KROT. Misbruik. DE VERZOENING Ons Mengelwerk. Nummer 25 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 40 duizend franken. Anker en Zon. Abonnementsprijs 4 £r. voor de stad voorop betaalbaar 4 fr. 60 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST 16 centiemen Gewone Prijs der Annoncen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. i t, i Per drukregel. Eoklamen 75 centiemen r Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 18 JUNI. Waar zijn ze naartoe? Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ons op hun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat Wel de 40,000 franken vuil het krotverslag*. In het stadsverslag van 1895 komen voor ongeveer 40,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofiuancier inbegrepen, weten op onze vragen niet te antwoor den Zijn het misgrepen of is het bedrog Antwoord eeus collectie kleppers De champetters mochten kiezen tus- schen het sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomen, omdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden maken ten voordeele van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur houden herberg, magazijn en winkel. Bij ben is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaam8ch spreekwoord zegtDe groote visschen eten de kleine, door Pol LINDEMA mag zonder toelating niet overgedrukt worden (1* Vervolg.) 't Was op eenen middag in het treurige na jaar. De klas was geëindigd de kinderen waren in rang heengegaan en de hoofdonderwijzer van Lommerbeek trad zijne woning binnen. Nauw had hij da deur geopend of een schoon blozend jongetje van vier jaren sprong hem met uitgestoken armpjes jubelend te gemoet. De meester nam het knaapje lachend in zijne armen drukte het eene poos aan zijn hart eu schudde het onder juiebgekreet in de hoogte. Maar ook van moeders schoot liet een klein meisje zich spartelend glijden, en daar het nog niet loopen kon, kroop het, zich met de armp jes en voetjes voorthelpend, naar vader toe, hief zich krijtend recht en woelde en schreeuw de totdat het eindelijk in den anderen arm vastzat en de malsche wangjes in vaders hals hield gedrukt. Norsch zag de vrouw door het venster naar buiten, waar de bladeren geelden en bruinden, waar het zonneken lachte in de herenteeren en de dahlia's knikten in 'treuzelend windje... Eene wijl zag de onderwijzer naar haar heen doch zij wendde zich niet naar hem, en verroerde zelfs niet als hij de kinderen had ne dergezet en de kleine Laura aau haar rok trok. We beginnen heden een nieuw Men gelwerk. Het is de eerste eener reeks novellen van eenen onzer medewerkers. VERZOENING is eene greep uit het on derwijzersleven gedurende den school- oorlog. Het zal velen onzer lezers zon derlinge episoden uit dien strijd tegen het volksonderwijs in 't geheugen bren gen. De eerste novelle zal in eenige num mers volledig zijn. waarna wij eene tweede zullen afkondigen van denzelf den schrijver. ERZOENING is zonder pretentie ge schreven, maar het is niettemin boeiend, en waar, omdat de toestanden, ja, zelts de personen naar het leven zijn ge schetst. Hedendaags ziet het er maar drollig uit op onze planeet. Weet ge nog wat Jan Kraen op zijn winkelvenster had laten schilderen Neen Welnu ik wil het u zeggen Hier verkoopt men pijpen en stelen.» Groote stelen en kleine stelen. Maar groote stelen nog het meest. De politie zag daarin eene bijbedoe ling en verplichtte Jan Kraen zijn op schrift uit te wisschen. De pijpenkoop- man deed het, maar zette in de plaats. Groote stelen per abuis Het spreekt als een klok dat Jan ook spoedig, dat opschrift wegnemen moest. Indien Jan Kraen waarlijk een neven bedoeling had met zijn opschrift, was het nochtans heel toepasselijk op zijne nering. Een Vlaamsch spreekwoord, zegt veel klaarder Kleine dieven zal men knoopen. Maar de groote laat men loopen. Vroeger was het dure tijd als de oogst mislukte,er was hongersnood als er geen graan werd gevonden. Dan eer3t bemerkte de onderwijzer dat er geen eten voor hem was gekookt. Dat is uu reeds de derde maal, Anneken, dat ge geen noenmaal bereidt1... Hewel Gij doet dat wel uit erg, niet waar Om dat ik uw raad niet volgen wil omdat ik mijn ontslag niet wil geven als hoofdonderwijzer der gemeenteschool. Zeg der geuzenschool Welnu ja, der geuzenschool, indien u die naam liever is. Als gij uu eens iu uw hoofd hebt gestoken dat gij, of eer de pastoor, daar mee winnen zult, dan hebt gij het leelijk mis Zoo? Heel zeker 't Zou niet helpen Bijlange nietIndien ik morgen geen gekookt eten vind, zult gij ook niet te veror beren hebben want half-school smijt ik pan nen en potten den vloer in Gij zult morgenmiddag vinden wat ge nu vindteene ledige tafel Bah I dan ga ik hier rechtover bij Jaak den beenhouwer, 't Zal wel wat duurder vallen ons huishouden iu twee te splitsen maar ik kan het niet helpen ik moet toch eten. De meester gaat naar ae kas, snijdt zich eene boterham, haalt uit deu kelder een kruikje bier en... noenmaalt. Heeft de bode de gazet gebracht, Anne ken Ja. Waar is ze Verbrand Hier komen geene slechte ga zetten meer binnen i Ahsa Allo, voor deze maal laat ik het zoo. Nu ook is het dure tijd, en hoe meer de grond voortbrengt hoe lastiger het bestaan woidt van werkman en burger. Er is graan te veel en het brood kost stukken van menschen. Is dat geen wonder Wie mag daar van de schuld zijn Wie anders dan de Syndikaten van accapareurs, de speculateurs en de spe lers. Wat zijn accapareurs Het zijn millioenenrijke^ kerels die samenkomen en een bond sluiten om huune hoopen millioenen nog wat te vergrooten. Ze vormen b. v. een syndi kaat van granen, kuopen alle tarwe, maïs, haver enz. welke op de wereld markten beschikbaar zijn op en stellen dau prijzen naar beliefte. Ze ruïneeren kleinhandelaars, winkeliers en werklie den bij duizenden en duizenden, maar winnen in eenige dagen zooveel miljoe nen als ze willen. Ziedaar de werelddie- ven, de groote valsche tuischers, die met een teerlingworp millioenen win nen op den hongersnood van gansche volkeren. Wat zijn speculateurs Het zijn lieden die waren verkoopen, de hop, liet graan enz. eer het gegroeid is. Ze speculeeren op oorlog en vrede, op slecht en goed weder, op valsche tij dingen en zoo meer. Ze spelen op de beurs, in eenige dagen winnen of ver liezen zij miljoenen, ze verklaren fal- jiet, bieden hunne schuldeischers eenige franken percent aan, en slepen gansche drommen kleine neringdoeners in hun nen ondergang mede. Het schoonste van al is echter, dat die groote speculateurs hun spel herbe ginnen, en de geringen welke zij tot ondergang hebben gebracht tot vol strekte armoede vervallen. Ziedaar, weer een soort van Anker en Zonnemannen, die men voor jaren achter de grendels zou moeten zetten. Maar ik zal het alle dagen doen Oh, oh denkt gij mij niet slimmer Gij zult ze in uwe handen met meer krijgen ik zal deu bode verwittigen ze alleen aan mij te geven. Liberaal geus Mijn lieve engel Ochhier kan, hier wil ik niet meer blijven Zoo een leven zegt de vrouw recht springend. Ik vind het hier zeer aangenaam Gij Ja, een bloedzuiger, eeu hartvre ter als gij ik geloof u 1 Gij schopt er vermaak in mij te plagen. Als ge mij maar verdriet en zielepijn kunt aandoeD, dau hebt ge ploizier Inderdaad, 't is heel vroolijk. Maar het zal niet blijven duren, hooit ge het zal niet blijven duren, dat zeg ik Neen, het zal niet blijven duren Ik zal niet opgeven. Ik zal u dwingen uw ontslag te geven. Gij zult buigen of bre ken 1 Dat is onvermijdelijk: ik zal buigen of bersten Of ik verlaat u en ga naar mijne ouders Dat is niet gemeend zegt de onderwij zer onverschillig. Gij peist dat het niet gemeend is gij kent mij nog niet als ge dat deukt. Laat mij nu met vrede, Auneken, ik wou wel wat lezen Ja, ik weet dat gij u om mij weinig be kreunt dat het u even is of ik blijve of heen ga. Hadde ik geweten dat gij zoo harteloos waart, ik hadde nooit mijne hand in de uwe gelegd... Wie zou dat toch gedacht hebbea Gij waart de deugd in persoon als gij ten on zent vrijen kwaamt. Men zou u Ons Heer ge- Wat zijn spelers Nobele jonkers, millioenenrijke niets doeners, welke op paardenkoersen eu in groote speelholen hunne fortuinen op Tom II of Brillant III, op Anker en Zon, op rood en zwart, op trente et quarante vertuischen, waarna ze die terug willen persenuit de geringe beurzen hunner ongelukkige pachters, of terugwinnen op het zweet hunner rampzalige werk lieden. Indien ze die niet hebben, schie ten ze zich door den kop. Belgie is vol dergelijke speelkoten, men treft er overal aan Te Dinaat, te Spa, te Oostende, de Chaudfontaine enz. tot groote schande der klerikale regee ring. Maar wat wilt ge, de regeering zeil tuischt het meest, daar zij da plicht der Belgen toevertrouwt aan den lotelingstrommel. Accapareurs, speculateurs en spelers allen mannen van het groote anker en zon, ziedaar de kanker der samenle ving. Helaas het voorbeeld dier grooten is niet zonder nadeelig en invloed te oe fenen op de kleinen. Eenige weken geleden kwam ik in een dorp onzer omstreken. Drie snaken waren aan't tuischen,ze schoten schreef- ken met halve centen, raapten die dan op, schudden ze eens omen om, wier pen ze omhoog en kop of letter wia het winnen zou. Maar de champetter, een stuursche vent, viel als een bom in hun midden, sleurde ze mee en maakte proces rer- baal op. Kleine dieven zal men knoopen Maar de groote laat men loopen. Als Sus de Bedelaar, hier en daar een kuil aardappelen accapareert vliegt hij de doos in. Kleine dieven zal men knoopen, Maar de groote laat men loopen. Als de winkelier wat te veel specu leert op suikerspekken en pakjes rijst geven hebben zonder biecht. Moeder zei me dikwijls dat zij in u geen goed oog hield dat gij een schijnheilig judassengezicht had.... Is die litanie haast uit Ik ondervind te laat, helaas, dat zij ge lijk had. Ach, wat heb ik mij al beklaagd.... Akte van Berouw I Onze Clementine die met Kaatjes Jan ge trouwd is heeft heil eu vreugd in haar huisge zin. 't Is dat zij verstandiger is dan gij 1 Welnu, ik kon Jan gemakkelijk getrouwd hebben Zie, dat is eens recht spijtig De eerste dagen van ons huwelijk zijn ge lukkig geweest, en ik dacht dat ik het wel zou gehad hebben met u, en moeder zich bedro gen had. Ik schonk u dan ook mijne volla liefde. Thans ik inzie, dat het niets was dau huichelarij vau uwentwege heb ik, niettegen staande mijn pogen, miju hart eu vreemd voe len worden.... Absolvo te Ik vergeef het u, mijn lief kind. En ik zal haast vertrekken.... Dominus vos biscum I... Ons Heer ga met u. En gij zult lang op mij wachten, dat be loof ik u. Amen zegde de onderwijzer en trok da deur uit. Maar den avond van dienzelfden dag, ter wijl hij in De Os een pintje dronk, kwam de vader zijner vrouw met kar eu paard en voerde in stilte Anneken en de twee kinderen met al wat zij het hunne mochten heeten naar Vlieregem over Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1