f, Nummer 45 Zondag 6 November 1898. De Herziening der Verknoeide Lijsten. La révision des Listes Électorales. 13de Jaar. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Meu abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, tan kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Beklamen 76 CBntiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 6 NOVEMBER. Sedert de kiezingen van 1895 heeft Bender- galm jaarlijks de aandacht van het publiek ;etrokken op de bezwaren waartoe de kiezers- ijsten, erbarmelijk opgemaakt voor rekening der stad, aanleiding gaven. Dit jaar is oos blad nogmaals getrouw gebleven aan die overleve ring. Verscheidene weken reeds hebben wij de lijst afgekondigd der kiezers, wier inschrijving onregelmatig is, alsook de niet gerechtvaar digde weglatingen. We willen heden het werk volledigen en on der het oog onzer lezers het geheel brengen der betwistingen tegen de kiezerslijsten van 1899-1900 ingebracht, waarop de kiezers voor komen welke geroepen zullen worden om deel te nemen aan de gemeentekiezing van het jaar 1899. Het getal en den aard der betwistingen zal niet tot eer strekken dergenen, welke de wet aanstelde om de kiezerslijsten rechtvaardig op te maken, noch aan de knoeieis welke het noo- dig hebben geacht aan het opstellen dier lijs ten hun broddel vernuft te wijden. Men herinnert zich nog de onverwachte ont hullingen van verloden jaar. Er werd vastge steld, dat met het oog op de aanstaande wet gevende kiezingen een overgroot getal kiezers ▼an min dan 25 jaar op de kiezerslijsten waren geschreven. Het waren allen jongelingen klaar blijkelijk behoorende tot de klerikale partij en die bij elke manifestatie hunne genegenheid ▼oor den domper op luidruchtige wijze betoo- nen. Tusschen al die zonderlinge kiezers inge schreven met valscho geboortedatums zou men vruchteloos een enkele hebben gezocht, welke ▼an verre of bij verdacht kon worden tot de oppositie te behooren. Ten. voordeele der klerikalen en voor niemand dan voor de klerikalen wer den de geboortedatums veranderd, waarvan de boeken van den burgerlijken stand de valschheid bewezen. Da onnauwkeurigheid der datums werd aangetoond en de dompers moesten verzaken aan de stemmen vau het schoolbataljon dat ze hadden ingericht. Het is natuurlijk ten gevolge eener misgreep dat die jonge klerikale snotneuzen,welke naar den rin van het stadsbestuur niet spoedig ge noeg verouderenweer op de kiezerslijsten zijn ingeschreven. De misgreep is echter gemakke lijk te verklaren door de tijdroovende beslom meringen in 't vooruitzicht der kieziug van 1899, de studiën der nieuwe procédés en de uitvinding van nieuwe dwangmiddelen. Dit maal had mon wonderen verwezenlijkt. Maar het ongeluk heeft gewild, dat de truk- ken ontdekt werden en den vindingsgeest van al de specialisten totaal nutteloos werd ver spild. Wie heeft bij elke stemming in de kiesbu- reelen de aanwezigheid niet bestatigd van eene ongelooflijke hoeveelheid priesters van allen aard, jesuieten en broederkons welke men nog nooit had gezien en welke niemand kende. Het getal gerokte kiezers *was buiten alle verhou ding met de verschillende geestelijke bedienin gen in onze stad bekend Slechts den dag der kiezing zag men ze verschijnen en glimlachend hun veelstemmig bijeeuroepingsbrxefje over handigen. Heden kennen we de reder uaarvanMet moederlijke zorg bracht het stadsbestuur met de eerbewijzen van het meervoudig stemrecht al de priesters eu broederkens die te Aalst verzeilen op de kiezerslijsten. Wanneer die zonderlinge kiezers de stad verlaten, worden zij uit loutere teerhartigheid toch op de kie' zerslijsten behouden. Het zou voor de klerikalen eene heiligschen nis zijn een priester vau de kiezerslijsten te schrabben 1 Dat ware een van die offeringen welke de menschelijke krachten te boren gaan. Men liet ze dus op de lijsten na hun ver trek, en telkens kwamen zij op het gepast oo- De moeilijkheid bestaat juist daarin, met zekerheid te weten wanneer zij zich hier ge vestigd hebben en wanneer zij vertrokken zijn, We zullen ons al onze moeite niet hoeven te beklagen want nu zijn wij ingelicht. Ruim 40 priesters zullen ophouden hier te komen stem men. We zullen met veel genoegen hunne diensten ontberen. Daarna werd in de rangen der kle rikalen een nieuwe klasse opgenomen de klasse der pseudo-eigenaars. Deze personen hebben wezenlijk kiesrecht, maar men heeft hen een of twee of drie bijkomende stemmen bijgelapt uit hoofde van eigendom men welke zij bezitten, gewoonlijk buiten de stad. Op de kiezerslijsten staan de passende artikels en letters van 't kadaster, maar onge twijfeld door een toeval, of door vergetelheid- verwaarloosde men het ordenummer, dat toe laat op de rol van 't kadaster de aanwijzing der goederen van bedoelden eigenaar te rin- den. Wanneer men de rol van 't kadaster raad pleegde vond men dus den naam van den pseu- do-eigenaar niet, en de wezenlijke moeilijk heid bestond nu in 't nasporen of de aangedui de goederen, ja of neen aan gemelden persoon behooren. Men kan zich moeilijk een denkbeeld vor men van de opzoekingen, welke tot de oplos sing van die vraagstukken noodzakelijk zijn, en dat juist ter oorzake van het niet vermel den van het ordenummer, dat nochtans volgens de wettelijke vooischriften xnoet aangegeven zijn. Toch hebben wij bestatigd dat meer dan 100 eigendommen waarvan het inkomen op de na men werd gebracht van zoovele kiezers, nooit hebben bestaan dan in de verbeelding der her zieners van het stadhuis. Evenzoo worden ten gevolge van in schijn eenvoudige dwalingen de perso- neele belastingen verhoogd om het ge tal stemmen der klerikale kiezers te vermeerderen. Daar waar de belastingsrol b. v. 7,45 Ir. rermeldt, vindt men op de kie zerslijsten 74,50 fr. dat is 't effekt van de schurkachtige komma, welke ongetwijfeld zon der niemands hulp door heur eigene macht ach ter de tweede cijfer is geslopen in plaats van achter de eerste te blijven staan gelijk het deftige komma's betaamt. Vervolgens heeft men personeele belastin gen van bet eerste jaar, aangegeven als belas tingen van het tweede jaar, en vervallen be lastingen als nog bestaande opgeteakend ten voordeele der goeie vriendjes en kozijntjes. Van den kant der tegenstrevers is het gausch averechts gegaan Verschillende inschrijvingen werden vergetenbijkomende stemmen wer den niet toegekend niettegenstaande de be taalde contributiën en den voldoende ouder dom der kiezers. Kort een mooi getal stemmen gaan aldus voor de kliekvriendjes van ons misbakken ge meentebestuur te leur, immers de betwistingen nu tegen kiezerslijsten ingebracht zetten 400 stemmetjes op 't spel en dat cijfer is voldoende om den uitslug eener kieziug geheel en gansch te wijzigen. En wellicht was er zooveel niet noodig. Want alles daargelaten, in 1895, met de fa meuze trippenkiezing zou eene verplaatsing van veertig stemmen de samenstelling van den gemeenteraad hebben gewijzigd. "Volgen* d.® wet is liet stads bestuur verantwoordLelij k voor liet opmaken der kie zerslijsten. Het stadsbestuur moet zorg dragen voor de degelijke herziening, heeft de leiding van het werk in handen, en beveelt er de uitvoering van. De openbare opinie zal daarover het klep- persbe8tuur rekenschap vragen en de slordig heid of de partijdigheid van dat misbaksel naar verdienste brandmerken. Het is nochtans voor niemand een geheim dat nevens het personeel van 't Landhuis, andere personagen zeer ijverig optreden, hunne mede werking opdringen en aan de kiezerslijsten naar goeddunken knoeien en knutselen.Wezijn zelfs geneigd te gelooven, dat de schandelijke konkelarijen welke werden gepleegd, het werk zijn van die politieke tuiteleers zonder kieschheid noch geweten, die alle waardigheid en eergevoel slachtofferen voor den triomf der klerikale kliekpolitiek. Zulke aauwrijviugen veslagen de klerikale partij, de poespassers en beunhazen waarvan zij de morserij duldt leiden haar rechtstreeks naar 't belachelijke en maken haar tot een voorwerp van den alge- meenen spot. De domperspartij zal er overigens geen voor deel bij hebben, want indien het stadsbestuur weigert recht te doen aan de door ons 'neerge legde bezwaren, zullen wij in beroep gaan bij de Justicie. Men beelde zich niet in dat we buigen zullen voor den slechten wil van het bestuur, dat in eersten aanleg over de betwis tingen uitspraak doet. We zullen desnoods verder en hooger aan kloppen en het noodige aanwenden opdat het Gerecht het broddelwerk van ons gemeentebe stuur met zijnen zegel merke, gelijk het on partijdig de trippenkiezingen van 1895 heeft geschandvlekt. Depuis les élections communales de 1895 le Dendergalm a signalé chaque année au public les reclamations auxquelles donnait lieu la confection des listes électorales publiées pour eompte de l'administration commu nale. Cette année encore il est resté fidele a la tradition. Pendant plusieurs «emaines il a publié la liste des électeurs dont l'inscriptioa présentait des irrégularités, en même temps qu'il relatait des omissions totalement injustifiees. Nous voulons compléter aujourd'hui le tra vail en mettant sous les yeux de nos lecteurs l'ensemble des contestations soulovées contre la liste de 1899-1900 désignant les électeurs appelés k prendre part aux élections commu nales de 1 année prochaine. Le nombre et la nature des reclamations introduites ne sera pas a l'honneur de ceux que la loi charge de la révision, ni de ceux qui out cru devoir ap- porter a la confection des listes le concours de leurs talents. Onserappelle les constatations inattendues de l'année deruière. II fut établi qu'en vue des élections législatives, un énorme contingent d'électeurs de moins de 25 ans avait étó in- düment inscrit. C'étaient des jeuues gens appartenant notoirement au parti conserva- teur et qui apportaient leur zèle tapageur a toutes les manifestations cléricales. Parmi cette fournée d'électeurs insolites accueillis complai- samment sur les listes de l'hótel de ville, _on aurait en vaiu cherché quelqu'un qui put être soupcouné d'apparteuir a l'un des partis d'op- position. C'est au profit exclusif du parti clerical que furent inventées les dates de naissance fantaisistes et dont les registres de l'état-civil demontrèrent la fausseté. L'inexactitude des da tes fut prouvée et les cléricaux durent renonoer au vote du bataillon acolaire qu'ils venaient d'improviser. C'est évidemment par suite d'une simple erreur que des jeunes cléricaux ne vieiliissmt pas assez vite au gré de l'administration reparais- sent de nouveau sur les listes. L'erreur s'expli- que par les préoccupations absorbantes de la prochaine lutte et par l'ótude de nouveaux pro cédés de stratégie électorale. Cette fois des prodiges ont été réalisés. Mais le malheur a voulu que les trucs soient éventés et que toute l'ingéniosité des plus raffiués specialistes soit dépensée en pure perte. Qui n'a pas constaté l'iucroyable quantité de prêtres que chaque election attirait dans les bureaux de vote, prêtres de tous genres et jésuites que l'ou ne voyait jamais, que l'on ne connaissait guère et dont le nombre était hors de toute proportion avec les différentes fonc- tions ecclésiastiques connues en notre ville Ce n'est qu'au jour d'une olection qu'on les voyait surgir apportant sereinement le billet de convocation aux multiplies votes. Nous en connaissons aujourd'hui la raison. Avec une sollicitude maternelle, l'administra- tiou portait sur les listes avec les honneurs du vote plural, tout prêtre débarquant a Alost. Venaient ils a quitter la ville, on les maintenait néanmoins par pure bonté d'ame. Congoit-on les cléricaux rayaut de la liste un prêtre Non, il est de ces sacrifices qui dópassent les forces humaiues. On les laissait done après leur départ puis ils revenaient de n'importe ou, toujoursau poste au bon moment, toujours dignes et toujours plur aux. La diffioulté était précisement de savoir quand remontait leur residence et quel était le moment de leur depart. Nous n'aurons pas a regretter nos peines, car nous voila reuseigués. II y a une bonne quarantaine de prêtres qui seront privés du plaisir de voter ici. Nous nous passerons trés bien des services de ces Messieurs. Puis il s'était établi dans les rangs des conservateurs une caste nouvelle celle des propriétaires, ayant réellement le droit de voter mais jouissant d'un ou deux votes suppléinen- taires a raison de propriétés représentant un evenu cadastral suffisaut. Les listes mention- naient d'ailleurs les articles du cadastre affé- rents a ces propriétés mais par un effet du hasard probablement, on n'y trouvait guère la numéro d'ordre qui permet de constater sur la róle la présence de la personne renseignéa comme propriétaire. On constatait bien en ouvrant les róles du cadastre que le nom du soi-disant propriétaire n'y figurait pas mais ils fallait rechercher si la propriété dont Par tiele cadastral était renseigné, appartenait effectivement k tel électeur. Oa ne sa douterait guère des recherches qu'impose la solution de cetto question, a raison précisément de l'absence du numéro d'ordre. On a trouvé cependant et l'oa a constaté que plus de 100 propiétés dont les contributions foncière3 étaient mises au compte d'autant d'électeurs, n'avaient jamais existé que dans l'imagination des révisionnistes de l'hötel de ville. De même des contributions personnelles ont été augmentées sous Papparence d'une simple erreur. La oü le róle porta par exemple 7,45 fr., ies listes portsat 74,50 fr., par l'effet d'une virgule canaille qui se glisse derrière le 2me chiffre au lieu de rester a sa place derrière le premier. Puis encore des con tributions personnelles de la première année sont renseignées pour deux années et dea contributions perdues sont néaumoins main- tenues au profit des bons amis. Du eöté liberal par contre, certaines inscrip tions sont négligées et bien des voix supplé- mentaires sont omises, malgré les contribu tions ou les conditions d'age donnant droit a Paugmentation. Au total, c'est une joli nombre de votes qui va faire défaut aux amis de l'administratiou communale. Les réclamations mettent en jeu un minimum de 400 voix, chiffre suffisant pour modifier de fond en comble le resultat d'una élection. Peut être n'en fallait il pas aufcant. Car en supposant toutes cboses égales, un total d'une quarantaine de voix pouvait aux dernières elec tions modifier la composition du conseil com munal. D'après la loi o'est l'administration qui est responsable de la confection, des listes. C'est a elle qu'incombe le soin de la révision, c'est elle qui a la direction du travail. L'opinion publique lui en demandera compto a ce point de vue et saura fletrir comme il convient ou sa négligence ou sa partialité. Ce n'est un secret pour personne cependant qu'a cótó du personnel de l'hótel de ville, il existe des personnages trop zèlés qui imposenfc leur collaboration et qui tritureut les listes a leur convenance. Nous considérons plutót que les tripotages audacieux qui ont été perpé- trés sontl'oeuvre de ces maquignons sans scru pules qui sacrifient toute diguité et tout hon- neur au succès de la politique cléricale, De pareilles compromissons avilissent le parti con- servateur les tripoteurs dont il tolère le con tact le conduisent au ridicule et font de lui la risée publique. II n'aura d'ailleurs pas le profit de soa ceuvre car si l'aiministration communale re fuse de faire droit a nos réclamations, nous nous pourvoirons devant la Justice. Qu'on ne s'imagine pas que nous nous arrêterons de vant la mauvaise volonté de l'administration qui décide en premier ressort. Nous nous adresserons plus loin et plus baut et nous fe- rons le nécessaire pour que la J ustice marque de son sceau les listes de l'hótel de ville, ainsi que dans sa haute impartialité elle a marqué les honteuses élections de 1895. Volnc van occasie en nieuwe VclUo gedetacheerde stukken, ver koop met krediet reparaties, verhuur. C. Singlé, 13, Boulevard, Baudouin, (tegen den Allée-Verte). Brussel. li-

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1