KROT. Misbruik. REVALENTA ARABICA 13de Jaar. Nummer 29 Zondag 17 Juli 1898. v 40 duizend franken. De Kwakzalverij. Voor den Arme. Onze Scholen. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 16 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Ifec spe nee metu. AALST 16 JULI. Waar zijn ze naartoe Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ons op hun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat Wel de 40,000 franken van liet krotverslagf. In het stadsverslag van 895 komen voor ongeveer 40,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofinancier inbegrepen, weten op onze vragen niet te antwoor den Zijn het misgrepen of is het bedrog Antwoord eens collectie kleppers De champetters mochten kiezen tus- achen het sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomenomdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden maken ten voordeele van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van bet arm bestuur houden herberg, magazijn en winkel. Bij hen is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Ylaamsch spreekwoord zegt De groote visschen eten de kleine. OF (1* Vervolg). Wannes is bij gelegenheid ook beenhouwer of liever uitkapper. Als een boer zich van zijn koe wil ontmaken en van het levend dier geen geld genoeg kan krijgen, laat hij 's zondags voor de kermis, door den champetter na de hoogmis kerk gebod doen dat er dien dag, die uur bij Klaas Lanckmans eene koe wordt uitgekapt aan 7 stuivers 't pond, door Wan nes.... Alle vrienden achten het zich ten plicht om een pond of drie te gaan. Het vleesch is wel wat verhakkeld, maar de smaak is er niet slechter om en te min moot men er op knabbe len. Wannes maakt plaasters voor koeien en paarden, bereidt drankjes voor't snot van de kiekens, is de beste veearts van vier uren in 't ronde en leest daarenboven geheel van buiten 't Sint Jans evangelie over degenen, die mee- nen betooverd te zijn. Hij begint elke maaltijd Maandag laatst werden in de groote Feestzaal van het Landhuis de prijzen uitgereikt van reinigheid aan de wer- kersliuisgezinnen. Waarom kondigt Denderbode, die bij plechtigheid aanwezig was de namen niet af van de bekroonden Werklieden welke door orde en reinheid uitmunten, mogen van iedereen gekend zijn. De Burgemeester sprak ter gelegen heid der prijsuitreiking eene redevoe ring uit welke het lezen overwaard is, en waarvan wij 't een en 't ander willen mededeelen. Ik gevoel mij verplicht namens ons stadsbestuur, die Damen en Heeren, te bedanken, over de meDSchlievendheid en edelmoedig heid welke zij onophoudend ge toond hebben,'tzij met de arme huisgezinnen te bezoeken en door milde giften in de noodwendigheden te voorzien, 't zij door zich te ge lasten met de lastige en moeilijke taak van het bestuur der liefdadig- heid.s Bedoelt Je heer Burgemeester hier de damen en heeren die voor den arme bij liberalen en katholieken gaan schooi en, maar voor het uitdeelen van onder stand, alle hulp weigeren aan de be hoeftige huisgezinnen waarvan iemand deel maakt van den Liberalen Werk manskring Bedoelt hij de heeren winkelhouden- de bedienden van het armbestuur, wel ke daarenboven nog betaald worden. Dan voorzeker zijn de bedankingen misplaatst. M. Gheeraardta zegt nog Geene stad in het land, die jaarlijks meer uitgeeft voor den openbaren toe- stand, ij Ha sa menheer, zegt ge dat tot lof van het stadsbestuur Ge bekent dus, dat het volk van Aalst het armste is van gansch Belgie Ge maakt Woeste leugenachtig, die beweerde dat de werk lieden te Aalst van 3 tot 5 franken daags winnen De helft der stedelijke inkomsten wordt besteed aan het onderhoud der hulpbehoevenden, in het hospitaal gestichten, aan de hulp verleend aan behoeftigen, aan het onderwijs der arme kinderen ».(sic). met een gebed in 't latijn In nomini patri etc.... dat van aan het vierde woord in een dof gemompel overgaat, waarvan niemand (misschien Wannes zelf niet) iets begrijpt. Wannes wordt nog geraadpleegd en geroepen voor de vallende ziekten, zijn tweede zoon was twaalt jaar aan die ziekte onderhevig en is een onverantwoordelijke deugeniet gewor- den, Wannes meent dat hij hem genezen heeft. Wannes kent ook het middel om de vreemdste henden op eenen dag aan zich te hechten, zoodat zij op zijnen minsten wenk ge hoorzamen. Wanues spreekt weinig maar rookt inte gendeel veel slechten tabak uit eene korte stee- nen pijp, welke bij mijn knolleken noemt, en die met de vonkdoos in de muts wordt ge borgen, als hij naar 't veld gaat. In een woord Wannes is het orakel der boeren, de tijpe van den plattelandschen kwakzalver. Toch zijn er velen zijner confraters die meer geleerd wil len schijnen, veel pedanter zijn, alle dagen schoenen aan de voeten en gladgestreken kiel aan het lijf hebben en per eiken stok hunne visieteu doen bij menschen en beesten, die daarenboven van de tandpijn snijden, de koorts afbinden, van de razernij branden, zalf maken voor de rappen der kinderen en balsom tus- Dat is recht kostelijk en zeggen, dat wanneer uitgehóngerden als Yerbestel onderstand vragen in't arm bureel, zij schandalig worden afgewezen Wat wordt er dan met al dat geld gedaan Of worden slechts de helft der armen ondersteund M. Gheeraerdt8 voegt erbijLuis- tert niet naar dezen, die in woorden slechts u bevriend schijnen, om door U hunnenmaar niet uwen fortuin- toestand te verbeteren «Volgt niet degenen die van U god- vergetene socialisten willen maken.» Spreekt M. Gheeraerdts hier weer van de winkelhoudende bedienden van den Arme en levert hij niet doodgaar ne aan de godvergetene socialisten Verder begaat M. Gheeraerdts nog eene grove dwaling door te zeggen, «dat wij de inrichting der spaarkas ver- Bchuldigd zijn aan ons katholiek Staatsbestuur. Die inrichting, menheer Leo, hebben we te danken aan den vrijdenker pro fessor Laurent van Gent en aan het li beraal ministerie. De spaarkas is eene liberale instelling, of meent ge wellicht dat al degenen die er voor geijverd hebben hunne partij hebben verloochend gelijk gij. Wat de burgemeester vertelt over het nut der Spaarkas en Lijfrentkas is zeer waar en strekt tot eer van het liberaal goevernement, dat deze instelling ver wezenlijkte. Ten slotte werden aan de armen al de boekjesteruggegeven,welke men had af gehaald. Met deze operatie liep de plech tigheid ten einde. N. B. Wij vernemen dat geen enkel boekje werd terug gegeven en de be hoeftigen er nog geraimen tijd zullen mogen achter schuifelen. Vier jaren geleden toonden wij aan hoe dwaas het was, de stadsjongensschool n° 1, (op de Kat) te vergrooten en er een twaalftal klas sen in te richten, in plaats van langs den kant der Zoutstraatpoort eene nieuwe school te bouwen. Met het geld besteed voor den aankoop van het huis Boone, en voor de werken aan de stadsschool n° 1 verricht had men ruimschoots genoeg gehad voor het maken eener nieuwe school met een huis voor den hoofdonderwij zer erbij schen een paar mosselschelpen voor de zeere oogen maar ik zeg het, zij doen zich duur be talen en moeten voor de dienstvaardigheid en de alombekende ondervinding van Wannes on der doen. Ziedaar het portret van een der meest geraad pleegde dokters der landbouwers Op de buiten wordt de geneesheer slechts in dringende geval len, zooals besmettelijke ziekten, breuken enz. geroepen. Alle andere plagen vallen onder de bevoegdheid van Wannes of van zijne collega's en naar bet oordeel der boeren kan de beste geneesheer geene betere remediën geven voor jicht of keelpijn dan de trekpleisters door Wannes uit koedrek en andere krachtige be- standdeelen vervaardigd. In het weekblad Het boterkuipje van Dix- mude a 1865, zette een dier wonder mannen eene annonce waarvan ik dit deel afschrift Jozef de Grijze doet in peerden, verwe koeijen voor 't gras en de stokerij, in kalvers, ezels en zwijns verders in graan, zooals tarwe, rogge haver enz. alsook in allerhande levensmidde len voor beesten en menschen doet in buizen en hofsteden met schoonen uitweg bezorgt ra- plaganten voor boeren en heeren doet dienst boden, knechten en poesters ter hand voert handel in Bcbapen, geiten, konijnen en hazen Dit was niet alleen onze meening, het was ook de meening van bevoegde mannen, het was de meening van de inspectie. Edoch te Aalst is de invloed der inspectie niet grooter dan de invloed van een druppel siroop in een vat azijn de werken aan de stadsjongens school n° 1 uitgevoerd leveren daarvan het on loochenbaar bewijs. Het dompersbestuur heeft daar nutteloos duizenden franken verspild, want de kleri- kalen wisten dat het dwaasheid was op de Kat, 12 klassen in te lichten, terwijl zij in hun programma schreven het bouwen eener school langs den Osbroék. Eenerzijds gaven de klerikale duizenden uit om die stadsschool te vergrooten, andeizijds maakten ze plan nen om diezelfde school een aanzienlijk deel barer leerlingen te onttrekken. Eene vrije school werd gebouwd aan den postweg, in de wijk waar de nieuwe stads school hadde moeten verrijzen. Vier lotelingen werden er als meestere in gezet en alles werd in 't werk gesteld om de ouders te dwingen hunne kinderen naar die school te zenden. Die school werd aangenomen, of is aanneem baar, ze wordt door de stad gesubsidieerd. Het dompersbestnur betaalt dus duizenden voor bet maken van klassen die ledig staan in de stadsschool n° 1 en betaalt bovendien voor het onderhoud der loteliugenschool van den Osbroek. De stadsjongensschool n° 1 bestuurd door M. Reyniers, heeft immer bij de bevolking te recht eene welverdiende faam van degelijkheid genoten die school moet dus ten gronde wor den gericht, al moest men daaraan een aan zienlijk deel van stadsgeldmiddelen verdoen, al moest men daaraan de verstandelijke en ze delijke belangen der volksklasse ten offer bren gen. Het plan om de school n° 1 ten val te bren gen is gereed. Het schijnt, dat de onderwij zers, welke om eene of andore reden ophou den deel te maken van het onderwijzend personeel dier school niet vervangen worden. Zoo de heer Courteaux welke op het punt staat benoemd te worden in de Staatsmiddel bare school, zoo de heer Wijnant, welke be noemd gaat worden te Welle. Tevens zon eene school worden geopend, eene vrije dompersschool iu de patronagie aan 't kapelleken beek. De jaarwedden der heen gaande onder wij zere zouden knoen dienen om die school te subsidieeren.Ware dat niet fraai En waarom zou het domperebestuur dat niet doen? Waarom zouden ze aide wereldlijke onderwijzers niet vervangen door broeder- kens Hebben ze in Mijlbeek M. Van Renter- gkem niet benoemd toen hij onbekwaam was de plaats van hoofdonderwijzer te vervullen Hebben zij geen middeltje bedacht om hem ten tweede male toch te benoemen Wat scheelt hen het volksonderwijs Het volk moet immers onwetend blijven dan is het dubbel gemakkelijk te bedriegen. En om het volk dom te houden en het degelijk onderwijs onderden voet te helpen zijn er scholen noo- dig gelijk de school der lotelingen en schepe nen van onderwijs gelijk M. Paul De Clippele. en is makelaar in huwelijken aan 4 percent. (Deze annonce is genomen uit het werk van De Potter, de advertentie in de dagbladen, alsook senige van degene-die volgen.) (Men leze over de geneeskunde op den buiten, het tooveren enz. het uitgebreid Folklorisch werk van M. De Cock onderwijzer te Denderleeuw.) Zoowol als de boeren hebben ook de burgers en de rijken bunnen Wannes. Doch deze moet eenen hoogen titel voeren, kruisen en medaal- jen hebben hij moet geleerder, grooter en ede- Ier zijn, 't is te zeggen schijnen hij moet fij nere vormen en middelen gebruiken om zijne klanten bij den neus te leiden. Holloway is zijn patroon en ds drukpers is zijn propaganda middel. Holloway gaf millioenen uit voor aan kondigingen in alle nieuwsbladen der heela wereld, in 1877 besteedde hij 1 miljoen fr. voor advertentieu en de volgende jaren nog meer. Daarna komen de uitvinders der Revaleuta Arabica, niet min beroemd dan de voorgaan de. Doch Holloway is hun aller meester zijn zalf en pillen genezen alle kwalen die bestaan kunnen, boe meer men van zijne middelen neemt hoe beter, het is zelfs prijzenswaardig de zalf en de pillen te gelijker tijd te gebrui ken. Ge begrijpt waarom, niet waar Wordt voortgezet. ..V'

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1