BERICHT. eene stem. Liberale Werkmanskring. WAAR BLIJFT HET 40 duizend franken duizenden franken Waar Blijft hel 40 Opcentiemen Leerstelsels. Deugenietèrij. Het vergunningsrecht. Vaderlandsliefde. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs t 4 fr" voor de stad ..nA«nn ,K„ 4 fr. 60 voor den buiten *ooroP betaalbaar PRIJS PER NUMMER io CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Prijs der Annoncen per drukregel. Reklamen 75 centiemen v Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 27 JANUARI. De bakkers welke broodkaarten heb ben van het weldadigheidsfeest van Zondag laatst ingericht door de libera len, mogen het bedrag daarvan gaan ontvangen bij M. Jos. I)e Jonghe, hoek Veemarkt, rechtover de post van Maan dag 29 Januari tot Maandag 5 Februari inbegrepen. Na dit tijdsverloop zullen de rekenin gen bepaald gesloten worden. Zondag 28 Januari ten 5 1/2 uren s avonds Luisterrijk Avondfeest voor de leden en een lid van het gezin. Ge zien den buitengewonen toeloop van volk zijn we verplicht de leden te herinneren dat do toegang volstrekt zal geweigerd worden aan kinderen min dan 12 jaren oud. Het feest wordt gegeven met de me dewerking der Symphonie - Door Een dracht Groot, van Mejuffer De Sae- deleer, door de tooneelafdeoliug Voor waarts. Men zal opvoeren Ze gaan naar Parijs en Morgen is 't Meeting, twee blijspelen van P. Van Langen- donck. De vertooning zal omtrent 9 uren ge ëindigd zijn. De Voorzitter, G. LEVEAU. Waar blijft bet stadsalmauab der dwalingen en misgrepen van 1897. Waarlijk ditmaal mogen wij ons aan iets grootsch verwachten. Geene dwa lingen meer van gelijk in het stadsalmanak van 1895, het jaar der beruchte saucissonkiezing. Geene misgrepen meer van gelijk in het krotboekje van 1896, maar iets puiks, iets vaneen stuk, iets won derbaars, ineengezet en geschaafd door de kleppers en ingepakt door Clemens Van de Putte, die veel geld heeft ge trokken voor slecht werk Zal men misschien nog een viertal jaren wachten vooraleer bet uit te ge ven, dan zou men een dik boek in eens kunnen drukkenendaar ook de stem ming inbrengen der welke er niet noodig waren voor de kiezing en onmisbaar nadien. Waar blijft het krotboekje van 1897. Is dat misschien weeral Volksfopperij en Grijpvogelspolitiek min om de theorie en bemerkt nog enkelijk eenvoudige handelingen, die de eene partii van de andere scheiden. Erzijn evenwel oogent likken op welke het ls, 00 8r°udbaginselen weer eens duide lijk in t geheugen te brengen der menigte, en de grondslagen vast testellen waarop eene politieke partij rust. Men weet dat het liberale grondbeginsel op meesterlijke wijze werd samengevat door M rrere-Orban, een andere Jeider der liberale partij heeft volgenderwijze het leerstelsel dat de liberale partij kenmerkt in beknopten vorm uitgedrukt Bet liberalism heeft voor zending en voor doel den mensch het meest moge- lijke vrijheid te verzekeren in al de sferen der menschelijke bedrijvigheid. Hetlibe- ralism wil dat de menseh bet recht heeft zich iu godsdienstig, zedelijk, verstande- lijk en staatkundig opzicht zonder eenige hindernis te ontwikkelen, en men hem daartoe al de vrijheden moet waarborgen welke niet strijdig zijn met de rechceu van anderen en de openbare orde. Ziedaar bondig en duidelijk gesproken. Hoe juist geeft deze bepaling de strekking te ken nen van het liberalisme, zij bevat tevens de reden van het bestaan der liberal partij en duidt bet princiep aan dat haar scheidt ran ai de andere leerstelsels. Komaan 1 daar we de bepaling geven van wat het liberalism, is veroorloven wij ons bet orgaan der onverbasterde klerikalen te verzoeken, ons ook zijn ideaal eens te doen kennen. Wij hopen, dat Denderbode ons deze voldoening niet zal weigeren. Wanneer hij zijn politiek leerstelsel tegenover het onze zal hebben gesteld, zullen wij er wellicht stof tot bespreking in vinden. We zullen dan die leerstelsels kunnen ont leden en onderzoekeu, het is immers wensche- J elke partij duidelijk en openhartig verklare wat zij wil, opdat het publiek met kennis van zaken kunne oordeelen. Wij verwachten echter niet veel van het blad der overbasterde dompers, eene kalme bespreking p,-,st niet bij zijn karakter. We zijn benieuwd te zien of hij zioh op dat terrein zal wagen. De polemiek der dagbladen houdt zich veelal meer bezig met feiten dan met leerstel sels. Een afzonderlijk feit, dikwijls niets ge meens hebbende met de princiepen welke de verschillende partijen kenmerken, wordt vaak uitgelegd en uitgebuit tegen geheel de partij, l)e openbare opinie meer en meer gewend *au djt slag van polemiek, bekommert zich In 1831 sloop het cijnsstelsel bijna onopgemerkt iu de wetgeving. Het was eerst aangenomen geweest voor de kies baren van 't Senaat. Om Senator te worden moest men 2000 florijnen belas ting betalen men dacht dat aldus het Senaat de vertegen wooidiging zou zijn der hoogere standen Als nu het stemrecht moest bepaald worden werd het zelfde argument op het tapijt gebracht en werd vastgesteld dat onder de Belgen, degenen die eene zekere belasting betalen ook degenen zijn, die het meest ontwikkeld zijn en bet meest onafhankelijkheid genieten art. 47 der grondwet werd gestemd, bijna zonder tegenkanting. Men had de gelijkheid der Belgen voor de wet, en alle macht komt uit het volk uit het oog verloren om een onrechtvaardig stelsel aan te nemen. Dat de werkende standen alsdan nog niet genoeg ontwikkeld waren, kon toen een zekeren schijn van gegrondheid hebben, en dat de begoede standen on afhankelijk zouden kiezen bleek waar te zijn in den beginne, want in Vlaan deren werden republikeinen en orangis ten tot volksvertegenwoordigers geko zen. Maar nu zijn de toestanden heel ver anderd het ouderwijs is ook onder de volksklasse verspreid en de stemmingen zijn geheim. Dus de oprechtheid en de onafhankelijkheid der kiezingen zijn in grondbegin gewaarborgd. (In toepas sing hangt die oprechtheid en onaf han- kelijkheid af van de genomen uitvoe- riDgs-raaaf regelen). Men mag daarom zeggen de tijd van het Algemeen Stemrecht is aangebro ken, elke Belg moet stemrecht hebben. Misschien zal men mij antwoorden maar het Algemeen Stemrecht bestaat Op papier, ja, in werkelijkheid niet. Want al heeft ieder stemrecht, de op rechtheid der kiezing wordt vernietigd door het stelsel der 2, 3 en 4 stemmen. Het grondbeginsel is aangenomen, maar de uitvoering is slecht. Welnu het grondbeginsel moet wor den losgemaakt van de zwachtels waarin het gebundeld ligt een grondbeginsel moet ontdaan worden van al wat het inkrimpt en misvormt. \oor de wet moeten alle Burgers ge Bjk zijQ) alle Belgen hebben even veel belang bij het behoud der orde en het goed bestuur van het land waarvan ieders welvaart en voorspoed afhangt, alle Belgen moeten dus gelijk stemrecht hebben. Er is maar één Algemeen Stem recht, namelijk elke man ééue stem, al het overige is bedrog en fopperij, daar om zullen al de mannen van vooruit gang niet afhouden, tot die hervorming tot stand gekomen zij, en wij zegevie rend zullen mogen uitroepen Leve het Zuiver Algemeen Stemrecht We lezen in het vuilblik der onverbaster de dompers AALST. Verwoestingen. Tot hiertoe heeft onze Stedelijke Politie de daders niet kunnen ontdekken die, in den nacht van zondag op maandag, 7 der boompjes heb ben verwoest die onlangs rond het Esplanade plein zijn geplant geworden alle 7 werden zij den kop gebroken of omgewrongen en 2 totaal uitgerukt daarbij. Zware vermoe Jens wegen op eene bende blauwe wildemans die met den nachttrein uit Brussel in onze Stad terugkeerden en tot na 2 uren in zekere her bergen der buurt hebben verbleven. Eene groote en belangrijke belooning is door ons Stadsbestuur uitgeloofd geworden aan hem die de daders aanwijzen kan. Wij hebben het feit der vernieling van de jonge boompjes naar verdienste gebrandmerkt, en wenscheu van harte dat de daders ontdekt worden, wie die ook wezen. Zulk wandalen- werk is niet te verscheonen of te verontschul digen. Volgens het vuilblik der Zoutstraat wegen zware vermoedens op liberalen welke met den nachttrein uit Brussel kwamen. Welnu de na men van die liberalen kan men gemakkelijk te weet komen en het is eene gemeene streek van de dompers todde op hen vermoedens te wer pen, die door niets gerechtvaardigd zijn. In den omtrek der Esplanade waren ook klerika le herbergen lang ua middernacht nog open misschien zijn de klerikale nachtzitters alle maal roer-mij-nietjes. Het gemeentehestuur looft eene premie uit aan dengene die de daders zal aanwijzen. Zulks is eeu brevet van onbekwaamheid te meer onze lamlendige politie toegekend. Den 17 Januari laatst verklaarde bet Openbaar Mi nisterie ter zitting der rechtbank, sprekende van de politie ouzer stad Alles wat in Aalst gedaan worot deugt voor niets. We mogen niet hopen dat de politie do da ders ontdekke. De gemeenteraad zou beter doen bekwame agenten te beuoemen en die deftig te betalen in plaats van premian uit te ioveu voor de verklikkers dan zouden de ple gers van menige deugenieterij bij de lurven gevat worden en zouden geene vermoedens we gen op personen die gansch onplicbtig zijn. Indien gij eksteroogen aan de voeten hebt die uveel doen lijden,gebruikt de Balsem van Dr Noël welke ze in twee dagen zal doen verdwijnen 1 fr, de doos. Onder voorwendsel het alcoolisme te bestrijden hebben de klerikalen een wet gestemd, waarbij de herbergiers een recht van 60 tot 200 fr. te betalen heb ben voor den verkoop van sterke dran ken. Niettegenstaande de strenge straf fen, welke de overtreders dier wet tref fen is het verbruik van alcool geenszins verminderd en kan men in meest alle herbergen, in de eene meer in 't geniep dan in de andere toch zijn druppel ken krijgen. In de groote steden schijnt het kan men dit zelfs in groen sel- en andere winkeltjes. Dat zulks de herbergiers, met de wet in regel, ergert is te begrijpen en met reden vragen zij de afschaffing van het vergunningsrecht. Om het verbruik van alcool tegen te werken stellen zij een eenvormigen taks voor te betalen door alle drankverkoopers. Het getal herber gen zou natuurlijk verminderen, doch het zouden alleen de armsten onder de herbergiers zijn welke er door zonden te lijden hebben. Zij zouden de taks op voorhand te storten niet kunnen beta len en de bijwinst die hunne herberg hen nu oplevert moeten ontberen. Het toenemen van het getal herbergen beeft zijnen oorsproDg in de huidige econo mische toestanden. Vele werklieden en zelfs kleine burgers vinden door hunne herberg het middel om de twee eindjes van het jaar aaneen te knoopen en denken er hoegenaamd niet aan het alcoolisme te helpen ontwikkelen. Wil men dit laatste beteugelen dat men dan naar de bron ga dat men bij de stokers aankloppe en den jenever zoo duur make dat hij geen volksdrank meer weze. Aan de herbergiers, welke in bonden of anders ijveren om de afschaffing van het vergunningsrecht te bekomen geven wij den raad zich niet te laten ver schalken door fijn doortrapte represen tanten die er maar op uit zijn in Mei aanstaande herkozen te worden. Hoo gere lasten op de stokerijen of het mo- nopool van den alcool aan den Staat daarvan zullen de klerikalen nooit wil len hooren. Daarin nochtans ligt de op lossing, waarbij iederen herbergier ge lijk zou gesteld worden en men geene slachtoffers zou maken. De mensch ie van nature gehecht aan den grond waar eens zijn wiegje stond. Iedereen herinnert zich met aandoening het plekje w tar hij zijne eerste jareu sleet, waar hij onbezorgd ronddartelde, onbewust van smart en kommer, onderdo bescherming van brave ouders, die hun kroost niets lieten ontbreken. Iedereen herinnert zich als een gouden tijdstip de kinderjaren en vriendelijk lachen de beel den van die lang vervlogen stonden hem nog tegen beelden van duurbare wezens, van tee- dere ouders, speel- en schoolmakkers, de wei de waarin men speelde, de beek waarin men baadde, het bosch waarvan het lommer oug aaalokto. En omdat we daar gelukkig leefden, om dat de indrukken van dat ongestoord ge not onuitwischbaar in onze ziel bleven, daar om is de geboorteplaats ons duurbaar, daarom klopt ons harte telkens wij het oord weerom zien waar we zooveel heilvolle dagen sleten. Maar na die indrukken zijn er andere geko men, die do eerste niet hebben uitgewicht- maar op den achtergrond geschoven. De strijd voor 't bestaan heeft ras een einde gesteld aan het onbezorgde kinderleven kommer en verdriet, gebrek en tegenspoed hebben eene schaduw geworpen op het zonnige landschap dar jeugd de vervolging, de haat, het noodlot hebben u

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1