®j i KROT. Misbruik. 5i REVALENTA ARABICA Zondag 24 Jul» 1898. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 40 duizend franken. De Kwakzalverij. Bond^enooten. Onze Gemeenteraad, Abonnementsprijs 4 fr. voor do stad .a i. voorop betaalbaar 4 fr. 60 voor den buiten r PRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST n Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen per drukregel, Eeklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 23 JULI. Waar zijn ze naartoe Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ons op hun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat W©1 <1© 40,000 franken van liet krot verslag1. In het stadsverslag van 1895 komen voor ongeveer 40,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofinancier inbegrepen, weten op onze vragen niet te antwoor den Zijn het misgrepen of is het bedrog Antwoord eens collectie kleppers De champetters mochten kiezen tus- sclien het sluiten van bunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomen, omdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden maken ten voordeele van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur houden herberg, magazijn en winkel. Bij hen is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaamscb spreekwoord zegt De groote visschen eten de kleine. OF (29 Vervolg). De genee3heeren V. en O. Eruinsma vau Leeuwarden hebben eenige beroemde genees middelen onderzocht en ontleed zooals Hollo- way pillen en zalf, Haarlemmer olie, Pain-ex- peller enz. Revalenta Arabica is een mengsel van boonmeel, mais- of gerstenmeel, zout, enz. 5fr. revalenta zou bij den bloempelder ongeveer 0,40 fr. kosten. De andere genees middelen zijn even veel of nog min waard. In de aankondigingen der dagbladen kan men de wonderlijkste kuren en de grootste mannen onzer eeuw leeren kennen. Zij gene zen niet alleen, op een handkeeren, alle pla gen die het monschdom teisteren sciatica, asthma, buikloop, zinkingen, gezwellen, lam heid enz. enz. maar ook de ijdelheid der men- schen wordt door de dilettanti der geneeskunst onwaardig uitgebuit. Een voorbeeld Gij zijt nog jong, en een weinig haar op de bovenlip zou u niet slecht staan. Welnu zoudt ge na het lezen der volgende aankondigingen in het Algemeen Handelsblad van Amsterdam verschenen in het jaar 1871, geen lust gevoe len om eens da proet te nemen. Luistert paar de aankondiging. Geen bluf, maar waarheid! Baard 1 103 attesten van jonge beeren, dat het pit- Onder dezen titel kondigt Denderlode een artikel af betreffende de laatste wet gevende kiezingen. Het is, schijnt het maar een begin, want hij verklaart dat hij dat onderwerp in eene reeks artike len gaat behandelen. Het doel is, het publiek afschuw in te boezemen voor het schandelijk ver bond, dat volgens hem tusschen de par tijen welke in ons arrondissement de dompers bestreden tot stand is geko men. Het vooruitzicht eener reeks artikels over dit onderwerp schrikt ons niet af, integendeel we zijn benieuwd er de redeueeringen (als er redeneering in zit) van na te slaan. Het zal ons ook de ge legenheid geven de houding en het ge wroet der domperspartij te onderzoe ken en zekere feiten in 't licht te bren gen waarop wij opnieuw de aandacht van het publiek zullen roepen. Wij wachten het vervolg af en zullen op onze beurt spreken. Samenspanning, bondgenooten ziedaar de hooge woorden, die tevens de kandidaten en de partijen welke zij vertegenwoordigen moeten brandmer ken. Hoo roppt Denderlode, kunnen libe ralen een verbond aangaan met socia listen, met mannen wier strekkingen door M. Frère werden veroordeeld en door andere hooggeplaatste liberalen werden afgekeurd Hoe kunnen ze samengaan met eene partij, die de af schaffing van den eigendom in al zijoe vormen in 't schild voert en de alge- meene dienstbaarheid beoogt onder de almacht van den Staat Eu hij draagt zorg er bij te voegeu, dat het volgens die zelfde liberalen onaanneembaar is dat ooit de liberale partij de minste betrekking met het socialisme zou s wagen. Denderlode schept hier wetens en wil lens behagen in eene echt belachelijke dubbelzinnigheid. Immers hij beeldt komen van den baard in 4, 6 en 8 weken volko men is gelukt door Professor Mindon's balsem. Een flacon van 2 gulden is genoeg, geheim in gepakt en de bestelhugsbrief krijgt men te rug. Tbeophiel. Eene maand nadien heet de balsem van The- oiihiel in het zelfde blad Bartzwiebal wordt als vroeger aangeprezen en Theophiel zegt, dat men hem Thedo noemt en voegt erbij, j'admire les jeux de mots. Eene week nadien heet de balsem van Theo phiel American balsem, en heeft nu nog de kracht het haar op deu blooten schedel te doen hergroeien. De 12 september 1872 kondigt hij aan dat men zich kan abonneeren voor tiet bekomen van baard door Mindonsbalsem bij M. Theo phiel Kerkstraat 514 Amsterdam. Hij voegt er thans nog bij dat hij geen haarkapper of bar bier is, maar wel baarkundige. Hij verzekert zijne kalanten van de geheimhouding der be stellingen. Ziehier eene annonce van denzelfden Tiieo- phiel den lOoctober 1873 verschenen Theophile incognito, hoort dikwerf spre ken over zich zeiven b. v. in het Paleis Wat zon 1 Theophile kan geen haar of baard doen groeien, als de wortel dood of niet aanwezig is. Bravo M.... goed geredeneerd maar Theo phile en niemand anders ter wereld is daartoe bekwaam maar de follikel of het haarzakje kan in de meeste gevallen aanwezig zijn zon der haarschapht, ergo, zoogoed als de kunst de natuur behulpzaam kan ziju, zoo is het doel mijner uitvinding, de zwakke wortels te doen herleven, alsook roos of schil vers te verwijderen, tevens hef ujtvallep der haren te zich toch niet in, dat een enkele libe rale kiezer door zijne stem te schenken aan de kandidaten van het kartel af- stan 1 heeft gedaan van zijne overtui gingen het socialism of het droombeel- dig collectivism aankleeft. Indien Den- derbode's lezers zulke ajuinen slikken zijn ze nog naïever dat we dachten. Het kartel had slechts voor doel de verwezenlijking van twee nuttige, ja, noodzakelijke hervormingenAlgemeen Stemiecht en Evenredige Vertegen woordiging, die hervormingen zijn noch liberaal, noch socialist vermits zij door vele katholieken zoowel te Aalst als elders gewenscht eu verdedigd worden. Dat zekere klerikalen 't kartel beknib belen, 't is mogelijk, maar dat ze eerst beginnen met de huidige kieswetten te veranderen, die wetten zijn toch niets anders dan een verfoeilijk samenraapsel van onrechtvaardigheden, waardoor de nationale vertegenwoordiging geheel wordt geslachtofferd aan het echande- lijk meerderheidstelsel. Wat de kandi daten van het kartel eischten was een werk van rechtvaardigheid en gelijkheid, dat de toekomst voor zich heeft 6n waarvan de verwezenlijking zich eer lang zal opdringen in 't belang zelf van het vaderland. Dat er niets gemeens zij, roept Den derlode, tusschen socialisten en libera len, want uwe hoofdmannen verbieden het We gelooven eer, dat de leiders van de domperpartij tot hunue vrien den dergelijke woorden richten moeten, immers de dompers versmaden de stem men niet van liberalen en socialisten wanneer ze graag gekozen zijn en weten om tot den triomf te geraken huune stemmen af te bedelen. Ziedaar eene dier zonderlingheden waaraan de laatste kiezingen ons hebben gewend. Immers als we den strijd onderzoeken van arrondissement tot arrondissement, zien we hier katholieken gekozen door de medehulp der socialisten, ginder so cialisten gekozen door klerikalen, en verders nog liberalen gekozen door de ondei steuning van klerikalen en omge- verhinderen. En zoo gaat Theophile voort met aankondi gen jaren achtereen, zijn balsem krijgt alle soorten van namen, maar blijft ait.jd even goed, ja, krijgt nog nieuwe geneeskrachten bij. Moet ik nog verder gewagen van de honder den elixirs, waters, pastillen, bollen, pillen, ci- garen, koeken enz. en duizend dingen meer die ons dagelijks met ronkende bewoordingen en ontelbare getuigschriften van goeden uitslag worden aangeprezen. Ook in vroegere tijden was er reeds menige Wannes, die niet al te nederig zijnde en niet afkeerig van boeken, zijne kennissen neer* schreef en al zijne wetenschap voor eenige stuivers ten dienste stelde van het publiek. Ik zou u menig voorbeeld kuuneu aanhalen uit de voorgaande eeuw alsook uit de zeven tiende. om te doe n zien, dat de volksremedien zelfs de bespottelijkste hunnen oorsprong aan domheid en bijgeloof hebben te danken. De he- deudaagsche volksgeneeskunde is niet verder gevorderd dan de wetenschap welke de genees- boekjes der jaren 1500 bevat. Wij kennen al len van die lieden die voor elko plaag remedie weten en wier recepten als 't ware uit die boek jes zijn getrokken. In 1551 verscheen te Ant werpen. Een nieu pfaisant hoofken van recepten. Ghevisiteerd bij meester Goswini, licenciaat inder Ghodheijt, van de K. Majesteijt daartoe ghecommitteerd. Ik schrijf uit dat plaisant hoofken drie recepten af. 1' Om de vierdaechse cortse te verdreyven, Neempt de cortelingen van uwen nagelen van handen ende voeten, ende doetsa in eenich koerd. Nooit in geen enkel beschaafd land, heeft zulke ongerijmdheid be* staan. Dat men de Evenredige Vertegen woordiging invoere en die dwaasheden zullen verdwijnen. Zoo denkt Le Bien Public er ook over. Tot dan is er geen enkel verwijt te doen aan de partijen die door samenspanningen, welke nietg wegnemen van huune princiepen, tot het invoeren willen geraken der E. V, waardoor elke partij bekomen zal waar» op zij recht heeft. Wat er dient bewezen te worden (in dien men het kartel wil berispen aange nomen door de kantonale liberale asso ciaties van ons arrondissement), is na melijk dat door te strijden met andera partijen voor de E. V. de liberale partij slecht heeft gedaan in 't belang van het land dat de liberale partij daardoor een punt van haar programma heeft verloochend. We dagen Denderlode uit de kwestie vau dat standpunt, het eenige ware, te beschouwen en wachten op zijne bewijs voeringen. Ileri innert gij n nog het poesjenellenkot dat tijdens de kermis van 1894 de Groote Markt versierde. Het was de schuld niet van deu foormau dat hij er zoo armtierig uitkwam, ar moede is geen schande, Gansch zijne barak be stond uit een twintigtal planken, geleende plan ken tot eene omheining ruw aaneengeslagen, daarbinnen stonden eenige banken voor een soort pataterbak, waarvan het scheel den helft was opgeslagen en daarachter maneu» vreerden de poppen. Wie met den sukkelaar kompassie had, gaf tien centiemen om eenige minuten op de ban ken te zitten, wie buiten de omheining stond zag eveD goed. Wat de fooreman zijn poppen deed vertellen was zoo dom, zoo onnoozel en het poppenspel zoo karig dat den 2" dag er niemand meer naar omzag. Ook was de man verplicht bij Locus een nieuwen Arlekyn ta koopen en een viertal bulten in zijn vodden- mande te gooien. Onze klerikale gemeenteraad heeft veel weg van dat pover poesjenellenspel. Er zitten daar een dozijn dompers, hansworsten als de vaan tjesman en kompanie, waarvan de malle figu ren, en domme streken eerst het publiek ver- cleyn doeexken ofte lijnwoeten borseken ofta in iet anders dat u belieft ende bint dat Qiu den hals van eenen levenden ael ofte paelinck en latet dien wederom int waeter gaen swem- men ende gbi snit ghenesen. 2') Om de lieide van eenicb man ofte wijf ta verwerven, Neempt twee gouden ofte silveren ringen en de legt se in eenen swaluwen nest ende laet sa daarin leggen negen dagen lanc dan neempt se ende geeft den eenen aan wien ge wilt eqdg behoutghi den anderen. 5°) Om te maeken dat u een vrou haer se creet zeggen sal. Neempt 't herte van een rave en legget eeq vrouw op haer borste ende si sal u antwoorfia geve op al 'tgene gbi vraecht, En zulke prullerijen zijn onderzocht eu goedgekeurd door eenen Godgeleerde van deu Keizer daartoe aangesteld. Die Godgeleerde moest ten minste zoo groote kwakzalver ziju als de schrijver van 't receptenboek, In 1556 werd te Antwerpen uitgegeven Een nieuwe tractaet ghenaemt dat Batement van recepten. Anderwerf gecorrigeert ende verbetert. Ge print Tantwerpen op die Lombaerde Veste te genover den ijsbont, bij mij Hans de Laat vau Stabroeck. Daarin lees ik Om lickteekenen van wonden te doen ver- gaeu ofte die van natueren gecoemen zijn. Neemt haer ende dreok van eenen man die ghesont is, droochtse ende maect er poeder af dat welcke ghi suit distilleeren ende met sulck water wasoht die lickteekenen menigbe reyse, het sal al vergaan. Dit werk moest veel aftrok hebben, daar het

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1