KROT. Misbruik. VLAAMSCHE KERMIS. 13de Jaar. Nummer 35 Zondag 28 August! 1898. 40 duizend franken. Een encycliek. Herziening der Kiezerslijsten. A propos... van Gevels Knielen. Macht en Recht. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT AALST Abonnementsprijs J T* bultenïoorop '8taalbaar Ml» der ReuZen 76 per drukreB81- PRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. Vonnissen op de derde bladzijde4 frank. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore 'S-k) Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST, >-»»»^- Handschxiften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 27 AUGUSTI. Waar zijn ze naartoe Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ona op hun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat Wel de 40,000 franken van het krot verslag-. In het stadsverslag van 1895 komen voor ongeveer 40,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofinancier inbegrepen, weten op onze vragen niet te antwoor den Zijn het misgrepen of is het bedrog Antwoord eens collectie kleppers De champetters mochten kiezen tus- ochen het sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomenomdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden maken ten voordeele van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur honden herberg, magazijn en winkel. Bij hen is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaamseh spreekwoord zegt De groote visschen eten de kleine. Deze week zijn de plakbrieven uitge deeld van de Vlaamsche Kermis, welke in Concordia zal gehouden worden den 4, 5 en 11 September aanstaande. De plakbrieven zijn puik en de toetre dingen welke het inrichtingskomiteit van allerwege ontvangt laten voorzien, dat de Kermis waarlijk schitterend zal zijn. Niets zal ontbreken. De beroemde Mr en Mmo Marien en talrijke andere artisten zullen de Kermis opluisteren. Het programma zal eerstdaags ver schijnen en iedereen bij voorbaat laten oordeelen wat lekkers en schoons er zal te smaken, te hooren en te zien zijn. Met genoegen vernemen wij dat er eeno Tombola wordt ingericht waarvan de trekking de kermis zal sluiten. Kunstwerken en kostelijke voorwerpen zijn voor de Tombola reeds het Komi- teit ter hand gesteld. De loten zullen verkocht worden aan 10 centiemen. Er zijn in den hof nog slechts een vijftal plaatsen beschikbaar. Wie zin nens is een kraam, barak of tent op te slaan, wie iets anders denkt in te rich ten moet zich wenden tot den feestbe- atuurder Mr Corn. Van Branteghem, bij hem berust het plan van den hof en met de leden der plaatsingscommissie, zal hij, de plaatsen der tenten of kra men aanwijzen. Er zal de laatste dagen veel te tim meren vallen. Al de kameraden, die hamertrektang, bijtel en verder ge reedschap ter hunner beschikking heb ben, worden derhalve verzocht hunne ledige uren te komen doorbrengen in het Kermislokaal. Het lichtwerk is toe gelaten. Zaterdag 3 September 's avonds alge- meene inspectie der lokalen en inrich tingen door de leden der hoofdcommis sie, repetitie voor orgels, doedelzakken, orkest en proefoefeningen door al de kunstenaars, die aan de Vlaamsche Kermis hunne medewerking verleenen. In Italië werd tengevolge van oproer de vrij heid van drukpers tijdelijk geschorst. Eenige klerikale bladen, wier polemiek niet van aard was de gemoederen tot bedaren te brengen, werden door de militaire overheid ingetoomd. We keuren die maatregelen af. Volle vrij heid inspreken en schrijven meet worden ver leend onder voorbehoud de wetsovertredingen te straffen. Kunt ge raden wie onze meening deelt De paus Leo XIIIHij zond eene encykliek uit on)te protesteeren tegen de inkrimping der vrijheid van drukpers. Wat is die oude, on feilbare paus toch een farceur. Hij en zijn voorganger Pius IX hebben de Belgische grondwet afgekeurd, juist omdat de vrijheid van drukpers en de vrijheid van godsdienst erin gewaarborgd zijn. En nu komt die truter protesteeren tegen de opschorsing van klerika le bladen, die te geweldig het staatsbestuur hadden aangerand. Leo XIII zegt gelijk Louis Veuillot zei tot de liberalen Gij zijt verplicht door uwe grondbeginselen ons de vrijheden te ver- leenen, dia wij u uit kracht onzer princie- pen zullen ontnemen als we meester worden, a Den 9 September aanstaande, dus over 14 dagen moeten de voorloopige kiezerslijsten voor 1899-1900, volgens de wet ter inzage worden gesteld van het publiek. Wel is waar onze stadhuiskleppers hebben de gewoonte niet zich om de wet te bekreunen maar alles is moge lijk en 't zou dus bij uitzondering ook kunnen gebeuren, dat de voorloopige lijsten deze maal op den wettelijken datum gereed zijn De vrienden welke de kiezersboekjes hunner wijk hebben eu de gewichtige taak hebben aanvaard alle nuttige in lichtingen in te zamelen worden drin gend verzocht voor 9 september alles in orde te brengen en de boekjes in den u Graaf van Egmont lokaal van het herzieningskomiteit te bezorgen ten laatste den 8 september 's avonds. De herziening der lijsten zal des te vollediger kunnen gedaan worden naar mate de vrienden nauwkeuriger inlich tingen hebben aangeteekend. Van het oogenblik der verschijning der lijsten zullen wij met behulp der kiezersboek jes de herziening beginnen. Oh rekent erop, de trukken der dubbelgeboortensder drukfeilen enz. zullen misschien nog wel beproefd worden, maar de opperkiesdravers zullen wel weer wat nieuws hebben gevonden om hunne tegenstrevers op flesschen te trekken. Om zulks te ver hinderen is een spoedig en degelijk werk onontbeerlijk. Het scheelde immers in 1895 maar 37 stemmekens of de Evenredige Verte genwoordiging word te Aalst toegepast en om dat klein meerderheidje op te blazen zullen de dompers het ongeloof lijk wagen. Wakker op dus vrienden, en voor den bepaalden dag alles in orde Bij 't lezen van den brief ons door een abon- nent gezonden en waarin er kwestie was van een opschrift voor de gevel van den Graaf van Egmont n en van eenige verbeteringswer- ken, heeft een kribbelaar van Denderbode de schrijfjeukte gekregen. Wij hebben niet zonder verbazing het klieli- blad belang zien stellen in den toestand der daken van het liberaal lokaal. Wat ten duivel hoe is die kerel te weet gekomen, dat de re gen door de zoldering der kamers dringt en de bewoneis aan onaangenaamheden bloot stelt. De dwaasheid van 't artikeltje steekt de oo- gen uit, het is Denderbodiana dat wil zeggen jesuietenspijs. Het tooneeltje van den para- pluie is een uitvindselwant indien het waar heid is zou't bewijzen, dat de schrijvers van 't modderblad, de geheimen der familien tot op do kamers gaan onderscheppen, en dat heeft de zwarte schrijvelaar in den Comte niet kunnen doen, al ziet dat volkje er niet tegen op zulke schurkerijen te plegen als 't voor hunnen winkel te pas kan komen. We trekken nogmaals de aandacht van wien het behoort op den inhoud van den brief van onzen abonnent. Het ware wenschelijk den ge vel eene kleur te geven in harmonie met den daarneveu staanden prachtigen klokkentoren en stadhuis. En dat men toch het afschuwe lijk afdak doe verdwijnen dat den gevel ont siert. Het is voldoende het artikel van Denderbode te lezeu om overtuigd te zijn dat op het lokaal der liberalen een passend opschrift voegt. De kribbelaar kan zijn spijt niet verborgen, des te beter, en eene reden te meer om het opschrift zoo spoedig mogelijk te doen schilderen. Wanneer het gold den Comte d'Egmont te koopen was de nooilige som door de libera len onderschreven in min tijd dan er noodig is om het te zeggen tot spijt'van wie't benijdt. Men mag dus ook op eenige onkosten niet zien om het grootsch lokaal een feestelijk uitzicht te geven en er in groote letters op te schil deren Liberale Associatie. Met welic recht spreekt men van jaloersch- heid De klerikalen hebben, schijnt het, veel min opofferingen moeten doen voor den af koop van hun lokaalmen verzekert dat ze zich maar te wenden hadden tot de groote kas. We mogen hen jaloersch laten over de verkleefdheid door de liberalen getoond en welke zij in geener wijze hebben doen blijken. Zonder over beuzelingen te willen zaniken veroorloven wij ons het volgende aan het oor deel onzer lezers te onderwerpen Is het de beweging niet der kringen, welke de lokalen van den Graaf van Egmont tot zetel hebben gekozen, en 's avonds het licht doen schitteren in de zalen der verschillende verdiepingen is het die beweging niet welke de klerikalen aangezet heeft (tot jaloerschheid niet, o, neen) ook op de Groote Markt hun hoofdkwartier op te slaan waar het, och arme alle avonden zoo stil en donker is als in een sterfhuis. Wanneer wij ons in een vreemd land bevinden en er de godsdienstplechtig heden van Niet-Roomschen bijwonen kunnen we ons niet onthouden al hun gedoe zeer koddig en belachelijk te vinden. Maar als die vreemden op hun ne beurt iu ons land komen en er het krijschend gezang, de zonderlinge kleederen en verdere ceremoniente zien krijgen, moeten ze ook niet zelden hun ne glimlach achter den neusdoek of hun schaterlach door eene gemaakte hoest bui verbergen. Maar verstandige, verdraagzame lie den laten elk betijen gelijk het hen belieft en wachten zich wel iemand in de uitoefening zijner godvruchtigheid te storen. Als zij aan al dat uitwendig vertoon geen deel willen nemen, laten zij iedereen ongemoeid. De dompers zijn daarin heel anders. Toen de afgezanten van het heilleger hier hun evangelie kwamen prediken, werden zij door klerikale haantjes vooruit bespot en bespogen. De men- schen handelden nochtans uit overtui ging iets wat weinig klerikalen van hun eigen zeiven kunnen getuigen. De kliekpapiertjes keurden die ge- meene handelwijze goed, ja, moedigden ze aan. Als er echter spraak is van hun nen winkel, o, dan zou iedereen plat op den buik moeten vallen. Als de proces sie uitgaat zien ze rond wie er gevlagd heeft, wie er den hoed af neemt, wie er knielt eu ze houden er nota van. Ze deelen allen 't gevoelen van Le Courier de Bruxelles, die verklaarde, dat men weldra alle Belgen dwingen zal, zelfs met geweld, voor hunne pro- cessieu te knielen. Welnu wij hebben de processie te Aalst gezien en benevens de kinderen en een gering getal overtuigde vrome menschen, wie ging er zooal in den paradestoet hoogmoedige priesters, veinzende heeren, valscüe kwezelaars en kwezels. De Allerhoogste zal den neus opgetrokken hebben als hij den troep in oogenschouw nam en in de harten en de gewetens las. Wie werd er zoo door de straten van onze stad getroond Was het Brood en de Wijn veranderd in het Lichaam en Bloed des Heeren door het woord van priester Ponnet of door dat van priester Daens Wat waarde heeft een godsdienst, wanneer hij gelijk hier verlaagd wordt, tot politiek werktuig, en als men zeg gen hoort door ééaen die er op roemt katholiek te wezen Voor ons lieer ge dragen door priester Daens zou ik niet knielen De God der kliek is een God van valschheid en van wraak, vau haat en van bedrog, en de dienaars van zulken God zijn komedianten, die aan het volk een schandelijk voorbeeld geven van tweedracht, en van wraaklust. Voor heu dient de processie, voor hen zou meu moeten knielen!!! Pergameni schreef in de Revue de Belgique Zonder macht kan de samenleving niet be staan, de macht is de evenknie van het recht, meer nog de macht is het recht. Op dien laatsten volzin vallen de dompers, als vliegen op een siroopstok. Oh, brallen zij wat afschuwelijke leer. Zachtjes aan domperkens, zachtjes aan, schreeuwt u geen bult, dat staat te leelijk I Pergameni is er zoozeer niet neven als ge wel denkt. Immers waar geeue macht is, is geene overheid en is de vrij waring van het repht der burgers onmogelijk. De Grondwet zegt Alle macht komt uit het volk, maar dat was eene leugen zoolang het volk geen kiesrecht had, zonder recht bestaat geene macht. Nu zelfs heeft het volk twee en drie graden min recht dan de rijken en slechts wanneer de werkman de macht zal hebben, die elk burger van eenen zelfden staat toekomt zal hij ook gelijke rechten hebben.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1