r f KROT. Misbruik. EEN RAKKER 13de Jaar. Nummer 42 Zondag 16 October 1898. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 40 duizend franken. Knoeierijen. De laatste dagen. DUIZEND LEDEN. Een gruwelijke dag. Je\ u I i Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad V00r0p betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Prils der Annoncen ae^one, 16 per drukregel. rrijS oer Annoncen g,ek.lamen 76 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee motu. AALST 15 OCTOBER. Waar «ijn ze naartoe Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ons op hun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat Wel <le 40,000 franken van liet krot verslag-. In het stadsverslag van 1895 komen voor ongeveer 40,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofinancier inbegrepen, weten op oma vragen niet te antwoor den Zijn het misgrepen of is het bedrog Antwoord eens collectie kleppers het kiezerskorps en om recht te geven aan dozijnen en dozijnen, die moedwil lig werden te kort gedaan. Er is te Aalst geen plaatsken meer dan voor de dompers, geene nering meer dan voor de dompers geen pro fijt meer dan enkel en alleen voor de dompers. Daarom moedig aan 't werk, onder de gezamentlijke poging van al degenen die van goeden wil zijn moet bet ver rotte kraam worden omverre gesmeten, dan alleen zal er een einde komen aan al de misbruiken waaronder werklieden en neringdoeners gebukt gaan. Dat iedereen dus de noodige inlich tingen geve aan de vrienden, die zich met de kiezerslijsten in de verschillende wijken begeven en men zal een goed werk hebben verricht, een werk van rechtvaardigheid en zuivering. De champetters mochten kiezen tus- schen het sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der Btad Aalst. Die maatregel werd genomenomdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden maken ten voordeele van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur houden herberg, magazijn en winkel. Bij hen is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaamsch spreekwoord zegt De groote visschen eten de kleine. Den dertigsten dezer maand ten laat ste, moeten al de kiesreklameu op het landhuis ingezonden zijn. Er blijven dus maar enkele dagen meer over voor degenen, en ze zijn talrijk, die recht te vorderen hebben. Medeburgers, Gij allen die het knel lend juk der verachtelijkste alleenheer- sching moede zijt, werpt een oogslag op de kiezerslijsten, ziet hoe schandelijk, hoe partijdig ze zijn opgemaakt en ziet dan hoe de Aalstenaars die niet slave- lijk voor de kliek kruipen als paria's worden behandeld. Medeburgers, vrienden, rijken en ar men, gij hebt er alle belang bij een einde te stellen aan een toestand, welke ondragelijk wordt, de kozijntjeswinkel en de krenkingen van recht en vrijheid gaan buiten alle palen. Welnu, werklieden, burgers,ambachts lieden, neringdoeners, die vijand zijt van dwang en kwelling, die de bedrei ging veracht der kliekers Domper of geen brood., Helpt ons om al de valsche kiezers van de lijsten te schrabben, om de valschgeborenen, valnclie rijken, val- #eh« geleerden te doen verdwijnen uit Vervolg der knoeierijen in de Kiezerslijsten der stad Aalst voor 1399-1900. De Hondt Karei zonder beroep Korte Zout- straat ingeschreven met 2 stemmen voor al les heeft maar recht op 1 stem aangezien hij maar een eigendom bezit met een kadastraal inkomen van fr. 39,56 in plaats van fr. 59,36 zooals het op de Kiezerslijst is aangeduid. 57° Van Bever Pieter huurhouder Vaart straat met 3 stemmen voor alles heelt maar rechtop twee stemmen aangezien de eigen dom welke hij bezit te Nederhasselt maar een kadastraal inkomen heeft van fr. 41,72 in plaats van fr 57,42 zooals het op de Kiezers lijst is aangeduid. 58® Teurrekens Alfons koster Vrijheid straat 89 ingeschreven met 4 stemmen voor de Gemeente heeft maar recht op twee stem men aangezien den eigendom welke hij te Strijpen en Sottegem bezit maar een kadastraal inkomen heeft van fr. 17,15 in plaats van fr. 190,60. 59® De Winter Placide hovenier Brussel- schesteenweg ingeschreven met 2 stemmen voor alles heeft maar recht op eeD stem aange zien de eigendom welke hij te Nieuwerkerken bezit maar een kadastraal inkomen heeft van fr. 42,30 in plaats van fr. 76,47. 60® Dubois Pascdlis broeder der christe lijke leering, Keizerlijkeplaats 24 ingeschre ven met 3 stemmen voor de Kamer heeft geen recht meer aangezien hij Aalst sedert Fe« bruari 1897 heeft verlaten en nu verblijft te Gent. 61® De Vulder Josef landbouwer Padden hoek 6, ingeschreven met 1 stem voor alles verblijft te Welle sedert den 15 September i 1896 en is op de kiezerslijst te Welle ingeschre ven als kiözer voor Kamer, Senaat eu Pro vincie. 62® Claus Karei Bodewijk ingeschreven als met een stem voor alles, verblijft sedert 18 December 1893 te Lede waar hij ook op da kiezerslijst is ingeschreven. 63® Meerschaert Victor vleeschouwer Scher- restraat 47, ingeschreven met 1 stem voor de gemeente heeft geen recht aangezien hij maar te Aalst verblijft sedert December 1895. 64® Bimbaut Alfons meststofbewerker Gent- schesteeu weg 58l ingeschreven met 2 stem men voor ni les, heeft maar recht op een stem aangezien hij in 1897 niet aangeslagen was voor eene personeele belasting van 's minstens 15 Iranken. 65® Van Mol Josef fabriekwerker Peper straat 10, ingeschreven met 2 stemmen voor de Kamer enz. heeft maar recht op L stem aangezien hij geene belastingen meer betaalt j of er niet voor aangeslagen is. 66® Verbestel J. B. fabriekwerker Nieuw- beekstraat 16, ingeschreven met 2 stemmen voor de Kamer heeft maar recht op een stem aangezien hij niet aangeslagen is voor perso neele belasting of er geene betaalt. Vervolg te naaste iceek In het krotverslag van 1895 komen voor 40,000 franken dwalingen voor. In de Kiozors- lijsten voor 1899-1900 heeft men het kadas traal inkomen van zekere dompeis verdriedub beld hun personeele belasting toegekend welke ze niet betalen. Zijn dit ook misgrepen of zijn het knoeierijen door onze [stadhuisbazen ge pleegd om op dia wijze honderden stemmen ten hunne voordeele onrechtvaardig te fabri- keeren. P. ANNE. De liberale Werkmanskring Vooruit gang door 't Werk heeft zijn duizend ste lid ingeschreven heden telt die machtige Kring 1058 leden (duizend acht en vijftig). Het liberalism is dood hoort men onze vijanden juichen. En immer wiut het aan, immer vermeerdert het aantal dergenen die begrijpen, dat Blechts de vrijheid, de verdraagzaamheid, het on derwijs en het streven naar practische, uitvoerbare hervormingen het lot van kleine burgers en werklieden kan ver zachten en de broederlijkheid in de plaats van klassenhaat en klassenstrijd zal stellen. Duizend acht en vijftig leden, die vrij en ongedwongen zich geschaard hebben onder de blauwe vlag, die in eene stad waar alles zou moeten zwich ten voor de vervolgingen en broodroo- rij der dompers, tegen de verdrukking opstaan en openlijk in 't aanschijn dier zoo machtige domperspartij zeggen en toonen durven, dat ze liberalen zijn. We vernemen, dat het bestuur van den Liberalen Werkmanskring besloten heeft deze gebeurtenis plechtig te vie ren. Eene Algemeene feestzitting zal plaats hebben den 30 October waarna den Kring in stoet een uitstapje zal doen in de stad, den 2 November, (Allerheiligen), zal eene Luisterlijke Vertooning plaats hebben in het lokaal. Deze gebeurtenis is inderdaad waard gevierd te worden. Het volk van Aalst komt meer en meer in verzet tegen de venijnige kliek, welke alles durft en alles pleegt om de macht te behouden en ze ten haren bate te kunuen mis bruiken ten nadeele van de meerder heid, de overgroote meerderheid der bevolking. De gemeentekiezing van 1899 nadert, de dompers krijgen het benauwd en zijn zoozeer in de war dat ze ongelooflijke, ongrondwettelijke reglementen doen stemmen door den gemeenteraad om hunnen haat tegen hunne tegenstrevers bot te kunnen vieren. Laat ze doeu, hoe buitensporiger zö thans te werk gaan, hoe heviger ze worden, boe meer ze vervolgen en broodrooven hoe eer en hoe lager ze vallen zullen. De verbazende bloei van den Libera len Werkmanskring, moet de kleppers doen beseffen, wat hen te wachten staat. De stroom wast, wast voortdurend en hun rijk van alleenheersching en on gerechtigheid, hun schrikbewind is zijn einde nabij. Nooit heeft Aalst een schrikkelijkeren dag doorworsteld dan Zondag 2 October. Met bloedige letters zal die dag in de ge schiedenis onzer stad aangestipt worden. Wonderlijke voorteekenen hadden het monsch- dom verkondigd, dat er gruwelijke gebeurte nissen op handen waren. De zon vertoonde eeDe immer groeiende zwarte vlek, in de lacht bemerkte men geheimzinnige stralen en eene buitengewone droogte plaagde de boeren en da wasschersen. Den vooravond van den moorddag zag men schimmen met vurig glimmende oogen door de 8traten stuipen, op de deuren dpr woningen i hunner vijanden maakten zij met'krijt kaba- listische teekenen daar huiaden huuDe vijan- Folklorische dorptafereeltjes door Pol LINDEMA. Mag zonder toelating niet overgedrukt worden. 8® Vervolg. Vier maanden vloden heen in stille, alles- overtreffende vreugd Hoe luttel dacht Klaas bij zijn vertrek, dat hij nimmer zijne vrouw, noch zijn zoontje we derzien zou dat hij hen beiden vaarwel had gekust voor eeuwig. Op eenen zonnigen zo merdag botste zijne pik op eenen kei weg en vloog in zijn been. De wonde werd niet ver zorgd, het vuur kwam in de snede en Klaas stierf.Vreemden sloten zijne oogen en hij werd I begraven in een vreemd land, in vreemden I grond. Zwaar droeg de arme Vika haar eenzaam leed door 't leven heen. Altoos treurde ze om den dierbaren echtgenoot dien niemand meer vervangen zou in haar gesloten hart. De kleine Nard groeide met de jaren op tot een stevigen knaap. Een echten Vlaamschen i jongen werd hij blond van haar, blauw van oog, rozig van wang, knap en vlug. Met het gemis van 't vaderlijk gezag ont- aardde'tbrave knaapje dat'Vika van haar zoon tje had gedroomd in eenen eersten straatka poen. De moeder was te goedig, te zwak, te blind en Nard dwaalde weg op kwade wegen. Hij leerde weleer flink in de klas en door I hij den onderwijzer vreesde was hij niet te slecht van gedrag eu bleef er nog hoop Maar de schoolstrijd van 79 wierp hem in han den van onbekwamen en nietswaardigen hij verdwaalde op de paden vaD ondeugd en ver derf en zij zag schier naar hem niet moer om 8. Het was avond. Aan den reinen, wolkenloozen hemel gleed dem aan lieflachend, prachtig. Stil siste de wind in de naaiden der lorkeboomen aan de Lantaarnhoeve. De ziel van vrede waarde over 't schoone Lommerbeek. 't Was hop-pluktijd en iu eesten en schuren zaten de boeren en boerinnen op de werkbauk en wierpen de geurige bellekena in de krib ach ter zich. Narda moeder plukte op d« hoeve. De abeel en. lederen avond ging Nard zijne moeder uitroepen en maakte van die gelegen heid gebruik om hier eene deur met ranken vast te binden, daar een venster open te stoo- ten, ginds in den achter vloer te wateren, ver der eene ergere schavuitenstreek uit te steken. Nu heeft hij van den loop van oen geweer eene groote spuitbus gemaakt on zeker voort hij eene slechte poets in het schild want ziju oog blikt zoo guitachtig en hij danst soms van pleizier. Aan den grooten eest der Lantaarnhoeve blijft Nard staan. Hij legt zich plat op den buik aan de deur en blikt door het kattedeurken naar binnen. 't Is goed zegt hij rechtstaande. Na- tus is 't er. 'k Zal hem dij plak eens gaan weergeven, diet he mij in de kerk gegeven heel Hij gaat naar den mestspoelput, trekt er zij ne spuitbus vol groen, stinkend water en gaat zijne plaats hernemen. Maar de vroolijke Jan Koekei .van de Moei- kenshoeve zong nu op 't aandringen der ande ren zijn aardig leugenlied, en Nard, die lief hebber was van vieze liederen lei ziju wapen nevens zich en luisterde toe Wordt voortgezet. ".v.- iai

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1