Misbruik. DE DENDERGALM Krotverslag van 1898. De Tooverzieke Narrin Nummer 52 LIBERAAL WEEKBLAD VOOR En Waar zijn Verdiende Kastijding. KAr* TER DRUKKERIJ Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore Moa maakt meldinS van elk werk waarvan een ex*mPlaar aan ketblad S^nden wordt van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Handschriften worden met terug gezonden. Nee spe nee metu. 4 fr. voor de stad Abonnementsprijs voorop betaalbaar r 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen per drukregel. Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 1 frank De champetters mochten kiezen tus- schen hel sluiten van hunnen winkel en het aftreden als agenten der stad Aalst. Die maatregel werd genomen, omdat de agenten van hunnen invloed geen misbruik zouden make ten voordeelen van hunnen winkel. Maar de bedienden van het Landhuis en erger nog de bedienden van het arm bestuur houden herberg, magazijn en winkel. Bij hen is het misbruik van invloed nochtans meer mogelijk dan bij de agenten. 't Is schande Maar 't is zooals het Vlaarusch spreekwoord zegt De groote visschen eten de kleine. Drie menschen werden sedert jaren door een onwaardigen dwingenland mis handeld en vervolgd. Reeds dikwijls had elk afzonderlijk gepoogd zich van dien afschuwelijken vijand te ontma ken, doch na elke poging werd zijn haat nog grooter. Door de aanhoudende kwellingen tot het uiterste gedreven, spanden de drie verdrukten samen en gaven den dwin genland eene afranseling, die hem voor altijd den lust benam, nog als beul tegenover anderen op te treden. Zoo moeten wij handelen tegenover de kliek. Indien wij een einde willen stellen aan de schaudelijke alleenheer- sching moeten allen die hier ver volgd worden, gelasterd eu gebrood roofd de handen in elkander slaan en de verachtelijke coterie met vereenigde krachten aanvallen. De klerikalen willen van de Evenre dige Vertegenwoordiging niet weten op eenige uitzonderingen na ziju zij er allen tegen. Wespreken niet alleen van de klerikalen van Aalst van welke Den- derbode de Moniteur is, maar van de katholieke partij is haar geheel. De katholieke volksvertegenwoordigers zijn er schier allen vijandig aan, zij hebbeu het genoegzaam bewezen toen zij M. Beernaert deden vallen wegens de kwes tie der Ev. Vert. Zij hebben de gele genheid gehad ze toe te passen, doch tot heden hebben zij deze hervor ming hardnekkigen weerstand geboden en hebben haar doen schipbreuk lijden. Tot nu toe hadden zij daarvoor als partijmaunen goede reden in zekere arrondissementen waar zij de meerder heid niet hadden stemden sommige libe ralen voor hen, liever dan voor de so cialisten te kiezen. Sommige liberalen verzekerden uit vrees voor de socialis ten den triomf der klerikalen eu be zorgden hun aldus een getal zetels welke de liberalen billijker wijze zelven toekwamen. Indien dit stelsel hadde kunnen duren ware de Ev. Vert. onder de hane- balken gebleven en voor eeuwig eu drie dageu ware het dompersgoevernement aan 't roer gebleven. Maar helaas dat spelleken draait niet meer, want de liberalen hebben eindelijk begrepen, dat zij sinds lang door hunne verkeerde handelwijze huu eigen foppen. De liberalen van Brussel zelfs de gematigdsten en welke men im mer beschouwd heeft als de overtuigdste doktriuaireu, verklaren thans dat zij openlijk de hand zullen reiken aan al de partijen die de Ev. Vert. willen. Elke partij weze vertegenwoordigd volgens hare sterkte princiepen en overtuiging van elke partij blijven AALST 24 DECEMBER Is het orgaan der liberale partij te Aalst en van al de liberalen zonder onderscheid. DE DENDERGALM trekt te velde tegen kliek en koterie, tegen misbrui ken en bedrog. DE DENDERGALM zal onvermoeid in de bres staan om burger en werkman te verdedigen tegen onrecht en ver drukking. Een abonnement op DE DENDER GALM kost voor Aalst 4 franken en verder in gansch Belgie 4,50 fr. 'sjaars. Leestenvesprei.lt DE DENDERGALM orgaan der liberale partij te Aalst. van DENDERGALM, Vrijheidstraat 32, te Aalst gelast men zich met allerlei Drukwerk aan de gematigdste prijzen. Schoone VISIETKAARTEN aan 1,25 fr. de 100. 't Krotverslag van 1896 is eindelijk verschenen. 't Is zoo slecht als dat van 1895, zoo niet slechter. Op bijna elke bladzijde staan dwalin gen van honderden en duizenden fran ken. Zulke verslagen laten drukken is geld in 't water smijten. Onze kleppers zijn niet beschaamd onder zulk knoeiwerk hunnen naam te laten drukken. Pater Abraham St. Clara 1743. l. Onnoozele deeren, dwaze vrouw Ziet wat gij aanvangt, ach betrouw XI niet op snoode Tooverijen Dees oude kol zal u verlijen Zoekt gij een man dat zulks geschiedt, Maar doe het door den duivel niet. De tooverij is de schrikkelijkste, gruwelijk- te en afschuwelijkste zonde, strijdende tegen alle geboden Gods. Tegen het eerste gebod strijdt ze wegens het verbond dat de Heksen met den duivel aan gaan. Ingevolge daarvan verloochenen zij den Drie eenigen God en vallen van hem af, zon der hem nog te vreezen, te beminnen of te ver trouwen en gedragen zich dus als zijne vijan den. Zij zondigen ook wetens en willens tegen het tweede gebod, dewijl zij zich moedwillig aan den duivel overgeven, belovende hem voor ha ren Heer te herkennen te beminnen en te ver trouwen, waardoor zij dus dezen vijand Gods Goddelijke eer en dienst bewijzen. Verder zondigen zij tegen het derde, de wijl zij den Allerhoogsten naam Gods laste ren, dewelken den duivel verschrikkelijk en gehaat voorkomt en indien zij denzelven in hunne bijeenkomsten noemen zoo verdwijnt alles plotselings. Zij zondigen ook tegen hetvierde gebod, dewijl zij des zondags ter kerke gaan, doch tot groote onteering van God en zijne gebo den. Tegen het vijfde, zondigen zij vreeselijk, dewijl dikwijls vervloekte ouders hunne eige ne kinderen aan den duivel opofferen, en kin deren hunne ouders alle kwaad toevoegen. Tegen hetzesde met te trachten hunnen evennaasten naar lichaam en leven te bescha digen, zonder hunne eigene kinderen, echtge- nooten of bloedvrienden te ontzien. Zij zondigen vreeselijk tegen het zevende gebod, want de duivel heeft hun alle wellusten beloofd en zoo bedrijven zij onbeschroomd alle onkuischheid, overspel eu bloedschaude. Het achtste gebod overtreden zij ook, met hunnen evennaaste alle schade toe ta brengen en hem het brood onder den neus weg te stelen. Want is het niet een diefstal wanneer zij wijn, koren, frnit en andere gewassen be derven Wanneer zij paarden, koeien, zwij gen en ander vee doen sterven Zij trachten ook tegen het negende gebod hunnen evennaasten met lasteren en liegen te misleiden, ja, oin eigen voordeel en den duivel ten dienst valsche getuigenis te geven, waar door dikwijls onschuldige menschen in lijden en verdriet gebracht worden. Tegen het laatste gebod zondigen zij nog wel het meeste dewijl zij vol kwade lusten en begeerlijkheden zijn en alles pogen om hunnen naaste van zijn hui3, wijf, dienstknecht, maagd en 't geen hem verder toebehoort te berooven. Uit al het wolk blijkt dat de tooverij eene schrikkelijke en grijwelijke zonde is. Men heeft wel nu en dan schrijvers gevonden, wel ke beweerden, dat er geen Tooveraars of Too- verheksen zijn en alles wat daarvan verhaald wordt, slechts dwaze stellingen en inbeeldin gen zijn. Doch dejse meening gchijnt tegen de II. Schriftuur, de Geestelijke en Wereldlijke rechten, ja, tegen de dagelijksche ondervin ding te strijden. Men heeft in 't algemeen ondervonden dat het vrouwelijk geslacht aan deze gruwelen meerdeel heett gehad dan de mannen. Daar om schrijft Bodinus lib 2 Doemonom dat er altijd wel tien tooverheksen tegen eeneu toove- raar zijn geweest. Hierom heeft iemand niet ten onrechte gezegd Indien uien alle heksen en tooveraars, volgens de wetten verbranden wilde, zoude het Boheemsche- eu Zwarte Woud geene boomen genoeg tot brandstapels opleve ren, ja, zooverre zou het eindelijk komen, dat men eer gebrek aan hout zou hebben dan, dat er geen heksen meer om te verbranden gevon den werden. Tot nader opheldering van dit duivelsge- broedsel, zullen wij eenige historieu aanhalen en toonen wat voor soorten er al in dit godde loos gilde gevonden worden Grouwelijk en onverdouwelijk is dat ver doemdesoort van heksen, welke den stinken den duivel voor hunnen God aanbidden en hem Goddelijke eer bewijzen. Eene zoodanige is het geweest van welke Delrio (Lib. 1, cap 1) het volgende schrijft Zij was naar het uiterlijk geen onaardig vrouwspersoon, welke zonder pijniging vrijwil lig beleed, dat zij in hare jeugd, dikwijls met zekeren Italiaan gemeen had omgegaan, dat deze haar uit baars vaders woning had ge voerd en in den nacht van Sint Jan den Doo- per buiten de stad op vlak veld had geleid. Daar heeft hij met hare bewilliging een kring gemaakt en eenige onverstaanbare woor den gepreveld, waarop de duivel verscheen in de gedaante vaneen afschouwelijken zwarten bok met horens die haar, na vele goddeloos heden gepleegd te hebben, in 't geial der hek sen en tooveressen aanvaardde waarna zij overigens ongedeerd. In dien zin onder handelt de Alliance van Brussel om eene verstandhouding te verwezenlijken tus- schen de liberalen, de progressisten, de radikalen, de socialisten en de niet ver» slaafde christene demokraten. De Al liance spoort al de partijen aan hand in hand te strijden voor de zaak der recht vaardigheid. Men mag hopen dat de pogingen der Alliance met goeden uitslag zullen be kroond worden. Van den kant der libe ralen zelfs der gematigdsten is er geen twijfel en de bezonuerste leiders der brusselsche politiek er in begrepen M, Van de Velde, de hoofdman der socialis tische portij, schijnen zeer geneigd het voorstel bij te treden. Goed zoo Moge eerlang de ver standhouding geheel verwezenlijkt we zen en mogen inzonderheid de liberalen beseffen, dat het naïef zou zijn de recht vaardigheid te bestrijden uit vrees voor het socialism, en huune partij of te offe ren ten bate der verfoeilijke dompers partij. Te Brussel, zal gelijk te Aalst eene beweging ten voordeele der Ev. Vert, ontstaan. Aangezien het hier en eldera onmogelijk is de klerikalen de billijk heid der Ev. Vert. te doen beseffen, zal men verplicht zijn een ander middel te gebruiken en hen eene davering moeten toedienen van belang, om hun de gele genheid te geven over de gevolgen hun ner koppigheid te raediteeren. Hier te Aalst zijn we sinds eenigen tijd getuigen van eene nieuwe aanpassing van den klerikalen truk. De dompera bedelen de stemmen af der liberalen, doch ontkennen hen elk recht op verte gen woordiging. Stemt voor ons, zeggen de hh. Bethu- ne en anderen, ge zijt brave deftige lieden, en 't ware eene ramp indien we bezwijken moesten bij gebrek van een voldoende getal liberale stemmen dezen vervloekten stinkbok goddelijke eere be wezen en aanbeden beeft 1 o Gruwel 1 Niet minder afschuwelijk zijn zulke ver vloekte en verdoemde oude heksen, die haar werk maken, om 's nachts op een stok of be zemsteel den schoorsteen uit en door de luoht te vliegen om zich op deze wijze met gezwin den post in ver afgelegen landen bij haars ge lijken in gezelschap te begeven. Van zulke met steressen in de duivelskunst, schrijft pater Grilandus De Sortileg, en anderen die wjj willen voorbijgaan. Doch wij kunnen niet nalaten aan te halen 't geen Simon Majolus van een Spanjaard schrijft Deze had groote achterdooht dat zijne buur vrouw eene Tooveres was, hij begaf zioh dua verscheidene malen bij haar om de waarheid te ontdekken, 't welk hem eindelijk met veel moeite gelu*te- Van toen af, hield deze tooverkol bij hem aan, zich in baar gezelschap te begeven en zich in de verborgene en verbodene kunsten te oefenen, 't welk de Spanjaard, die ander zins een geleerd man was, uit nieuwsgierig heid toestond. Zij bestemde derhalve zekeren naoht, om hem in hare vergadering te brengen. Deze tijd verschenen zijnde leidde de oude tooverkol ha ren liefhebber omhoog door de luoht over ber gen en d^lan, steden en dorpen, die hij nog nooit gezien had door den schielijken voort gang scheen 'them toe, dat zij verre reisden. Eindelijk kwamen zij opeen vlak veld ron dom met boomen omsingeld, waar hij een groot getal mannen en vrouwen in d la modisohe kleuren vergaderd vond. Vroolijk traden zij naar hem toe, wensohten hem geluk en verze kerden hem dat hij allergelukkigst zoude zijn en zijne keuze hem niet zou berouwen. Wordt voortgezet. DOOB UIIIH—MiniminII——M— ■1114

De Dendergalm | 1898 | | pagina 1