Krotverslag van 1896. Valsohe Geruchten. liberaal weekblad voor Bericht aan onze Lezers. Klerikale Rechtvaardigheid. TE WAPEN DE TRIOMF. 4 fr. voor de stad abonnementsprijs gQ voor den buiten voorop betaalbaar PRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zrcb op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten van bet blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. kantore HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen drukregel Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen Vonnissen ojo de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metti. AALST 10 DECEMBER.. 't Krotverslag van 1896 is eindelijk verschenen. 't Is zoo slecht als dat van 1895, zoo niet slechter. Op bijna elke bladzijde staan dwalingen van honderden en duizenden franken. Zulke versiagen laten drukken, is geld in 't water smijten. Zulke verslagen strekken tot schande van hen die ze onderteekenen. Sedert eeuigen tijd kruipen de dom pers uit schrik voor de kiezingen van 1899 vöör de liberalen op de knieën vleien en fleemen hen op alle wijzen en onder alle voorwendsels, in de hoop, dat er eenigen onder hen hunne over tuiging zullen verloochenen, gelijk de meeste koteriemannen vroeger hebben gedaan. Ze strooien het gerucht uit dat een gedeelte der liberale partij geneigd is een verbond te sluiten met de klerika- len. Dat is totaal valsch. Nooit heeft een liberaal eiaan gedacht een verbond te sluiten met de kliek, die stelselmatig de Evenredige Vertegenwoordiging be strijdt. Ziedaar de verklaring welke wij, ge machtigd zijn te doen in naam van ge heel de liberale partij. Al wat over dat verbond door de dompers verteld wordt is valsch, duizendmaal valsch Om den heer baron Bethune genoe gen te doen hebben wij verleden week verscheidene artikels moeten verdagen, om ze te vervangen door zijn zeever achtig verslag en zijn nog zeeverachti ger zoogezegd antwoord, dat geen ant woord is M. Ghenraerdts Omdat zij de voorwaarden niet bezitten. M. Anne. Omdat bet te naaste jaar kie- zing is ca uieii iets moet doen om zich te red den. Daarua leest M. Bethune, volksvertegenwoor diger door de gratie Gods, sekretaris van bon go, Schepene van financiën gebreveteerde cij feraar, de namen af van de personen wier in schrijving gevraagd is en zonder reden ver worpen wordt. De wet zegt Art 1 wet van 12 April 1894 en van 11 April 1895. Om kiezer te zijn voor de Gemeente moet men 1° Belg geboren zijn ofwel de groote of ge wone naturalisatie bekomen hebben voor 1 Juli 1897. 2° 30 jaren oud zijn voor 1 Mei 1899. 3° Sedert ten minste 3 jaar te Aelst verblij ven dat is er gevestigd zijn voor 1 Juli 1895. Voorde Kamer, Senaat en Provincie 1° Belg geboren zijn enz. 2" 25 jaren oud zijn voor 1 Mei 1899 en 30 jaren voor Senaat en Proviucie. 3° Sedert ten minste een jaar te Aelst ver blijven dat is er woonachtig zijn voor 1 Juli 1897. Welnu al de personen waarvoor de inschrij ving gevraagd is bezitten die voorwaarden en al de noodige stukken door de wet vereischt zijn bij elke aanvraag gevoegd. Dus dat al de vragen van inschrijving moedwillig verworpen zijn. Dit is een partijdige daad en M. Bethune beeft wel te zeggen M. Anne weet genoeg dat we rechtvaardig zijn. Ik zeg dat M. Bethune al te onbeschaamd is en er in geheel Belgie geen Collego van Burgemeester eu schepenen bestaat dat onrechtvaardiger over de kiesrekla- men uitspraak doet dan hier te Aelst. Doch er is nog een Gerecht. We hebben ons betrouwen op hei Hof van beroep eu wij hopen dat men daar recht zal geven aan wie recht toekomt. Wat de vragen van afschrabbing betreft daar zijn er 62 goedgekeurd welke aan de kleri- kalen i28 stemmen voor de Gemeente ontne men. Voor de andere zaken zal men in beroep gaan want wij zijn overtuigd, dat het hof van Be roep vau Gent geene personen op de kiezerslij sten zal behouden welke Aelst sedert meer dan zes jaren hebben verlaten, in andere gemeen ten als kiezer zijn ingeschreven en er hunne woonplaats hebben. Wat de uitspraak van het College van Bur gemeester eu Schepenen betreft daar hadden we ons aan verwacht omdat we weten dat onze binnengesmokkelde raadsheeren voor niets ach- teruitdeinzen en uit gewoonte aldus handelen. P. ANNE. ter en broodroof meer en meer door de alleenheerschende kliek tegen rijken en armen, tegen burgers en werklieden, tegen neringdoeners en noodlijdenden in praktijk gesteld, hebben de harten der kalmste burgers verbitterd en de Vrijdag 25 November zijn de eerste kiesre. klarneu voor het College van Burgemeester en Schepenen besproken. Waren tegenwoordig MM. Gheeraerdts Burge meester, Bethune, De Clippele schepenen en Reintens sekretaris later M. Meert en M. Anne. De Zitting werd geopend door den Burge meester om 10 1/2 uren voormiddag het woord wordt verleend aan den verslaggever M. Be thune. Een vraag tot het bekomen van vermeerde ring van stemmen door den heer Ghysselinckx wordt aangenomen drie vragen van afschrab- bin" een door den vrederechter en twee door H. Van de Velde worden insgelijks aangeno men. Daarna gaat men over tot de vragen van in schrijving gedaan door den heer Anne voor 63 personen. M. Bethune. (met een grijnslach) Heer Se kretaris deze vragen zijn verworpen niet waar. M. Reyntens. Ik... ik... ik... ge., ge ge loof van van., ja... ja Mijn mijnheer. M. Anne. Hoe Mijnheer al deze vragen zijn verworpen en om welke reden. MBethune. Omdat zij de voorwaarden niet bezitten. M, Anne. Hoe zij bezitten de voorwaarden niet e'n al de noodige stukken door de wet ver eischt zijn bij het dossier bijgevoegd, om wel ke reden dus verwerpt gij die vragen van in schrijving. Het is dus bepaaldelijk beslist overi gens wij hebben er geen oogenblik aan getwijfeld, de liberale partij zal voor de aanstaande kiezingen in 't strijdperk treden om een einde te stellen aan de verachtelijkste alleenheersching welke ooit op eene gemeente heeft gedrukt. Liberale burgers en liberale werklie den zijn het eens en zullen te zamen maatregelen nemen om met vereenigie krachten een einde te stellen aan het rijk der alles opslorpende, alles inpal mende kliek. Met nieuwen moed zien we de oude strijders, de achtbare leden der deftige liberale burgerij, waaraan de dompers thans zeiven hulde brengen, in de bres springen om de grondbeginselen van rechtvaardigheid en verdraagzaamheid in Aalst te doen zegepralen. I Te wapen De verachtelijke achter uitkruiperij de miskenning van de hei ligste rechten, de hatelijke vervolgin gen, de smadelijke aantijgingen, de weigering van werk, de uitsluiting van alle onafhankelijke inwoners, den las gansche bevolking, die de vrijheid en de rechtvaardigheid lief heeft iu 't har nas gejaagd, tegen de koterie der slokoppen en hoogmoedigen. De wapen Liberale Burgers, we zullen u onvermoeid ter zijde staan. De strijd dien gij beslist hebt is een strijd voor het algemeen belang, tegen eene bende wraakgierigen die uit trots en hebzucht u sedert dertig jaien met hoon en smaad vervolgen. Te wapen Liberale Werklieden, de worsteling welke gij tegen de kliek gaat aanvangen, is een kamp tegen de harte- looze kerels,die u alle werk, elke brood winning ontzeggen als ge niet als slaven voor hen wilt bukken, die u en uwe kinderen meedoogenloos verstooteu als gij honger en gebrek lijdende voor hen niet buigen wilt en als eerlijke lieden weigert uw geweten te sleuren door den vuilen kliekpoel. Te wapen Gij die de rechtvaardig heid boven alles stelt, de rechtvaardig- beid voor iedereen, voor alle inwoners, machtige engeringe,groote eu nederige. We zullen geen oogenblik falen in de taak, de moeilijke taak, immer met u te zwoegen voor den triomf van alles wat edel en eerlijk is. Te wapen Gij liberale, jonge vrien den. Ziet. uwe ouderen geven u het voorbeeld. Dat de geestdrift voor bet Goede, de geestdrift voor het eenxgste dat op aarde den Vrede kau verzekeren, de geestdrift voor de Rechtvaardigheid uwe boezems doe zwellen en u uwen plicht doe begrijpen. Op u rekenen wij, liberale jonge Vrienden, op uwen ijver,op uwen moed op uwe ondersteuniug. De kliek, het wangedrocht, dat als eene nachtmerrie de eerlijke bevolking plaagt en tergt, zult gij met ons helpen nedervellen. Te wapen Gij allen die geleden hebt, die vervolgd zijt, gebroodroofd werd, gehoond, beledigd, belasterd,uit gescholden, slaat de handen ineen en trekt ten strijde onder de kreten Weg de alleenheersching Weg de kliek Weg de misbruiken De kiezingen vau 1899 zijn nabij. Nabij, zeggen we, hoewel we er nog schier een geheel jaar af zijn. Maar de tijd vliegt snel en twaalf maanden zijn ras voorbij. Overigens men moet het geen zins ontkennen over de aanstaande kiezingen wordt er nu reeds gesprokeu alsof ze over wei nige dagen moesten p.aats hebben. Sedert 1895 heelt Bendergalm met zorg maar zonder haat of wrok de vraagstukken van stedelijk belang bestudeerd, de politieke nulliiteiten der kilek als dusdanigen onder den schrobber geleid en over den hekel getrokken, naar behooren. Wij hebben den strijd met hardnekkigheid doorgedreven (en we zijn nog geenzins ver moeid) en Bendergalm zegt fier ik heb mijn tijd niet verloren. Heden maken wij een klein haltje om eens achteruit te blikken, den afgelegde baau te peilen, de verkregen uitslagen eens eventjes op te nemen, en de toekomst met koelen bloe de in te zien. In alle opzichten mag Bendergalm over zijn werk tevreden te zijn hij heeft licht en overtui ging gebracht niet alleen in den geest zijner vrienden maar vooral in dien zijner tegenstre vers welke tot kedea als de onhandelbaarste ti°SindsS8 dagen heeft Bendergalm tot mede werker M. baron Bethune schepen van finan- cien onzer stad. Wij hopen dat Menheer do schepen zal voortgaan ouze kolommen met zijn onwaardeerbaar proza te vullen, en zoo we de hoedanigheid niet hopen we zïjn toch verzekerd vau de hoeveelheid. Ons blad zal er dikwijls mee gevuld zijn van 't eerste lijntje tot het laatste. Onze lezers zul len er 't lest best mee lachen, terwijl de op stellers in de handen zullen wrijven omdat ze eene wel verdiende rust mogen genieteu. Dat is niet alles want wij bestatigen met genoegen dat onze denkbeeldenmeer eu mesr ingang vindeu bij de konservatenrs welke wij tot nu toe niet hadden kunnen overtuigen. En wat wonders ook. De groote meerderheid der bewarende partij van Aalst is samenge steld uit göboreu Aalstenaars, het zijn wel- denkende en gematigde klerikalen vol ge- zond oordeal dat iedereen er verbaast over Ze 'zijn talrijk, diedeftige klerikalen met hun gezond oordeel bij wie de partijgeest de rechtvaardigheid eu de rechtzinnigheid niet heeft uitgedoofd». Zij maken het redelijk eu gematigd deel der partij uit. 't Is onder beu dat Bendergalm en de libera len in 't algemeen gelukkig zijn zoovele per soonlijke vrienden te tellen en ze worden God zij dank zoo talrijk |dat wij eindelijk niet meer in staat zullen zijn ze te tellen. Dat vooruitzicht is zeer troostend voor ons want iu deze voorwaarden is het omogelijk dat al die katholieken niet voor de liberalen stem men, vermits zij volgens M. Bethune dezelfde boadanigheden bezitten als de liberalen. Vraag het aan M. Bethune bij zal het niet loochenen, integendeel en we danken hem de liberalen in een'zoo gunstig daglicht te hebben gesteld. We achten het onze plicht op onze beurt zij ne vrienden de katholieken eens te konter- leiten. Het kau om den djauter niet missen, de loftuigingen welke den edelen heer de liberalen toezwaait zal het grootste deel der katholieken aansporen als een man voor de liberalen te kiezen M. Bethune zal de bewerker zijn van dat verdienstelijk wonder. De voorliefde der klerikalen veropenbaart zich meer en meer ten onzen voordeele. Een u hunner eerbiedwaardigste hoofden ver- U klaarde onlangs te midden der eenparige a toejuichingen eener vergadering Het bestuur der kliek loopt in onze stad ten einde. Wij zouden ongelijk hebben langer de liberalen te willen wederstaan, overi- u sens al onze pogingen zouden toch niet bateD, want in October 1899 zullen zij het gemeentebestuur omverre werpen. De aarzeling is niet meer mogelijk, laat ons stemmen voor de liberalen. Laat ons goeds- leugdig verhaasten, 't geen wij niet kun- neD verhinderen. Laat ons de liberalen a op't Land huis brengen, a Zoo sprak dateerbiedwaardigste hoofd a der klerikalen maar M. Bethune heeft het niet gehoord, hij woonde de vergadering niet bij omdat hij juist bezig was met zijn myriama- terlaug ounoozel geschrijvel, dat verleden zon dag in ons blad verscheen. Ware hij daar ge weest, zeker zou hij de woorden van dat eer biedwaardig hoofd hebben toegejuicht. Sedert die redevoering wordt het bureel van ons blad bestormd door eene menigte notabele katholieken, welke onzen uitgever de verzeke ring komen geven hunner voldoening en hun ner genegenheid voor de liberalen der stad, die God zij dank nog talrijk zijn. En ziedaar, vrienden, wat de liberalen ge holpen door Bendergalm hebben verrichtZij hebben de zekerheid verkregen dat de katho lieken eindelijk hunne verdiensten en deugden naar waarde schatten en onzen triomf zullen bewerken. Niet dat wij van de katholieken verwachten, dat zij hunne partij zouden 1 verloochenen. Neen, want wij eerbiedigen alle rechtzinnige politieke overtuigingen, de hunne even als de onze. Doch wi) den- u ken, dat velen onder hen rechtvaardig ge- noeg zullen zijn om de verdiensten der li- berale partij te herkennen. Dan zullen wij niet meer moeten vragen noch in 't Vlaamsch noch in 't ransch wie de laat ste lachen zal. We zullen in elkanders armen vallen we zullen elkander den broederkus ge ven eu'allemaal gelijk lachen, terwijl M. Be thune tranen zal storten vau vreugde. Is 't alzoo heer baion Bethuue StSiSit

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1