen, krijgs lasten, financen enz. enz. De luidruchtige toejucbingen der honder den aanwezige Lden zullen hem bewezen heb ben hoezeer hij in Aalst de sympathie der libe ralen heeft verworven.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2