KROT. Misbruik. REVALENTA ARABICA Nummer 28 Zondag 10 Juli 1898, 40 duizend franken. De Kwakzalverij. Onze Nijverheidsschool. Klerikale Deugden. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs bnlten voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annonoon Reklamen 75 centiemen H 51 Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 9 JULI. Waar zijn ze naartoe Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ons op hun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat TV el «le 4(),OüO franken vim liet krotverslag. In het stadsverslag van 1895 komen voor ongeveer 40,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofinancier inbegrepen, weten op onze vragen niet te antwoor den Zijn het misgrepen of is het bedrog Antwoord eens collectie kleppers De champetters mochten kiezen tus- schen het sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomen, omdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden maken ten voordeele van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur houden herberg, magazijn en winkel. Bij hen is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaamsch spreekwoord zegt De groote visschen eten de kleine. OF i. Wat wij eigentlijk door kwakzalverij verstaau is niet zoo verschrikkelijk, als het charlatanismuB op zedelijk gebied, die kwak zalverij is meer bespottelijk dan gevaarlijk en alhoewel de kwakzalver veelal geraadpleegd wordt in plaats van een ernstig geneesheer en er aldus dikwijls betreurenswaardige nalatig heden plaats hebben, hoewel de dood soms aan die schuldige nalatigheid te wijten is toch wekt het woord kwakzalverij en ook wel de zaak, eer den lachlust dan de gramschap en de verachting op. Iedereen kent den tandentrekker, met zijne met klatergoud bedekte koets, zijn clown, zijn trommelaars en muziekanten ieder kent de kwakzalfster met haar klaroen en hare doos- je8 met kruien daar wil ik u dan ook niet van spreken. Ik wil u kennis doen maken met een nederig discipel van Esculaap, in een woord ik stel u eenen boerenkwakzalver voor, zooals er ten minste eene in elke parochie is, Mijn wonderdokter heet Wannes. Hij is in zijho gemeente en in d§ omliggende dorpen We lezen in den Moniteur van 30 juni 1898. AALST Nijverheidsschool MM. De Naeyer en E. Moens, nijveraars wordeu ledeu benoemd van den beheer raad der Nijverheidsschool worden in deze hoedanigheid tevens aangenomen de benoemingen van MM. Cocquéau des Mottes, fabrikant, D'Haese-Blom- maert, id. aangeduid door de besten dige deputatie en MM. baron Bethune en Van de Velde Zander aangeduid door eu gemeenteraad. De Moniteur van 30 juni kondigt 'dus de namen af der leden van den beheer raad toegeëigend, de liberalen worden er stelselmatig uitgesloten. Was het nu toch weeral noodig de politiek te mengen in deze bij uitstek onpolitieke inrichting Of zal men be weren dat de liberale Nijveraars geen belang hebben in het wel lukken der school We kennen vele nijveraars onder onze vrienden, die waardiglijk eene plaats zouden bekleed hebben in den beheer raad en wier ondervinding en kundig heden eene kostbare aanwinst zou' ge weest zijn voor de Nijverheidsschool. Het is eene domheid en onrechtvaar digheid hunne medewerking niet te vra gen, men noemt liever leden van den beheerraad een M. De Naeyer die zeker op geene ondervindiüg kan aanspraak maken en een baron Bethune die van nijverheid zooveel kent als een ezel van 't kloef kappen. Het zijn de liberale nijveraars die de inrichting der nijverheidsschool hebben bestudeerd en die een geheel plan er voor hadden opgemaakt. Hot was op hun voorstel, dat de stichting der schooi op het programma der liberale partij werd gebracht in 1895 daar zij al het nut beseften, dat dergelijke school aan de werkende klasse bewijzen kan. Het zijn de liberale gemeenteraadsle den en bijzonderlijk M. Anné, die het ontwerp ontwikkelden en bereid waren hunne beste krachten aan te wenden tot het onpartijdig bestudeeren der ver schillende plans welke zouden voorge steld worden op derwijze tot een zoo zoo goed gekend als de pastor of de baron en wordt in alle moeilijke gevallen geraadpleegd en ter hulp geroepen. Wannes moet ongeveer zestig jaar oud zijn alle zondagen wachten kleedt hij zich eens netjes, het overige van de week ziet hij er maar povertjes uiten alles be halve rein, alhoewel hij er warmpjes in zit. Dat wil niet zeggen dat die slordigheid alge meen regel is bij zijne vakgenooten maar hij Wannes is het zoo. Hij is weduwnaar, de oudste dochter is te gen zijnen zin non geworden en de oudste zoon zal zijne wetenschap en zijne hoedanigheden erven gelijk hij die van zijn eigen vador heeft overgeerfd. Wannes, moet ge weten, is een stoute spreker en alhoewel hij stipt zijne chris telijke plichten vervult, zal hij niet nalaten bij de eerste gelegenheid den pastor strikvra gen te stellen of hem zelfs te verwijten dat hij, eoewel priester, verleden week leelijk bezo pen was, of dat hij hem alles voor de beurs en den buik is, en die stoutmoedigheid vermeer dert zijn aanzien bij de boeren. Wannes kan een beetje in een boek lezen maar hij heeft er geene, zelfs geen kerkboek, de vaderons is immers-het beste gebed. Neen, Wannes heeft geene boeken en dat is ook niet noodig, zegt hij. De vent weet alles bij onder vinding vermits hij zelf drie koeien, een kalf, verkeus, eene geit, twee schapen, houden, kie kens en katten heeft, die onder ons gezegd, al. len zeer mager zijn de goede man heeft zoo- volmaakt mogelijk geheel te komen. Het was op voorstel van M. Anne dat de inrichting der Nijverheidsschool werd gestemd met eenparigheid der aanwezige raadsleden. Het slot vau al die pogingen is. zoo als we reeds zegden, het stelselmatig uitsluiten der liberalen. De dompers van Aalst behooren tot de familie van Jef Pakhetal. Wil men van de medewerking der li beralen niet weten Ongetwijfeld bet is gelijk wij in een vorig artikel schre ven de dompers willen en zullen van de nijverheidsschool een politiek ma- chien maken voor de kiezing van 1899, zij zullen bij het werkvolk pronken met instellingen die de arbeiders aan het ini tiatief der liberalen verschuldigd zijn. Indien de professors welke zullen aan gesteld worden zulke bekwame lieden zijn als de meeste mannen van den kle- rikalen beheerraad, zal maar een arm beestje zijn. Hoe spijtig hoe spijtig, dat in zaken van zoo groot belang, de domperspolitiek steeds ontzeuuwend moet inwerken. Te Waulsort leefde de geneesheer M. Haman, die in 't veiTichten van bet goeie onvermoeibaar was en even als onzen achtbaren geneesheer Iiarel De Moor alle zieken kosteloos verzorgde wie zij ook waren. M. Haman werd door het volk als een weldoener vereerd en bemind. Twee maanden geleden stierf zijne vrouw, zij beleefde den protestantschengodsdienst. De geestelijkheid verbood den parochia nen de begrafenis bij te wonen en niet dit verbod overtreden. Toch schonk de heer Haman 600 fran ken voor den arme. Zijue gift werd ge weigerd. Eenige dagen geleden stierf ook de heer Haman, door rusteloos werken en verdriet ten grave gesleept. De burgemeester weigerde de berrie te laten gebruiken, welke dientom de dooden naar het kerkhof te dragen. Een neef van den heer Haman was veel te doen dat hij zijn eigen beestjes moet verwaarloozon. De oudervinding is de beste school, zegt Wannes, en dat is waar ook. Wanneer verle denjaar de koe van zijnen buurman stierf na eenen zant, dat wil zeggen, een bundeltje la- Lak te hebben verorberd, verklaarde Wannes vlakaf dat het lier door 't vergift was omgeko men en dat het gevaarlijk is den tabak in 't bereik van de koeien te hangen. Mogelijks zult gij mij antwoorden dat de domste boer dit kon zeggen. Zulks wil ik ook niet betwisten, maar er is veel verschil tusschen zeggen en zeg gen. Toen Wannes uitlei hoe de koe door 't ver gift bezweken was, (ik was er bij en kan het dus ook vertellen) welnu, toen Wannes dat uitlei en de boeren betoogde hoe hot sap op de lichtlever, de smaalest, de lummer en andere organen had gewerktsprak de man noch van bloed, noch van nicotine, maar toch hij deed zijnen uitleg zoo wetenschappelijk, zoo be daarden op zoo doordringenden toon, dat al de boeren toestemmend knikten en over zijne kennissen verbaasd stonden te gapen weten- schappelijk was de uitleg zeker want de boe ren verstonden er niets van. Ik ook niet. Maar dat is het minste. De wetenschap is immers zoo de ouingewjjden verstaan er geene iota van en de geleerde wordt geprezen, ge roemd en geloofd, Ik wil maar bewijzep verplicht op zijne kosten eene berrie te doen maken omzijn oom te begraven. Hij schonk ze aan de Yrije Gedachte van Dinant. Maar ditmaal ging het schandaal te ver. Hot volk w§s verbitterd over dep hoon tweemaal zijnen weldoener aange- daan, en niettegenstaande alle bedrei- gingen woonde eene ontzaggelijke me nigte de lijkplechtigheden bij. Te ViiK'luun. Boerken Den Dullen bewoonde te Vinchem bij Veurne een huisje staande op een grond in erfpacht afgestaan, maar waarvan de pacht sedert 27 jaren niet meer vernieuwd was. De eigenaar van den grond zekere D... van Brugge bezit daar in de om streken vele dergelijke eigendommen, In 1895 werd Den Dullen op straffe van uitdrijving aangezegd, dat hij met een getsekenden brief kiezen moest voor de dompers. Vinchem wordt sedert 38 jaren be- stuurd door liberalen, Den Dullen U liberaal en weigerde dan ook vlakaf zijne stem aan den domper te schenken. De bedreiging werd ten uitvoer ge- b acht. Hoewel zijn huisje hem toebe hoorde eu hij aanbood den grond waar op het stond te koopen was er niets aan te doen. De ongelukkige Den Dullen lag ziek te bed toen een drietal wekeu geleden, twee gendarmen en vijf werklieden ten 5 uren 'smorgends in zijn buis kwamen en hem verklaarden dat hij het buia, (zijn huis) verlaten moest, want dat men het oumiddelijk afbreken ging. En dat gebeurde. Den Dullen sleepte zich uit zijne reeds halfvernielde woon, toen de waggelende stukken der muren dreigden hem op zijn ziekbed te ver pletteren. Wanneer de bevolking van Vinchem en eurne dat schandaal vernam was dö verontwaardiging groot, eene betooging werd op touw gezet om Den Dullen, die als deftig man getrouw was gebleven aan zijne overtuiging en zijn geweten voor de geleden smart, schade en hoon te wreken. wat verschil er is tusgohen zeggen en zeggen Als de pastor zingt: Dominus verbiscuin I is dat heel wat anders, dan wanneer ik dat zou zin ,en, zelfs al deed ik het beter dan de pries- ter, Wannes is dus een knap man die zijner waarde bewust is, zonder er zich fier of hoog moedig over te toonen. Hij is ten allep tijde, bij nacht en dag bereid zijne hulp te verleenep aan al wie ze hem gelieft te vragen eu hetgeep zijn aanzien nog verhoogt en wat ia hem waar lijk mag bewonderd worden, is, dat hij alles kosteloos, volstrekt kosteloos doet. Ook wordt hij van de boeren bemind en geacht en m<yg aan eenieder zulke dingen zeggen als zij van anderen niet zouden gedoogen. Wannes aanvaard wel een druppeltje, maar nooit is hij dronken altijd is hij bedaard, of hij medegaat naar Mechelen of öeeraardsber- gen om eene koe te helpen koopen en haren ouderdom, hare deugden on hare waarde vast te stellen of hij een drankje opgeeft aan eena kat die de struipen heeft, Wannes is en blijft koel en kalm en doet azijn branden met er eenen gloeienden steen in te werpen of doet den beeweg beloven naar Ninove of Tongeren op zoo afgemeten toon alsof hij zeggen zou Hum! hum! het wordt tijd den jbeerputta ruimen en het klaverland om te deen. Wordt voortgezet. i gggaai

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1