W8! KROT. Misbruik. SP 1|| Nummer 24 Zondag 12 Juni 1898. Wm jp| LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 40 duizend franken. NIET GERUST. Kiezerslijsten nazien. Na den Veldslag. Plicht voor Alles. ZE BEDANKEN. -l i-n eH figjl 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs J 4 fr 60 voor d(m buitón j \rnrop betaalbaar I'RIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 16 centiemen ..„„..--„„i Prijs der Annonces J Heklam9n 76 centiemen Per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden vrordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 11 JUNI. Waar zijn ze naartoe? Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ons op bun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat Wel de 40,000 franken van liet krotverslag. In het stadsverslag van 1895 komen voor ongeveer 40,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofinancier inbegrepen, weten op onze vragen niet te antwoor den Ziju het misgrepen of is het bedrog Antwoord eens collectie kleppers De champetters mochten kiezen tus- scheu het sluiten van bunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomen, omdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden maken ten voordeele van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur houden herberg, magazijn en winkel. Bij hen is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaamsch spreekwoord zegt De groote visschen eten de kleine, De strijd voor de wetgevende kiezing is moeilijk en afmattend geweest voor al degenen, die ons in den strijd voor gelijkheid en rechtvaardigheid hebben bijgestaan. Na elke kiezing volgt een tijd van ontzenuwing, een tijd van afmatting welke het natuurlijk gevolg is der span ning, en meer dan gewone krachtont wikkeling der laatste dagen. Door het vervroegen der kiezing hebben we slechts. 14 dagen gehad om het propagandawerk te voltooien eene taak die de kloeksten zou afschrikken. Onophoudelijk hebben wij in de bres gestaan en wij betreuren geenzins de gedane pogingen. We waren vermoeid en afgemat maar moedeloosheid is ons onbekend en toen we den uitslag der kiezing ver namen wai'en we er niet door ter neer geslagen, integendeel, we vielen slechts door de konkelarij onzer tegenstrevers. We vielen, maar ongedeerd richten we ons weder op en roepen tot al onze vrienden, tot al degenen die kontrool en gerechtigheid willen Ten strijde In 1899 hebben de gemeentekiezin- gen plaats en we moeten den kamp tegen de konkelfoezers en knoeiers we der aanvatten. NIET GERUST de kiezerslijsten moeten nauwkeurig nagezien worden. De dompers zijn bazen in 't knoeien en niemand is zeker zijn recht te bekomen als hij op hen betrouwt. Den dag voor de kiezing van 22 mei, kwamen kiezers, nog zien waarom ze niet op de lijst stonden. Ze dachten zeker het recht te hebben behouden dat ze reeds hadden uitgeoefend. Iedereen moet dus de Den 9 september 1898 moet volgens de wet de kiezerslijst voor 1899 tot 1900 opgemaakt zijn. Er zal een komi- teit worden gesticht voor de herziening van de lijsten, dat roorloopig met me dehulp van al de vrienden straat voor straat ieders recht zal onderzoeken en de noodige opmerkingen zal doen gelden. Reeds deze week zal hot komiteit in werking treden en wanneer de nieuwe kiezerslijsten zullen verschijnen, zal in eenige dagen de herziening volledig en nauwkeurig zijn gedaan. Vrienden, aan 't werk, de herziening der kiezerslijsten is in het knoeiersland eene hoofdzaak. Daarom nog eens elk op post en PJiet gerust Zakkenrollers en smokkelaars zijn in de speciale wereld waartoe ze behooren de vindingrijkste lieden, die het onder- maansche tranendal betreden en bewan delen. Wanneer men echter hoort en ver neemt wat al schelmerijen de klerika- len plegen om hunne heerschappij te haudhaven, om stemmen weg te moffe len en te langvingeren, om argelooze kiezers rotte pataten voor appelcienen te doen slikken, moet men bekennen, dat zij de vingervaardigste lui te slim zijn on Robert en Bertrand maar kin derkens waren in vergelijking met de fra diavolos welke thans den pollepel van den politieken papketel in handen hebben. Sommige hunner schurkerijen kun nen als meesterstukken worden aanzien het verhaal van al de listen, lagen strikken waarmede zij de kiezers en en verschalken en in hinderlaag lokken zou een lijvige foliant van zonderlinge avonturen uitmaken. De kiezing is de uitoefening van een recht, en door die uitoefening moet het volk zijne waarde leeren kennen, lee- ren belang stellen ia den voorspoed van 't algemeen en zich zelve verheffen uit den vernederenden toestand waarin het verkeert. Juist dat, willen de dompers niet. Voor hen moet het volk kiezen. We willen om hunne bedrevenheid in de politieke zakkenrollerij te bewijzen slechts eenige anekdoten aanhalen Zoodra de kiezing nadert zijn al de tegenstrevers der dompers, vijanden van Goden godsdienst, dus slechterikken, dieven, enz. Doch ziet, de annalen na der rechtbanken, de kronijk der schandalen, de kringen die ge kent de grootste schelmen, kinderverprossers, vrouwenslagers, en dies meer zijn dom pers, die al hunne schelmerij en 't fail liet hunner zedelijkheid achter 't mas ker der kwezelarij verbergen. Da liberalen eerbiedigen de priesters niet, roepen de dompers. Als men hunne gen gadeslaat verliezen zij ook alle recht op eerbied. Ze eerbiedigen zelfs elkander niet en we hooren priesters andere priesters uitschelden voor voe- joes en judassen. Hebt dan al eerbied voor zulke mannen. Een priester in het arrondissement Aalst heeft op zijne parochie van huis tot huis de leugenachtige mauifesteu van de dompers rondgedragen. Een andere heeft al zijne parochianen met eeuwige verdoemenis bedreigd als ze niet stemden voor de jappers. Hij trok op zijn predikstoel een manifest uit den zak en riep Als er een zoo iets in uw huis brengt, smijt hem huiten, geeft hem een stamp onder zijn.... Een andere priester ging van huis tot huis en deed in naam der kleri kale kandidaten de wonderlijkste belof ten en in zijn eigen naam de afgrijselijk ste bedreigingen, om de beminde pa rochianen toch voor de dompers te doen kiezen. Een minister deed in het Staatsblad een besluit verschijnen waarbij de ver plichting werd opgeheven der oorrin gen voor de koeien. Nauwelijks is hij gekozen of het koninklijk besluit wordt weer ingetrokken. Te Lede ontstolen opgeruide dom pers de manifesten der tegenstrevers aan de uitdeelers. Te Herzele verklaren kiezers in tegen woordigheid van gendarmen en van an dere getuigen, 10 franken te hebben ontvangen om voor de dompers te kie zen. Te Aalst worden al de oudjes van 't hospice verplicht zich te laten op leiden. Te Aalst werden vele kiesbrieven te laat besteld. Yele kiezers ontvingen geene uitnoodiging en meenden dus geen recht te hebben om te stemmen. Kiezers werden dronken gemaakt, secties werden gehouden, een enkel plaatsje werd aan 25 kiezers beloofd enz. De kiezers waaraan men twijfelde werden of wel, door betaalde makelaars verkeerd ingelicht over de wijze van stemmen of wel gedwongen op eene bezondere wijze te kiezen. De kiezing is voor de dompers eeu spelleken van anker en zon. Zij houden den kroes, spelen met valsche teerlin gen en winuen bij eiken slag. Princiepen moet men bij hen niet zoe ken. Gelijk 't hier is, gaat het elders en in geheel het land. Om de kandidatuur aan te bevelen van M. Cambier te Ath, verklaarden zij dat hij diensten had bewezen aan meer dan 6000 personen Arm Belgie in welke handen zijt gij gevallen. De overmacht der klerikale partij is een bestendig gevaai voor den inwendigen vrede van het land, omdat die overmacht het uit vloeisel is van bedrog en knoeierij, omdat zij de vrucht is eenev fictie, omdat zij op geen werkelijkheid steunt. We zijn alleen niet om het te verklaren, Le Bien Public, het blad van den bisschop van Gent, meer vooruitziende dan de mseste kleri kale gazetten, die door hunne victorie en hun nen hoogmoed verblind zijn, herhaalt het nu en dan, als eene verwittiging aan degenen, die thans den staatswagen mennen. Past op, roept de bisschoppelijke gazet, uwe macht is zoo groot niet dan ze schijnt zorgt maar dat ge u later uwen dommen hoogmoed, uwe trotscbe onbezonnenheid niet hoeft te be klagen. De overmacht der klerikalen is niet alleen eene fictie ze berust op eene schandelijke on rechtvaardigheid. Gewilde, gestudeerde on rechtvaardigheid als staatsmacht aangewend, moet noodzakelijk, tot revolutie leiden als er in tijds geen einde wordt aangesteld. We gaan rechtstreeks naar eene omwente ling, indien de klerikale partij het meervou dig stemrecht behoudt, indien zij hardnekkig de Evenredige Vertegenwoordiging blijft wei geren, waarvan de bezadigdste en verstandig ste hoofdmannen van al de partijen aanhan gers zijn. Welr.u tegen het goevornement dat ons al len en het bestaan van ons land zelve naar den ondergang leidt moeten wij krachtdadig opkomen. Al degenen, die miskend, vertreden, verdrukt door de alleenheerschers, de wapens opnemen om recht en rechtvaardigheid te be komen, om de alleenheersching te keer te gaan verdienen onze hulp en onzen steun. Nog nooit heeft Belgie sedert 1830 onder de roede gestaan van een ministerie, zoo dom fanatiek en partijdig als de troep pijpekoppea die thans regeeren. Daarom roepen wij tot onze vrienden Over al waar ge kunt, overal waar het mogelijk is werkt met hand en tand tegen het klerikalism, stemt tegen de dompers, die slechts door hun bedrog en geknoei aan 't roer blijven. Plicht voor alles. Indien wij woelingen en rampair willen vermijden, indien wij het kiesgeknoei willen zien ophouden, indien wij de geldverspillingen willen te keer gaan, in dien wij gelijkheid en rechtvaardigheid willen bekomen, moeten wij de reactie bestrijden en overal en altijd stemmen tegen het dompers- goevernement. De provinciale kiezingen van 5 juni zijn de heralen gunstiger geweest, dan de wetgeven de kieziogen van 22 Mei Zondag waar het bal- lotteering is moeten alle antiklerikalen zooniet met geestdrift, dan toch uit plichtbesef stem men tegen het fanatism. To Antwerpen, te Brussel, te Gent, teLaeken in een woord over al moet het ordewoord zijn Weg met den domper Toen ik nog jong was, woonde een schaapherder in mijne buurt. Iu het voorjaar werden de schaapjes gescho ren. Met veel handigheid knipte de praatzieke schaper de vacht weg on telken keer hij een heele rok had afge schoren, liet hij het kale beestje loopen en zei Merci Mercien het arme dier rilde over al ■zijne ledematen. Merci en het voelde nog de striemen der ruwe koord waar mede het gebonden had gelegen onder den knie van zijn harteloozen meester. Merci en het was mager en ellendig en blaatte klagend van honger en koude. En de schaper zei weer Ik bedank u, schaapjes, gij brengt me wol en melk, gij zijt de bewerkers van mijnen welstand, de oorzaak van mijnen triomf. Oh, ik dank u, dat ge zoo vrij tot mij komt en u scheren laat. Leve de vrij heid. Ik bedank u, lieve schaapjes. Men zegt dat ge dom zijt, dat is gelogen. Ge zijt slim, dat zeg ik. Rekent erop, ik zal voor u zorgen, u voeden, u koes teren maar loopt niet weg want zon der mij zoudt ge van honger sterven. Ja, ja, ik zal voor u zorgen en u scheren. Zoo lachte de schaper, en stak een dikke pruim tabak in den mond, waarbij hij zulk afschuwelijk ge zicht trok dat ik er van weg liep. Deze week hebben de dompers ook eeu bedankiugsbriefje gezonden aan de schaapachtige kiezers, die voor de jgj&lg Jf.rj G

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1