ONZE KANDIDATEN KIEZERS, onder nummer 2 2 3 DE STERKSTE WIL 13de Jaar. Zondag 15 Mei 1898. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR van het Kartel voor Algemeen Stemrecht en Ev. V. Vrienden van Aalst. 4 fr. voor de stad Abonnementsprijsv«nrop betaalbaar 4 fr. 60 voor den buiten r TRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST n Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen (per drukregel. I Reklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 14 MEI. GALLE BtTHUNE DA EMS SPITAELS DE SAEDELEER DE BACKER VAN DER LINDEN WOESTE Opdat geene stemmen zouden verloren gaan, en Woeste en Compie het loon zouden krijgen, dat zij voor hunne vijandschap tegen alles wat recht en rechtvaardig is verdienen Om te stemmen tegen de achteruitkruipende dompers, tegen de schreeuwende belastingen, tegen de geldverspillingen in Congo, stemt voor onze Kandidaten, Maakt het wit puntje zwart in het vierkant onder nummer 3. Elke kiezer mag op eiken brief voor 4 kandidaten stemmen, om dus volledig tegen Woeste, Bethune en Comp14 te kiezen, maakt ook het wit puntje zwart onder nummer 3, voor de Demokraten. Veertien jaren hebben de klerikalen het bewind in handen. Viertien jaren gaat Belgie gebukt onder de schande, de fanatiekste regeering te hebben, welke de XIX® eeuw zal aan 't werk hebben gezien. Veertien jaren reeds leiden de dom pers ons terug op de baan des vooruit- (61* Vervolg). ZES-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL Hij zakte neer zijne ontroering waste ge. wsldig hij poogde het niet één wooid te spre ken want nu nog was hij niet gansch zeker dat dit alles niet een koortsachtig droombeeld was. Leg u weer neder zei Alice op minzamen toon» en nu zullen wij eens bedaard met él- kander spreken. Zult gij niet... weggaan Neen, zeker niet En zij zette zi«h nevens hem, vol in zijn zicht. Allangskens verdween de nevel van voor zij ne oogeu. Hij werd gewaar dat het geeu droom was maar eene wondervolle gezegeude wezenlijkheid. Rudolf was verlegen, onthutstop zijnen el leboog steunende, vroeg hij Wat betoakent dit altemaal Ik begrijp gangs. Kwezelarij, veinzerij en kruipe rij zijn burgerdeugden geworden. Het goede door de klerikale regee ring gesticht is gering, het kwaad door hen berokkend is onbeschrijfelijk en zou door een degelijk bestuur in 50 ja ren moeilijk kunnen hersteld worden. De reactie heeft teugelloos gewoed, het fanatismus is als een vuur over het land gegaan, heeft de harten ver liet niet. Het beteekeut zoo antwoordde Alice met haren heideraten glimlach dat ik u kom halen, om naar huis te komen, en dat gij niet naar Australië gaat... Onuoozele jongeu Hoe hebt gij ooit aan zoo iets kunnen denken Naar huis I herhaalde hij treurig, half ongeloovig, Waar is mijn te huis Op Marchwood, antwoordde zij met zachte stem. Hij bezag haar en schudde treurig zijn hoofd. Dat kan uooit zijn. W aarom niet n De uitdrukking van zijne oogen was zeer treurig, maar ook zeer geduldig en moedig. Indien hij snerpende smert uitstond op dit oogenblikgelijk Alice wist dat hij deed ten minste gaf hij uitwendig geen teeken van leed. Hij sprak met kalme eu vaste stem Gij zijt alleu zeer goed maar het kan niet zijn... Gelooi mij, ik heb best geoordeeld voor mijzelven. Ik heb reden.... Voor eenen oogenblik had Alice haar hoofd afgewend. Thans wendde zij het terug moe dig en glimlachend, maar met tranen in hare oogen. Eensklaps knielde zij nevens hem neder schroeid, de karakters bedorven, de vrijheid en onafnaukolijk verslonden. Vleiers, renegaten, verraders, slaaf- sche kruipers worden verheven, met posten en eerambten beladen, met siue- kuren beloond en getroeteld. In het le ger, in het gerecht, in het onderwijs, overal, overal reikt meu palmen en goud,aan degenen, die hun voorhoofd neigen in de schande der lifiafferij, die hun geweten tot verraad en judasserij dwingen. Zoover zijn we verdwaald, dat de baas der renegaten, als een kwade geest de regeering ment dat betoon van onafhankelijkheid als schurkerij wordt uitgescholden dat een bisschop een burger verbiedt een grondwettelijk rechtuit te oefenen, dat een volksver tegenwoordiger door een bisschop uit do Kamers wordt gejaagd. Belgie is het laatste der beschaafde volkeren van Europa voor de ontwik keling van het onderwijs. Nieuwe ge vangenissen worden bijgebouwd, ter wijl de bestaande scholen worden afge schaft. De dompers hebben kieswetten ge maakt, zoo schaamteloos partijdig, zoo ingewikkeld, zoo verward, zoo schan dalig, dat zij in ieder ander land eene omwenteling zouden veroorzaken. Het leger wordt een werktuig van verkwezeling en verpaapsching vrije geest en ouafkelijk karakter worden er door alle «lach van belachelijke maat regelen verdoofd. De Zwarten worden met onze miljoe nen beschaafd, met de rest maakt men rasp-en tuchthuizen voor de Belgen. De Belgen gaan gebukt onder lasten van allen aard de klerikalen heLben de staatsschuld sedert 14 jaren met miljoe nen en miljoenen vermeerderd. De landbouw kwijnt I)e klerikalen belasten het brood van den werkman, geven oorringen voor de koeien en openen en sluiten willekeurig de gren zen voor het vee. De burgerij worstelt tegen alle soor ten van moeilijkheiden, de klerikalen stemmen de wet op de burgerwacht, de herziening van 't kadaster, het vergun ningsrecht enz. Het volk lijdt honger. In Frankrijk en andere landen worden de grenzen en nam beide zijne handen in de hare. Met den eenvoud en de rechtzinnigheid van eene te edele natuur om \oor de waarheid te rug te schrikken wanneer de uitingervan den weg voor hem effen mikeu muost, sprak zij zonder schroom noch vrees En zal die reden niet ophouden te bestaan Rudolf, wanneer ik u zeg dat ik het ver- lange Hij bezag haar als of hij niet gelooven kon wat hij hoorde. Langzaam stond hij op, en zij deed hetzelfde en zij bezagen elkander als of eene tooverkracht hen baide in ééuen ban geslagen hield. Alice sprak het eerst. Tweemaal hebt gij mij uwe liefde laten raden, Rudolf maar ik geloof dat gij nooit de mijne zoudt geraden of gevraagd hebben en zie... gij hebt er mij toe gebracht ze u te geven zonder ze mij te vragen doch ik weet dat gij ze daarom niet op minderen prijs stellen zult... Dan nam hij haar iD zijne armen en gaf haar den eersten kus dien wonderlijken kus die niet kau herhaald worden. En al de jeug dige kracht, welke ziekte en tegenspoed hem scheen ontnomen te hebben, keerde als in eeuen vloed terug als hij Alice's lippen op wagenwijd opengezet, hier blijven ze gesloten. Het werkvolk vraagt betere wetten» de klerikalen, beloven, beloven maar doen niets, dan miljoenen stemmen voor den Congo. Vrienden van Aalst. Wordt het geen tijd de dompers te kortwieken, wordt het geen tijd paal en perk te stellen aan de mislrijven eener partijdie ons land naar den af grond sleept. Vergeet het niet burgers, landbou wers en werklieden, op de glabberiga baan door de klerikalen gedurende da 14 laatste jaren afgelegd, hebben ze den weg afgebakend met vuilnishoopeu en bloed. De puinen onzer scholen. De beenderen onzer gebroodroofde onderwijzers. De zaak Pourbaix. Het bloedvergieten der werklieden. De ontreddering van 't leger. Het meervoudig stemrecht. De Maasforten. De leugens over den Congo. De verhooging der lasten. Deaccyns op den tabak. Het vergunninsrecht. De provinciale kieswet. De domme wet op de vakvereeni- gingen. De wet op de burgerwacht, en tal rijke andere, die als afzichtelijke mijl palen den kreeftenweg onzer reactiou- nairen aanwijzen. Herinnert u dat alles den 22 Mei aan staande en kiest voor de lijst van het kartel, onder n° 2. M. GALLE advokaatte Aalst. M. SPITAELS landbouwer en gemeen teraadslid te Geeraardsbergen. En opdat geene enkele stem, de kan didaten van 't fanatismus zoude ten goede komen, stemt ook voor de lijst der demokraten onder nummer 3. DE REDACTIE. Twee zusters. Zooals twe« goede zusters doen da Pastil eu de Pil Walthéry nun best om de menscnelijke kwalen te genezen. Da Pastil geneest de hoest de keel en borstpijneu, terwijl de Pil door zijne verdrijving der slij men de meeste andere ziekten geneest. zijn voorhoofd gevoelde. En nu Rudolf detrotschte en de kop pigste van alle Rudolfs nu kent gij de gan- sche geschiedenis van mijnen toestand op Marchwood; nn kent gij miju ouwaukelbaar besluit sedert ik oud genoeg was om de zaak te begrijpen, mijn besluit nooit den wettigen erfgenaam te zullen onderkruipen, en nu keut gij ook mijne overtuiging, dat uw onkel met tertijd de zaak zou aanschouwen gelijk ik ea dat hij mij geaneu last zou opleggen dien ik mij niet gerechtigd gevoelde te dragen. Gij zijt de erfgenaam van uwen onkel zoo en gelijk gij hut voor God en de menschen zijn moest. O, Rudolf, gij moest eens weten hoe hij van u houdtmaar hij wil ook dat alles vergeten en vergeven zij en men een uienw leven beginne. Het is gemakkelijker voor u om edelmoedig te zijn, omdat gij de gekrenkte partij waart. Ik beu zeker dat ik niet te vergeefs op uwe edel moedigheid gerekend heb. Ik weet dat hetu moeielijker is te aanvaarden dan te geven; maar ik geloof dat ik u genoeg ken om zeer ze ker te zijn, dat als ik u iets vraag wat het groot ste geluk is dat gij mij zoudt kunnen verschaf gij het mij niet weigeren zult eu gij u niet aan eene volkomene verzoening zult onttrekken. Werd* vo«rtgex«t.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1