KROT. Misbruik. M. Jan De Windt. 13de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 40 duizend franken. Knoeierijen. Vlaamsche Kermis. Kermesse Flamande. Dood van M. Jas DE WINDT. Abonnementsprijs f *r' ™or de stad voorop betaalbaar 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Prijs der Annoncen per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 17 SEPTEMBER. Waar zijn ze naartoe? Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ons op hun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat Wel de 40,000 IVanken van liet krotverslag. In het stadsverslag van 1895 komen voor ongeveer 40,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofinancier inbegrepen, weten op onze vragen niet te antwoor den I Zijn het misgrepen of is het bedrog Antwoord eens collectie kleppers De champetters mochten kiezen tus- schen het sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomenomdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden maken ten voordeele van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur houden herberg, magazijn en winkel. Bij hen is het misbruik vau invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaamsch spreekwoord zegtDe groote visschen eten de kleine. In mijn artikel getiteld Kiezerslijsten deed ik verleden week uitschijnen dat de Kiezers lijsten voor 1899-1900 opnieuw partijdig wer den opgesteld en er knoeierijen zijn gepleegd geworden. Ziehier eene eerste reeks van personen welke op de kiezerslijsten zijn ingeschreven met eenen valschen geboortedag zijn, alhoewel ze bij de bepaaldelijke sluiting der Kie zerslijsten van 1898-1899 voorkomen op 4° Lijst der personen van dl de lijsten afge- schrabt. Dus door het College van Burgemees ter en Schepenen op mijne aanvraag zijn ge- schrabt geworden. 1° Beeckman Renaat geboren den 26 Juli 1873 in plaats van den 6 Februari 1873. 2° Bracke Cesar, geboren den 15 Septem ber 1873 in plaats van den 15 September 1872. 3° Colpaert Jan, geboren den 6 Juni 1873 in p.aats van den 6 Januari 1873. 4° Coppens Heudrik geboren den 31 Oogst 1873 in plaats van den 30 April 1873. 5° Coppens Karei priester geboren den 19 Oogst 1873 in plaats van 19 April 1873. 6* De Bock Andreas Josef geboren den 29 November 1873 in plaats van den 21 Februari 1873. 7° Do Bruyn Prosper geboren den 26 Octo ber 1873 in plaats van den 26 April 1873. 8° Do Bruyne Karei geboren den 24 Juli 1873 in plaats van den 24 Jaouari 1873. 9" Borreman Carlos priester geboren le Rijsael den 16 October 1873 en niet in 1872, hij zelfheeft het bekend toen bij "zonder recht kwam kiezen op bot le Bureel in Mei 1.1. 10° Dierickx Frans geboren den 31 Juli 1893 in plaats van 31 Maart 1873. 11* Kiekens Amcdeus Amand geboren den 15 October 1»73 in plaats van den 24 Januari 1873. 12° Monsieur Camie! geboren den 30 Jann- ari 1874 in plaats van 1873. 13c Pereboom Gustaaf geboren den 27 Juli 1873 in plaats van in 1872. 14° Podevyn Emiel geboren den 28 Juli 1873 in plaats van 28 Februari 1873. 15° Praet Victor geboren den 30 Juli 1873 in plaats van 31 Meert 1873. 16° Van Langenhove Sylvaan geboren den 21 Meert 1874 in plaats van 21 Meert 1873. 17° Van Oausbroeck Oscar, geboren te St. Jesse-ten-Noode den 25 September 1874 in plaats van in 1872. Al deze personen werden verleden jaar op mijne aanvraag geschrabt omdat zij den ver- eisch ten ouderdom om kiezer te zijn niet beza ten en in plaats vau den vervalscbten datum te veranderen zooals het de plicht is van het Col lege van Burgemeester en schepenen gelast met de herziening der Kiezerslijsten blijven dezen als kiezers ingeschreven met eenen an dere datum als ze werden geboren. Wanneer men zulke feiten ziet plegen, mag men dan niet zeggen de Kiezerslijsten van Aalst zijn opnieuw schandelijk en partij dig opgesteld, personen zonder kiesrecht zijn er op ingeschreven anderen welke al de hoe danigheden bezitten om kiezer te zijn wegge- latén. Onze stadhuisbazen gelast met ie herziening plegen vrijwillig die knoeierijen ofwel zijn het andere mannen die dit werk verrichten en waarvoor onze saucissenvertegonwoordigers moeten buigen of kruipen. Wij roepen er de aandacht op in van den heer Arrondissement-Kommissari8 die zulke knoeie rijen kan beletten en de opstellers van zulk knoeiwerk eens duchtig op hunne plaats kan zetten met ze hunne plichten te herinneren. Vervolg te naaste week. P. ANNE. Het feest van 4, 5 en 11 September is boven alle verwachting gelukt. Het publiek is in massa toegestroomd en heeft deel genomen aan de algemeene rechtzinnige vroolijkheid. "Wij bedan ken al degenen die het feest met een bezoek hebben vereerd. We bieden insgelijks de uitdrukking onzer levendige dankbaarheid aan allen, die aan de inrichting van het feest hunne medewerking hebben verleend, en het door hunne deelneming hebben opge luisterd. We zijn bezield met dezelfde gevoelens van erkentenis jegens de damen, de juffrouwen en de jonge lie den, die zich veischeidene dagen heb ben opgeofferd voor het wel lukken der Kermis. Dat zij allen dit openbaar getuigenis onzer bewondering aanvaarden met de verzekering van onzen welgemeenden dank. HET KOMITEIT. La fête du 4, 5 et 11 septembre a réussi au dela de toute espérance. Le public est venu en masse prendre sa part de bonne et franche gaité. Nous remercions tous ceux qui ont honoré la fête de leur visite. Nous expiimons de même notre plus vive gratitude a tous ceux qui ont pris k l'organisation de la fête une part plus directe et qui l'ont rehaussée par leur dévouement. Nous confondous danB un même sentiment de reconnaissance les dames, les demoiselles, les jeunes gens qui se sont sacrifiés pendant plusieurs jours pour le succès de la Kermesse. Que tous ensemble ils reqoivent ce témoignage public de notre admiration et l'assurance de nos trés vifs remercie- ments. LE COMITÉ. Onze lezers, zullen met smartelijke verslagenheid de dood van onzen mede burger, Jan DE WINDT, hebben verno men. M. Jan DE WINDT, nog zeer jong, had schitterende studiën gedaan aan de Hoogeschool van Gent. Zijne faam als aardkundige verschafte hem de eer, geroepen te worden deel te nemen aan den gevaarlijken ontdekkingstocht der expeditie Lemaire, gelast de oevers van den Zambèse en het binnenland van Afrika te onderzoeken. M. Jan DE WINDT verliet Aalst den 14 april laatstvijf maanden nadien ontvangen wij de tijding zijner dood. Volgens de mededeelingen van den Con- go-Yrijstaat, zou hij omgekomen zijn op het meer Tanganika tijdens een tempeest dat over het meer woedde. Met hem kwam een tweede lid der ex peditie in de golven om. De familie van Madame De Windt, welke Brussel bewoont, werd reeds dinsdag avond verwittigd, woensdag morgen kwam de broeder van Madame De Windt, de beer dokter Gosse het ramspoedig einde van onzen ongelukki- gen JAN melden. Men kan oordeelen welke afgrijselij ke smart de moeder van den jongen ge leerde en al de leden zijner familie lijden onder dezen onverwachten slag van het noodlot. We deelen grootelijks den rouw, dien de achtbare familie treft, ons ook lag Jan DE WINDT nauw aan 't harte, en we bieden de diepbedroefde Mevrouw De Windt en de bloedverwanten, de uitdrukking aan onzer deelneming in heur lijden. We kondigen twee Artikels af over den afgestorvene, het eene in het Vlaamsch en het andere in het Fransch, welke ingezonden zijn door twee onzer mede werkers. DE REDACTIE. Mij treft te huis de droeve mare van het afsterven in Afrika vau ons aller vriend Jan DE WINDT. Wie Wat Jan Verdronken Mijn hoofd wordt duizelig 't bin nen blijven is me onmogelijk. Ik snak naar meerdere, nauwkeurige omstan digheden en verneem in stad door ontel bare monden tegelijk dat de aangrij pende, smartvolle tijding maar al te waar is. De zwarte vlag wordt geheschenin den Graaf van Egmont Het huis van eene der meest geachte familiën blijft gesloten. Alle hoop alle twijfel moeten op gegeven worden. De vriend JAN is niet meer Een Vlaamsche jongen die voelde, sprak en schreef als het eenen Aalste- naar past is ons ontstolen Een hooggeleerd en verstandig man is voor de wetenschap en de toekomst verloren Weent, vrienden een rondborstiger, gedienstiger vriend bestaat niet meer. Weent, inboorlingen van Aalst, een Aalstenaar die zijnen stadgenootcn ont- schatbare diensten hadde kunnen be wijzen, wiens naam hier ware gezegend geworden, wiens roem Aalst voor eeu wig hadde tot eer gestrekt, een Aalste naar als hij bestaat niet meer. Weent leeraars, ^oefenaars en ver eerders van kunst en wetenschap, een man als Jan DE WINDT had open oog en oor en hart voor al wat edel is en schoon, voor al wat nuttig is eu verbe ven. Hij hadde geschitterd als eene der zuiverste parelen aan den gloriekrans der Belgische geleerden. Jan DE WINDT, braafste der zoons, voorkomendste der vrienden, onver moeibare werker, eerbiedwaardigste der menschen, ge zijt gevallen als een slachtoffer van uw edel gevoelen en grootsch wereldbeschouwen het een voudig en rein opvatten van het leven in 't algemeen, van de kunst en de we- tanschap in 't bijzonder. Jan DE WINDT, niettegenstaande uw jeugdigen leeftijd schijnt gij me als een groot man toe. Uw uitgebreide kennissen, uw groot moedig streven en trotseeren van het gevaarlijkste der gevaren, uw ongemeen verdwijnen uit ons midden doen ons uw afsterven des te pijnlijker voorko men en bittere tranen storten van wel gemeende toegenegenheid en innige deelneming aan den algemeenen rouw. Vriend JAN, ons aller verdriet weze een kleine troost voor uw diepgetroffen wijze moeder en achtbare familie. MAX. Aalst, den 14 September 1898. 14 Septembre. C'était le 14 Avril dernier. Quelques amis l'avaient suivi a la gare, le coeur serré. En proie a une indicible emotion des membres da sa familie l'entouraient avec ses jeunes sceurs en larmes. Combien poignant me revient maintenant, le souvenir de cette séparation I J'aperQois encore le pauvre jeune homme pale maïs résolu, se pencher vers nous dans le train qui i'emportait, nous envoyer mille adieux pendant que son image s'effacait peu a peu a notre vue. Cedevaient être les adieux suprêmes, les adieux sans retour. Aujourd'hui c'est la douleur immense et cruelle qui s'abat sur les siens, sur ses amis, sur la ville eutière. Que j'ai vu de larmes de- puis ce matin. Parmi ceux qui Tont conuu de prés, combien j'ai vu d'hommes pleurant com- me des enfants. II était parti plein de confiance, dans le bel enthousiasme de sa jeunesse, souriant a son rêve de gloire. Cette confiance qu'il avait puisée daus l'étude approfoudie du pays qu'il allait parcourir, il vint nous la dire au Cercle Littéraire le 9 Avril, quelques jours avant son départ, dans une intéressante conférence, la seule qu'il ait faite a Alost. Son exposé nous montra les éléments de sa conviction et en même temps nous révéla l'érudition du jeune savaut a qui ses études avaient déjè, fait una notoriété. On sentait qu'il aurait justifié la reputation acquise, qu'il aurait assure sa car rière et qu'un jour il serait l'orgueil de sa familie, de sa ville natale et de son pays. Une de ces aventures tragiques, propre» au continent mystérieux et qui defient la pru-

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1