T EEN RAKKER J HEDEN AVOND Liberale Burgerskring. Liberale Werkmanskring. lode Jaar. Nummer 49 Zondae 4 December 18 98. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Gasthuisfeesten. 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs 4 50 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN, Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST, voorop betaalbaar HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukreQfll Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 3 DECEMBER. ten 9 uren vergadering der besturen van den Liberalen Burgerskring en den Liberalen Werkmanskring in den Graaf van Egmont, Groote Markt. 1°) Inrichting der propaganda voor de kiezing van 1899. 2°) Bepaling van de voorwaarden der overeenkomst voor de kiezing. Benoe ming van een uitvoerend komiteit. Het komiteit van den Liberalen Bur gerskring verzoekt ons de hiernavol gende mededeelingen te willen inlas- schen ALGEMEENE VERGADERING van 26 November laatst. Een groot getal leden wonen de Alge- gemeene Vergadering bij. Aan bet orde van den dag staat Maatregelen door de liberale partij te nemen voor de eerstkomende gemeente- kiezing. (1899.) Uit de besprekingen en stemmingen volgt, dat de liberale partij toekomende jaar in het strijdperk zal treden met een programma van hervormingen voor doel hebbende de belangen van al de burgers en werklieden te bevorden. Eens te meer verklaart de liberale partij de noodzakelijkheid van kontrool en nazicht in alle besturen en de billijk heid der Evenredige Vertegenwoordi ging welke aan al de partijen toelaten zou hun deel te hebben in het beheer der gemeentebelangen. De vergadering verklaart zich gun stig aan al de verstandhoudingen van aard de Evenredige Vertegenwoordi ging te doen zegepralen. Dcch tegenover de steeds erger wor dende, uitsluitende houding der kon- servatieve partij, welke de onvermijde lijke misbruikeu der besturen zonder kontrool wil vereeuwigen, beslist de vergadering, dat er geene spraak kan zijn onderhandelingen aan te knoopen met de behouderspartij en met haar zelfs geene verstandhouding mogelijk is op de basis der Evenredige Vertegen woordiging welke zij verwerpt en be strijdt. Het Komiteit. Hipp. Borreman-Buyl, L. Camu, Jos. De Blieck, B. De Bruyn-Leclercq, Ev. De Bruyn, A. Galle A. Grégoire, I. Le- clercq, G. Michiels, Jos. Schotte, O. Van der Schueren, Eug. Verbrug- ghen. Gezien de beslissingen genomen in Algemeene Vergadering van den Libe ralen Werkmanskring van Aalst van 30 October en door het provinciaal komi teit der Liberale Werkliedeupartij van Belgie, in zitting van 20 November laatst te Dendermottde. Heeft het bestuur besloten De liberale partij zal in 1899 voor de gemeentekiezing te Aalst in 't strijd perk treden. Vermits de domperspartij te Aalst de alleenheerschicg wil en de Evenredige Vertegenwoordiging, ja, elke kontrool waardoor de bestaande misbruiken zou den verdwijnen verwerpt, zal alles te werk worden gesteld om die partij met goed gevolg te bekampen. Vermits de liberale partij recht eischt voor iedereen en rechtvaardigheid wil in alle besturen, verklaart de Liberale Werkmanskring zich bereid eeusgezind- ;e willen samenwerkeu met de partijen die het grondbeginsel der Evenredige Vertegenwoordiging willlen bekrach- ,igd zien. Vermits de koterie der Behoudsgezin- den te Aalst de belangen en rechten van iet grootste deel der Aalstersche bevol- ïing voortdurend krenktzal de strijd gevoerd worden op een programma van gemeentebelangen en hervormingen ten voordeele van alle Burgers en werklie den zonder onderscheid. Het Hoofdbestuur van den Liberalen Werkmanskring, zal te zamen met den Liberalen Burgerskring de maatregelen bepalen, welke voor den aanstaanden strijd dienen genomen te worden. Het Hoofdbestuur De Eere-Voorzitter De Voorzitter Karei De Moor, 6. Leveau. De Ondervoorzitters Corn. Van Branteghem Josse Van Opdenbosch, De secretarissen P. Anne en 27. Bruyndonckx De schatbewaarder De verslaggever Corn Vincent, Km. Boel, De Leden: Ad. Bruyndonckx, Victor Buys, G. Ceulemans, Jan De Bruecker, H. De Raeve, Th. Droeshoudt, J. B. Philips, Ph. Van Styvendael, G. Van der Veurst. Polklorische dorptafereeltjes door Pol LINDEMA. Mag zonder toelating niet overgedrukt worden. 14" Vervolg. Es ons Miezeke dour Miauw Wou zè de eweest Heb de muizekeus gevangen Miezeke Miauw Hebbe ze a gesmokt Miezeke Bief na watbuis, zelle Leg d'u in a bakske, dén zal ek a gére zien Miauw En 'k zal a dén wa melk geven 1 Mie-ie-auw We zeilen a en de koter medeen nou Gheel doen 1 Nard bootste zoo fijn de begijnentaai der vrouw, het kattengemauw en dan op 't eind de grove, ruwe basstem van den boer na, dat nie^ mand dat beter zou nagebootst hebben, en de kinderen laebten, juichten toe, en plakten in de handjes. Welde na eens heuren wa deoudeNelIe Dobbers en Pee tot makour zeggen as ze ach ter de stoof zilten Och 1 lek ik hia zit 1 Es 't niet oemgelik- kig En erm schoop En onze Pee dat en esgiene mensch 1... Ei, ei. wa-d-heb ek a ver driet gehad Mo 'k zal hie nie bléven, nee, 'k zal hie oungoon Good oun potferdammen Ekbléf hie azooi nie 'k za verhuizen, van mé-ren af Verhuizen Dedjee wie zon-d-er a willen, zwette prij Ja, en dei Kastes Fie, dei vuil ploster, Vplftc !!!T van occasie en nieuwe Club gedetacheerde stukken, ver koop met krediet reparaties, verhuur. O. Singlé, 13, Boulevard, Baudouin, (tegen den Ailée-Verte). Brussel. Het is dus een officieel bericht, dat in 1899 de politieke inhuldiging van het Gasthuis zal gevierd worden, gelijk in 1895 de politieke wijding van den fameuzen Bteen werd gevierd. We willeD nog eens herinneren wat de fees ten in 1895 aan de stadskas hebben gekost Openbare feesten 6000,00 Toelage aan de Jonge Gardo 2500,00 Toelage aan de kathol, vakvereening 1000,00 Aaukoop der geökerde hoppestaken van Kortrijk 777,10 Voor wijkfeesten 1250,00 Voor de Gasthuisfeesteu 14,500,00 Te zamen fr. 26,027,10 Volgens het krotverslag van 1895 werd er dus dat jaar 26 duizend Iranken uitgegeven aan feesten of ongeveer het dertiende deel van de totale uitgaven die (de dwalingen niet in aanmerking genomen) 342 duizeud frank beaioegen. De dompers verknoeiden dus duizenden franken aan feesten waarvan hnnne aanhan gers schier alleen al het profijt hadden, want voor die leesten heeft geen eukele liberaal oen cent bestelling gekregen. Zoover ging men, de maatschappijen, welke de gemeentefeesten, kwamen opluisteren met zorg verwijder4 te houden van elke liberale herberg zoover ging men, in een vuilblad de namen af te kondigen der deftige en propere herbergen en zulke wa ren er in geheel de stad slechts een dertigtal De dompers spotten wanneer de liberalen met eeu liefdadig doel eene feestelijkheid in richten. Dan heet het armtierig enz. enz. Maar ze voegen er niet bijdat al die feeste- 1 ijk heden geen duit kosten aan de stad, dat ae liberalen hunne stoeten en feesten uit hunnen zak betalen, terwijl de dompers die in hunne rangen miljoenenbezitters, edolhedêu en joden tellen met volle grepen uit de stadskas putten, die wij dan weer met onze penningen moeten vullen. In 1895 hebben de feesteu 26 duizend fran- ken gekost. Iu 1899 is 't weer kiezing en aan gezien het gevaar nu nog grooter is dan iu 1895, zal men Gasthuisfeesten houden die nog schitterender (als men 't zoo mag noemen) zullen zijn. Inderdaad de inhuldiging van een enkelen heet Heintjes Tonia mee heren blok op heur bakkes geslogen, dat de vrablaad en schee zag Kotert ins in de stoof 1 Kotert zelf En doe kolen op Wil d-e geen kolen kolen opdoen, loot ze stoun, potferdammen 1... Ei, ei, ei en deine luie loebas zit hem dou te wermen, as moest hij alleen ouu 't vier zitten. Got hier en dou Zit ek in a-e weg En zwet, bagast zwetas ne schoen De doemen en gij dé Peis de mas- schien da de gij der lief uitziet Och lek ik hie zit 1.... Es 't nie oemge- likkig.. Foert 1 Potferdammen Nu kwam er aan 't gejoel en geschater geen einde 1 Jantje van den smid lachte, lachte en hij riep tot Nard Toe, Nardje, doe nu eens lijk zatte Nolle Toe, zatte Nolle, zatte Nolle Jantje van Parijs Zijn haren zijn zoo grijs Zijn beentjes zijn zoo krom Het is van ouderdom Dan nam hij gezwind zijn kruiwagentjen op, reed verder door en begon naastig bladeren te raken, terwijl do andere knaapjes wijder in den dreef naar de kraaien gingen schieten. Tien minuten nadien bad Nard reeds een zak met bladereu gevuld en er zich op neer gezet om wat uit te rusten, als Jantje van Parijs zoo Nard hem hiet, bij hem kwam geloopen en hem bad zijn pijl van eene hooge linde te halen Nard had Jantje lief en hij wees hem niet af. Help me den anderen zak vullen en dan haal ik hem. Jantje sprong bij, de makkertjes staken een handje toespoedig was Nard's werk af en klom hij op de linde,.,. In de ontzettende hoogte wiegde hij verme tel op de dunne, leepe takken en zong, tralali- re, tralalare, naar ouder Maar opeens gleed hij uit en donderde benedeu. Hij stond niet meer op hij was dood. Bloed liep hem uitooren, neus en mond Stokstijf stonden de kleineu eene lange poos. Dan trokken zo Nard recht eu zetten hein te gen de linde. Ze waschten met water het bloed van zijn gezicht weg en riepen luid aan zijn oortje Nardje, hoor eens Nardje, Nardje, toe sta op kijk eens naar ons O hij zal dood zijn misschien Jefken Roo- sens, loop naar het Dorp Roep den pastor. Vijf, zes kinderen liepen heen en gingen de mare der ramp verspreiden. Groote menschen liepen bij ir.et droef mis baar I De lijkberrie werd uit de kerk gehaald, de zakken die met bladeren gevuld waren, werden er op gelegd en daarop legde men Nards lijk. Natus uit De dreven werd vooruitge zonden om aan Vika Roozenboom de schrikke lijke tijding te dragen en baar wat te bereiden voor den gruwelijken slag. Hij trad in 't net en nederig huizeken, nam als onwillig de muts van den grijzen kop en zei met bevende stem tot de schoone, rozige vrouw. Vika arme vrouw 1 Naai niet verder Een ongeluk Nardje is van de linde ge vallen. Ze sprong op met onbeschrijflijken angst ge slagen en bezag als dwalend den ouden man. Dan sprak ze met schorre stem de keel door angst toegescbroefd O, God I Nardje, gevallen Is 't erg Natus knikte. Met een kreet als wrong men een dolk in haar boezem sprong ze naar Natus, wierp hem op zij en met hartescheurend gekerm liep zij de straat op. Zij keek voor zich de baan in Ontwaarde ia de verte den treurigen stoet. Bliksemsnel vloog ze heen, wierp ze allen uit den weg, die haar uit medelijden de vreeselij- ke werkelijkheid wilden verbloemen en zag toe, Dood gilde zij Nardje, mijn Nardje, dood dood 1 en ze zakte bewustloos op het lijk van haar kind. Als zij ontwaakte uit de korte, wreede slui mering wa3 het lijk weg en zij was zinneloos. Ze stond op en ging naar haar huisje wear alsof er niets gebeurd was Voor haar zal het altoos najaarsnamiddag blijven, haar Nardje zal weg zijn bladeren ra ken onder de linden en zij zal altijd gelaten en toch gelukkig naar hem blijven wachten. De doodsklok luidde en Vika vermoedde niet eens dat het voor haar zoontje was. Zijne moeder knielde niet bij het graf en da regendruppeltjes, die zijpelden van den tienr- wilg, boven de groeve, weenden alleen om dia spade dood De doodengraver stampte met de kruk vaa zijne schup drie kruisen op het terpje en ging dan heen. De kleine meisjes iu deu dreef zoa- geu 't Regent, het regent Juffrouw langt uw hoedjen af 't Is morgen Palmezondag De oude Laste Roggebrood was de eaniga wellicht in gansob Lommerbeek, die treurde om Nard's heengaan Hooge klemmers Diepe zwemmers Sterven zelden op hun bed zei ze. O die loeders 1 die hem om den pijl deden gaan, kreeg ik ze maar ondermijnen stok. Maar ze kreeg ze niet Ze stierf korts nadien en In haren doodstrijd toen ze woelde op haren kafzak om de beende- rige, versmachtende hand te ontkruipen, raas kalde zij in ijaelijke krampen en met bran dende tranen in hars doffe, afgesloofde oogen. Twee honderd zestig ballen Mijn huizeken beiast 1 is 't nie wreed 1 EINDE.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1