DE KANDIDATEN van het Kartel voor Algemeen Stemrecht en Ev. Vert. DE STERKSTE WIL 13de Jaar. Zondag 8 Mei 1898. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR M. GALLE, advokaal Aalst. M. SPITAELS, gemeentesraadslid, Geeraardsbergen. DE STRIJD. Waarom Politieke bilan van Woeste en O. Abonnementsprijs j fr T°°r de atadI voorop betaalbaar r 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ton kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Annoncen per drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt Handschiiften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 7 MEI. Op het laaste oogenblik is op aan dringen van al onze vrienden van het arrondissement Aalst besloten den strijd aan te gaan op de basis van het kartel. De hoofdpunten van het programma eijn het Algemeen Stemrecht en de Evenredige Vertegenwoordiging, maar nevens deze twee hoofdpunten zijn er nog andere even zoo belangrijk, welke, in de propaganda met woord en pen zullen verdedigd worden. Te lang reeds zucht Belgie onder het juk van het aohteruitkruipend vasthou- disme. Burgers en werklieden der stad, neriugdoeners en landbouwers lijden onder de drukking derzelfde kwaal slechte wetten en wanbestuur. De dompers hebben zich door hunne dwaze geldverspillingen in Congo, door hunne verachtelijke kieswetten, door hunne schandelijk partijdige benoe mingen in besturen en gerechtshoven, de gramschap der keele bevolking op zich getrokken. Hunne overmacht door onrecht, mis maakte wetten en dwang verkregen, heeft hen hoogmoedig gemaakt, en al wat zij gedaan hebben gedurende hun 14 jarig bestuur, de opeenbooping hun ner politieke misdrijven, de opeensta peling hunner buitensporigheden, heb ben alle eerlijke lieden tegen hen in 't harnas gejaagd. Woeste is de kwade geest van ons land, c'est Vhomtne funeste, het is de noodlottige man. Tegen hem en zijne bijloopers moeten wij onze vereenigde krachten wenden. Woeste en zijue kliek hebben gezegd De werkman is maar 't vierde van een mensch De scholen moeten vernield worden. Het leger zal ontzield wezen. De Congo zal onze miljoenenen opslorpen. (60* Vervolg). ZES-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL En nu was de onwederroepelijke stap ge daan. Gelijk een zeeman had hij den ouden kabel, waarmede zijn schuitje vastgemeerd lag, op eens doorgehakt, en thans zeilde hij op Gods genade door wind en golf. De laatste bladzijde van zijn verleden was bijna omge keerd nog aebt dagen, en hij zou op weg zijn naar een verre land om daar te leven of wel te sterven. Uit March wood hadden zijne brieven hem geen onmiddellijk antwoord gebracht. Met ze kere ziekelijke vreest had hij de aankomst van de morgend post te gemoet gezien neen, met geene vrees, maar met eene soort van wilde hoop dat Alice hem schrijven zou, dat er een ef andere hinderpaal zou opdagen en zijne af reis verhinderen, want zijne ziel schrikte voor bet vrijwillig ballingschap terug, ofschoon hij zichzelven zegde en herzegde dat het eenigste De hongerlijders zullen hun lijf en hunne ziel, ten dienste van anderen kunnen verkoopen Woeste heeft gezegd Voor den domper zal alles bukken, zal alles kruipen. Welnu bet is om Belgie te verlossen van dien man door een katholiek minis ter genoemd de noodlottige man door een ander katholiek betiteld de wereldlijke paus het is om Belgie te ontmaken van dien man. dat wij vol moed in 't strijdperk treden. Wie de vrijheid lief heeft. Wie vriend is van onderwijs. Wie gelijkheid wil van eenieder. Wie rechtvaardigheid wil voor allen Wie zijn Vaderland liever beeft dan Congo, En zijn de medeburgers meer bemint dan de [zwarten, zal stemmen tegen de lijst der achter uitkruipers, tegen de lijst der Congo- landers, tegen de lijst der dompers. Al wie het wel meent met ons volk en de toekomst van ons land zal stemmen voor de kandidaten van I )e lijst van liet kartel. M. GALLE advokaat Aalst M. SPITAELS gemeenteraadslid van Geeraardsbergen en voor de kandidaten die gelijk wij tegen Woeste strijden voor Algemeen Stemrecht en Evenredige vertegenwoor diging. Waarom we strijden Omdat weldra in Belgis de Grondwet in beur bezonderst deel zou toegepast worden Alle Belgen zijn gelijk voorde wet, dus één man, één stem Omdat in ons Vaderland de rechtvaardigheid heerscheu zou in alle besturen, door het toe passen der Evenredige Vertegenwoordiging. Omdat de burgerlijke macht geheel onaf hankelijk zou wezen van de geestelijke, en de Bpreuk waarheid zou worden de pastoor in de kerk de burgemeester in het stadhuis. middel om de gerustheid van zijnen geest ie- rug te vinden was de halve wereld tusschen hem en Marchwoodte plaatsen. Op niet éénen van zijne brieven was er ant woord gekomen, en zijne onbepaalde hoop was in wanhoop weggestorven. Indien zij had den willen tusschenkomen, ze zouden stellig met wederkeereude post geantwoord hebben. De lucht bleef drukkend. De laatste zonne stralen, die schuins in zijne kamer vielen, speelden met de dansende stofjes die, soms rijzend, soms dalend, de onmerkbare beweging van de lucht volgden. Het gedommel in de straat en het stadsgedruisch drongen met wal men tot in de stille kamer, en in de verre ver te speelde een muziekkorps een van Strauss' zwaarmoedigste arias. Iedereen weet wat diepe treurigheid er in die muziek verborgen ligt. Het aria was niet nieuw voor Rudolf meermaals had hij het gehoord, maar nooit had het eenen zoo diepen indrnk op zijn hert gemaakt als dezen keer. Het scheen gelijk een vaarwel een vaarwel aan alle hoop, aan alle vreugd aan al het geluk. Van die treurige tonen kon hij zijnen geest niet losmaken hij hoorde ze nog lang na dat Waarom we strijden Om ons land te ontrukken aan het knellend jak van den domper. Om het volksonderwijs uit de verscheurende klauwen van het fanatism te redden. Om het land te behoeden voor de geheele ontreddering van het leger, dat weldra aan geen leger meer zal gelijken. Waarom we strijden Om voor allen de vrijheid terug te winnen de vrijheid van denkwijze, de vrijheid van eeredienst. Om de karakters herop te beuren die de kle- rikalen door hunne schandelijk partijdige han delwijze ineer en meer kneden en verderven. Om de Justicie te ontrukken aan het gevaar, weldra geheel in de handen te zijn overgegaan van onbekwame kreaturen. Waarom we strijden P Om door de uitbreiding van handel en nij verheid de burgerij uit haren neteligen toe stand op te helpen. Om door het invoeren van practische her vormingen, dat wil zeggen door evolutie, de woelingen en onlusten te vermijden, welke on der de klerikale regeeriug zooveel kwaad heb- ken berokkend. Om door het aannemen van een rechtvaar dig belastingsstelsel, de burgerij en het volk te ontlasten van de schandelijke imposten op het verbruik. Waarom we strijden Om door het afschaffen van tol- en vaart rechten den koophandel meer en meer te be gunstigen, tot groot voordeel der neringdoe ners. Om de afschaffing te bekomen van de schan delijke zielkooperij, door welke ons land op den laagsten trap komt der beschaafde natiën. Om door den gelijken dienstplicht van rij ken en armen de toenadering van burgers en werklieden te bevorderen, en den toestand, der arme soldaten te verbeteren. Waarom we strijden Om eene wet te bekomen op liet verzorgen en opvoeden der ongelukkige weezan. Om over al weezeuhuizeu op te richten, wairiu de kin deren, wezenlijk tot goede burgers zouden op geleid worden. Om in afwachting, dat de pensioenkas voor de oude werklieden ingericht worde, eene nieuwe wet te maken, op't gebied der Open bare Liefdadigheid. Om voor de arme lieden, die genoodzaakt zijn, tot het gerecht hunnen toevlucht te ne men, de instelling te bekomen eener advoka- tenkamer, waar zij kosteloos, bunnen toevlucht zouden kunnen nemen tot bekwame verdedi gers. Waarom we strijden Om door Algem een stemrecht de werklieden tot ware burgers t e verheffen en het kiesstelsel af te schaffen dat hen tot het derde of vierde van een mensch verlaagt. Om door practische wetten op de verzekering het muziekkorps opgehou len had te spelen nu liepen zij met de diepe klanken van eene orgel ïueen en met de zachte noten van enne vrouwestem maar de treurigheid bleef het kwellende rhyemus van een lang en gerekt vaarwel Op zijn voorhoofd gevoelde hij nog den druk van twee koele handen. De aanraking deed hem trillen, en zijne oogen hield hij dicht ge sloten, uit vreeze dat de droom zou verdwij nen. Zijne gedachten dwaalden tot dien stil- heeten avond van die maand augusti terug, den avond, na zijn gebroken arm was ingezet, dat Alice achter hem had gestaan en zij hare koele handen op zijn hootd logde. Hetzelfde gevoel van rust en welzijn kwam thans over hem het kwijnende droomaoh- tige gevoel van gemak na pijn, van kalmte na strijd. Hij wist dat hij droomde en vreesde te ontwaken, en toch hij gevoelde zich ge dwongen de oogen te openen. Zijne oogen sloeg hij op maar het visioen verdween niet 1 Daar stond Alice over hem buigende, op hem neerziende met den ouden zachteu blik dien hij zoo wel kende. Het zonnelicht, dat langs achter op haar hoofd viel, deed haar gelaat als in eeuen licht- tegen ongevallen, de werklieden tegen ellende te beschermen. Om eene degelijke wetgeving te bekomen op het regelen van den kinder- en vrouwenarbeid het nemen van voorzorgen door de patroons enz. Waarom we strijden Om te verhinderen, dat de millioenen dia wij hier zoo uoodig hebben nutteloos in den Congo zouden verspild worden. Om de landeigenaars te verplichten vooraf' gaandelijken opzeg te doen voor de niet schrif telijke huurcoelen. Om aan de pachters eene billijke schade vergoeding te doen geven, wanneer hij land moet liggen, dat door zijnen arbeid in waarde is gestegen. Waarom we strijden Om strenge wetten te bekomen op het ver- vnlschen van zaden en meststoffen. Om de wet op de jacht te herzien in 't be lang van den landbouw. Om de wettelijke herkenning te doen aan nemen der vrije laudbouwsyndikaten. Waarom we strijden Omdat we ons land willen behoeden voor den ondergang. Omdat we de verdraagzaamheid in het land willen doen terug keeren Ouidat we de dompers moede zijn I! De kiezing is nakend en in alle hoeken van 't arrondissement wordt de strijd door kiert- kalen, christ&ne demokraten en ook van onzen 't wege, de liberalen, met vuur en volharding doorgedreven. De kamp zal hevig zijn en 't ware misschien wat vroegtijdig en zelfs vermetel den uitslag der stemming te willen voorzeggen. Iedere partij stelt kandidaten voor het kiezerskorps zal uitspraak doen wie van hen zijn vertrouwen bezit en iu de Kamers, de be langen vau burger, boer en werkman zal ver tegenwoordigen. Het meerendeel dier kandidaten onderwer pen zich voor do eerste maal aan 's kiezers oordeel en me dunkt dat het hier heel wel van pas zal zijn, eens na te gaan wat diegenen ge daan Lebben die thans opnieuw het vertrouwen der kiezers verlangen. Er zijn er slechts twee, de heeren Woeste en De Saedeleer. Als men hunne politieke loopbaan nagaat en dien tengevolge hunnen bilan of rekening vaststelt, steekt het de oogen uit, dat ze niets gedaan hebben, om het gevraagde vertrouwen, de daukbaarheid der kiezers te behouden of ook niet verwerven. Geen enkele kleine wet hebben ze gestemd in 't voordeel der werkende klas of ze was om - nngd met listen en lagen de boeren hebben krans schijnen. Zij had een wit treed aan, met een amberkleurigen galon omzoomd, en ze geleek aan eenen geschilderden engel uit eene kerkvenster of uit een doek van Rnbeus. Rudolf wist dat hij droomde, en hij wensoh- te dat deze droom altijd zoo blijven duren. Zijne oogen vestigde hij op haar gelaatmaar geen van beide sprak Doch deed eene bewe ging, uit vrees dat het tooverspsl zou gebroken zijn. Edoch, terwijl bij opkeek, veranderde het gelaat eensklaps, en de schoone oogen sche nen door eenen mist van tranen heen te flik keren. Rudolf it zegde Alice zacht ik ben ge komen om u mede te nemen naar huis.., Op den klauk van hare stem sprong hij op en stond vlak vóór de jonkvrouw. Hij sprak niet hij kon niet. Hij stond verdwaasd haar te bezien, terwijl ieder druppel bloed uit zijn gelaat week. Arme jongen I zuchtte Alice terwijl een traan laugs hare wangen biggelde en gij dacht dat wij u zoo gansch alleen naar het an der einde van de wereld zouden laten gaan DE DENDERG

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1