KROT. Misbruik. EEN RAKKER Nummer 34 Zondag 21 Augusti 1898. 40 duizend franken. VLAAMSCHE KERMIS. Voorwaarden om kiezer te zijn Herziening der Kiezerslijsten. 13de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT AALST Abonnementsprijs J Z button j "orop betaalbaar Prijs der Anneneen 75 5 »ef d™kreSe'" PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. ,1 Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank kantore Nen maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt y- I 1/ Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. AALST 20 AUGUSTI. Waar zijn ze naartoe Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ons op hun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat TV"el <le 40,000 franken van liet krot verslag". In het stadsverslag van 1895 komen voor ongeveer 10,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofinancier inbegrepen, weten op onze vragen niet te antwoor den Zijn het misgrepen of is het bedrog Antwoord eens collectie kleppers De champetters mochten kiezen tus- schen het sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomen, omdat de ageuten van hunnen invloed geen misbruik zouden maken ten voordeele vau hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur houden herberg, magazijn en winkel. Bij ben is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaamsch spreekwoord zegt De groote visschen eten de kleine. Folklorische dorptafereeltjes door Pol LINDEMA. Mag zonder toelating niet overgedrukt worden. (3" Vervolg). Nard zong mee ea lief ea treurig tevens klonk het aardig liedje. Op eenen boom een koekoek Simsaradim bomba saradoe saradim. Op eenen boom een koekoek zat. Daar kwam een jonge jager aan. Simsaradim bomba saradoe saradim Daar kwam een jonge jager aan. Hij schoot den armen koekoek Simsarodim bombo saradoe, saradim Hij schoot den armen koekoek dood. En als het jaar verloopen Simsaradim bomba saradoe saradim En als het jaar verloopen was. Daar zat den arm9n koekoek Simi saradim bomba saradoo saradim Daar zat den armen koekoek weer. Hij zong op eenen nieuwen Simsaradim bomba saradoe, saradim Hij zong op eenen nieuwen toon. En daarmee is ons liedjen Simsaradim bomba saradoe, saradim Eu daarmee is ons liedjen uit. Al de vrienden, welke wenschen deel te nemen aan de Ylaamsche Kermis, worden vriendelijk verzocht te verga- dereu in den Graaf van Egmont ZONDAG voormiddag ten 11 uren. Groote Bovenzaal. Met genoegen bestatigen wij, dat vele Damen en Vrienden, Burgers en Werklieden ons helpen willen. We zijn van nu af zeker, dat de Kermis schitte rend zal ziju. Oproep tot onze Vrienden. Bij elke kiezing bemerken een aan tal kiezers dat zij op de kiezerslijsten niet ingeschreven zijn of dat zij er met een minder getal stemmen op voor komen dan dat waartoe zij i*echt heb ben. Nu is voor ben het oogenblik ge komen om die missingen te doen her stellen, want de gemeentebesturen hou den zich thans bezig met de herziening der kiezerslijsten. Wij gaan dus voor al degenen die er belang bij hebben de noodige voorwaar den voor het stemrecht herinneren, en de aandacht der liberalen trekken op de aangelegenheid der lijsten die men opmaakt voor de gemeentekiezingen van 1899. Om kiezer voor de Kamer van volksvertegenwoordigers te zijn moet men 1. Belg van geboorte wezen of bet groote iaboorliugschap bekomen heb ben. 2. Ten volle 25 jaar oud zijn op den 1 Mei 1899. 3. In eene zelfde gemeente onafge broken gehuisvest ziju van den 1 Juli 1897 tot den 1 Juli 1898. Degene welke tusschen den 1 Juli 1897 en den 1 Juli 1898 zijne huisves- Bestgij hebt valsch gezongen En dan bebt g'hec in uw leven al geboord lijk die door zijnen neus zingt: Op eenen boom een koekoek, siinseradim als we nog zingen en ge zingt door uwen snuit trek ik met uw ooren dat ze zoo groot worden als een pattatenscbo- tel liertje beeft. O kon hij weggeraken, of kwam zijn groote broeder maar langs bier om Nard eeue poeiëiing te geven, en mij te verlos sen. Maar niemand daagt op noordwaarts of zuidwaarts den dreef en droef kijkt Bertje weer naar Nard. Suske zeg eens rap, zoo vlug als ge maar kunten pot mee blomme. dikkels zulle Suske begint maar de derde of vierde maal zegt de kleine Pot fer blomme 1 en Nard roept Ah ge vloekt. gaat daarmee eens te biechten. Zeg gij eens rap Bertje Den houd eet heu (1) (iets dat trok op nom de Dieu). Bertje zegt dan ook in plaats van den ,bond eet beu 1 Nom de Dieu. O gie loebas zulke leelijke vloeken uithan gen Zijt ge niet beschaamd Nu gaan we malkaar eens raadsels geven 1 Niemand van u kent er Alia raadt dan. 1Wat was was eer bet was was 2. Ik wierp het over thuis en hield het nog vast. 3. Wat is er 's Winters bestkoop 4. Wat is er minst op den wereld 5. Wie heeft het warmste deurgat 6. Moeder Heldeke Liep over 't veldeke Zoo vlug eo zoo loebt, Dat niemand tellen mocht Hoeveel beentjes zij had, ting in eene andere gemeente overge bracht heeft, heeft nog het recht kie zer te ziju in de gemeente dia hij ver laten heeft. Om kiezer voor den Senaat en de Provincie te wezen moet men 1. Belg zijn van geboorte, zooals hierboven 2. Ten volle 30 jaren wezen op den 1 Mei 1899 3. Zooals hierboven. Om kiezer voor de gemeente te zijn moet men 1. Belg zijn van geboorte of het gewo ne inboorlingschap bekomen hebben 2. Zoo als hierboven (3 0 jaren oud 3. In eene zelfde gemeente sedert drie jaren gehuisvest zijn, dat is te zeg gen van den 1 Juli 1895 tot den 1 Juli 1898. VOOR AL DE KIEZINGEN A) Wordt eene bijgevoegde stem verleend 1) Aan den gehuwden burger of weduwenaar met kinderen die vijf en dertig jaar oud is en eene person- neele belasting van vijf franken betaalt, of een liuis bewoont dat met dezelfde som belast is, zoo hij zich in een der uitzonderings gevallen bevindt die door de wet voorzien zijn. 2) Aan den eigenaar van een onroe rend goed dat een kadastraal inkomen heeft van minstens 48 franken. 3) Aan den titelvoerder eener in schrijving van Belgische rente of van een spaarboekje van minsten 100 fran ken rente. B) Twee Bijgevoegde stemmen toegekend Aan de dragers van diplomas en aan de titularissen van functiën welke de kennissen van het middelbaar onderwijs vereischen. Wie was moeder Heldeke Diederik dead den duivel dansen, Diederik deed den dikken, dullen draf Diederik dede dat de duivel dood was 1 De school is uit. We gaan deu vadrons lezen: Onze Vader, die ia de hemelen zijt 'k ben mijn beste kousen kwijt 1 Geef ons beden ons dagelijkscb brood 'k loop bier met mijn poo- teu bloot. Boven alle vrouwen dis ze vindt mag z'bouwen. In den naam des Vaders, en des Zoons en des H. Geestgij zijt een stomme beest Goeden dag, zegt Nard en zingend zwiert bij been 1 4. Het merelnestje. De klas is geëindigd. Nard beeft thuis zijne dikke boterham opge nomen en slentert bet Dorp over. 't Is een prachtige lentenamiddag. Zacht reuzelt bet zuiderwindjen in de groene, welrie kende linden; geurig bloeit de hop bezijden aan den breeden, groenen wal. Rein en blauw is de hemel. Aan den ommedraai van den losweg naar de boscbje8 toe, blijft Nard staan met den boter ham aan den mond. Daarnu zegt bij, de champetter en Jaak (1). Wat vertellen die twee tegen mal kaar Dat moetik weten 1 Hij springt bezijden de baan in 't struikge was en kruipt vlug en leep als eene hageslang door bet hout. Ik kom uit de boschjes zegt de veldwach ter tot den geestelijke alle dagen ga ik er VOOR DE GEMEENTE ALLEEN. Worden twee bijgevoegde stem men toegekend Aan de eigenaars van onroerende goederen hebbende een kadastraal in komen van minstens honderd vijftig franken. Men kan nooit meer dan drie stem men voor de algemeene en provinciale kiezingen en nooit meer dan vier voor de gemeentekiezingen bekomen. Er valt op te merken voor de ge meentekiezingen dat de personueele belasting, welke de tweede stem toekent aan den huisvader vijftien franken bedraagt te Aalst. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het bureel der liberale Associa tie in bet Café Comte d'Egmont, Grooto Markt. De vrienden welke de taak hebben aanvaard mede te helpen aan de herziening der kiezers lijsten worden verzocht zoovele inlichtingen mogelijk ten spoedigste te verzamelen en in te schrijven. Op het boekje dat zij ontvingen staan de namen van al de bewoners hunner straten, die op de kiezerslijsten van 1898-1899 ston den. Ziehier wat ze bezonderlijk op bun boekje moeten inschrijven. 1° De personen welke sedert naar eene an dere straat of gemeente zijn verhuisd, met aanduiding hunner nieuwe woonplaats. 2° De namen van degenen die overleden zijn of wier goederen, openbaar of uitterhand verkocht werden. 3° De personen welke in de straat zijn ko men wonen, van waar ze komen, hoelang zij daar wonen en aanduiden of ze op de kiezers lijsten staan. 4° De personen, welke eene veroordeeling hebben ondergaan. Welke was de veroordee ling hoelang is het geleden 5° De personen, welke eigendom bezitten in of buiten de stad, of eigendom hebben ge kocht sedert de laatste herziening. 6° De personen welke voor 1 Mei 1899, (1) Jaak: naam die Nard aan deu pastor geeft, heen, nu eens 's morgends, dan 's noens dan weer avonds en toch kan ik er geen vastklam pen. De schoonste staken kapt men eerst af "c Is ongelooflijk de schade, die men er doet I En gij kunt niemand betrappen Niemand Dat is aardig. Zeg eens, terwijl ik er juist aan denk, in mijnen bof woont een me rel ik zou niet willen dat bet nestje geroofd wordt. Zult gij er wat op letten V Met alle plezier Goeden dag, champetter. Dag, M. de pastor. Ah 1 lacht Nardus, de meerleer woont in Jaak zijnen hof 1 En ik die meende dat hij in de elzen van Sus Kallakoen nestelde Goeden dag, champetter Nard speelt op gemak zijn boterham bin nen, gaat dan over den weg, klimt over de haag in den tuin der pastorij en gaat op zoek. Een vogel woont in 't wild Mag rooven die wilt 1 grinnikt Nardus. Vreedzaam en moederlijk broeide bet me relwij veken de drij eiers in het kunstig afge werkt nest, keek naar de ritselende blaadjes der hazelaren als luisterde het naar hun zoet gekoos, naar den vlekkeloozen hemel, hoog, zeer hoog daarheen, naar heur manneken, dat in de linden stil en zalig zat te soezen. Zij droomden beiden van kindergekreun en liefdezoenen, o zoo eindeloos teeder. En het moedertje vooral het zag in 't verschiet zoo vele zorgvolle, gelukkige dagen, het laafde zich op voorhand aan de bronne van liefde en gen6uchten zoo hoopvol, zoo zoet, en haar hartje popelde, popelde blij, vol zonnevonken en stralenglans. Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1