Velos .1 Met Krot en Mot. Het Kratverslag van 1896. STRIJDPENNING, Kip-Kap. Evenwicht. HOFSTADE. Liberale Feesten. Zondagrust. dejesuieten, broeders en andere inwoners wel ke 't Vlaamsch onkundig zijn mijn verslag niet begrijpen, dat ze naar den drommel loopen ik jon hen in onze Vlaamsche stad geen enkel ophelderingsken in 'tFransch, ze zijn geen geboren Aalsteuaars en hebben met onze stad geen affairens. Zoo redeneert M. Betnune. Wij nietIn onze propaganda, in onze raeetingen,in onze woning in onze betrekkingen met vrienden is de Vlaamsche taal onze gewone en geliefkoosde voertaal. Doch ons blad is het orgaan van al de liberalen te Aalst en vermits er in onze stad zoowel liberalen zijn als katholieken, welke de Vlaamseho taal niet machtig zijn, achten wij het onzen plieht ook dezen op de hoogte te houden der plaatselijke toestanden. We willen dat iedereen ingelicht weze. We zijn echte Vlamingen, beerbaron, en beroemen er ons op onze taal vrij wat beter te kennen dan gij. Alles in u verraadt den frans kiljon, uw Vlaamsch is zelfs maar een slecht vertaald Fransch, zonder eenige waarde noch in vorm, noch in wending en vooral zonder waarde in het opzicht der schrijfwijze ge ligt overhoop met de spelling en zijt geen zier ken met het karakter onzer taal vertrouwd. Uwe plotselinge vlaamschgezindheid is vein zerij, ge wilt er mede proDken voor onze werklieden als met een schoon sieraad, maar het past u niet heer baron, vraag het te huis. Wat ons betreft we zullen onze propaganda vin 'tVlaamsch voortzetten en we zullen zien of gij uwe dadeuaan het licht eener Vlaamsche bespreking zult onderwerpen indien ge 't niet doet zullen we zeggen, dat gij een schamele Vlaming zijt, een franskiljon die zoo niet met vreemd, dan toch met verlept Vlaamsch wilt uitpakken uit louter politiek belang. Dit zal ons echter niet beletten uu en dan een Fransch artikel af te kondigen al ware 't maar om uwo vrienden den Waal vVoeste en de Vlaamschonkuudige jesuielen en andere klerikalen die te Aalst wonen en uwe beste kiezers zijn, te laten oordeelen over den waren politieken toestand in onze Vlaamsche stad. Leer Vlaamsch, heer baron, opdat gij ons in 't vervolg in wat ordentelij ker taal kuunet antwoorden en wat beter verslagen zoudt mo gen opstellen. Leer Vlaamsch, doch schaam u niet, met uw fransch voor de pinne te komen een man die twee talen kent is twee mannen waard en over zijne Kundigheden heeft hij niet te blozen. One blad is het orgaan van al de liberalen die Aalst bewoueD of ze Vlaamsch of Fransch -spreken en wij willên zoowel in tlranschals ,in 't Vlaamsch het wanbestuur der kliek in 't volle licht aan den schandpaal spijkeren en Lest lacht, .Best lacht M De suikers in pakken van de Tiensche Raffi- neerderij zijn de beste Te koop bij alle krui deniers. Hij speelde het binnen met krot en mot, zegt men dikwijls, als men van een doorjager spreekt, die met beestige gulzigheid, alles voor den neus van an dere weggrabbelt en inslikt. Te Aalst hebben we zoo een doorja ger we zullen hem maar dadelijk bij den naam noemen, het is de kliek. De kliek slokt letterlijk alles binnen met krot en mot. Er blijft geen brijzelings- ken over voor de eerlijke lieden. Vrienden, overlegt alles eens goed. De slokkers kunnen heên of morgen ook het geringe brokje wegkapen dat u eer lijk toekwam. Sedert dertig jaren, viert de nooit verzadigde kliek hare slok zucht bot. Alles voor haar, alles, alles Voordeel, profijt, werk, de heele opbrengst van 't stadsbudjet verdwijnt in haar wange drochtelij k lichaam. Gelijk eene afschuwelijk zeepoliep breidt zij gretig naar alle zijde hare duizend armen uit en verslindt met krot en mot al wat in haar bereik komt. Jndien gij eksteroogen aan de voeten hebt dis veel doen lijden, gebruikt de Balaem •van D* Noëi welke ze in twee dagen zal doen .verdwynen 1 fr. de doos. Ik was eeDe gansche week op reis geweest en toen ik te huis kwam kreeg ik bij mijne gewo ne correspoDdencie een boekje, dat dadelijk mijne aandacht trok. Het draaft als titel Ver slag over den toestand der stadszaken in 1896. Na mijne dringendste zaken te hebben nage zien, een paar brieven te hebben beantwoord en -een brokje te hebben geëten nam ik vol nieuwsgierigheid het wonder- of krotboekje ter hand en opende bet op goed vaile t uit. .Zou 't weer een krotje zijn gelijk het broddel- boekje van 1895?? Ik opende dus het boeksken op goed val Ie ~'t uit.... 't was bladz. 52 mijne oogen vielen op vier getallen ik schrijf ze hier over Te z-amen fr. 73,387-46 21 lj2c. ten voordeele der Prov. 12,902-16 43 c. -id. der Gem. 25,902-16 Totaab.fr. 112,093,97 Wat kleppers'! wat kleppers Wie houdt -er nu den aap mei het publiek is het nu weeral d9 krotdrukker of de krotfinancier. Ohdat aal wat Behoons zijn zulk verslag. Op bladz. 20 staat Totaal der eerste afdee- lingf.... fr. 331,588,61. Die som wordt over gebracht op bladz. 21 en verandert daar in fr. 337,768,97 en dat is ook de juiste uitkomst der additie. Maar hoe is mes aan die 331,588,61 geraakt, zijn dat nu mogelijke of verklaarbare drukfouten Bladz. 25, Hoofdstuk 2, Letter A ie het to taal der buitengewone uitgaven volgens 't ver slag 385,774-53 Op bladz. 26, buitengewone uitgaven letter B, vindt men na goed en zorgvuldig samen geteld te hebben 44,580-70 Als men die twee getallen bij oen tel t be komt men een totaal van 430,355-23 Maar de groote cijferaars tellen dat anders want ze vinden op bladz. 27 een totaal ?aD P 439,355,23 dus 9 duizend franken welke zij te veel m re kemng brengen. Dus Dwalingen op bladz. 20 dwalingen op bladz. 26 en 27, dwalingen op bladz. 52 te za- men reeds meer dan 10 duizend franken zonder de rest gelijk in 't krotverslag van 1895. De Errata op het geheel laatste blad van het krotboekje zullen we eens naslaan. Wat er van zijik herhaal thans wat ik reeds honderdmaal heb gezegd Dat is niet pluis. De Aalster8che kleppers zijn de grootste en vernuftigste cijferaars der wereld, bet is mis schien daarom dat ze Clemens Van de Pntto het monopaal hebben gegeven voor het druk ken hunner krottige stadsverslagen. JAN PIK. De kliek heeft zelfs niet genoeg met het opvreten van het stoffelijk welzijn der stad ook naar de faam en de eer ha- rer tegenstrevers hunkert zij en wee dengene, die niet onverpoosd zijnen goeden naam tegen hare besmettende aanvallen verdedigt. Ze loert hongerig naar heure prooi, en grinnikt wanneer deze haar ontsnapt. De kliek wroet in uw verleden, in uw privaat leven, in het bestaan uwer familie en bloedverwanten, en doet zich deugd aan het geringste dat ze daarin meent op te sporen. Zij eerbiedigt niets, noch oudersmart, noch kinderliefde, noch eerbaarheid, noch onschuld, noch wetenschap, noch overtuiging. De kliek en hare organen smachten naar alles wat de tegenstrevers kan pij nigen of kwellen, met wellust geniet zij het schouwspel hunner ellende, hunner smarten, het droevig schouwspel vau hunnen oudergang en verval. En dat duurt reeds dertig jaren. We kunnen houderden voorbeelden aanha len om onze beweringen te staven. Gee- ne enkele familie van Aalst, van eenig aanzien, is den haat der kliek ontkomen alle zonder onderscheid waren het voor werp van lage bezwaddering. Gelukkiglijk, dat zedelijk gesproken al die familien verre boven het bereik zijn dier gemeenheden doch onder stoffelijk opzicht hebben velen geleden in handel en nering, gelukkiglijk ook zal de kliek weldra tot onmacht worden gedoemd. Anti-Galachtige Pillen De Pratere Eenig in de Wereld. De sterkste, de zachtste, de snelstwer kende. Ze zijn oppermachtig tegen de ontBtellingen der lever en der maag, zooals gal, zuur, ver stopping, hoofdpijn, maagkwalen, slechte spijsverteringen keering der jaren. Ze beproeven, ia ze bepaaldelijk aanemen. Prijs fr. 1.50 de doos in al de Apotheken. lezen, niettegenstaande zijne verwoedsta te genstrevers tegen hem niet de minste grief hebben in te brengen. De toegang tot de kapel van het hospitaal werd priester Daans ontzegd het klooster van de zusters der Visitatie werd voor hem geslo ten, hij is het slachtoffer der politieke wraak van zijnen bisschop, en wordt stelselmatig ver hinderd zijn priesterlijk ambt uit te oefenen, alhoewel hij opgehouden heeft volksvertegen woordiger te zijn. De wrok van den bisschop en van al de klerikale voorloopers vervolgt hem ongenadig. Een schurftige vuile fransche rat wordt met open armen ontvangen en als herder over do geloovigen gesteld, een onberispelijke priester wordt onwaardig verklaard mis te lezen niet alleen in 't publiek, maar zelfs in 't geheim. 1 Dat herstelt het evenwicht M. Daens wordtouwaardig geacht, priester Loyer met eer beladen. Loyer zal mis lezen, priester Daens niet. Het is zonneklaar dat zulk stelsel de moeilijksteu moet bevredigen. Het spel der even wichtsvergoeding is een der hoofddeugden van het klerikale volkje. We hebben er een duidelijk bewijs van in de wijze van samenstelling der kiezerslijsten onzer stad. De vriendjes behouden, de tegenstrevers schrabben ziedaar het sekreet van 't evea- wichtstelsel. 68 rechthebbende kiezers worden door 't schepencollegie afgewezen; 't was de liberale associatie, die hunne inschrijving vroeg dat is voldoende, om verworpen te wor den al hadden zij honderdmaal meer recht. De vriendjes moet men met kruis en vaan inhalen aldus beeft men b. v. ontdekt dat een kerel behoorende tot een kloosterorde 10 ja ren lang op de kiezerslijsten werd behouden hoewel hij voor een walgelijk feit tot drie maanden gevang veroordeeld was geweest. Kort, voor de dompers gaat niets boven het evenwicht in alle dingen. En vermits hun stel sel zoo wonderbaar strookt met de rechtvaar digheid, waarom zou er iemand over klagen. 's avonds, brachten eene ontelbare menigte op de been. Men ziet het de liberalen genieten de genegenheid van het Aalstersche volk. Voor het werk der Kleeding. Omdat Naberken zoo liefelijk Emmatje kan bezien 0,20. Een lied door boerken en anderen bij J. De Jonghe 1,35. Een onbescheidenheid. Het is zoo 't schijnt ontelbaar het getal Pastillen Wal- théry welke tegen den hoest worden ingeno men. Verleden week heeft men er te Brussel alleen, meer dan 10,000 duizend verkocht. Het is zeker dat het waarlijk een oppermachtig ge neesmiddel is welke niet veel kost, 1 fr. de doos. De boetstraffelijke rechtbank van Brussel heeft deze week uitspraak gedaan in eene ge ruchtmakende zaakde moord op priester Loyer, van franschen oorsprong, geestelijke bediende van eene der bezonderste parochiën onzer hoofdstad. Dit schurftig heerschap sleepte bij zijne aan komst in Belgie achter zich een volstrekt wal gelijk verleden. Hoewel priester, was hij koop man in wijn eu betrokken in financieele schan dalen en andere en was van loensche zedelijk heid. Ineen woord hij was detijpe van den vuilen meneer in den volledigsten zin van 't woord. Niettegenstaande dat alles, bediende de priester Loyer te Brussel het altaar, tot stirh- ting der geloovigen en las dagelijks de mis met al de schijn waardigheid welke bij dit offer betaamt. En dat duurde tot Loyer viel onder 'tmes van denzoon des kosters zijner kerk, ten gevolge van omstandigheden welke de rechterlijke verslagen ons doen kennen, maar te smerig zijn om er van te gewagen. De moordenaar werd dan ook veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk. Andere priesters worden van het altaar ge jaagd, eu krijgen verbod in't publiek de mis te lezen ho»wel hun leven zonder viekken is, en verheven boven elk verwijt. Immers sedert 4 jaren heeft priester Daens slechts private kapellen als toevluchtsoord om er zijne mis te Baad van een ouden geneesheer. Als gij ontsteld zijt, lijdt aan hoofdpijn gebrek aan eetlust, slechte spijsverteering of hardlijvig heid wendt u dan tot de buikzuiverende Pil van Dr Waltbéry en ge zult spoedig hersteld zijn. De gemeenteraad van Hofstade heeft het ontwerp van verdelging; der ge meenteschool, voorgesteld of liever op gedrongen door M. den Pastoor, ge stemd met zeven stemmen tegen ééne Ge moet weten er bestaat op Hofstade reeds eene minderheid. De heer Felix Mattbys, handelaar, wijk Babbelaar, is bij de laatste gemeentekiezing, als voor uitstrevend lid, in den gemeenteraad gekozen. Dit belooft voor de toekomst. Huisvaders van Hofstade houdt u kalm en deftig bij den hevigen strijd, die gij voert voor het behoud uwer ge meenteschool want gij hebt het recht en de wet voor u. Ja gij zijt sterk, door de wet en door uw recht. De Liberale feestjes der laatste weken, ge- I lukten allen buitengewoon goed. Vooreerst het Avondfeest van den Liberalen Werkmanekring den 27 November laatst. Wel ke puike, pleizierige vertooning. Hoe hebben al de aanwezigen zich vermaakt. De tooneel- afdeeling bezit thans elementen, die ons veel I beloven voor de toekomst. MM. Em. De Veyl- der, en al zijne vrienden hebben voortreffelijk gespeeld. We hopen dat ze het kluchtspel Koekoek-Tiktak, nog wel eens zullen opvoe ren. De twee juffrouwen L De Saedeleer en C. Van den Brempt hebben hunne rollen tot ie ders voldoening vervuld, en de medewerking der immer werkzame onvermoeibare Sympho- nie Door Eendracht Groot, volledigde de aan trekkelijkheid van dit genoeglijk avondfeest. Den 4 December vierde de Oude Garde haar Ceciliafeest. Sedert vele jaren werd het banket niet meer zoo talrijk bijgewoond, nimmer heerschte er zooveel hartelijkheid en vreugd. Heel de deftige liberale burgerij was op bet feest vertegenwoordigd. De redevoeringen door verschillende leden van het bestuur en werkende leden uitgespro ken werden geestdriftig toegejuicht. De ge zondheidsdronk aan den grijzen kolonel, aan M. De Moor enz. enz. werden met uitbundig handgeklap begroet. Lang duurde bet feest. Toen men koute nd en klappend marktwaarts trok, werd door eenige domme pompiers ruzie gezocht. Geluk kig hebben de aankomende muziekanteu niet geweten, dat een hunner leden laffelijk was aangerand geweest het hadde zeker zoo niet afgeloopen. Zondag 11 December was het de beurt van den Liberalen Trompettersclub. Het ging er lustig toe, op bet uitstapje 's voormiddags. 's Avonds namen 50 leden deel aan t avond maal en werd er leute gemaakt zonder weerga Den wakkeren voorzitter M.H. De Raove werd onder daverende toejuichingen zijn por tret aangeboden en de redevoeringen uitge sproken door hem, door M. Leveau ea ande ren verwekten aller geestdrift. De uitstapjes met muziek des Maandags Cercle Littéraire. Le 24 Décembre prochain, a 8 1/2 h. du soir, au local du Cercle, conférence par M. DOLLO, professeur de geologie a l'Uni- versité de Bruxelles. Sujet La vie au fond des mers avec projections lumineuses. Les membres sont instamment priés d'assis- ter a cette intéressante conférence. Voor Taal en Vrijheid. Zondag, 18 December, ten 7 uren 's avonds prachtige vertooning op Stadsschouwburg. Het Portretje, Zielenadel en De Degen van Don- dermaus. De werkende leden worden verzocht hunne kaarten af te halen, heden avond van 8 tot 9 uren ter schouwburgzaal. Liberale Werkmanakring. Zondag, 18 December, ten 3 uren namid dag zitting van het Hoofdbestuur in 't lokaal Concordia Feest van den Kerstboom. Liberale Oude Garde. Zondag 18 December ten 11 uren stipt voor middag en Donderdag 22 DecemW ten 9 uren 's avonds repetitie voor het concert van 8 Ja nuari- Al de muziekanten worden dringend verzocht op de repetitie te zijn. Liberale Trompettersclub. Zondag, 18 December, op het gewoon uu repetitie, bij M. Van den Brempt Zoutstraat poort. Garde-Civiekerij Men zou waarlijk zeggen dat het tegenwoor dig op hef Btadhuis spookt of ten minste, dar al de januen die er kakelen en krabbelen ner slag van den molen weg hebben. Wat er in zake van garde civiek drollige kuren worden uitgericht is ongelooflijk. Do eene krijgt brieven die aan anderen moester behandigd worden, enz 't is een oprechte warboel. We hebben voor ons een brief liggen getee kend door major, baron Felix Bethune, waar rij een burger verwittigd wordt dat de rnajo tegen hem een bezwaar indient voor nalatig heid van inschrijving. Welnu bedoelde persoon heeft zich aangebo den en dat is zoo waar dat wanneer de zooge noemde nalatige om inlichtingen kwam op he andhuis de bediende M. Keppens hem dade lijk herkende en op den brief van den majo schreef Heeft zich aangegeven den 1 October 1898 Geparafeerd.) 't IS Grof. Denderbode schrijft met andere klerikab zeeppapierkens dat M. Daens die wel onvoorzichtig en overdreven kon zijn, nooit een slechte priester mocht genoemd u worden. Volgens Denderbode in meer dan bonder artikels schreef was priester Daens, een Juda een Pilatus, een verrader, een Luther, we zu len zondag eeo liodjo uit Denderbocle ove drukken waarin priester Daens als een ui spuwsel der helle, als een schijnheilige als e< veinsaard wordt betiteld. Zonder ophouden werd priester Daens a burger en als priester beledigd en belaste door den lompen Pollestank en nu heet h u nooit mocht priester Daens een slechte prie ter genoemd worden Dusofwel de klerikalen hebben tot r i toe ellendig gelogen ofwel Judas, Pilat Lutber enz. waren bekwaam goede priesters te zijn. van occasie en nieuwe gedetacheerde stukken, ver koop met krediet reparaties, verhuur. C- Sing-lé, 13, Boulevard, Baudouin, (tegen den Allée-Verte). Brussel. Yan 's middags tot 's middernachts Heden Zondag 18 December 1898, dienstdoende apotheker,M. Renneboog, Neiuwstraat.

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2