KROT. Misbruik. EEN RAKKER 13de Jaar. Nummer 32 Zondag 7 Augusti 1898. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 40 duizend franken. VLAAMSCHE KERMIS. Liberale Betooging te Aath. KIEZERSLIJSTEN. Bismarck is dood. Het vrij Onderwijs. Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad j voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten rRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Prijs der Annoncen per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 6 AUGUSTI. Waar zijn ze naartoe Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ons op hun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat Wel de 40,000 franken van liet krot verslag-. In het stadsverslag van 1895 komen voor ongeveer 40,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofinancier inbegrepen, weten op onze vragen niet te antwoor den Zijn het misgrepen of is het bedrog Antwoord eens collectie kleppers De champetters mochten kiezen tus- schen het sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomen, omdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden maken ten voordeele van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur houden herberg, magazijn en winkel. Bij hen is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaamsch spreekwoord zegtDe groote visschen eten de kleine. w Folklorische dorptafereeltjes door Pol LINDEMA. Mag zonder toelating niet overgedrukt worden. (1* Vervolg). Waarom grijst ge, Wanneken. Nard, zegt het meisje, heeft mijn koord doorgesneden I.... Uwe koord Ja, mijneschoone koord, ziet 1 Maar ik zal het tegen mijn vader gaan zeggen Terwijl de bengels met de handen in de bruekzakjes rond Wanneken staan, heeft Nard post gevat op een der buitentakken en zendt eene warme waterstraal ia den üoop. Giebelend stuiven de kleinen uiteen. Menneke-pis van Brussel, staat hier jon gens 1... 01 gie vuilaard wacht 1 toe jongens, haalt klotten en steenen bijwij zullen hem eens gaan trakteeren. Vlug als een eökkoorn is Nard van de spil geklaferd en verdwijnt in de hooge dichte kruin buiten alle bereik De zon ging heen. De avond viel langzaam in. De knapen en meisjes trokken af. Dan daalde Nard van den boom en trok tevreden huiswaarts. Den eersten Zondag van September, in de zalen en den hof van Concordia, Schoolstraat Vlaamsche Kermis. De leden van den Liberalen Werk manskring welke deel nemen aan de liberale betooging te Aath, vertrekken uit Aalst ten 11 uren 47 minuten. De betooging heeft plaats ten 3 uren namiddag. Op post dus, zij allen, die de blauwe vlag vau den Werkmanskring vergezellen Den 9 september aanstaande moeten de voorloopige kiezerslijsten door het stadsbestuur ter inzage worden gesteld van het publiek. Liberale vrienden oogen open, want op de voorloopige kiezerslijsten van verleden jaar stonden ook voorloo pige wonderkiezers, en dit zou thans weeral het geval kunnen zijn. Liberale vrienden helpt ons een hand je om de kiezerslijsten behoorlijk te herzien. Snuffelt er in wanneer gij in eene der koffiehuizen komt waar wij aldruksels van de lijsten zullen neerleg gen en deelt ons onmiddelijk uwe be merkingen mede. Dat ieder zich eerst verzekere of hij op de lijst staat met het getal stemmen waarop hij recht heeft, dat hij hetzelfde doe voor ziju vriend voor zijn broeder, voor zijn vader. Dat ieder eens nazie of zijn gebuur op de lijst niet staat zonder recht, omdat hij klerikaal is. Liberale vrienden, onmiddelijk als gij eene rechtsmiskenning, eene onre gelmatigheid of eene fopperij bemerkt, is het uwen plicht die op te schrijven en er het herzieningskomiteit kennis van te geven. Slechts met de medewerking van al degenen, die belang stellen in recht vaardigheid en eerlijkheid, kan de her herziening der kiezerslijsten ernstig gedaan worden in de stad Aalst, waar de knoeierij als eeée bestendige kwaal heersckt. Des anderen daags, na de mis, was het lee ring in de kerk. Als de koster den Credo zong kwam Nard in. Hij stak de haud diep in het wijwatervat en gutste het ijskoude vocht op den kletskop van kwezelaar Daat, die ingetogen aan zijn pater noster bad. De oliesteen is gesmeerd, zei Nardus, Vooruit I Hij ging niet langs den gang hij trekt recht door de stoelen maar voortsmijt den eene langs hier, schopt den andere langs daar en lacht eens op den koster die pst doet van op het doksaal en dreigend de vuist uitsteekt Op een van de schoonste leunstoelen zet hij zich neder, neemt het gebedenboek uit de han den van Willem Bankers die eerbiedig zit te bidden en leest eene poos ernstig aan. Dan staat hij op en gaat. Maar de kleine loopt hem met traantjes in de oogen achterna en grijpt naar het boek dat Nard behendig van de eene hand in de {andere doet overgaan. Eindelijk 't worstelen moe neemt Willem Nard bij de vest en hangt er zich aan, vast besloten den plager niet verder te laten gaan. Dat is nu eens recht in Nards schik. Een hond in de mosselkar I denkt de rakker. Ja zegt hij halfluid eu woest trekt hij zijne vracht door de stoelen die schroeven en botsen. En of de frak kraakt en scheurt, of d? knoppen in den vloer vliegen dat trekt hij Bismarck, de ijzeren Bismarck is ge storven op zijn landgoed Die mare ging bliksemsnel de wereld iond en deed miljoenen harten trillen, hier van treurnis, daar van voldoening, ginder van haat en wrok. Bismarck heeft groote daden ver richt, groote en slechte daden. Hij stichtte het Duitsche keizerrijk, hij verhief Duitschland tot de eerste mili taire mogendheid der wereld. Bismarck had een ijzeren wil. Zoo lang alles boog voor dien wil, was hij machtig, zoolang iedereen zelfs de kei zer welken hij diende voor hem plooide was hij groot. Maar toen een nieuwe keizer opdaagde wiens hoogmoed ster ker was dan do wil van Bismarck, viel deze als eene reus met leemen voeten. Hij ging heen de machtige Bismarck, als een afgedankte knecht, die den meester heeft gespeeld, maar door een nieuwen huis voogd op zijn ware plaats wordt gezet en zulksniet kan lijden. Zijn brief van 1890 aan den jongen keizer gericht en slechts nu openbaar gemaakt beteekent Keizer ge wilt mij maken betgeen ik van al de Duitscbers heb ge maakt gedweeë werktuigen van het opperste gezag, dat kan ik niet zijn. Bismarck moet Bismarck blijven. Hij ging heen, eu de val van dien grrrooten beruchten man, baarde voel opzien, doch de aarde draaide voort en Duitsctiland is niet verminderd. Zij die Duitschland onbestaanbaar achtten zon der Bismark werden ontgoocheld. Bismarck was een groot staatsman. In zijae jeugd dronk hij veel, vocht nog meer en moest altijd eu tegeu iedereen gelijk hebben. Hij was fana tiek protestant en bijgeloovig, ruw en trouweloos en daaruit groeide de staats man, die het lot der volkeren in han den zou hebben. Zijn ijzeren wil, maakte zijue groot heid, niet om de sterkte van dien wil zelf, maar omdat hij ten dienste van dien wil trouweloosheid, ja, vol komen gewetenloosheid stelde. We twijielen dan ook niet of de gewetens wroeging moet hem onbekend zijn ge weest. zich niet aan en sjolt maar voort tot de oude boer Natus uit de dreven toespringt en Nard eene waiel op de kaak geeft dat het vuur hem uit de oogen springt. EenigziQs getemd laat de schavuit het boek vallen eu blijft eene poos stil en dubbend staan. De eerste kommunikanten zitteD schoon op rij en elk op zijne rechte plaats Nard neemt eert stoel en gaat zich vooraan schikken, de eerste der eerste rij. Hij weet wel dat de pastoor hem vaa die plaats zal wegzenden, maar 'tis juist daarom dat hij zich daar zet. Hij kent zijne les niet. O 1 hij weet zelfs niot wat zij moeten voorbereiden hebben. Dat Scheelt hem geen zier. Is dat uwe plaats vraagt da oude, vieze pastor.... Nard kijkt om of sprak de geestelijke tot een der andere jongens. Allo 1 hier weg, vuile joeng I roept de pastor hem bij het oor trekkende. Nardus zet zich achteraan. Jefken staat recht, slaat een kruis en bidt. 't Is goed. Ge zijt een bravejongen. Zet u. Maar Nard had heel voorzichtig den stoel weggeschoven en Jefken maakte tot groot ver maak der guitjes een wonderlijken tuimelen- berg. De pastor vraagt niet wie, noch hoe, hij Mannen, welke als hij door 't verval- schen van een telegram beschaafde vol keren tegen elkander opjagen en dui zenden doen vallen in bloed en vuur mannen die het volk als eene kudde redelooze dieren willen behandelen, die de wetten openlijk verbreken, de wet gevende Kamers ten nadeele der natie tot nietzijn dwingen mannen die op hun geweten de schuld hebben vaa zoovele gruwelen kunnen wel groot zijn omdat de grootheid zelfs als ze kwaad sticht, hare aanbidders, vleiers en bewonderaars heeft, maar de ge schiedenis der Menschheid zal zijn naam op de zwarte bladen schrijven, de ge schiedenis der Beschaving zal zijne grootheid tot heur waar peil terug brengen. We begrijpen de treurnis welke het lijk van Bismarck omringt, maar we kunnen den rouw niet deelen. De dood van Bismarck ligt ons min nauw aan 't harte, dan de dood van den minsten onzer medeburgers. Door het vrij onderwijs verstaat men in 't algemeen de scholen, welke niet door den Staat of de Gemeenten onderhouden wor den maar de katholieke bladen en het volk insgelijks bedoeleD daardoor de scholen die in 1879 en vroeger reeds werden gesticht om de scholen van den Staat te bevechten, zoogezegd voor de ziel van't kind. In Denderbode van Zondag kan men lezen dat in de huidige om standigheden de vrije scholen dezelfde diens ten bewijzen als de officieele, maar niet genoeg uit de Staatskas trekkenOnze confrater plaatst dus de ofiicieete scholen op denzelfdea voet als de vrije de eer3te zijn, volgens het katholiek papier zelf, zoo goed als de tweede en wij begrijpen dus niet hoe dit blad zijnen haat tegen bet officieel onderwijs en de offi cieele onderwijzers niet staakt en de verdwij ning der stadsscholen nog immer in zijn schild voert. Van geldelijke voordeelen sprekendo hoor den wij in de stad reeds meermaals vertellen dat de school van den Osbroek anders gezegd de lotelingenschool of de school der gym- nasiarken onderhouden wordtdoor M* Liénart. Daar is veel van af te doen, die school door de stad aangenomen geniet subsidiën van Staat, Proviucie en Gemeente zoowel voor het betalen der jaarwedde van de onderwijzers als voor het aankoopen der boeken voor de behoeftige leerlingen. Had de stad dus, zooals het haar plicht grijpt Nard bij den kraag en sleurt hem naar voor. In het tegeutrekken heeft de stoute jon gen den tijd gehad Fred De Bolder bij het beeu te pakkenhij geeft hem in der haast een fer- men draai en de kleine rolt achter den geeste lijke met zijn stoel den gang in. Nard zit op de knieën bij de kommunia- bank, waarop de pastor zijn driebek heeft ge legd. Nard geeft den hoed en wip en hij vliegt in het wijwatervat. Lijk hij door de houten zuiltjes heen gaat kijken waar het eksternest mag vervaren zijn geeft een van de grootste jongens hem nen fermen schop in de broek. Nard kijkt aleens niet om, maar blijft ziju offerblok den anderen aanbieden als wou hij zeggen wie heeft er nog goesting Een minuut daarna op een gepast oogen- blik schoppen ze wel met drieën gelyk. Nard begint te huilen dat hooren en zien ver gaan. Wat is 't Wat is 't roept de geestely- ke bijspringend. Ze komen altijd schuppen, menheer de pastor I 't Is nie I menheer de pastor 't Is wel 1 schreeuwt Nard, zie daar zegt hij vlug maakt hij de broek los, zwiert ae slip omhoog en... Wvrdt voortgeitt.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1