krot! Misbruik. r» r; EEN RAKKER Nummer 43 Zondag 23 October 1898 40 duizend franken. Schandalige Riesknoeierijen. Nog een drielal dagen. Saueissiana. •C*i. /3a'- 13de Jaar. - LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs J blüten voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Re^amen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 22 OCTOBER. Waar aijn ze naartoe? Waar zijn ze verzwonden Waar kan men ze terug vinden Wie zal ons op hun spoor bren gen Waar zouden ze toch verborgen zijn Wie Wie Wat W el «Ie 40,000 franken ■van liet krotverslag. In het stadsverslag van 1895 komen voor ongeveer 40,000 franken dwalin gen voor De 19 dompers van den gemeenteraad, de groote congofinancior inbegrepen, weten op onze vragen niet te antwoor den Zijn het misgrepen of is het bedrog Antwoord eens collectie kleppers De champetters mochten kiezen tus- schen het sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomen, omdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden maken ten voordeele van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur bonden herberg, magazijn en winkel. Bij hen is bet misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaamsch spreekwoord zegt De groote visschen eten de kleine. Folklorische dorptafereeltjes door Pol LINDEMA. Mag zonder toelating niet overgedrukt worden 8' Vervolg. 'k Zouk me laatst in eenen droom Bij het hof van eenen koning Onder eenen eikenboom Nevens eenen waterstroom En ik droomde met behagen lk kan leven zonder schrik Ik ging aan den koning n-agen Om te wezen domestik. En hij sprak Mijn lief gezel, Kom maar binnen, kom maar binnen, En hij sprak, mijn lief gezel. Kom maar binnen in de hel. 'k Zag Lucifer in eenen zetel Met een krone van papier Daar hing daar ook een grooten ketel Over een geweldig viei 'k Zag daar pannekoeken bakken Pakt de panne bij den steel 'k Zag daar ook met volle zakken En met hoopen zagemeel. 'k Zag mon Spie mee 'en panne pek Om die ijzeren pan te smeren Mondje Spie en Heintje Spek Droegen de koeken in hunnen bek. De hiervolgende personeD staan nog als kie zers op de lijsten der stad Aalst voor 1899-1900 ingesenreven alhoewel ze geen recht meer heb ben. 07® Van der Haeghen Theoduul jesuiet ingeschreven als kiezer met drie stemmen voor de Kamer Senaat Provincie en Gemeente heelt Aalst verlaten sedert 18 October 1893 om zich te vestigen te Btus8el, dus geen recht. 68e Sclioffeniels Frans Willem kloos terling ingeschreven met een stem voor alles heeft Aalst verlaten sedert 19 Juni 1895 naar Bertrix, dus geen recht. 69® Medard Lambert Josef jesuiet inge schreven met 3 stemmen voor alles is te Aalst afgeschreven spdert 16 September 1895 voor Leuven dus geen recht. 70® Denhaese Emiel jesuiet ingeschreven met 3 stemmen voor de Kamer en 4 stemmen voor de gemeente heeft Aalst verlaten den 27 September 1895 afgeschreven voor Leuven, dus geen recht. 71° Gauthier Julius Hendrik Josef priester ingeschreven met drie stemmen voor alles, heeft Aalst verlaten sedert 22 Juli 1895 afgeschreven voor Bergen dus geen recht. 72° Van Heede Julius Josef Bodewijk jesuiet ingeschreven met drie stemmen voor alles is te Aalst afgeschreven voor Leuven, se dert den 12 September 1894. Dus geen recht. 73° Van Wersch Leonard Josef broe der der krist, leering ingeschreven met drie stemmen voor alles is afgeschreven te Aalst den 30 Mei 1896 voor Chatelet. Dus geen recht. 74® Groflals Willem kloosterling inge schreven met drie stemmen voor alles is afge schreven te Aalst den 30 Januari 1896 voor Gent. Dus geen recht. 75e De Waele Hendrik kloosterling in geschreven met drie stemmen voor alles is maar te Aalst woonachtig van den 28 Januari 1898. Dus geen rocht om als kiezer ingeschreven te zijn. 76® Dausy Hendrik Josef kloosterling ingeschreven met een stem voor alles is hier gevestigd geweest sedert 21 September 1897 afgeschreven voor Leuven den 7 Februari 1898. Dus geen recht. 77® Van Mierlo Josef priester jesnit in geschreven met drie stemmen voor alles is hier gevestigd geweest sedert den 29 September 1896 en te Aalst afgeschreven voor Turnhout den 7 October 1897. Dus geen recht. 78® Van Melle Josef priester jesuiet inge schreven met drie stemmen voor alles is hier woonachtig geweest sedert 26 September 1895 en hier afgeschreven den 1 December 1897 voor Leuven. Dit alles blijkt uit officieele stukken afgele verd door den Ambtenaar des Burgersstand der stad Aalst. Ge ziet dus lezers, dat onze scadhuisbazen goed voor de broederkens en de jesuieten zor gen. Zij schrijven deze vreemdelingen als kie zers voor Kamer, Senaat, Provincie en Gemeente iu zonder recht terwijl een gan- sehe schaar jongelingen te Aalst geboren en er woonachtig van de lijst als kiezer worden ge laten. Ja voor de Kieziug schreeuwen de Klerika- len dat de kandidaten der tegenstrevers allen vreemdelingen zijn en het zijn de vreemdelin gen die hier de beste plaatsen bekleedeu en dank aan de vreemde broederken3, jesuieten en pastoors dat onze saucissenvertegenwoordi- gers hier op het stadhuis zetelen waar zij moe ten dansen gélijk die vreemdelingen schuife len en moeten handelen volgens hunne bevelen. P. ANNE. Telkeu male het kiezing is komen kie zers ons naïef weg vragen Waarom sta ik maar met eene stem op de lijst ik moet er twee hebben of drie of vier. Ondanks al de pogingen welke wor den aangewend om iedereen te verwit tigen iu tijds zijue reklamatie te doen gelden, hetgeue niets kost, aangezien alles door de zorgen van het herzie- ningskomiteit wordt verricht, gebeurt het bij elke kiezing, dat men verwon derd hoort vragen. Hoe is het mogelijk dat A drie stem men heeft Hij heeft nauwelijks recht op een. Hoe kan het bestaan dat ik altijd 2 stemmen heb gehad en nu maar 1 stem meer heb. Dan is het allemaal te laat. Na 30 Oc tober is er niets meer aan te doen. Alle reklamatien tellen dan voor niets meer en al het geroep en getier is totaal nutteloos. Nu moet ge komen zien, indien alles niet in orde is, valt de schuld op u. Want hoe zeer wij ons beijveren om alle onregelmatigheden en gewilde dwa lingen op te sporen, is het onmogelijk dat onder meer dan 5000 namen en met de chineesche kiesvoorwaarden er niet enkele gevallen zouden ontsnappen. Aan u dus vrienden, eens naar de kiezerslijsten te komen zien en u te vergewissen of zij iu orde zijn voor u en voor uwe vrienden en geburen, en of tegenstrevers welke geenen dem bezit ten niet als eigenaars zijn aangetee- kend. Nog een drietal dag-en liel>t ge tijd. Gij hebt alle ge mak het herzieningskomiteit samenge steld uit liberalen, socialisten en chris- tone demokraten, ontvangt uwe rekla matien iu den Graaf van Egmont in do Nieuwe Wereld Achterstraat en in Hand aan Hand Saskaai. Afgevaardigden van het herzienings komiteit, begeven zich eiken avond met de kiezerslijsten naar de wijken, zoodat iedereen gelegenheid heeft, zonder moeite zijn plicht te doen als mensch en als burger recht vorderen voor wien recht toekomt. per drukregel Mondje Spie kreeg grooten sch... Van die vuile pannekoeken Dat hij sch.... op korten tijd Meer dan vijf kwarturen wijd. 'k Zag Judas met verlangen, In de hel zijn luizen vangen, Luizen van wel zeven pond Waar ik van verwonderd stond 'k Zag daar vlooien met heel hoopen Zwaar en groot en licht te been 'k Zag ze daar den kop instooten Met nen dikken, scherpen steen. 'k Zag daar nog een ou-gramatte Met nen staart gelijk een katte En twee horens op haar hoofd Dat er niemand iu het rond Zoo een helsch sapeur en vond. 'k Dacht het zal er hier gaan spoken 'k Ga mij zetten wat van kant Me dacht 'k zag haar steert nog rooken 't Scheen dat hij scheiding nog stond in brand. Nu moet Natus ook eens zingen hij kent ook zulke koddige, oude liedjes. Na wat te genstribbelen, zooals het behoort, begon Na tus met zijne dorre, bevende stem 't Was in den tijd van de bleeke-blauw patat ten, 't Was in den bleekeblauw-patattentijd. Wacht, zei Nard, 'tzalu gaan bleeke- blauwpataten Zacht, onhoorbaar ontsloot hij de slechtgeslo- ten halfdeur op een kiertje, steekt den top der spuit ervoor, richt ze op Natus uit de dreven en duwt af. Psst 1 ging het hevig, kortaf. Natus zong niet meer bij kreeg de stin kenden mestspoefgodeeltelijk iu zijn gezicht, gedeelt-lijk op zijn hart. Wad es da Wad es da roepen zij allen gelijk opspringend, en vol verbaziig, schaterend van pret keken ze naar Natus, die daar stond baklaist als een vuile kinderdoek, besmeurd als een beirkuip. De sukkelaar schopte nog bijwijlen naar ee.i ingebeelden vijand, grabbelde naar zijne mut3, die wel drie stappen verder in bet nesteling lag, en riep luidkeels om hulp. Vanwaar zou dat komen, gasten vroeg Belleken Pijpensteel. Wel, kerdedjees, 'k geleuf dat hier speukt - zei NiDOofsch Kaatje. Dat het d'auwe Tnecla a gebakken, Natus jong, wou es ze a tegengekomen wou ik van u ik gaf ne schop tegen haren spamschen dra- geboon Allo, zegt Jan Krekel 't een of 't ander straatverken heeft hem dat gelapt, ziet ge niet dat de deur opengestooten is, daar heeft ie mand een spuit doorgestekeu en psst vlak op Natus zijnen bol Och ermen Na zijn heldenfeit sprong Nard eene zijbaan in, liep dik over dun naar huis en verborg zij ue spuitbus onder eene houtmijt. Dan trok hij zingend weer het Dorp op Trien scheur mijne voorschoot niet Een, twee, drij, vier vijf, Trien scheur mijne voorschoot niet 't Eu is de mijne niet Ons Triene, ons Triene, ons Trien heure man Heet Jan, de mosselman. Ons Triene, ons Triene, ons Trien heure man Heet Jan De kiesboom is een gewas, dat men besonderlijk ontmoet in de klerikale gronden van 't arrondissement Aalst. Nergens gedijt die hoorn zoo goed, nergens draagt hij zulke zonderlinge vruchten als in onze stad. Om als kiesboom kweeker dienst te kunnen doen, moet men speciale ken nissen bezitten en gevaccineerd zijn tegen de twee plagen, welke men hier geweten en eerlijkheid noemt twee pla gen waarvan de mikroben nog moeilijk te verdelgen schijnen, en die het rijk der kiesboomkweekers met ondergang bedreigen. Er bestaan bezondere leergangen van Plotseling houdt Nard op met zingen. Want, de smidsgast, wierp hem een stuk ijzerslak op den rug 1 Nard keek niet om Dat is schuppeuboer dia smijt. Jan, de koewachter van 't Neerhof, gooi de hem een vort ei in den nek. Goed, mesthond mort Nard, dat kan nie mand beter Voor het huisje van Daat Pollepel bleef hij staan. Biunen zong de kleermaker Met mijne kas Marcheer ik ras Van den morgend tot den nacht. Ea ik roep altijd da kas, ,de scheer 1 En mijn commerce en ga ne meer. Ik blijf toujours een slave. Ik blijf scheiding toujours een slaaf. De gcede dag is gepasseer 't Is malheureus verdriet En ik werk en ik slaaf zooveel ik kan En ik blijf toujours een povere man Het werk mij scheiding niet meer helps Het werk mij niet meer help. Daar waar heeft de Vitesse dat lied geleerd Zou 'u nog voort z Maar van achter den gevel goot Lammen, de eerste handwerker van Sus Kallekoen, hem nen halven schepper beir over hetjijf. Da zal u leereu, aan de meubchen hunne deuren luisteren,zegtLemoien. Noin de.... proest Nard. Lemmen, 'k hem u gezien, man 1 Wacht maar Ge moet niet bedanken, lacht Lemmen, 't is ge ren gedaan 1 De rakker loopt in een draf weer naar huis, wascht en kamt zich, trext andere kleederen aan en gaat zijn zelfden weg. Wordt voortgezet. l 1 1 I

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1