De uitslag der kiezing. DE STERKSTE WIL Algemeene Uitslag. Uitslag der Kiezingen LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs Joor de stad V0/)r0n betaalbaar v 1 4 fr. 60 voor den buiten vnnroP DOiaamaar PRIJS PEK NUMMEK 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen°e"011e' cs»am,cn per drukregel Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden Vrorclt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 28 MEI. Ziehier de ofiicieele uitslag der kie- ziug van zondag 22 mei laatst. Geldige stemmen 54,634 Witte en vernietigde brieven 1,342 Totaal 55,976 Volstrekte meerderheid 27,318 De kandidaten bekwamen Klerikalen Bethune 29,472 De Saedeleer 31,402 Van der Linden 30,764 Woeste 28,830 Kartel Gal le 17,997 Spitaels 17,450 Demokraten Daens 22,937 De Backer 22,985 De klerikale kandidaten zijn dus ge kozen met eene meerderheid van ge middeld 6500 stemmen, en eene vol strekte meerderheid van 2200 stemmen. M. Woeste de minst bevoordeeligde kandidaat der dompers bekomt 1512 stemmen boven de volstrekte meerder heid. De klerikalen vieren uitbundig hunne overwinning, dat is hun recht. Ze jube len en vieren triomf met eene uitspat ting van wilde kreten alsof zij den draak met zeven koppen hadden verpletterd. Zoo uitbundig, zoo buitensporig hebben zij hunne zegepraal gevierd, dat u3 gendarmerie verplicht is geweest, die razende vreugd met sabelslagen en steken te koelen en menige domper met doorkorven huid, gekwetste ledematen en gekloven schedel naar huis, of naar 't hospitaal is gesukkeld of gedragen. Als men echter de cijfers van nabij beziet en vergelijkt met de uitslagen van vier jaren geleden is het klaar, dat de dompers niet zooveel reden hebben om te triomfeeren, en hunnen zege te vieren in woeste uitspattingen. We deden reeds opmerken, dat het meervoudig stemrecht het klerikaal (62' Vervolg). ZEVEN-EN-TWINTIGSTE KAPITTEL SLOT Zoo besloot Alice het lang en ernstig ge- uprek dat zij met Rudolf had, een gesprek waarin vele dingen werden opgeklaard, vele moeielijkheden uit den weg geruimd, menie geheim ontsluierd. Wel in 't hegin kwam Rudolfs hoogmoed te gen de voorgestelde schikking op, maar als Alice hem op minzamen toon had gevraagd of hij van zin was haar leven te laten verderven zoo wel als het zijne, dan had hij bedaard naar haar geluisterd. Inliet licht der liefde scheen Rudolfs ver leden coowel als zijne toekomst geheel veran derd Alles wel ingezien, liefdeen niet hoogmoed, moet de drijfveer zijn van onze handelingen, en als Alice hem sprak ved hare diepo rechtzinnige liefde voor den braven ou- den man die voor haar de teederste der vaders was geweestha, dan gevoelde de jongeling dat hij, om harentwil, ook zijnen onkel be minnen kon en hem gehoorzamen moest als «en zoon. Indien ik u maar niet ran uw erfdeel be- knoeistelsel op zonderlinge wijze be^ voordeeligt. Het kiesstelsel is zoo ingewikkeld, dat op den buiten bezonderlijk, de klerika len, onrechtvaardig aan hunne vrien den een of twee stemmen meer hebben toegekend dan bun waarlijk toekwamen, wij hebben in Aalst ondervonden tot wat de dompers in staat zijn. Op den buiten durft niemand tegen die knoeierijen opkomen uit vrees voor vervolging, of omdat er niemand is, die tijd, ondervinding of middelen be zit om de reklamatien te doen gelden. Zoo komt bet dat er dit jaar ongeveer 4000 stemmen meer waren uit te bren gen dan in 1894. Immers in eene ge meente zijn 50 stemmen gauw ingewon nen en er zijn in 't arrondissement Aalst meer dan 80 gemeenten. Die ver meerdering van 4000 stemmen is alleen in 't voordeel der dompers geweest. Van den anderen kant werden, om Woeste te redden de kiezingen op 22 mei gesteld, immers dan zijn ongeveer 6000 Franschmans vertrokken, en de 9/10 daarvan zijn anti-Woestisten, immers al de werklieden die elders werken, die reizen, die ondervinden zijn mannen van karakter, onaf hankelijk en vrij. Hadden de kiezingen dit jaar plaats gehad op het zelfde tijdstip als in 1894 en met onvervalschte lijsten de uitslag ware volstrekt anders geweest dan nu° Meer, nog hadde men priester Daens niet levend begraven, hadde men den leider der demokraten niet weggerukt van zijne partij hadde de propaganda der anti-VVoestisten in plaats van 14 da ge- 2 manden kunnen dooigezet wor den, de triomf der dompers ware eene schandelijke nederlaag geweest. Priester Daens moest weg, en de Franschmans ook, 't is gelijk La Gazette zegt, alsof men den bewoner uit zijn huis rukte, de sloten afbrak, en dan victorie riep omdat men de woning plunderen kon. De dompers jubbelen omdat ze Woeste den noodlottigen man hebben kunnen behouden. Ze jubelen omdat ze door geweldena rij en geknoei, door rechtsmiskenning en grondwetverkrachting er in gelukt zijn het verachtelijk juk van den dom per op het volk te doen drukken. Wanneer men den algemeene uitsla0 der kiezing van 22 Mei laatst nagaat moet men bekennen dat de dompers geene reden hebben om er zich op te beroemen. Vooral in Vlaanderen zijn ze met reu zenschreden achteruitgegaan. In Gent is hunne meerderheid van 20 duizend tot 6 duizend gedaald. In Oudenaarde komt de fameuze De Malander iu ballot- teering met zijn kozijn Ferrant. In Den- dermonde balloteering tusschen minis ter De Bruyn en Ducatillon. Te St. Ni klaas wordt het boerken Van Brussel tegen de katholieken gekozen met 6000 stemmen meerderheid en komen de 4 klerikalen in ballotteering met 2 so cialisten. Te Tongeren wordt de ofiiciee le klerikaal Indekeu geklopt door de onafhankelijke Gielen. Te Aalst ondanks de afwezigheid van 5000 Franschmans, die allen anti-Woestist zijn bekomt Woeste maar 1512 stemmen boven de volstrekte meerderheid. De kiezing van M. Van Brussel te Sint-Niklaas is bezonderlijk beteekenis- vol. Ondanks al de pogingen door de geestelijkheid aangewend wordt het eenvoudig boerken tegen de klerikale kleppers gekozen. De Huisvriend aarts-katholiek blad van Antwerpen zegt Wij hopen dat de kiezing van M. Van Brussel de verdeeld heid niet zal brengen in de katholieke rangen. M. Van Brussel is een braaf man, M. Van Brussel is een goed Chris ten en patati en patata. Vleierij Dc Huisvriend voegt erbij dat dit eene web verdiende les is voor het klerikaal mi nisterie Dit alles bewijst ten overvloede, dat de politieke geestelijkheid ook in Vlaan deren haren invloed kwijt geraakt o door hare bemoeiing in de politiek moet de godsdienst noodzakelijk in de oogen der menigte zijne eerbiedwaardigheid verliezen. De klerikalen winnen bij den eersten kiezingsdag geen stemmetje bij, ze ko- roofde alzoo begon hij maar zij legde hare hand op zijne lippen. "Wat het uwe is, dat is thans ook het mijne Rudolf en wat het mijne is, dat is ook het uwe v zegde zij. Wij hoeven ons geenszius te bekommeren over de nietige zaak wie als wet tige bezitter dient aangezien te worden. Voor onkel Olivier moeten wij als zoon en dochter zijn te zamen moeten wij hem steunen en verplegen in zijnen ouden dag, en te zamen moeten wij hem tot den laatsten dag zijns le vens zoo gelukk ig maken als het mogelijk is. Wij hebben hem en wij hebben elkander, is dat niet genoeg Rudolf, ik ken n beter, denk ik, dan gij uzelf kent. En 't is daarom dat ik met zooveel vertrouwen u halen kwam. Rudolf legde zijn hand op Alices hoofd en het scheen haar dat zijne hand een weinigje beefde. Indien gij kondet weten hoe zoet dit woord in mijne ooren klinkt sprak hij zeer kalm. Heden nog rneendó ik dat ik nooit een tehuis zou gehad hebben want ik wist dat er geene plaats tor wereld voor mij een tehuis zijn kon zonder u, Alice. En zoo kwam Rudolf terug op Marchwood om zich daar als de toekomende meester van het landgoed te vestigen. De sterkste wil had gezegepiaald, en hij werd als de erfgenaam van zijnen onkel er kend. Wat een vroolijk onthaal ontving hij daar vande kinderen en welke blijde gelukwen- schingen van zijne moeder I Eu later welke gelukkige ontmoeting met Violetta, toen er geene schaduw meer haren geest benevelde en zij zag welko konkelarijon Alice eigenlijk gekonkeld had I Ha, thans mistrouwde Violetta de edele Alice niet meer. Wat Vernon betreft, nadat de eerste schok van teleurstelling over was werd hij beschaamd over zichzelven en toen hij hoorde dat hij na de dood van zijne moeder Eastland erven zou en dat zij hem daar noodig iiad om het landgoed te besturen, moest hij bekennen dat hij meer had dan hij verdiende. Hij nam het vast besluit, voortaan als oeu eerlijk mau te werken in stede zijnen geest mot hersenschim mige plannen onledig te honden. En nog vóór vrouw Freer naar Eastland ver huisde, was Rudolf geheel genezen. Rusten geluk en vrijheid van kommer en zorg, dat had den jongen man zijne vroegere lichaams kracht teruggeschonken, en het huwelijk van Alice Tenant en Rudolf Stanhope werd gevierd te midden het vreugdebetoon van al de men seden dia de uitgestrekte landgoederen van Marchwood bewoonden. Heden ten dage weergalmen de gangen van het mooie oude kasteel onder het trippelend men in ballotteering te Ath, te Doornik^ te Soignies en te Waremme, waar zó veel kans hebben den 29 buiten te wor* den gekegeld. Het is de eerste maal sedert 1854 dat de klerikalen, achteruitgaan en die ach* teruitgang is van zulkcn aard, dat hij in 1900 volledige nederlaag kan wor* den. van 22 Mei in het Kanton Aalst. Het is niet zonder belang eens na te gaaü welk de uitslag is geweest der kieziug in het Kanton Aalst. Een onpartijdig nazicht toont ten volle aaii dat die uitslag zeer bevredigend is voor de kandidaten van het Kartei en voor de Demo* k raten. Ziehier de cijfers t Getal bulletijns 19,601 Nietige of witte 425 Geldige stemmen 19,176 Volstrekte meerderheid 9589 stemmen. De kandidaten der verschillende partijefi hebben in ons kanton bekomen. Klerikalen Beihune 9,660 De Saedeleer 10,136 Van der Linden 9,736 Woeste 9.380 Kartel. Galle 7501 Spitaels 7312 Demokraten. Daens 9023 De Backer 8978 Daaruit blijkt dat in het kanton Aalst M. Woeste ue volstrekte meerderheid uftt heelt bekomen en er ballotteering zou ge*1 l zijn tusschen hem en M. Daens, en dat M Bethuae slecht^ 71 stemmen boven de-vr» strek* te meerderheid heeft, de andere kandi. 144 en 547 stemmen meerderheid. Men moet nu in aanmerking nemen dat ons kanton alleen ongeveer 1600 Fransoim vertrokken zijn, waarvan het grootste gedeeU voor het Kartel en de Demokraten zouden ge stemd hebben, waardoor de uitslag geheel ion nadeele der Woestisten zou geweest zijn, Wanneer men van nabij beschouwt weikd bureelen van den buiten met een bureel def stad zijn opgenomen komt men tot de slotsong dat in de stad zelve, de lijsten van het kartel en der demokraten de meerderheid hebbed bekomen tegen de klerikalen. geluid van kleine voetstappen, en men hoort een gestadig gebabbel en gepraat van kinder* stemmen in do ruime woonkamers. Mijnheer Cadwal is zoo fier op zijne klein* kindereu gelijk hij hen noemt als de liefuebbendste grootvader zou kunnen zijn, en zij heerschen over bem met eene tyraunie dia klaar eu duidelijk bewijst dat zij den naaiü Stanhope-Cadwal verdienen want dit is de naam dien zij dragen. De kleine Olivier maakt van zijneu grootvader een echten slaaf, en de vrijpostigheden van de kleine Alice je* gens hem zijn somtijds verschrikkelijk om zien. En, wonderlijk, de oude edelman houdt daarvan, ja, hij heeft het geerne, en somwijlen als hij de schoone jonge moeder zit te bezien, met bare jonge kinderen, die zich tegen haaf aanvielen, zegt hij met eene schalksche iiikke* ring in zijne oogen Is het uiet verbazend dat wij zoo veel moeite gehad hebben om te besluiten wie dó erfgenaam van Marchwood zijn zou met eend zoo eenvoudige oplossing van het raadsel on* der onze ban len Dit komt er van eene jonk* vrouw op te kweeken 1 Zij neemt eerst ons hertin, dan onzen geest, en eindelijk is haaf wil de meester. Eigendom. EINDE Vrij naar het Engelsëhi

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1