KROT. Misbruik. 40 duizend franken. ONS MENGELWERK. Herziening der Kiezerslijsten. Voorwaarden LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs Jo°voor dtn buiten voorop öe,aalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten l voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Gewone, Prijs der Annoncen J Heklam(i, per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 30 JULI. Waar zijn ze naartoe? Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ons op hun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat TV"el de 40,000 franken van het krot ver slag-. In het stadsverslag van 1895 komen voor ongeveer 40,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofinancier inbegrepen, weten op onze vragen niet te antwoor den Zijn het misgrepen of is het bedrog Antwoord eens collectie kleppers De champetters mochten kiezen tus- schen het sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomen, omdat de agenten van hunnen invloed geen misbruikzouden maken ten voordeele van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur houden herberg, magazijn en winkel. Bij hen is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaamsch spreekwoord zegt De groote visschen eten de kleine. De Folklore of Volkskunde heeft in de laatste jaren de aandacht van vele letterkundigen en geleerden gaande ge maakt. Volksdeuntjes en vertellingen, kinderrijmpjes en liederen werden op- geteekend en de oorsprong ervan ge zocht. De studie van de vertellingen, zon derlinge, soms grove gebruikelijke uit drukkingen, liederen en overlevoringen leiden tot kennis van het karakter en de zeden van het volk. De raadsels en alles wat op Fol- klorisch gebied in ons Mengelwerk voorkomt werd door Pol Lindema ter plaatse opgeteekend in het Land van Aalst. Hij heeft in het handschrift ook de zangwijze der rijmpjes en liedjes ge noteerd we kunnen die echter niet over drukken. De lezer zal gelieven in aanmerking te nemen dat de uitdrukkingen, als ze wat hard schijnen, slechts de nog ver zachte termen zijn bij onze boertjes en hunne kinderen in zwang juist daarom kondigen wij het werkje van onzen medewerker Pol Lindema af omdat het eene nieuwe bijdrage is tot de Volks kunde Den 9 september eerstkomende moet volgens de wet de kiezerslijst voor 1899-1900 ter inzage van het publiek worden gesteld. Men weet dat vier jaren geleden onze dompers van die wet geene rekening hielden en de opmaking der kiezerslijs ten maanden achteruit was. Daartegen werd door de liberale Kringen van Aalst hevig geprotesteerd en vertoogschriften gezonden naar de bevoegde Machten. Het goevernement was verplicht om den flater door de kleppers van Aalst te herstellen, den termijn bepaald voor het indienen der kiesreklamatien te verlengen. We weten niet of ditmaal ons klep- persbestuur in orde zal wezen, doch we zijn gereed om dadelijk de herziening de r voorloopige lijsten te beginnen. In die taak moeten wij geholpen worden door al degenen, die belang hebben bij het invoeren van een regiem van rechtvaardigheid en rechtzinnig heid. We mogen er ons op voorhand aan verwachten, dat de dompers weer per abuis een lijstje zullen op ma ken vol wonderheden en verkeerdhe den, en dat is hen des te gemakkelijker daar de belachelijke kieswet een toren is van verwarring en knoeierij. OPGEPAST DUS VRIENDEN, dat gij het aantal stemmen bekomt waarop ge recht hebt, en uwe tegenstrevers niet plotseling een of twee jaren ouder wor den dan ze werkelijk zijn niet rijk gemaakt worden zonder iets te bezitten. We laten hieronder de voorwaarden volgen welke vereischt worden om in 1899 te Aalst kiezer te zijn voor de gemeentekiezingen. vereischt om kiezer te zijn voor de gemeentekiezingen van 1899 te Aalst. ALGEMEENE VOORWAARDEN Om kiezer te zijn moet men A) Belg geboren zijn ofwel de groote of de gewone naturalisatie (inburgering) bekomen hebben voor 1 juh 1898. B) 30 jaren oud zijn op 1 juni 1899 dus geboren zijn vóór of op 1 juni 1869. C) Sedert ten minste 3 jaar, dat is voor 1 Juli 1896 standvastig de stad Aalst bewoond hebben. Om 1 stem te hebben moet men D) De voorwaarden A, B en C vervullen of E) Wanneer men de voorwaarden A en C vervult, maar jonger is dan dertig jaar en op de kiezerslijst heeft gestaan opgemaakt voor 1897 en 98, heeft men ook 1 stem als men 1° een diploma heeft van bekwaamheidskiezer of van hooger onderwijs 2° als men een diplo ma heeft bekomen in de kampstrijden (con cours) der lagere scholen (dagschool of avond school) 3° als men laureaat is geweest der kampstrijden van middelbaar onderwijs (2 graden) 4° als men laureaat is geweest in een der kampstrijden uitgeschreven door den Staat, voor de verschillende klassen der koninklijke Akademie of der geneeskunde 5° als men den prijs van Rome heeft behaald, of een gouden eermetaal in de driejaarlijksche tentoonstel' liugen. Om 2 stemmen te hebben moet men F) 30 jaar oud zijn op 1 Juni 1899 en sedert 1 Juni 1897 eigenaar zijn van onroerende goe deren voor de welke men in hoofdsom ten minste 3,36 fr. grondlasten betaalt (kadastraal inkomen van ten minste 48 fr.) of Op 1 Juni 1899 dertig jaar oud zijn en G) Sedert 1 Juli 1897 bezitter zijn eener inschrijving op het grootboek der openbare schuld of van een rentboekje op de spaar- en lijfrentkas, ten minste 100 fr. rent gevende. Of: H) 35 jaar oud zijn op 1 Juni 1899, gehuwd of weduwenaar met wettige afstammelingen en voor 1897 en 98 aangeslagen zijn met eene per80ueele belasting (op de huurwaarde, deu ren en vensters en meubelen) van 5 fr.in hoofd som en opcentiemen ten voordeele van den Staat (Grondlasten en patenten tellen hier niet mede). Men moet deze belasting voor J897 betaald hebben vóór 1 Juli 1898. Om 3 stemmen te hebben moet men I) 30 jaar oud zijn op 1 Juni 1899 en dra ger zij n sedert 1 Juli 1898 van zekére diplo mas, titels of bekrachtigde getuigschriften of wel hoogere openbare of geprjveerde ambten vervullen of vervuld hebben. J) 30 jaar oud zijn op 1 Juni 1899 en sedert 1 Juni 1897 eigenaar zijn van onroerende goe deren voor welke men in hoofdsom ten minste 10,50 fr. grondlasten betaalt. (Een kadastraal inkomen van ten minste 150 fr.) K) De voorwaarden vermeld onder de letter F te zamen met die vermeld onder letter H vervullen, ofwel De voorwaarden vermeld ouder letter G te zamen met die vermeld onder letter H vervullen. Om 4 stemmen te hebben moet men L) De voorwaarden vervullen vermeld on der de letters H en I of M) De voorwaarden vervullen vermeld on der de letters H en J of N) De voorwaarden vervullen vermeld on der de letters I en J. Medeburgers, Ziet dit bulletijn goed na, bewaart het, en onderzoekt dan op hoeveel stem men gij recht hebt. Zoodra de kiezerslijsten verschijnen zullen wij uwe reklamatien doen gel den, indien gij er in te brengen hebt. In den Gronden Schoen, 41 Laekenstraat Brussel, verkoopt men aan fr. 10,85 extra sterke schoenen die men overal het dubbel betaalt. Probeert 1 t?i Tjv "AT T) TZ TT" TT1 I blauwe oogjes en bloemige wangen voor u Ui J-i 1\ -t\ -t\- IV -IA. Ut JTb I Katrientje met uw zwart kroezelkopje voor u Folklorische dorptafereeltj es door Pol LINDEMA. Mag zonder toelating niet overgedrukt worden. 1. Paterken, paterken, langs den kant, Hij pakte zijn nonneken bij de hand. Eit was inne den Mei Ze zei: Ei 1 't was inne den Mei 1 Dus zingen de kleine meisjes van Lommer beek in den schaduwrijken liudendreef op eenen schoonen lentenamiddag. Ja 1 't is in den Mei 1.... Zacht reuzelt de wind in de heerlijk groe ne kruinen der dikke linden. Zoet zingt 't hek- draaierken in de spaanBchhouten haag der pas torij. Het puitje kwaakt leutig in het riet van den wal en da kleine visschen blikken schnw van onder de breede kannebladeren naar den reinen blauwen hemel.... Ei't was inne den Mei 1 Ze zei Ei't was inne den Mei 1 Ja 't is schoone, groene Mei Voor u bijzonderlijk, kleine, lieve meisjes, voor u is het hoogtijd, voor u is het Lente O 1 speelt bij paren of in groepjes lustig voort. Het spel eu de zonnige, onschuldige vreugde zijn voor u geschapen. Voor u, Lowiesje, met Katrientje met uw zwart kroezelkopje voor u allen blonde en bruine lievelingen, knopjes die ontluiken tot bloeiende rozen en of ge bar revoets zijt of lichte, sierlijke schoentjes draagt of uw rokje versleten is of splinter nieuw, gij zijt gelukkigen toch 1... Gij kent nog niets van's werelds leed, van zijne boos heid, van zijn jammer en daarom speelt maar aan Ei 1 't was inne den Mei Ze zei Ei't was inne den Mei En zij juichen hen voort en kraaien het uit Ja 't is heerlijke Mei 1 Zij draaien en huppelen dat'teen lust is om zien Maar Wanneken van den kuiper is met eene koord in het groepje gekomen en paterken en nonneken worden verlaten en dra springen in de koord en zingen op maat Jan van Leven Heeft ge schreven Hebt ge mijn Colletteken niet gezien Wel gezien, maar niet gesproken, Met haar hemdeken tot boven haar kniên. Jan van Leven heeft geschreven Hebt ge mij Colleteken niet gezien huilt een woeste straatvlegel, springt onverwijld in de koord en werpt in zijn zwaai twee kleine meisjes omver Oh leelijke Nard leelijke Nard roe pen allen, terwijl de grootsten liefderijk de kleinen optillen en hunne rokjes afslaan. Draait beveelt Nard. Neen, neen 1 wij draaien üet Gaat gij draaien Neen Fluks trekt Nard een mes uit den zak, grijpt de schoone koord en snijdt ze door, niet tegenstaande het verweer van de gestoorde meisjes. Wanneken schreit bitter in haar voorschoot en de booze loeder loopt fluitend heen... Verder in den lindendreef spelen de jon gens. Zij tellen af Op een drijkonicgenavond. Dan sliep ik bij mijn vaêr Mijn vaêr en wou 't nie hebben Dan sliep ik in de krebbe. De krebbe was te maken, Dan sliep ik in het laken Het lakei was te wasschen Dan sliep ik in de plassen. De plassen waren te diep Dan sliep ik in het riet. Het riet die was te rond Dan sliep ik bij onzen hond. De hond begost te grolleD, Ik pakte hem bij zijn krollen. Zijn krollen gingen uit. Flier la fluit Mijn lieken is uit Flierlafluit fluirlafliet 1 Ik doe mee, roept Nard van verre... Neen, ge doet niet mee 1 zegt Tistje van den champetter Zijt gij meester Ja. Ik zeg dat ik meedoe Laat hem maar gerust, jongens, zegt Jefken van boer Roosens, hij mag niet mee spelen. Nard pakt Jefken bij het haar en trekt hem in den grond maar Tistje van den champe tter, die ook niet vervrozen is, springt zijn makker tje ter hulp en beiden geven ze Nard eeae ram meling van belang. Da's niks zegt de rakker als hij uit de han den is geraakt. Da's niks 1 ik zal het u wel weergeven. Hij haalt eene koord uit den zak kleffert op een der dunste linden en van in da kruin roept hij dan om Tistje te kreten Champetter, Op uw broek staat eeu letter Op uw voorhoofd staat eu oe Houdt uw leelijk bakkes toe 1 O roept Tistje naar boven, wacht menne- ken, tot ge daar afkomt Champetter Op uw gat stoot en letter 'k Zal u pataten op uw gezicht geven I... Heu, heu lacht Nard Wanneken komt schreiend voorbij de jon gens. Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1