OUDE GARDE. Kunst en Wetenschap. Mondje .Dicht. Kloeke Burgerwacht. Slechte Menschen. Rechtvaardigheid. Voor Taal en Vrijheid. Feest in Concordia. Voor 't Werk der Kleeding. ROBERTSIADE Kip-Kap. Zondag 14 Januari Groot Concert en Bal voor de Leden en hun Huisgezin in Concordia. 1 Het Concert zal begiunen ten 5 1/2 uren 's avonds. Het programma is buitengewoon merkwaardig. Kunstenaars Zooals de heeren Strau- wen, Dielis, Monnot, Ladeuze en Me- juffer Dubrulle verleeneu hunne mede werking. Het Bal zal beginnen ten 9 uren 's avonds stipt. MAANDAG AVOND Muziekale wandeling in de stad. Op 2™ Kerstdag werd ten lokale den Bie- korf eene nieuwe Maatschappij van Oud leerlingen en leerlingen der Koninklijke Aca demie van Aalst bepaald gesticht. Meer dan 60 leden lieten zich inschrijven en uit alle omliggende gemeenten ontvingen wij bijtredingen van oud en huidige leerlingen der teekenschool. Nadat de heer Leo Corten bestuurlid dei- academie het nut der maatschappij had doen uitschijnen schetste de lieer Isam Ie u-aar van schilderkunst aan enge teekeuschool, op mees terlijke wij z i hoe de volharding inde studie en het verder ontwikkelen vat. de opgedane kennissen en van het Kunstgevoel onontbeer lijk zijn om den ambachtsman op de hoogte te houden van den vooruitgang iu alle arbeids takken gedurig rerwezentlijkt. Zulks is het doel onzer maatschappij. De ambachtslieden toelaten zich vorder te ontwikkelen in bat teekenen, hun de liefde tot de kunst inplanten, huil in staat stellen he ter de werken uit te voeren, welke hun toever trouwd worden, hen honger brengen dan een gewoon werkman en hen ontrukken aan den ouden slenter ziedaar wat wij beoogen. Om dit doel te bereiken duet de maatschap pij Kunst en Weteuschap n eeneu Oproep total de kunstvrienden al.lus aangemoedigd zullen de ambachtslieden op korten tijd aan onze bevolking het bewijs leveren dat men zoowel hier als elders d© Kunst naar waarde weet te schatten en onze ambachtslieden ook op dit gebied voor niemand hoeven te wijken. Het voorloopig bestuurt De Schrijver, De Voorzitter, Corten Leo, De Stobbeleir Achilla, - De hulp SchrijverDe Schatbewaarder. Thybaert Arthur, Parewyck Emtel, De onder-Voorzitters. De Somer Jan, Peynsaert Frans. Do Leden De Neef Jan, Isabi Achille, Speeckaert Edouard, Van Cauwenbergh Joseph Vermoasen JuJocus, Van Neck Petrus, Van Sande Alphonse, Vermeiren Achille, Wauters Jan. v P. S. Men kan zich laten inschrijven ten lokale der maatschappij In den Biekorf hij den heer Alphonse Van den Einde, aan St. Martinuskerk. Indien gij eksteroogen aan de voeten bebt die u veel doen lijden,gebraikt de Balsem van D'Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. Gelezen in Denderbode Een Brusselsche onderwijzer it veroor- deeld wegens feiten tegen de zeden. 1 Geen enkel geussenblad rept daarvan een woord. Zwijgen it de boodschap Wanneer in kloosters, in broeder- kensscholeu en geestelijke gestichten schandalen gebeuren, welke door hun ne beestigheid de verontwaardiging der gansche wereld opwekken, hebben al de dompersbladen een slot op den mond, de 3 vuil aards worden in andere kloosters en gestichten opgenomen, verdoken en aan 't Gerecht onttrok ken. Het is onze gewoonte niet over al die walgelijkheden veel te schrijven, wij hebben onze meening gezegd over het doen van beloften enz. en daarbij blijven we. We zeggen enkel of de misdadiger een rok drage of niet, het is goed, dat bij de verdiende straf niet ontloope. Verder houden wij ons niet bezig met schandaaltjesjacht. In de laatste maan den zijn dozijnen en dozijnen schanda len van bet klerikaal gebroed aan 't licht gekomen zulke nieuwsjes be koren ons niet. Verleden jaar werd hier een devoot onderwijzer voor ergerlijk wangedrag uit zijne bediening ontzet, heeft Den- derbode de fratsen van dat heerschap -verteld O ueen, de kleppers wilden, den kerel zelfs een eervol ontslag ge ven maar hunne beslissing werd ver broken en de domperschoolmeestar af gesteld. Het Pollestantenblad zal dit moge lijks niot geweten hebben zoo min als hij iets weet over Gijsagem, over Ap pels en andore plaatsen, waar zijne vrienden het maar zeer vuil laten lig gen. Bonjoer, Krng-r. - Dar luitenant, zei Kruger, want hij zag dadelijk, d A hij eeu garde civiek van Aalst voor had. Wat komt ge hier doen, ra-in Ik kom voor de Boeren vechten, nonkel. Goed. Wachten, brengt dezen gegalon- neer.len aan bij Piet Joubert. Bonjoer Piet. Dag luitenant. Ge komt met on« vech ten, dat is wel. Maar we gaan eerst onderzoeken of ge moed hebt. Oppasser, plaats dien gega- loueerden jongen daar tegen den muur, en schiet hem een kogel door de mouw. Hebt ge moed jongen J. j. ja, generaal. Vuur 11 pann de gegalonneerde man heeft een spierken verroerd. Oppasser, tchiet hem een kogel door zijn kepi. Vuur pann de gegaloneerde man •taat als eén paal. Goed, zei Joubert, 't, is een onversaagde kerel, leid hem naar het magazijn en geef hem hoed, vest, gordel en geweer. Ja maar, zeg eens, zei de gegalonneerde man ouder weg, zal er soms ook geen broek bij zijn Waarom Ik heb daar strakt iets in de mijn laten vallen, antwoordde de garde eiviek. 't Docht mij wel aan deu geur zei de Boer. Vijf minuten nadien was de gegalonneerde man weer op reis naar Aalst. Zijt ge Liberaal Ja, zeker, ik ben niet gelijk de kazakkeerders van Aalst, die uit winst bejag en eerzucht naar 't klerikale kamp liepen, en nu de schijnheiligen spelen, alsof ze de gratie Gods in pacht hebben. Ik was, ik ben en ik blijf liberaal- Welnu vriend, dan moet ik u met spijt zeggen dat gij een slechterik zijt, een schelm een galgenaas 'k Zou willen weten waarom 'k Ben zeker dat gij ook gelooft aan de onschuld van Dreyfus. Wel, ja, en daarin ben ik het eans met de beste, bekwaamste en deftigste schrijvers en geleerden van Frankrijk. Ja, maar dat zijnde katholieken niet. Al wie aan de onschuld van den martelaar vau het Duivelseiland gelooft al wie verachting gevoelt voor de laöa bende zelfmoordenaars, schriftverval- schers, afzetters en sabelslepers, die Dreyfus betichtten en veroordeelden om hunne misdaden te verduiken, al wie het hart voelt kloppen bij den roep om rechtvaardigheid, is slecht, door slecht. Maar.... Geen maren.... Dreyfus is een Jood, hij is dus buiten de gemeenschap der schijnheiligen. Hij wordt gehaat door de klerikalen uit hoofde van zijueu godsdienst het klerikalism is immers de onverdraagzaamheid in merg en been en de Joden haten omdat ze Joden zijn is voor hun een plicht, eene noodwen digheid. -Ik ben en ik blijf liberaal. Ons zijn alle burgers gelijk de vrijheid van godsdienst moet geëerbiedigd en de on schuld iu eere hersteld worden. Rechtvaardigheid moet de basis wezen der handelingen van ieder mensch en moot ook de grondslag en leiddraad zijn van elk bestuur. Rechtvaardigheid dat woord staat niet in het woordenboek der dompers e» dagelijks liggen zij er mede overhoop. Hut Aalsterseh kliekje regeert bier tegen recht en rechtvaar digheid en stapelt wandaden op wandaden. De benoeming van M. Van Sinay tot een ambt dat (iedereen bekend het) toekwam aan M. Van den Berg is er een nieuw bewijs van die schandalige benoeming toont ook aan, wat fanatieke potuilen daar thans op het land huis nestelen, in zake van onderwijs en weten schap is de vaantjesman hun aller baas Maaralles heeft een einde en eenmaal komt Loontje om zijn boontje, Alles wordt netjes op de rekening gezeten eerlang zullen wij met de kretiu* van den eerlijken nandel vereffenen. Willen is kunnen zegt een spreekwoord, dat het minst toepasselijk is in zake van kunst. Toch doet de taaie wil op dat gebied ook won deren en is onzen tooneelkring er zoo verre door gevorderd dat hij ons zeer merkwaardige vertooningen aanbiedt. Opvoeringen als die van de Visschers van Blankenberg en Zijn Laatste Wil staan ver boven bet gewone en zonden ook op eeD groote scène niet misstaan. Men verlieze niet uit het oog, dat de décors van het tooneel reeds een groote factor zijn in de opvoering van een stuk, en men in dit op zicht in onzen schouwburg nog immer karig bedeeld is. De moeilijkheden welke daaruit voortspruiten, zijn op sommige oogenblikken onoverkomelijk en bederven het effekt, dat men van zekere toestanden verwachten mocht. Dit is echter bij de laatste vertooning 't geval niet geweest. Al deakteurs hebben hunne rol goed vervuld, zelfs de figuranten verdienen een woordeken lof. Wel zou een vitter hier en daar weten af te wijzen en aanmerken die aktenr had op zeker oogenblik niet den juisten toon, gedurende het onweder bliksemde het altijd nevens den grond, en aan het zelfde punt, de redder die het touw naar de boot wierp, smeet heel de koord weg in plaats van een der uiteinden rast te houden, een der p9r- sonnagen deed twee, drie maal ongepaste ge baren... maar ik wil niet vitten en ik zeg met het publiek, de vertooning was opperbest. Zijn Laatste Wil moet nog gespeeld worden. Het is een degelijk blijspel, en 't liep af als op rolletjes er werden eene halve aur lang tranen gelachen. Zulke vertooningen bewijzen dat VoorTaalen Vrijheid nog immer leven dig is en ous nog memgen avondstond zal laten genieten. Op dit oogenblik waarop zoovele lieden aangedaan zijn van verkoudheden, longont steking, bangheden en keelpijn, achten wij net raadzaam onze lezers te herinnersn dat de Pastil van Dokter Walthéry een aangenaam en opperste middel is tegen al die kwalen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeueer, De Waele, Gbysselinckx en overal. Den 25 December was het feest in den Libe ralen Werkmanskring. Het gedrang was zoo groot, dat ik er niet in gelukt ben in de feest zaal te komen en slechts een oppervlakkig ver slag zou kunnen mede deeleu. Eene zaak is zeker het feest heeft veel bij val gehad, de jonge spreker M. Herckenrath heeft veel aanlegen begaafdheid aan den dag gelegd in zijne voordracht, de tooneelafdee- ling heeft eene goede vertooinng gereven, en iedereen verklaarde de zaal van Concordia moet vergroot worden. Verleden zondag gaf de Vlaainsche Tooneel kring Rust Roest van Gent reeds zoo gunstig te Aalst bij naam en faam gekend, in Concordia eene vertooniog ten voordeel» van het Werk der kleeding. Zeggen we vooraf dat Rust-Roest de vertooning kosteloos gaf. £r was veel volk en het feest zal voorwaar een goeden stuiver hebben opgebracht, daar- vooi zij onze goede vrienden van Gent en hun ne medewerksters hartelijk daakbetuigd, in onzen naam en in den naam der ouders wier kinderen mooie en warme kleederen zullen bekomen. Kikajo, een stukje in verzen van G. De Mey ook een Gentenaar, meeneu we, maakte een akoligen indruk, de tegenstelling tusschen de rampzaligen toestand van den cirkclown en dezes gewaad, die aanval van zinneloosheid scheen aan velen onnatuurlijk. Wat moest die clown een hartelooze bestuurder hebben 11 De vertolking liet niets te wenschen over. Het drama Boete viel meer in den smaak van het publiek, het werd ook meesterlijk ge speeld. Mejuffrouwen Rachel Van Heddegeni en Coppitters en de jonge Juffer De Vetter waren onovertrefbaar, de heeren De Gezelleen Maes en M. A. Burger in de ondankbare rol van Ja» Alvarez bekwamen veel bijval, het zijn liefhebbers van eerste gehalte. Dit 'toon den ze weder in het blijspel Een Haastig Woord waarmede da vertooning eiudigde. We kunnen ons verslag over die prachtige vertooning niet verder uitbreiden, toch moeten wij er ten slotte nog bijvoegen, dat de heer Leveau, Voorzitter van den Liberalen Werk manskring, den kunstenaars openbaar, eene welverdiende hulde bracht. Rust-Roest, heeft in onzen Kring en in onze stad Burgerrecht verkregen, de naam van die Vlaamsche maatschappij zal immer in Aalst met lof en dank herhaald worden. M. Emiel Oppenbrodderte Piron- champs, schrijft Ik ondergeteekende, verklaar gedurende drij maanden in den rechterschouder hevige pijnen te hebben gevoeld, dewelke mij niet toe lieten te werken ik had zonder bijval alle ge neesmiddelen beproefd. Alsdan kocht ik den Elixir Vineent tegen jicht en rhwmatism. In weinige dagen vaa ik hersteld. Ik ben er M. Vincent zeer dankbaar voor en zal zijnen wonderbaren Elixir altijd iedereen aanbevelen. Emiei, Oppenbeoddeb. Te bekomen bij M. CALLEBAUT, Apotheker te Aalst. Prijs 3 fr. de«eseh (Wijze Malbroug s'en ra-t-en guerre Roberts (iaat naar de BoerBn Mironton, mironton, mirontaine, Hij pa at er oorlog voeren... Wanneer komt Roberts weer Met Paschen zal hij keersn, Mironton, enz, Het stof uit al zijn k'eeren, Geklopt door Piet Joubert Gelukkig hij kan zwijgen I Mironton enz. Ilii zal een rans'ling kriieen, Een ranseling van belang? In weerwil van zijn sakk'ren Mironton, enz.. Zal Joubert hem gattaeren. De Boeren zijn niet bang f Dat runoff r« aan Buiier vragen Mironton, enz., Die kreep er ook veel slagen 't Is alles waar wa 'k zeg f Lord Afethuen liet zich kloppen. Mironton. enz.. En om 700'n piip te stoppen Is Roberts nu op weg Die zullen niot m«°r bluffen, Mirontonenz." Nu staan zij laar te suffen De pil was al te wrang Bij 'f knett'ren der geweren, Mironton enz., Zal Jobn "en dnnsie'ee on Beg'Ieid door Boerenzrng Weldra zal Roberts roepen Afironton. enz., He'aas Miin heKfr troor»en, Ze zijn naar 't pierenland Ik bad Tydietkanonnen. Mironton. enz., En toch werd 'k overwonnen O Queen 1 wat bittere scbaDd 'k Heb hier mijn bol gestooten Mironton, enz. Ik kreeg fel op miin knieën En Kitchener meteen f Kom ik in Engeland weder, Mironton. enz. Dan boks ik hem ter neder Den laffen Chamberlain I Roberts gaat naar de Boeren Mironton, enz. Hii gaat er oorlog voeren En komt hij nog eens weer. Dan zal het zijn, Mijnheeren, Mironton, enz. Met 't stof uit al zijn kleeren Geklopt door Piet Joubert Gazette van Thienen.) Geneeskunde. Als maag en ingewanden door eal en slijmen overstelpt zijn is men ziek, me» lijdt aan gebrek aan eetlust, hoofdpijn, slechte spijsverteering .en verstopping. In zulk geval zijn eenige Walthéry-Pillen vol doende om eetlust en gezondheid terug te krijgen. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeueer, De Waele, Ghyselineki ea overal. Liberale Werkmanskring. Zondag 14 Januari GEENE bestuurzitting De eer8tkome»de bestuurvergadering zal plaats hebben, Zondag 21 Januari ten 10 1/2 voor middag in het lokaal orde van den dag 1. Aansluiting bij den Liberalen Arrondisse- mentsbond. 2. Aanvraag der kiespropagauda 8. Het eerstkomend feest. 4. Vaststelling eener Algemeene Vergadering. 5. Verschei dene. Liberalen Trompettersclub. De IJzeren Hand n Afdeeling van de» Liberalen Werkmanskring, Lokaal Naza rethstraat 14. 1. 's Maandags en Donderdags om 8 1/2 u 's avonds lessen van Notenleer en voor de ver- schillige partijen, 2. 'r Zaterdags om dezelfde uur algemeen» repetitie. Willemsfonds. De kostelooze boekerij gevestigd i'd den Graaf van Egmont is voor het publiek open alle Zondagen van 10 tot 12 uren voormiddag Nieuwerkerken. De betooging te Nieuwerkerken zal plaats: hebben over eeaige weken, zoodra het weder gunstiger en de dagen wat langer zijn gewor den. De noodige schikkingen zijn reeds geno men. Eenvoudig middel. De kleppers hebben den bloeiauden toestand der stadsfinanciën sedert de kiezing verloren Za vroegen 40 nieuwe opcentiemen. Nu schijnt het dat ze gezamentlijk eene bedevaart gaan doen naar Sint Antonius van Padu-i, patroon der verloren zaken. Dat 's een goed gedacht. t

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2