Hij is al Weg. Hip Hip Hoera Nog de benoeming Van Sinay. j Hoest niet meer. PRIMUS. Oude Garde. Groote mannen. Als Gij naar Brussel gaat Men kent de vogels aan... Nog de 40 opcentiemen. De laatste van 't jaar 30. Kip-Rap. Fonds Jav DE WINDT Associatie, zich weldra in betrekking zal moeten stellen met de vrienden van Oudenaarde voor de kieziug der Sena toren. De wetgevende kiezing heeft plaats an de maand Mei. Daarom doet het ons genoegen, dat de belegde vergaderin gen zoo spoedig mogelijk zullen plaats hebben, immers er is geen tijd te ver liezen. Vooruit vrienden, liberalen, met ons programma van praktische hervor mingen, vooruit bezonderlijk voor Hechten vrijheid, voor de afschaffing van de wet der vier eerloosheden en voor het Zuiver Algemeen Stemrecht. Indien gij eksteroogen aan de voetei hebt die uveel doen lijden,gebruikt de Balsem van DrNoël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr. de doos. De katholieken van Geertsbergen zul len met genoegen vernemen, dat M. Van der Linden, hunnen volksverte genwoordiger bij de politie van Aalst als representant is afgesteld. M. Van der Linden in plaats van oot moedig zijn wil en geweten onder de hielen te leggen van den noodlottigen man, van den afgod Woeste heeft de groote boosheid bedreven de E. V. te stemmen. Oh wat heeft de man al moeten hooren. Hoe heeft Dcnderbode zijne euveldaad afgezweept. Geen misdrijf is te vergelijken bij bet schelmstuk door M. Van der Linden gepleegd Neen, durven zeggen als Woeste, ja, knikt, maar dat is ongehoord, afschuwelijk, afgrijselijk. Wee, vree, wee, driemaal wee over u M. Van der Linden, uwe partijgenooten der AalsterBche koterie hebben u ver oordeeld, ge gaat als een onnutte boom worden uitgekapt eu in "t vuur gesme ten. Ge zijt in den ban gedaan, door de bon zen der Aalstersche kliök en bij de poli tie heeft men zich met de uitvoering van het vonnis gelast, en... men heeft u afgesteld, uitgeknipt en verbrand... in beeltenis, gelijk de onvruchtbare boom van 't evangelie een genot dat priester Daens voor u ook heeft gesmaakt. In 't politiebureel van Aalst hing eene gravuur met de beeltenis der 4 volksvertegenwoordigers, uw portretje is er thans met de schaar uitgeknipt en is wellicht in de stoof terecht gekomen en in rook en wat asch vergaan. Sic transit gloria mundizoo vergaat de glorie der wereld M. Van der Linden en zoo worden te Aalst de katholieken behandeld, die eenmaal in hunne poli- tioke loopbaan spreken en handelen volgens do inspraak van hun geweten in plaats van naar de bevelen van den geelaard Woeste. Zijt gij daarover niet gevleid Schreeuwt h«t van de daken gij inwoners van Aalst Bazuint het uit dichters en zangers oreral iu de Vlaamsche gouwen Verkondigt bet door de ganscha wereld, gij loeiende stormen. Hip 1 hip 1 hoeira wij hebben een splin ternieuwe schepen. Mijnheer Paul De Glippele, de rermaarde schrijver rau het Congomanifest was het beu, zoo beu als koude pap. Mijnheer Da Hert is schepen gekozen, ia zijne plaats. Nu zijn w? gered Ik ben veretomd hoe het mogelijk ie, dat bij aat heugelijk nieuws ge heel de stad niet is samengeloopen om dea nieuwen heiland te vieren, ik begrijp met hoe de klokken van zelfs niet aan luiden gingen, de katten niet in koor miauwden en de honden niet als een hond begonnen te blaffea. Hip 1 hip hoerra 1 Nu zal 't gaan beteren zie. Nu kan het niet anders of er moet in Aatat welstand komen en weelde. De onwetendheid zal voor den nieu wen schepen wegvlieden als de uil voor den dageraad, in Aalst gaat thans een tijdperk van ongewonen bloei aanbreken voor alle •tanden. Hip Mijnbeer De Hert heeft den eed afge legd. Hip I Mij «heer De Hert heeft een rede voering afgelezen. Hoerra Mijnheer De Gert gaat werken als een neger, tiip 1 hip hoerra. Wij hebben een splintermeuwen schepen. Aalstenaars schreeuwt het van de daken. Dichters en zangers bazuint bet nit. Loeiende •termen verkondigt het over het heeie aard rijk. De fanatieke dompers en de venijn- achtige kwezels strooien rond dat mijn heer Van Sinay meer recht bezat dan M. Van den Berghe. Dit is gansch on juist. M. Van Sinay was nog leerling in de stadsschool als mijnheer Van den Berghe er reeds onderwijzer was. Is één. Iu de stadsschool is 't immer de ge woonte geweest als een onderwijzer zijn ontslag nam of stierf dat de andere on derwijzers van klas verhoogden. \au dit gebruik is slechts één maal afgewe ken, namelijk bij het ontslag van den heer Van Opdenboscb. Dan is de heer Van Praet alleen in de zelfde klas moe ten blijven om redenen die wij hier niet te onderzoeken hebben. Di. gebruiken wilden dus dat de heer Van den Berghe mijnheer Reynieis op volgde. Is twee. Indien de heer Van Sinay meer recht had dan den heer Van den Berghe dan hoefde men het oordeel des volks niet te vreezen en die benoeming zou geen schandaal geheeten worden. Waarom dan moest de benoeming uitgesteld worden tot na de kiezing en waarom heeft men mijnheer Reyniers gevraagd enkel zijn ontslag te geven na October alhoewel hij voornemens was geweest dit vroeger te doen. Is drie. Sedert 1885 is mijnheer Reyniers ge last met het opzicht der scholen van de stad. Hij was bijgevolg weinig'aanwe zig in de school n° 1 de lieer Van den Berghe tvas reeds meer dan 10 jaar het werkelijk hoofd der school en de uitsla gen in de wedstrijden waren zoo schit terend als toen mijnheer Reyniers zelf werkte. Is vier. Wat stelt Van Sinay daartegen Eenige jaren dienst in eene kadodder- school en zijn geschreevw in de Woeste- stoeten. 't Is flauw, maar als men de geeste lijken met zich heeft moeten de raads leden meebuigen. Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hardnekkigsten hoest door het gebruik vao Siroop De Pratere opgemaakt met teer en Tolnbalsem. Het i» het krachtigste bet snelste, het zekerste en aangenaamste Borstgeneesmiddel. Het is eeu wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt eu eiscbt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de fiesck. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en n bet Algemeen depöt A. Depratere, Oostende. Leo Primus, slotvoogd van Aalst hesft in den gemeenteraad grijnslachend eene redevoe ring afgelapt (is ze door hem gemaakt waar in hij onder meer eigenbewierookiag het vol gende heeft verklaard i In deze vier laatste jaren, Mijnheeren hebben wij allen met grootö verkleefdheid de belangen van de stad voorgestaan en verdedigd. Potverdikke we wisten niet waarvan het sedert vier jaren te Aalst zoo geweldig naai' T zweet rook. 't Waren Leo Primus en zijn kliekgezellen, die werkten dat hst zweet langs de straten liep. Maar boe Leo zulke verklaring heeft kun nen aüeggou zonder schaamrood te worden of zonder in een schaterlach los te bersten ie on begrijpelijk. Er wordt te Aalst maar alleen gewerkt in 't belaag van de kleinste helft der bevolking namelijk de dompers. Burgers, neringdoeners, ambachtslieden, arbeiders en armen, die niet aan de slippen hangeu der kliek hebben hier memendalle te verhapzakken. Primus en al zijne kliekmaten verwarren immer onze stad met onze kliek. De kliek al leen geniet alle voordeelen, alle profijtjes, alle plaatsjes. Leo Primus wset bet, maar gebaart van krommen haas. raerdt8 overtreffen ook verre die van den Aal- stenaar Kluyskeus den beroemdsten genees heer der Nederlanden, wiens marmeren stand beeld prijkt in de faeulieit van geneeskunde te Gent, eD wiens trekken in brons vereeuwigd zijn te Brussel. O, ja, de eenige groote man van Aalst is Gheeraerdts, wiens eenige ver diensten kunnen samengevat worden iu een woord Kazakdraaier. t Wordt tijd dat we ook eene Vaantjes straat, eane Sckockaertlaau, een Meertplein, een Eemanskaai, eene Goethalsmarkt, een Clippeldam enz. krijgen. Mannen als Kluys- kens, Pieter Couck, Wellekens, Caudron, Meganck, Lebrun enz. ziju nulliteiten verge leken bij die feniks. Niet dat ze van hun eigen geen groote* dunk hebben verre vandaar, doch hunne wer ken Et leur ramage Ne resaemblent guére a leur plumage, daarvan bestaan, spijtig genoeg voor de Aal stenaars bewijzsn genoeg, en de kemels dier groote mannen vervullen de stad. M. Lebrun, een ware kunstenaar, bestuur der der klassen van Beelden en Ornamenten der Akademie van Aalst is overleden. Wie zal zijn opvolger wezen, zal 't weer een plaatsken zijn voor een kroet Is 't waar dat de heer Goetha's zich op de programma's der laatste prijsdeeling den naam had aangematigd \an Bestuurder van al de klassen der te«kenakademie Is 't waar dat hij daarvoor op de kneukels beeft, gekre gen? Zie dat ware om te bersten, nulliteiten die elkander benijden Helaas de handelwijze der kleppers in den laaisten tijd, laat ons niet toe te hopen, dat men de opengevallen plaats toekennen zal aan eeu wezenlijk verdienstelijk man. Het feest der liberale Oudo Garde, hetwelk zondag plaats had, was een der schoonste door deze Maatschappij gegeven. 's Voormiddags werden de heeren Karei Do Moor en Odilon Van der Schueren bij handge klap Voorzitter en Ondervoorzitter der Maat schappij gekozen. De heer Hector Leclercq on dervoorzitter zond een telegram van geluk- wensching. Het consert werd door zeer vele leden en hunne damen bijgewoond het was ook iets puiks de Fanfaren, mejuffer Dubrulle «n da heeren Strauwen, Dieli3 en Monnot vervoorden en vermaakten iedereen door hun meesterlijk gezang en spel en werden daverend toegejuicht. Het dansfeest begon ten 9 uren en immer groeide het getal deelnemsrs, men mag zeg gen dat schier geene leden de gelegenheid heb ben verzuimd zich eens lekker te vermaken. Het orkest was goed samengesteld en over het muziek kunnen we slechts lof zeggen Het feest duurde tot laat in den nacht en voortdurend heerschte er ongewone beweging en vroolijkheid. Wevergaten haastte zeggen, dat M. La- deuze door ongesteldheid verhinderd was de op zijnen naam aangewezen stukken van het programma uit te voeren. Ziekten, van het bloed en der huid- Dank zij hare werking op de gal, de slijmen en vochten van het lichaam is de bloedzuive rende Walthéry-pil.eeu onfeilbaar middel te gen puisten, rappen, uitslag, zweren, jeukin gen enz. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waete, Ghysselinckx en overal. Misschien heeft Leo zelf niet begrepen wat hij las en dan is 't neg slechter, want ver waande domheid is meer te duchten dan over legde boosheid. Elke stad verheerlijkt hare groote od ver dienstelijke mannen, door straten en pleinen naar hunne namen te doopen. Daardoor leert het volk de geschiedenis dier mannen kennen want er wordt dan over gesproken en geschre ven. In Aalst is de vermaardste, de grootste man natuurlijk Gheeraerdts, want men heeft er eene Gheeraerdtstraat en eene Ghseraerds- laan. De beroemdheid van Gheeraerdts over treft verre die van den Aalstenaar Pieter Couek, schilder, beeldhouwer eu bouwkundige van Keizer Karei,- de mdieneten *an Ghee- Vergeet niet een bezoek te brengen aan De Verkoophalle, n' 71Anspach- lanu. Men vindt er een aanzienlijke keus van Meubelen, Tapijten, Kunstvoorwerpen enz., de prijzen zijn op elk voorwerpgeteekend. Vrije inguug. Bestendige tentoonstelling in prachtige zalen. Men kent de vogels aan hun pluimen en de dompers aan hunne werken. Eenige liberalen richtten een koniiteit in om een weldadigheidsfeest te geven. Dit was voldoende ons den nijd der dompers op te wek ken en het vuilblik van Clemens Van de Putte een hoop gemeene spotternij te zien opschep pen. Daarover zijn we niet verwonderd, die vent draagt zijn hart op zijnen rug en zijne gerokte eu gelubde medewerkers dragen het hunne ongetwijfeld veel lager. Maar dat de burgemeester, de feestzaal van het landhuis weigert, hoewel hij weet, dat het feest geene plaats ka« hebbeu op den schouw burg, dat gaat over zijn hout.... eu zeggen dat die man zich zeiven den titel aanmatigt van homnxe de cceur Hoe ze toch de arme mensc'ien genegen zijn, die dompers. Ze hebben gesseeud de liberalen een leeiijken trek te spelen, doch zij hebben 't tuis, zij hebben maar enkel eens te meer de buitensporigheid van hun ianatism getoond. Misschien bad bet komiteit boter gedaan zich noch rechtstreeks, nocb onrechtstreeks tot de kleppers te wenden, maar het inzicht en het doel waren edel.... Kortom, het feest zal plaats hebben in de groote zaal van Concordia, zondag 21 Januari aanstaande ten 2 uren namiddag, het zal er niet min luisterrijk om ziju en op het feest zullen geen ouzer vrienden, noch ed#ldenkcn- de weldoeners outbreken. Al wat Denderbode daarover schrijft xal maar dienen om de oneerlijke politiek der dompers meer te doen uitschijnen. Tot den dag voor de kiezing schreeuwden zij op alle tonen, dat de financieele toestand zeer bloeiend was, dat alle uitgaven gedaan werden zon der verhooging van lasten. Veertien dagen na de kiezing komen ze verklaren, dat de kas ledig is, en wil men nog iets voor de werklieden en ar men gedaan krijgen er 60 duizend fran ken nieuwe lasten jaarlijks moeten be taald worden. Op 14 dagen is de toestand dus vol komen veranderd \oor de kiezing overvloed, na de kiezing ellende. Dat heet in 't Vlaamsch. Gemeenheid Volksfopperij Grijpvogelspolitiek Zullen er nu in 1900 misschien weer duizenden fianken aan de brave behoef- tigen meer worden uitgedeeld gelijk in 1896 het jaar na de voorlaatste gemeen te kiezingen. That is the question Jaak Spitaels, in Aalst de laatstlevende der strijders van 't jaar 30 werd alhier begraven Vrijdag namiddag. De man was 90 jaren oud en sedert een tweetal jaren was hij erg suk kelachtig geworden, hoewel hij nog gaaD kon en bet gebruik der zintuigen had behouden. Och, ze worden zoo zeldzaam de strijders van't jaar 30, nog slechts een zeventigtal in geheel Belgie, en de verdwijning van een hun ner wordt telkens als eene droevige gebeurte nis in geheel het land bekend gemaakt. Zijn de strijders van't jaar 30, de stichters niet geweest der onafhankelijkheid van Belgie. De begrafenis werd bijgewoond door de Maatschajipij der Gewezen onderofficieren met baar vaandel, de Maatschappij der Oude Wa penbroeders met haar vaandel, de officieren en onderofficieren der Pupillenschool en dooreen groot getal vrienden en bekenden. Het gemeentebestuur schitterde door zijne afwezigheid, het was door geen enkele klepper vertegenwoordigd. Iedereen sprak er schande over. Ware het de vereering geweest deler waterrat, bokkenrijder, kieskooper of iets der gelijks, ware het een man geweest mat duiien ja, dan.... maar Spitaels was slechts een nede rig man en al was hij een Oud-strijder van 't jaar 30, de kleppers geven er den brui van, hij is voor hun geene laatste hulde waard. Liberale Werkmanskring. Zitting van het Hoofdb» «tuur ton 10 1/2 u. voormiddag in het lokaal Concordia Belang rijke orde van den dag, reeds opgegeven in ons nummer van Zondag laatst. Om 3 uren namiddag zitting van 't provinciaal bestuur iu ben Graaf van E^mont. Cercle Littéraire et artistique. Ce soir, au local Comte d'Egmont, a 8 1/2 heures precises eouférence par M. l'avoc.it Deswarte La question Finlandaise. Wandalen werk. Zondag nacht weiden op de Esplanade de toppen van een zestal jonge boompjes afge broken dat is een oprecht wandalen werk, en we wenschen dat de daders ontdekten voor beeldig gestraft worden. Liberalen Trompettersclub. Do IJzeren Hand Afdeeliug van den Liberalen Werkmanskring, Lokaal Naza- rethstr3at 14. 1. 's Maandags en Donderdags om 8 1/2 u. 's avonds lessen van NoteDleeren voor de veï- scbillige partijen, 2. 's Zaterdags om dezelfde uur algemeene repetitie. Rheurpatiek- en flerecijnlijders, waarom lijden wanneer ge u spoedig kunt ge nezen met het gebruik van bet rheumatiek- en flerecijnverdrijvend Elixir Vincent, van Brussel. Te bekomen bij M. CALLEBAUT, Apotheker te Aalst. Prijs 3 ff. defteseh, Zelfonderricht. Aanstaande Zitting op Zaterdag 20 Janttti Orde van den dag 1. Erfenissen in opzicht van burger en fis caal recht cursiefVoordracht door R. D. W. 2. Lezing door H. S. {cursief.) 3. Bespreking en vaststelling van het aan staande Avondmaal, De Schrijver, Hip. DE BRUYN,

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2