Wetgevende Kiezing van 22 Mei 1898. Onder nummer 2 Kiezers, Liberalen, Vrienden. i I m 1 2 3 De Belastingen. 13Je Jaar. Nummer 21 Zondag 22 Mei 1898. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Lijst van het Kartel voor Algemeen Stemrecht en Ev. V. (Hier model van kiesbrief) Congo en Cuba. Dus in 1880, I v Abonnementsprijs j g^voor ten buiten vnnrop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 16 centiemen Prijs der Annoncen K,eklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan bet blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 31 MEI. "M.V M DAENS GALLE BETHUNE DE BACKER SPITAELS DE SAEDELEER VAN DER LINDEN WOESTE Stemt als een man, allen onder nummers 3 en 3. Om goed te kiezen maakt men liet wit puntje zwart in het vierkant onder nummer 3 en daarna maakt men het wit puntje zwart in het vierkant onder nummer 3. Op eiken stembrief tweemaal met het potlood teekenen, eerst vlak onder uuiumer 13 en dan vlak onder nummer .5. Dan kiest ge voor vier partijgangers van Evenredige Vertegenwoording eu Alo-omeen Stemrecht, voor vier kandidaten die strijden voor rechtvaardigheid, tegen vier belovers, vier congolanders vier volksbe driegers Onder nummers S en 3 Heden Zaterdag avond, allen in den Graaf van Egment, om de laatste schikkingen te nemen voor de kiezin gen van morgen 22 Mei. Kiest tegen Woeste hij verpersoonlijkt het fanatisme, de volks- verstomping hij is de schoolverwoester de afgezette minister hij is de nood lottige man, die tot de onderwijzers riep qu'ils s'en aillent, dat zij heen gaan Roept nu ook tot hem qu'il 8'en aille, dat hij er van onder trekke de groene paus, de plaag van Belgie Kiest tegen Betliuue (bijgenoemd baron Leo zoogezegd kandidaat van den katholieken werk- manskring, stichter van Klokke Koeland) de secretaris van den Congo, de make laar van het zwarte land, dat buiten on zen wil en buiten onze wete miljoenen heeft verswolgeu. De man voor wien alle middelen goed zijn om een zetel te veroveren. Stemt tegen den Leliaert, tegen den verbasterden werkman. Stemt tegen 13e Sae- iieieer, den zeeveraar, den patroon der hoiideumodalien, koeienoorringen en andere tabakwetten tegen den ver stokten knikker, die nog nooit een ei gen denkbeeld beeft vooruit gezet Stemt tegen Yander- linden den laudbouw-ingenieur(????) die aan de boeren de geheimen der melkerij wil loeren zonder er veel van te kennen. Vergeet niet dat de hypo theken of pandschulden, ondanks alle landbouw leeraars en ingenieurs van jaar tot jaar vermeerdereneu op den boer meer en meer drukken Stemt tegen <le vier volksfoi>pers, de vernielers van het volksonderwijs, de handhavers der bloedwet, de kandidaten der partij, welke slechts door bedrog, drukking en omkooperij aan 't bewind blijft. Liberalen, VriendLen, allen zonder onderscheid doet uwen plicht. Woeste moet weg! hij is de struikelblok voor den voor uitgang, hij is de kampioen der zielkoo- perij, hij is de verdediger van onrecht en ongelijkheid, hij is de vooruitdrij ver der Cougoleescbe fortuinzoekers, Weg met W oeste en C1" Den 22 Mei, wanneer gij allen in het kieshokje zult staan waar niemand zoo ge wilt u bespieden mag of kan, zult gij in uw geweten gaan en na alles rijp overdacht, gewikt en gewogen te heb ben, stemmen volgens beliefte, maar ze ker tegen den noodlottigen man, ze ker tegen den Congo. Kiest allen onder Nr 3 voor M. Oalle en M. Spitaels. en Onder nummer 3 voor de andere par tijgangers van Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging. De Congokwestie is wel eene der belang rijkste welke thans in Belgie aan het orde van den dag zijn want niet alleen onze stoffelijke belangen, ook onze onafhankelijkheid is er mede gemoeid. De koloniën (de kwestie der voordeelen welke ze zouden opgebracht hebben ter zijde gelaten), zijn steeds twistappels geweest tusschen de groote natiën, en hebben ontelbare malen aan leiding gegeven tot bloe iige oorlogen. Het nut der kolonieu onder sioffelijk oog punt is zeer betwistbaar. Indien landen als Engeland eu Holland zoo bloeieud zijn ligt dat wellicht zoozeer aau den aanleg hunuer inwo ners, dan aan het bezit vau koloniën. ludien men beweert, dat het bezit van kolo niën aan die landen voordeelig is geweest, mag men ook beweren dat de koloniën nadeelig zijn geweest aan Spanje, Portugaal eu Italië, vooral aau Spanje, dat door zijne kolonieu totaal werd uitgeput eu ten ouder gebracht. Zal nu de Congo voordeelig ziju aan de Bel gen ouder stoffelijk opzicht We ziju vau het tegendeel overtuigd. Indien er nut zal in lig gen voor eenigen zal bet nadeel berokkeueu aan de algemeenheid, omdat de miljoenen welke er zullen in te leur gaan te zwaar zullen wegen tegen het geringe goed, dat er voor den luude zal uit voortvloeien. Wat meer is, wanneer Congo het beste deel onzer krachten zal opgeslorpt hebben, zal het land zich van ons afscheuren of machtiger na buren gedreven door jaloerschheid eu overwel- digingszucht zullen Cougo inpalmen eu ons in eeneu oorlog wikkelen, waarin onze onafhan kelijkheid zeker zal schipbreuk lijden. Men kan ontzag hebben voor de inzichten dergenen, die de Congozaak op touw hebban gezet, men kan eerbied hebben voor het groot- sche denkbeeld van beschaving, dat den ko ning bij deu aanvang zijner ondernemintf be zielde maar niemand zal het betwisten, 't be schavingswerk is iu een strijd om goud ont aard, en de beloften werden niet gehouden. In' 1885 werd onze koning Soeverein van Gong» en verklaarde dat de onderneming aan Belgie niets zou kosten. M. Beernaert le.;de in de Kamers dezelfde verklaringen af, eu voeg de erbij da Koning is overtuigd, dat zijne eigene middelen toereikend zulleu ziju. En sedert dien wat hebben weal niet zien gebeuren? Voor ons worden destukken van het beschavingswerk geheim gehouden, de agenten mogen niets aan 't klokzeel hangen, eu als we over Congo iets vernemen zijn het maar al te dikwijls handtastelijke leugeus. Beschavingswerk nu geldjacht. Kosteloos nu miljoeneu. De CoDgo-onilerneming is slecht omdat meu ons misleid, gefopt, ja, schandelijk bedrogen heeft. Men heeft ons bedrogen over den aard der onderneming, bedrogen over den toestaud in het zwarte land, bedrogen over hetgeen Congo ons moest kosten. Eerst was het geheel voor niet en de Bel gische Kamers, de slaafsche dompers stem den Iu 1889 voor den ijzeren weg 10 miljoeu. In 1890 voor de Congostaat 25 In 1895 id. om schuld te betalen 7 In 1895 voor den ijzereg weg 5 In 1896 id. _15_ Te zamen 62 miljoen Voegt daarbij de loterij van 150 miljoen, die door de Belgen werd bekostigd en waar voor de Belgiache staat zich borg heeft ver klaard en men komt tot de som van 212 mil joen. Dus 212 miljoen voor eene onderneming, die ons niets moest kosten 1 't Is echt ko ninklijk. Maar het beste is, dat we voor dia 212 miljoen bijster slecht behandeld worden. De Congostaat doet maar alles op zijn eigen hand, en als de miljoenenvracht voor zijn schouders zal te zwaar worden zal hij dia op den rug schuiven der Belgskens, die toch zoo gemakkelijk aftellen. Indien de Congo reeds zoovele miljoenen en zooveel knappe mannen heeft verslonden ia iet wel een bewijs, dat de onderneming in slechte voorwaarden werd begonnen en voort gezet, en alle kans heeft slecht te blijven an ders badde zij ons volgens de vooruitzichten der ondernemers zelve mets gekost. Wat er van zij de overname van den Congo ware eeu gevaar voor onze onafhankelijkheid, eu eene vermeerdering van lasten, die door niets uoemenswaard zou vergoed worden. Zij allen, die den toestand inzien zooals hij wezenlijk is zullen stemmen tegen ben, die alt Woeste eu C'# ons land aan het zwarte kerk hof willen hechten, dat voor ons een tweede Cuba zou worden Een monster dat menscheu en miljoenen verslindt. J. V. De klerikaleu kwamen in 1884 aan t bewind onder de herhaalde kreten Weg met de belastingen- De hierondervolgende schaal van ver gelijking zal u aantoonen in welke on gehoorde verhoudingen, de belastingen zijn gestegen. De staatsschuld is sedert 14 jaren immer aangegroeid, Belgie heeft thans (j4() miljoenen franken schuld meer dan in 1884. De vermeerdering der lasten, bezon- derlijk drukkende op het volk is zonder voorgaande of zonder weerga. Nooit in geen land, heeft eene zoo plotselinge verhooging plaats gegrepen. Ooi-deel liever Onder het liberaal ministerie in 1880 bedroeg do opbrengst der belastingen 1880 ongeveer 153 miljoen fr. Onder de klerikale regeeriug had da verhooging plaats als volgt. 1885 in rond getal 164 miljoen 1890 id 167 miljoen 1893 id 171 miljoen 1894 id 173 miljoen 1895 id 207 miljoen 1896 id 220 miljoen 1897 id 236 miljoen Onder het liberaal ministerie betaalde elke Belg 25,50 franken belastingen. Onder het klerikaal goevernemeut vermeerderen de belastingen aanhou dend, zoodat in 1897, elke Belg betaalt dus onder het klerikaal bestuur 13,83 franken meer per jaar dan onder het liberaal goevernement. Dus moet een huisge zin van 5 personen jaarlijks ongeveer 7O franken belas ting meer opbrengen. Weg met de belovers Weg met de uithongeraars Stemt allen tegen Woeste Stemt allen tegen de Volksbedriegers Stemt allen tegen de makelaars vau den Coa- goleeschen olifant. Stemt onder I>r 3 eu 3. v - c

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1