Een Schoone Bekentenis. HOFSTADE. Turken en Joden. Voor het Volk. Bekomen uitslag Kip-Kap. We zijn gelukkig eene welgemeende hulde te brengen nan zoovele leden der li- I berale burgerij onzer stad, die dezer dagen I getoond hebben, dat de aeest van wijde en a I broederlijke toegevendheid en welvoeg- lijkheid der oude Vlamingen hun steeds s met hunno eathoheke stadsgenoten van Aalst gemeen blijft, a Waar lezen we dat Wel in een bijvoegsel van Denderbode Ziedaar van wege het orgaan der Aalstersche domperspirtij eeu.j kosielijke bekentenis. Nog I maar een achttal dagen geleden, werden de liberalen geheel anders betiteld het libera lism was dan de bakermat van al wat op de wereld slechten afschuwelijk is, van commu nards, anarchisten <m dies meer. Ja, en nu is de burgerij welke het libera lism aankleeft den h»f waardig van hetzelfde orgaan, nu is zij broederlijk toegevend gelijk de oude Vlamingen. Dus eenmaal heeft Denderbode hulde ge bracht, welverdiende hulde aan de liberale burgerij die sedert dertig jaren in zijne kolom men door lompe, scnurftige medewerkers als het uitschot der maatschappij weri belasterd en bezwadderd. Eenmaal zegt hij nu toch de waarheid over de liberale burgerij, eenmaal laat hij de liberalen recht wedervaren, nu ge tuigt hij van hen, dat ze hulde verdienen, dat ze broederlijk en toegevend, 't is te zeggen verdraagzaam zijd. Inderdaad, hij zegt dat de liberalen dit met hunne katholieken stadgenooten gemeens hebben. Ja, zeker, hij wil den lof makende van de liberalen, ook den zelfden lof toezwaaien aan de dompers Doch dezen verdienen zulke hulde niet hunne werken sedert dertig jaren getui gen van haat, van uitsluiting en vervolging te gen al wat liberaal is of met de kliek niet mee wil. Dat is waar ook. Overal waar de dompers het kunnen doen, worden de liberalen met trots over het hoofd gezien. Ge zegt het zeer juist. In geen enkel be stuur, in geen enkelen dienst, in niet eene ver gadering, voor geene enkele benoeming, voor geen enkel worn, voor geen enkele levering van stad, armbureel of Hospicien, wordt de li berale burgerij in aanmerking genomen, en wanneer men hare medewerking vraagt is het om er daarna ten voordeele van de kliek te pa- radeeren. Dat is nogmaals de waarheid Zeker is het waar en het bewijs vindt ir.en in het slot van het verslag van Denderbode over de expositie van pluimgedierte. De tentoonstelling heeft niet gediend tot verbe tering van het pluimgedierte maar tot verhef fing van 't kotenebestuur van Aalst. De recht zinnige medewerking der liberalen zelfs wordt verdraaid tot huldebetoon aan de dompers- kliek. Wat ge zegt Zeker, lees maar het verslag van Den derbode, de gevleugelde kiekens worden op het achterplan geschoven en de stadhuiskiekens vooraan gebracht^ 't is al katholiek bestuur, katholieke overheden, katholieke kring, ka tholieke werkmanskring dat de klok slaat, en met voorliefde noemt Denderbode dan de libe rale burgers die aan 't banket deel namen als wou hij zeggen Allemaal die liberalen zijn onze vriendjes geworden, ze zijn toegevend -eu we rekenen op hen. Wel wel Kwel 't Is gelijk ik zeg, man. Denderbode kruipt voor de liberalen op den buik, ziedaar alles. Veronderstel dat, die liberalen aan de katholieken zeggen hoort eens uw blad be weert dat gij broederlijk en toegevend zijt gelijk de oude Vlamingen. Ge gaat dus voor het werk der stad, de leveriugen, de plaatsen enz... ook eens denken aan onze bekwame jongelingen. Loopt naar den duivel, zouden ze antwoorden het liberalism is de bakermat van al wat slecht is 1 Is het mogelijk Zeker en vast. Volgens Denderbode zou den sommige liberalen aan de tentoonstelling geen deel hebben willen nemen, noch aan het banket, omdat onze katholieke overheden er toe waren uitgenoodigd. Welnu al de liberalen zonder onderscheid hebben de tentoonstelling goedgekeurd, en Dendergalm heeft al zijne vrienden aangespoord er heen te gaan. Al de liberalen hebben er natuurlijk geen deel aan genomen, zoomin als al de katholieke burgers, iedereen begrijpt dat zulks onmogelijk is maar de dompers willen nu doen verstaan dat fie broederlijk toegevende liberalen van Aalst al degenen zijn, die aan *t banket heb ben deel genomen. En de andere liberalen Hoe worden die bejegend Voor al wat niet deugt. Voor ganzen, voor mannen die de versmelting willen met socialisten en donchisten. Maai* welke liberalen waren er dan aan aan het banket Allen deftige burgers, gelijk Denderbode zegt, en die met ons en alle liberalen den landbouw en nijverheid, den godsdiensten den koophandel buiten de politiek willen houden. De socialistische partij zelve was er vertegen woordigd en begrepen in de hulde welke Den derbode aan de aanwezige burgers bracht. Zoo brengt Denderbode daa ook hulde aan de socialisten. Zeker, als zulks hem uoodig schijnt voor de kliek, en hij ziet er niet tegen op te ver broederen met degenen, die hij gisteren uit schold voor petroleurs Kent ge dan de namen van de deelnemers aan 't kanket En heeft Denderbodede deel- I nemende liberalen altijd zoo voorkomend en I broederlijk behandeld. Ik heb u reeds gezegd, dat de namen van I meestal de inschrijvers in het bijvoegsel van I Denderbode staan. Hoe hij ze vroeger behan- 1 delde hola dat is eene andere zaak1 M. Schellekeus, was een muilentrekker, een I beerkuip 1 (doch toen was hij nog voorzitter I van de liberale jonge* wacht) De Clercq, De Pauw, brouwer Van der Schueren, Nestor Schaltin.... Halte Heeft Denderbode met M. Schal tin verbroederd. Wel heere I hij is voorzeker verdoemd... Ik zeg u, dat Denderbode, al de aanwe- zigeu hulde breDgt als aan leden der bur- gerij van Aalst welke geen ganzentroep is, die men met hond en stok opdrijft en de liberalen dit weieens zullen leeren ten hunnen koste. Dus dat Denderbode, die priester Daens als Juda3 uitscheldt omdat hij vriendelijk is ook tegen liberalen, op liberalen en socialisten rekent om de liberalen te bevechten Zoo is 't. Door vleierij en kruiperij denkt hij een zeker getal liberalen en socialisten op zijnen kant te krijgen voor dê kliek.. hij hoopt dat ze zullen toegevend zijn. En hij bedriegt zich ongetwijfeld 'De kóterie heeft te veel tegen al wat vrijzinnig is gewoed om te mogen hopen, dat ooit een libe raal een vinger opheffen zal om ze boven wa ter te houden Zeker verleden jaar nog raaddeJ-Dew- derbode de katholieken aan, geen penning to jonnen aan vrijzinnige brouwers, limonadefa briekanten, en andere neringdoeners. Jaren lang heeft hij aldus tegeu allen de broodroo- verij aangepredrikt en ze uitgemaakt voor I stinkenden visch. Wel drommels geen enkele liberaal mag stemmen voor eene kliek, die de belaDgen 1 van al de vrijzinnige burgers en werklieden met voeten heeft getreden, die alle deftige libe- I ralen onophoudelijk heeft beledigd, belasterd I eu vervolgd als burgers en als handelaars. I Wel gezegd. Weg met de dompers I Weg met de kliek Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die veel doen lijden, gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Nieuwe plannen om de gemeente school van Hofstade te ondermijnen en te verdelgen, worden in het geheim op deze ongelukkige gemeente gesmeed. De heer Pastor wil, kost wat kost, zij ne katholieke school, die onder opzicht van opvoeding en onderwijs, oneindig te wenschen laat, in een klooster met katholieke meisjesschool hervormen. Maar waar met de jongens gevlucht Hiervoor vindt die heer eene koddige oplossing. Hij stelt voor zoo maar een voudig het lokaal der gemeenteschool te nemen, dat maar 150 leerliugeu kan bevatten. Dit lokaal zal hij in drie dee- len splitsen. De 2/3 zal hij aan twee ka tholieke ouderwijzers geven en 1/3 blijft voor de gemeenteschool over ter beschik king van den heer Meirschman, die te genwoordig 127 leerlingen onder zijn beheer heeft. Een getal van 127 leerlin gen in ééne zaai die er nauwelijks 50 kan bevatten Dit is zonder verder be toog den vindingsgeest van den Pastor waardig. Hij is met zijn voorstel bij de raads- heereu van Hofstade rond geweest. Deze moeten natuurlijk knikken gelijk hij wil. Van de verdere goedkeuring der hoogere overheid houdt hij zich verze kerd. Zou het verwezenlijken van eene zoo onwettige schikking niet mogen gelijk gesteld worden met het afschaffen der gemeenteschool zelve Immers alle ont wikkeling der officieele school, die op Hofstade gedurende 31 jaren zooveel nut heelt gesticht, ware voor altijd ge stremd en onmogelijk gemaakt. Wij doen eenen oproep tot de mede werking van alle weldenkende burgers om dit nieuw schandaal, bij middel der vrijzinnige drukpers zoo ruchtbaar mo gelijk te maken. Wij zullen de medewerking van al de antiklerikale volksvertegenwoordigers voorzeker bekomen, om een smeek schrift te ondersteunen, door de ouders der leerlingen van Hofstade's gemeen teschool onlangs den heer Minister toe - gezonden. VpIhq Hl! van occasie en nieuwe VtJIUo gedetacheerde stukken, ver koop met krediet reparaties, verhuur. C. Sing-lé, 13, Boulevard, Baudouin, (tegeu den Allée-Verte). Brussel. V. Wie zijn buiten de gemeenschap der Hei ligen A. Heidenen, Turken, Joden, Ketters, Schismatieken en al degenen die in den kerke- lijken ban zijn. Zoo loert de catechismus. Al de klerikale gazetten vallen dan ook de Joden en andere ongeloovigen met nijd en woede aan. Al wie niet juist hetzelfde gelooft als de paus, is gal genaas en hellegebroed, want de paus is on feilbaar. De paus hadde eene groote rol kunnen ver vullen in de hedenhaagsche geschiedenis, in dien hij op het wereldplein waarlijk de groot heid en invloed bezat, die een stadhouder van Christus op aarde boven alle andere redelijke en onredelijke schepselen zou moeten verhef fen. Waarom is hij niet tusschen gekomen als de Groote Moordenaar van Turkije een half mil joen Christenen in Armenie liet vermoorden en verminken De paus is diplomaat, bij Jiet den Sultan begaan en schonk hem zelfs een ring met edelgesteenten versierd. Waarom is de paus niet tusschen gekomen en liet hij de verplettering van bet kleine Grie kenland zonder protestatie gebeuren De paus s diplomaat en heeft ontzag voor de sterksten. Waarom geeft de paus geene uitleggingen I over zijne encykliek Rerum novarum, ten I einde de geschillen tusschen Oü-bewaarders en I demokraten bij te leggen De paus is diplo- I maat in Amerika is bij met de demokraten I en in Europa met de vasthoudisten. I Waarom heeft de paus niet gepoogd het I katholieke Spanje uit de klauwen van het pro- j te3tantsche Amerika te redden en door zijne I tusschenkomst een moordenj in 't groot te I verhinderen. Waarom doet de paus niet mede aan de I Jodenvervolging welke zoowat overal in Eu- I ropa aan het orde van den dag staat. De paus I is diplomaat en financier, en heeft van de dui- I ten welke Sint-Pieterspenning dit jaar inde I kas heeft gebracht uit voorzorg 20 miljoen I franken in bewaring gegeven aan de bank van I den Jood Rotschild van Londen. I Christus de Bemiddelaar, de ^rme die geen I steen had om zijn hoofd te laten op rusten is op aarde wel vertegenwoordigd Anti-Galachtige Pillen De Pratere Eenig in de Wereld. De sterkste, de zachtste, de snelstwerkende. Ze zijn oppermachtig tegeu de ontstellingen der lever en der maag, zooals gal, zuur, ver stopping, hoofdpijn, maagkwalen, slechte spijsvertering en keering der jaren. Ze beproeven, is ze bepaaldelijk aanemen. Prijsfr. 1.50 de doos in al de Apotheken. De Liberale Trompettersclub had aan het gemeentebeslutnr de toelating ge vraagd een kleine tombola in te richten ten voordeele van het werk der klee ding van behoeftige kinderen ter gele genheid hunner eerste communie. De Liberale Trompettersclub was zin nens bij het vieren van het Ceciliafeest een danspartijtje in te richteo en hoop te aldus een groot getal nummers voor de tombola voor het werk der kleeding te kunnen verkoopen. Ziehier het antwoord, dat Burgemees ter eu Schepenen aan deu Voorzitter van den Liberalen Trompettersclub heb ben gezondeu. Aelst, den 21 November 1898. Mijnheer, Wij hebben de eer UEd. te laten weten da t ods Schepen College in zitting van den |18 No vember 11. beslist heeft UEd. de gevraagde toelating tot het het inrichten van eeuen Tom bola te weigeren, aangezien het werk waartoe de opbrengst geschikt is in alle onpartijdigheid en met onverbeterlijke zorgen ^verricht wordt door de parochiale geestelijkheid onzer stad. Aanvaard, Mijnheer, de verzekering onzer ware achting. De Burgemeester en Schepenen, (get.) M. L. Geeraerdts). De Secretaris, (get.) Oscar Reyntens. Aan Mijnheer De Raeve, Voorzitter van den Liberalen Trompettersclub. Hebt ge goed gelezen werklieden De kopstukken van de kliek willen niet dat de liberalen voor uwe kinderen zorgen. De liberalen willen uwe kinde ren eene volledige, schoone en degelij ke kleeding verschaffen, waarmede zij deftig onder allemans oogen mogen ko men en de dompers verbieden het. I Het is dus aan de liberalen verboden geld te verzamelen om aan arme kinde ren, de kinderen der werklieden goede kleederen te verschaffen Het is aan de liberalen verboden door een feestje een goed werk te verrichten Bedelaars loopen van huis tot huis voor den schatrijken paus, bedelaars Schooien aan alle deuren voor missen, vreemde paters hangen aan alle bellen om geld af te prengelen voor chinees- kens en andere onbekende dingen, non- nekens en kwezels dringen in alle wo ningen om giften in te zamelen voor Onze Lieve Vrouw, voor St. Antonus en honderd andere dingen meer. En al die bedelarij wordt door de wet en de dompersoverheid toegelaten. Maar dat de liberalen een pennings ken inoogsten willen voor de kinderen van ar/ne medemenschen, dat mag niet zijn dat willen de dompers niet Foei 't Is schande, 't Is niet noodig, zeggen de jannen, de pastoors doen dat in alle onpartijdigheid en met onverbeterlijke zorgen. Iede reen te Aalst kent de onpartijdigheid der pastoors en hunnen aanhang. On langs op eene prijsdeeling der zondag school waar men aan de kinderen stuk jes kleerstof gaf van drie ellen voor nen frank werden twee kinderen met ledige handen weggezonden en werd hen barsch toegesnauwd Gaat bij Gustaaf Leveau of bij pastor Daens De onverbeterlijke zorgen der pastoors kunnen we al zoo goed. Wan neer een kind een nieuw kostuum aan heeft van grove gemeene stof, sfordig gemaakt waarin het gelijkt aan een oud manneken verloren geloopen in eenen zak, zegt men :'t Is van M. den pas toor, of 't is van M. den deken gekleed 1 Die uitdrukking is te Aalst een spreek woord geworden. We laten het publiek oordeelen of er reden toe zijn, ze kun nen er zich jaarlijks van overtuigen. Dus arme werklieden, ongelukkige ouders, de liberalen willen voor uwe kinderen zorgen maar de kliek de fa natieke domperskliek wil niet, ge moet bij den pastor of den deken gaan. En toekomend jaar zullen de kies- dravers u brood, hesp, jenever en trip pen aanbieden om uw geweten en uwe stem te koopen en ze zullen u toeroe pen De liberalen doen niets voor het volk! O wat schijnheilig ras, niet waar Vraagt bij uwe winkeliers de suikers in pak ken van de Tiensche Suikerraffineerderij. der reklamen gedaaD door Pieter Anne welke door het College van Burgemeester en Schepe nen zijn goedgekeurd. Van de vragen van afschrabbing gevraagd voorde Gemeente zijner reeds 139 klerikale stemmen afgeschrabt. 42 stemmen zijn reeds aan klerikale kiezers ontnomen welke met te veel stemmen waren ingeschreven Maakt reeds 181 stemmen vermindering voor de klerikalen voor de Gemeente. Van de vragen voor vermeerdering van stem men zijn er ten onze voordeele 47 stemmen toe gekend voor de Gemeente. Wij hebben volle vertrouwen in de uitspraak der rechters van het Beroepshof welke recht vaardiger zullen bandelen als onze stadhnisba- zen en de thans zonder reden verworpen rekla men znllen goedkeuren. P. ANNE. Eene schouw om goed te trekken moet bij tijd gevraagd worden zoo ook moet het li chaam van een mensch om gezond te zijn bij tijd gezuiverd worden. Het is daarom dat men van tijd tot tijd de Pil Walthéry moet nemen om uit het lichaam de slechte vochten te ver- drijven. Liberale Trompettersclub. Ceciliafeest, zondag 11 December. Om 10 uren uitstap in de stad al de leden worden ver zocht het uitstapje mede te maken. Tod 6 uren 's avonds banket ten lokale, Zonnestraat. Willemsfonds. De kostelooze boekerij zal in 't vervolg alle Zondagen voor het publiek open zijn van ÏO tot 11 uren voormiddag. Zondag 11 December ten 51/2 uren 's avonds in den Graaf van Egmont Concert-Voor- dracht. 1° Muziekaal gedeelte, 2° Voordracht over De drie staatkundige partijen en het Werkersvraagstuk door M. Wannyn. 3° Over handiging namens het Hoofdkomiteit van boekgeschenken aan F. Van de Meersch en Coessens, leerlingen onzer Middelbare jon gensschool, die zich in dan laatsten prijskamp hebben onderscheiden. We sporen al onze vrienden aan dit feestje bij te wonen. De ingang is geheel en al vrij en kosteloos voor iedereen.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2