Velos EEN HEER De Tentoonstelling. Eene andere Expositie. De Lustige Denderbode en M. Nestor jSchaltin. PARLEMENT. HOFSTADE. Les cc Maitres-Chanteurs Stedelijke Muziekschool. ■B» We denken dat M. B^thune een an der doel heett. In geval de kliek de victorie behaalt zou hij onder de over dekte markt, in weigesloten kooien de liberalen ten toon stellen, die voor hem en zijne vriendjes zouden gekozen hebben. We gelooven geen oogenblik aan de mogelijkheid van zulke expositie, men zal het ontwerp moeten opgeven ,bij gebrek aan kiekens. Anti-Galachtige Pillen De Pratere Eenig in de Wereld. De sterkste, de zachtstedc snelstwerkende. Ze zijn oppermachtig tegen de ontstelliugen der lever en der maag, zoeais gal, zuur, ver stopping, hoofdpijn, maagkwalen, slechte spijsverteringen keering der jaren. Ze beproeven, is ze bepaaldelijk aanemen. Prijs fr. 1.50 de doos in al de Apotheken. 't Orgaan der kliek, de Denderhode, door het gerecht geschandvlekt als de oneer der liedendaagsche drukpers, maakt zijne lezers wijs, dat wij kwaad zijn omdat hij, Dender Dode hulde heeft ge brac it aan de inrichters van de laatste tentoonstelling vau pluimge dierte. Mis, manneken, mis Het heeft ons veel plezier gedaan. Als kwasten van uwen kaliber hulde moeten brengen aan heeren, die immer het liberalism aankleefden als jannen van uw soort voiplicht zijn, de belangloosheid, verdraagzaamheid en onpartijdigheid van libe ralen te roemen, is dat de schoon sten lof dien men de liberale partij kan toezwaaien. M «ar gij vergeet te zeggen, dat uw verslag over de tentoonstelliug een politiek manifest was, de heeren inrichters kuuuen het getui gen en getuigen het. Hebt gij Denderhode in uw versla? over de tentoonstelling zelve gesproken. Och zoo wei nig. Al het overige was, ja, lof (en die lof was verdiend, wij herhalen het) voor de deelne mende liberalen, maar nog meer spot en be schimping en smaad tegen allen, die er geen deel aan Damen. We kondigden de tentoonstelling aan, we wekten onze vrienden op er heen te gaan. Wij zelf gingen zien en maakten een verslag over de tentoonstelling, 4dat echter niet kou opgenomen worden, (Wij houden het handschrift ter beschikking van Denderhode en dus voor 8 dagen werd verdaagd. En we verzekeren, dat daarin geen woordje politiek was gemengd. Wij denken, dat aan zulke zaken de poli tiek geheel vreemd moet blijven, al de inrich ters dachten voorzeker gelijk wij. Wie heefter nu de politiek in gemengd, waarom ontstonden er reeds moeilijkheden vóór de opening der tentoonstelling t Welnu wanneer het politiek verslag van Denderhode verscheen, bleek liet ods ten volle, dat het klerikaal orgaan der kliek, van de teutoonstelling een politiek macbien maakte. Dat Denderhode vrage aan al de liberalen, die aau 't banket deel nameu, wat ze van zijn verslag denken We zegden reeds daags na de opening der tentoonstelling dat deze ten volle gelukt was, een bezoek overwaardig eu al onze lezers er zeker zouden heengaan. We maakten dus den lof der inrichters. Doch tegenover het schandalig en partijdig verslag van Denderhode achtten wij het ou- uoodigons verslag te laten verschijnen en kon- digdea een artikel af waarin wij zijne domme handelwijze deden uitschijnen. Geene der inrichters of deelnemers heeft dan ook in onze houding een afkeuring gezien. Denderhode, de oneer der hedendaagsche dfiUkp«rs wil het zijne lezers doen gelooven. Twee jaren geleden kondigde men aan dat te Aalst een Tentoonstelling van Landbouw, Nijverheid enz. ging ingericht worden voor geheel het arrondissement. Dadelijk verklaarde üendergalm al het mo gelijke te zullen doen om die tentoonstelling te doen lukken. Liberale heeren werden uitgenoodigd om deel te maken vau de inrichtingscommissie. Onmiddelijk zonden zij een toestemmend ant woord aan den heer Gheeraerdts, burgemees ter. Nooit, nooit, hebben ze nog van die exposi tie hooreu gewagen, men heeft hun zelfs over hun toestemmend antwoord geen bescheid meer gedaanW aarom Omdat fanatieke dompers er van den beginne af de politiek wilden inmengen gelijk Dender bode nu weer heeft gedaan. Zeg, geschandvlekt orgaan, door wiens schuld is de Algemeene Expositie voor 't Arrondissement mislukt Heeft men dan niet wezenlijk den aap ge houden met de heeren Schuermans, Van der Schueren, Schellekens, enz. En mag het geen wonder heeten, dat ge nu op de knieën ligt voor mannen, die gij weleer uitschold als muilen trekker, beerkuip enz. enz. en dat alle maal oin voor uwen winkel eenige stemmekens af te bedelen. Die gij overigens nooit bekomen zult. De k liek is gewikt en gewogen. van occasie en nieuwe gedetacheerde stukken, ver koop met krediet reparaties, verhuur. C. Sing-lé, 13, Boulevard, Baudouin, (tegen den Allée-Verte). Brussel. Eenige maanden geleden schreef Dender hode dat de katholieken verkeerd doen wan neer zij liberalen of andere tegenstrevers den penning jonnen. Hij haalde zelfs een voor beeld aan cn verklaarde dat men bij geen brouwer der tegenpartij om bier, bij geeu li- monadefabriekant der oppositie om limonade moest gaan. Hier bedoelde het broodrooversblad onge twijfeld de heeren Van der Schueren en M. Nestor Schaltin, de eenige brouwers en limo- nadefahriekant der oppositie te Aalst. (M. De Blieck was toen nog geen brouwer.) Nu komt hetztdfde orgaan lof toezwaaien aau al die heeren, nu zijn liet deftige, brave, broederlijk toegevende liberalen en socialisten. De kribbelaars van Clemens Van de Putte worden stapelzot, 't Schijnt dat de kerels nu de verdediring op zich uemen van liberalen en socialisten, tegen de redaktie van Dendergalm die hen zou willen behandelen gelijk een bui- tenp-.stoor die zijn kiesvee naar't stemhokje drijft. Denderhode die de liberalen en socialisten verdedigt. De verkeerde wereld 1! We kennen onze vrienden en M. Schaltin beter dan Denderhode, die heeren hadden ge lijk aan de expositie deel te nemen, hoewel 't kliekorgaau mordikus wil doen gelooven, dat wij liet tegendeel zegden. We weten zoowel als hij dat M. Schaltin be halve een eerlijk man, ook een lustige maat is doch, die zich niet op de teenen laat trappeu. Denderhode plach den lustigen M. Nestor op de grofste wijze uit te schelden en te beschim pen. Heel lustig nam M. Schaltin het op en deed Clemens een lustig proces aan als antwoord. Deze stak het even lustig in den zak en droop lustig en moedig af. Ja, ja, M. Nestor Schaltin is een lustig ge zel, Denderhode bekent hetondanks hunne vroegere geschillen. Potverdikke we zijn van meening, dat de opstellers van 't kliekorgaau allerlustigste gezellen worden. En de lustige M. Schaliiu zal lustig lachen, als hij 't lustig artikel leesten aan het lustig antwoord denkt den lustigeu ge zel van den lustigen Denderbode eenmaal zoo lustig toegediend. Amen. generaal het plan van den veldslag voor den vijand moet wijzigen. Hebt gij niet liooren spreken van het verachtelijk verbond dat ons landhuis bedreigt. A. - Het beslaat nog niet, en zal, hoop ik, ook nooit bestaan. C. Maar veronderstel, dat het verwezen lijkt worde Welnu, mijn vriend, ik beken u, dat het gedacht daaraan alleen mijnen slaap stoort. A, Wat mij betreft, Clemens, moest het verbond tot stand komen, ik zou in 't geheel niet meer kunnen slapen. C. Laat me voortzeggen, als 't u blieft. 't Is gedurende een slapeloozen nacht, dat een licht voor mij is opgegaan. Gelijk Archimedes heb ik uitgeroepen Eureka, eureka (De aandacht der toehoorders verdubbelt.) C. Ik heb bij mijn zelve gezegd, we moe ten van dat noodlottig verbond een zeker ge tal liberalen afwenden. We moeteu ten allen prijze hunne stemmen bemachtigen, al moest ik met mijn verleden afbreken en de laatste brok mijuer glorierijke reputatie teu offer brengen. We moeten de liberalen de armen rei ken, hen loven, prijzen eu met bloemen be strooien, we moeten hen vleien, bewierooken hen te voet vallen, hen omhelzenenfin, we moeten hun een heel nieuwe Clemens toonen. A. En ge zoudt C. Ja, ja, ik ben overtuigd, dat zij de beledigingen, den laster, den hoon. de kra puleuze en eerlooze zinspelingen hebben verge ten. Dat alles is voorbij (voor een tijd wel te verstaan) ik zal balsem leggen op de wonden en eer ik 10,000 lofartikelen hebbe afgekon digd zijn al de liberalen geabonneerd op Den derhode en zullen met opgeruimd gemoed huu- ue stemmen schenken aau de lijst onzer vrien den. A. (Aarzelend) Maar.... nochtans C. Ik weet, vriend Achilla, dat de libe ralen mij niet zullen weerstaan.... en ge moet bekennen, dat hetgeen ik leeds in mijn blad heb gezet geen slecht begin is. Nog eene kie- kenexpositie en ik bewerk bekeeringen, ik ver richt mirakels. Ik zal zelis minnelijk zijn met de socialisten, ik zal hun de hauden reiken, en als ze mij op straat een kokarde geven op mijn rechter kaak, zal ik hun mijne linker aanbieden om een tweede muilpeer te ontvangen. Ge zult wel zien, dat ze tot ons zullen komen. A. (Nadenkend) Wel wel, wel.... C. Ik sta er voor in. Laat mij doen en laat onze vrienden lachen, ze kennen de poli tiek niet gelijk ik die ken. En versta wei, dat het landhuis ons niet mag ontsnappen en de triomf onzer tegenstrevers biedt kosteloos aan, aan allen die aange daan zijn van eene huidziekte haarwormen, cezémans, puistjes, huiduitslag, chronische bronchiten, borst- en maagziekten rhuma- tism en breuken, een onfaalbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen, zoo als hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod waarvan men het menschlievend doel zal aan zien is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan 1VI. Vincent,, place Victor Hugo, te Grenoble die kosteloos en vrachtvrij per post zal ant- antwoordeu en de gevraagde inlichtingen zal zenden. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die veei doen lijden, gebruikt de Balsem vau Dr Noëi welke ze iu twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. In 't Café Riche Eenige gewone klanten roken hunne pijp. Algemeene stilzwijgend heid. Diepzinnige meditatie over de moge lijke verstandhouding der oppositiepartijen met het oog op de gemeentekieziug van 1899. Clemens en Achille tegenover elkander gezeteD bezien malkander reeds meer dan een uur zon der een woord te spreken. Eindelijk breekt Clemens de stilte en zegt Clemens. He wel, wat zegt men ervan. Hoe vindt men de laatste nummers van Dender- 10de F Achille. Wa wil de, dat er van gezegd wor de. De katholieken halen mede'ijdend de schouders op en de liberalen spotten er alle maal mede. C. En waarom als 't u blieft A. Omdat gij de liberalen zoodanig op hemelt dat men begint te gelooven, dat gij iu uwen ouden dag Dog eens kazak hebt gekeerd. C. Hoe A. Natuurlijk, goeie vriend. Er komt geen einde aart uwe lotzangen oyer de libera len en die trant gaat u zoo slecht, dat ge ge lijkt aan een beer die beminnelijk wil zijn, C. Wat zégt ge daar, Achille? A. Ik zeg, beste Clemens, dat gij hon derd maal meer waard zijt wanneer gij in plaats van de liberalen te bewierooken er op troefdet tot groot plezier onzer vrienden. C. Allee, allee A. Ik zeg de waarheid, mijn zoete Clemens. 't Was een waar plezier u die lee- lijko liberalen te zien toetakelen, elke uwer beledigingen, elk uwer slagen afgaande van het walgelijke tot het krapuleuze, vielen op allen die ons hinderen zonder onderscheid. Dat maakte ons gelukkig, 't Was een gegichel eene geheele week lang. Zie Clemens jongen, geloof mij, in 't beledi gen zijt gij een baas, gij hebt den bochel der beschimping, niemand kan u vergeleken wor den. En in plaats van uw talent te scherpen vervalt gij in platte vleierij. Clemens, mijn ouwe Clemens, ik ken u niet meer. (Een traan parelt in het oog vaD Achille.) C. (Diep bewogen) Achille, droog uwe trauen eu luister naar mij. Ik hoop, dat gij mij zult begrijPen en mij gelijk zult geven. A. Tracht mij te troosten en vooral overtuigt mi] (De klanten zijn stillekens bijgeschoven en luisteren aandachtig.) C. Zie je wel, Achille, er zijn oogen- blikken iu 's menschen leven dat men van den nood eene deugd moet maken, en gelijk een in de bureelen eene veraudering zou brengen en de wijze der levering van de behoeften iu dat ware eene ramp voor de gausche be volking A. Dat is vast en zeker. C. Maar, dat zou het eenige ongeluk niet zijn, waat vele andere vriendjes... A. Genoeg, genoeg, Clemens, 'k heb bet beet, vriend. (Met overtuiging.) Gij hebt gelijk, Clemens, duizendmaal gelijk. Gij zijt de grootste politieker der moderne tijden. Gij zijt een genie. C. (Achille de hand toestekend) Van 's gelijken, Achille. (Ai de aanwezigen, staan geestdriftig recht eu zeggen Quel génie Quel dentiste 1 Uit loutere nieuwsgieiigbeid zijn wij naar Hofstade gegaan.Wij hebben do ge meente doorkruist tot hare uiterste pa len, en zonder onderscheid, ouders van alie standen ondervraagd over de schoolkwestie in deze gemeente. Al do antwoorden, die wij bekomen hebben, kunnen als volgt samengevat worden. 1° Iu het belang van ons onderwijs en vau den financieëlen toestand der ge meente, moest de schoolkwestie hier se dert lang opgelost en geëindigd zijn. L'ordre du jour vote par l'Association libé rale et en même temps par le Werkmanskring a été livró depuis plussieurs semaines a la publieité. La question des alliances a par le fait même re^u sa solution définitive. On sait désormais en quel sens s'orientera le parti libéral. Devant Ie vote des assemblées générales, les übéraux serout unaninies a s'incliner. Tous les efforts et toutes les énergies tendront unifor- móinent vers le but commuu. Ou comprend parfaitement que la perspec tive d'une coalition entre tous les partis d op position, n est pas de nature a rassurer les conservateurs. 11 n'est pas douteux qu'ilsse rendent compte du danger qui les menace. Ce n'est p is cepen dant qu'on eut pu espérer d'eux la moiudre conces sion. II n'y a rien a atteudre de ce eóté. Malgré toutes les appré- hensions, les dirigeants du parti na veulent rien abandouner de leur intransigeauce. Plutót que de sacrifier a la représentation proportiounelle, ils piéfereut s'exposer aux pires aventures. Si des catastrophes se produi- sent, ils en porteront la responsabilité devant leur parti tout eiitier. II est vrai que depuis quelques semaines ils out inveuté uue tactique aussi nouvelle qu'in- attendue. Des dé durations officielies et des articles du Denderbode, leur journal officiel, révèleut lo plan de l'Etat-Major. II ne s agit de rien moins que de détacher certains libéraux du gros de l'armée et de couquérir leur suffra ges au profit' du parti couservateur. II comp- tent que les libéraux eux mêrnes leur fourni- ront le renforl nécessaire pour résister a l'as- saut de J899. Naturellement ils ne visent pas tous les libéraux, car il en est qn'ils Lionoreut de leur dédain. Ce sont ceux qu'ils soupQOunent de participer de loin ou de piés a la directiou du parti. J'en conuais pas mal qup le Denderbode tlétrit au moins une fois par sem iine et qu il classe parmi les espèces tout a fait inférieures. Mais chez d'autres, ils découvrent chaque jour desqua.1 ités nouvelles. Ce sont des libé raux selou leur cceur et qu'ils tiennent a sous- traire a uu contact avilissantceux-la sont les pura, les vrais. A eux toute leur admiration et tons leurs hommages. Depuis qu'ils les ont appréciés, ils lèvent les bras au ciel et remer- cient le Seigneur de les recontrer eu si grand nombre. Aprèss'en êtrA tenu a de vagues declarations d'amour, voici que le Denderhode commence a préciset' sos préférences. I! ne se gêne pas le moins du monde pour citer des noms et pour mettre en évidence M. Léon Sche ltekens, des membres de sa familie ainsi que certains de sus amis. Les articles publiés dimanche der- nior sont particulièremaut édifiauts et il serait difficile d'en déptsser la platitude. Et puis comma cela tranche avec le ton d autrefois. Le Denderhode rengaine le vocabulaire poissard auquel il avait habitué le même M. SchellekeDS. II lui a plus d'uue fois jeté de la boue il a eu a peine le temps de se laver les mains qu'il se présente devant lui chapeau bas Après lui, viendra le restant de la série.^ Nous assisterons a d'autres courbettes et ia d'autres génuflexious. Quant a nous,_ cela ne nous gêne guère. Nous suivrons avec intérêt la suite de cette iuqualifiable comédie. II Bufiit 2» wUrW de gemeenteschool, tentatfée omdat het ondeewijs daar best is 3° Mr Meirschman, gansch alléén met 127 leerlingen, maakt meer vorderin gen dan de katholieke school met drie ouderwijzers. 4° In den tijd dat de gemeenteschool, met twee hulponderwijzers, op Hofsta dealléén bestond, gingen al de kinde ren ter schole, de jeugd werd onderwe zen en niemand was verplicht zijne kin deren naar de stad te zenden. Getuigen hiervan, de talrijke jongelingen, die te genwoordig hunne broodwinning ver schuldigd zijn aan het onderwijs van Mr Meirschman. 5° Huisvaders door de fortuin begun stigd, hebben de gelegenheid en kunnen hunne kinderen naar scholen zenden volgens hunnen keus, terwijl de arme werklieden van Hofstade zich moeten schikken naar de willekeurige besluiten van eenen gemeenteraad, die zich laat geleiden door dompers en vijanden van onderwijs en verstandsontwikkeling. P. S. Uit goede bron hebben wij vernomen, dat verscheidene leden van den gemeenteraad, gedwongen van te gen de gemeenteschool te stemmen, toch de waarheid van bovenstaande ant woorden herkennen. éhontée de chantage qu'ils pratiquent cuver- ^ementsur le parti libéral. Huishoudsters Koopt slechts de suikers in pakjes van de Thiensche raffineerderij. Prijsuitreiking en Concert. Wij hebben met veel belangstelling het concert bijgewoond gegeven op de groote bovenzaal van het stadhuis, ter gelegenheid der prijsdeeling aan de be- bekroonde leerlingen der stedelijke Mu ziekschool. De Symphonie grijpt stukken aan bo ven hare macht, daardoor ontbrak het bij de uitvoering van den adagio en den allegro aan samenhang en klaarheid de andante was beter, doch daarin schet terde een trompet dat het was om er oorendul van te worden. Met veel gevoel en vaardigheid speel de Mejuffer Irena De Berg op de piano Capricioso en Presto du Concerto (opus 25) van Mendelsohn. Jammer is dat de leeraar van viool, het speeltuig geheel valsch stemde, 1

De Dendergalm | 1898 | | pagina 2