Heden Zaterdag Misbruik. Krotverslag van 1896. Nummer 51 Zondag 18 December 1898. GROOTE MEETING Schijnheilig Ras Aan onze Lezers. De Drukker-Uitgever. Aardige Onderzoekers. TOOVERIJ. Een nieuw Mengelwerk. De Baron en het Licht. 13<ie Jaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. AALST 17 DECEMBER. 17 DECEMBER teil 8 1/2 uren 's avonds, in de zaal RUELENS, Groote Markt Over de herziening der kiezerslijsten en de kiesknoeierijen te Aalst. Ingang en woord vri] voor iedereen. Sprekers der drie partijen welke de herziening der verknoeide kiezerslijsten hebben bewerkt zullen eerst het woord roeren. 't Krotverslag van 1896 is eindelijk verschenen. 't Is zoo slecht als dat van 1895, zoo niet slechter. Oji bijna elke bladzijde staan dwalin gen van honderden en duizenden fran ken. Zulke verslagen laten drukken is geld in 't water smijten. Onze kleppers zijn niet beschaamd onder zulk knoeiwerk hunnen naam te laten drukken. De champetters mochten kiezen tus- schen het sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomen, omdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden make ten voordeelen van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur hondeu herberg, magazijn en winkel. Bij hen is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaamsch spreekwoord zegtDe groote visschen eten de kleine. Het schepencol legie verbiedt aan de libe rale maatschappijen feestjes in te ricütan ten vo or- dsele van een liefdadig werk, ten voordeele der kleediug van arme kinderen. Intusschen loopen rijke klerikale bedelaars en bedelaressen de deuren kapot om geld in te zamelen voor alle slag van werken en drin gen ook bij de liberale burgerij aau. Deze week kwamen klerikale Damen met kaarten in al de huizen der gegoede liberalen. Kaarten van 2 fr. om eene voordracht bij te wonen van M. Casier II! Ten voordeele van do armen van den katholieken Werkmanskring. De liberale moeten aan die Damen antwoor den, wat het schepencollegie aan den Libera len Trompettersciub antwoorddeHet is on- noodig dat Gij voor de arme kinderen zorget, de parochiale geestelijkheid doet dat in alle onpartijdigheid en met de meeste zorgvuldig heid 1 DE DENDERGALM is het orgaan van de geheele liberale partij van Aalst, het orgaan van al de liberalen u welke God zij dank, nog talrijk zijn in onze s ad. DE DENDERGALM verdedigt het programma der liberale partij,de grond beginselen van rechtvaardigheid en vrijheid, welke tot basis moeten dienen van eiken goed ingerichten staat. DE DENDERGALM kampt voor de vrijheid van 't geweten, voor de uit breiding van het ouderwijs, voor de opbeuring vaa burger, boer eu werk man onder zedelijk en stoffelijk oog punt. DE DENDERGALM zal immer in de bres staan voor het veroveren der her vormingen welke het land en het volk nuttig kunnen zijn, welke den vrede in de gemoederen zullen terug brengen, welke het vaderland voor schrikkelijke rampen zullen behoeden. DE DENDERGALM zal de rechten verdedigen der miskenden, de belan gen behartigen der vervolgden, de hand reiken aan allen die lijdeD en verdrukt worden. DE DENDERGALM zal onverpoosd de misbruiken hekelen, die overal bin nensluipen hij zal worstelen voor de talrijke burgers die in alles worden mis kend, voor de werklieden die als slaven worden behandeld, voor de armen die als paria's worden verstooten. DE DENDERGALM zal een hardnek kige vijand zijn en blijven van al wat kliek en coterie is. Geen alleenheer- sching, geen dwang, geen broodroof rechtvaardigheid in alles en voor allen, ziedaar onze leus. DE DENDERGALM is het orgaan van heel de liberale partij van Aalst, het orgaan van al de liberalen die God zij dank, nog talrijk zijn te Aalst. DE DENDERGALM verschijnt wekelijks. En kost voor de bewoners der stad 4 fr. voor den buiten 4.50 's jaars. Liberale Vrieiiden Leest en verspreidt DE DENDERGALM ge kunt geene betere propagande ma ken. Wie een abonnement neemt voor 1899 ontvangt van heden at het blad gratis. DE REDACTIE. Van De Dendergalm beveelt zich in de gunst van al de liberalen. Ter druk kerij van dit blad V rijlieidistraat Nr 33. Gelast men zich aan de meest gema tigde prijzen met het uitvoeren van allerlei drukwerken. Nergens kan men beter zijn voor hetgeen de spoedige bediening en het keurig werk betreft. In de Vrijheidstraat Nr 32. Drukt men Trouw- en Doodbrieven, Omzendbrieven, Prijskoeranten, Pro gramma's, Plakbrieven met boorden en kleurendruk, Visietkaarten, Fakturen, Kwijtbrieven, Doodbeeldekens aan de minste prijzen In de Vrijheidstraat Nr 32. Kan men bekomen 100 schoone Visiet kaarten voor 1,25 fr. Men gelast er zich met het opmaken van Doodbeeldekens, het verzenden der Doodbrieven in de stad, het opstellen van Trouwberichten. Alles wordt ge drukt op fraai papier, onder waarborg eener onverbeterlijke spelling. Nergens kunnen de liberalen voor- deeliger of goedkooper hun drukwer ken verzorgd krijgen dan in de VRIJHEIDSTRAAT Nr 32. R. VAN BRANTEGHEM, Drukker-Uitgever van DENDERGALM. Om u een gedacht te geven op welke wijze onze stadhuisbazen uitspraak doen over de kiesreklamen wil ik aan onze lezers twee staaltjes ter overweging geven. De heer Anne vraagt de afschrabbing van Claus Karei Lodewyk landbouwer Ledebaan 64, om reden deze sedert 1893 te Lede verblijft en aldaar als kiezer is ingeschreven. Bij de re- klaamzijn gevoegd een uittreksel uit de be volkingsregisters der gemeente Lede waar hij op ingeschreven is sedert December 1893 en een uittreksel uit de kiezerslijsten der zelfde gemeente waar hij als kiezer voor de Kamer Senaat Proviucie en Gemeente is ingeschreven met een stem. Welnu deze persoon woont sedert vijf jaren in de Bosscbestraat te Lede betgeen M. Anne met bewijsstukken bewezen heeft en toch wordt de vraag van afschrabbing verworpen. Voor den heer De Hondt Karei dienstknecht LaDge Zoutstraat 22 ingeschreven met twee stemmen vraagt de beer Anne hem te brengen met een stem omdat bij maar een eigendom bezit met een kadastraal inkomen van fr. 39,56 betgeen de heer Anne bewijst. Deze vraag wordt verworpen. Maar Hendrik Van de Velde vraagt hem te brengen met drie stemmen omreden bij hier te Aalst een eigendom bezit met een kadastraal inkomen van 217,34 franken art. 815 van de dubbele rol der belastingen der stad Aalst voor 1898. Deze vraag wordt aangenomen. Welnu, de eigendom, op de dubbele rol voor 1898 van Aalst onder art. 815 komt voor op de naam van D'Hondt-Boel Karei Lodewyk landbouwer Breedestraat 29 welke met bet ka dastraal inkomen van fr. 217,34 ingeschreven is als kiezer met 3 stemmen voor de Gemeente en er de echte eigenaar van is. Heeft Mijnheer Bethune verslaggever over de kiesreklamen dan niet gezien dat de vraag van vermeerdering van stemmen voor De Hondt Karei niet gegrond was of had hij zijn pincenez vorgeten of worden de reklamen niet onderzocht als bet hunne mannen geldt. P. ANNE. Niets op de wereld is bovennatuurlijk. Ik geloof dus noch aan mirakels noch aan tooverij. Dat wil niet zeggen dat er geene wonderlij ke dingen gebeuren, doch die wonderlijke dingen zijn daarom niet bovennatuurlijk, maar slechts bet uitwerksel van natuurwetten welke tot nu toe onbekend zijn gebleven De telefoon is een wonder, maar geen boven natuurlijk wonder, het is geen mirakel, bet is geene tooverij. Évenzoo de telegraaf, bet electriscb licht, de lichtteekening, bet magne tism. Niemand denkt er aan die wonderen aan mirakels of tooverij toe te schrijven. Indien drie eeuwen geleden een man bet zoo verre hadde gebracht een gesprek te voeren langs een draad met uren van hem verwijderd personen, zonder eerst de princiepen waarop zijn toestel berustte uitgelegd te hebben, men badde hem heel zeker voor een groote toove- raar gehouden. Nu is men zoozeer aan de wonderlijkste Hit- uitvindingen en kuren gewend, dat niemand meer denkt een uitvinder van duivelskuust te beschuldigen of als mirakeldoener te vereeren. De levende mirakeldoeners zijn dan ook van den aardbol verdwenen, boewei bet grondbe- gin nog door alle godsdiensten wordt gehul digd tooveraars en tooverheksen bestaan nog slechts door 't fanatism. Men ziet geene heiligen nog mirakelen doen, men ziet geene tooveraars meer tooveren, dan door de weten schap. Wel hebben er wonderlijke genezingen plaats, doch de wonderlijkste is niet bovenna tuurlijk zelfs niet als de natuurwet waarvan ze eene uiting is ons thans nog min bekend zou zijn. Indien een man wiens been is afgereden, plotseling een nieuw been kreeg, alsof bij het nooit gemist hadde, een natuurlijk been, dan zou ik aan een mirakel, aan een bovennatuur lijk wonder beginnen te gelooven. Indien iemand zulke kuur uitrichtte door tusschenkomst van den duivel, dau zou ik ook aan tooverij beginnen denken. Tot dan toe niet 1 Ik geloof noch aan mirakels, noch aan tooverij. Alle primitieve volkeren gelooven aan too verij en boe min die volkeren van de natuur kennen boe krachtiger hun geloof is in de too veraars. Voor hen is alles bovennatuurlijk. Doch wanneer een beschaafd menscb tusschen die wilden komt en de wonderkracht toont zij ner wapens eu andere tuigen, stijgt het aan zien der beschaafden boven dat der wilde too veraars, omdat de wilde niet het minste be grip heeft van de natuurwetten door den be schaafde in toepassing gebracht. Hoe onwetender het volk is, boe bijgeloovi- ger. Vele lieden uit de lagere standen zouden volstrekt weigeren door den telefoon te spre ken, of het trechtertje ervan aan het oor te houden. In die lagere standen, onder bet volk, ja dikwijls onder de burgerij treft men lieden aan die nog aan tooverij gelooven. En zij die de zending hebben bet volk te onderwijzen, doen niet3 om dat onedel geloof uit te roeien integendeel. Te Aalst zolfs hebben we onlaugs gezien, dat een priester de komedie speelde van duivelverjager in een buis te Mijlbeek dat zoogezegd betooverd was. De paters vaa Affigem hebben de reputatie uitstekende ont- tooveraars te zijn, en eenigen tijd geleden ver klaarde Denderbode dat hij aan tooverij ge looft nadat Woeste in de kamers sprekende over Diana Vaughan dezelfde verklaring had afgelegd. Nu nog kan ik u te Aalst Schaerbeek eene vrouw noemen, die als tooverbeks geschuwd wordt Ze is oud enleelijk ziedaar alles, en men vertelt van baar de wonderbaarste din gen. Eu met al heure tooverkunst beeft ze nau welijks genoog om zich te spijzen. Dommerik* keu en onwetenden alleen gelooven aan toove rij, bedriegers veinzen eraan te gelooven. In de middeleeuwen werden de tooverhek sen levend verbrand. De 19» eeuw beeft aan zulke gruwelen een einde gesteld, doch het ge loof aan tooverij bestaat nog, ja, we zijn in dat opzicht maar weinig vooraitgegaan, bet wangeloof zal slechts verdwijnen door de verspreiding van een degelijk onderwijs. Er zijn geene tooverheksen, er bestaat geena tooverij. Denderbode gelooft aan tooverij, M. Woeste ook, bet katholiek blal le XX" Siècle inte gendeel verklaarde, dat de H. kerk nooit iemand verplicht beeft aan tooverij te geloo ven, hoewel er spraak van is ln den catechis mus. Ons nieuw Mengelwerk, dat zondag eerst komende begint is een hoofdstuk uit een aar dig werkje van Pater Abraham a St. Clara, getiteld Narrinnen-Spiegel (narrinnen, wil zeggen, zottinnen). Het werkje is met zonder letterkundige waarde, wij hebben de verouder de spelling gewijzigd, doch anders getrouw alle uitdrukkingen behouden. (Het boekje werd uitgegeven te Amsterdam, tweede druk, 1743). We denken, dat iedereen gaarne zal lezen wat de zeer orthodoxe pater Abraham over de tooverzieke zottinnen schreef, nu twee honderd jaren geleden, 't Was een man naar het hart van Denderbode. We houden het boek ter inzage onzer lezers, die zouden twijfelen of zoo iets wel door een priester werd geschreven. Menheer de baron Leo Bethune is een vriend van het licht in 't Vlaamsch. Hij is het nu plot selings geworden, want vroeger heeft hij zorg vuldig elke openbare bespreking zoowel Vlaamscbe als Fransche vermeden. Maar dat geeft niet, nu is M. Bethune de patroon van het licht in 't Vlaamsch. M. Bethune gebruikt in onze stad dan ook alleen de Vlaamsche taal in zijne betrekkin gen met zijne vrienden, in zijnen huiselijken kring, in zijne pleidooien, gebruikt hij in ome Vlaamsche stad slechts het Vlaamsch en ver nedert zich zelfs niet een woordje Fransch te te spreken met zijne Franschsprekende ven- nooten van 't Congobestuur. Daarom is M. Bethune zoo boos op ons, om dat wijde misdaad begaan soms een fransch artikel mede te deelen. M. Bethune is vijand van het licht in 't Fransch. Weg met bet Fransch, roept hij, weg eu indien de vreem- HET ARRONDISSEMENT AALST j Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Boklamen 76 centlem9n Per irukrejel. Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan liet blad gezonden wordt Handschiiften worden niet terug gezonden. spe nee metu. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad Abonnementsprijsvoorop betaalbaar r 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. kantore Nee

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1