15de Jaar. Nummer 5 Gedenkt den Strijdpenning. Liberale Werkmanskring. Voor Taal en Vrijheid. Willemsfonds Afdeeling Aalst. Muzikaal Avondfeest en Voordracht Liberale Associatie. Belangrijke Vergadering. Gedenkt den Strijdpenning Het Geweten. Uit Pure Liefdadigheid.. Gedenkt den Strijd penning LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs j *r' ™01 de ®tad voorop betaaibaar 4 fr. 50 voor den buiten r PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen .„k.-..» Prijs der Annoncen per drukregeu 1 Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST 3 FEBRUARI. Voor het werk der Kleeding van Eerste Communiekanten. Jef hó mazaan chik gerefuseed, lied ge zongen door den vriend Karei, bij M. Phlips, rondgehaald 0,85 fr. Fririmond de coiffeur in zijn répertoire brusseleor bij M™8 Nyi 1,50 fr. Een liedeken te Doekens door M. Florimond de coifft-ur 1,97 fr. Fonsken had hem mispakt en viel in den fumier van de Monnaie 0,25 fr. Ontvangen v in vriend Jan gevonden in 'tVitesken 1,00 fr. Door Spa ren Rijk na het avondmaal bij J. De Jonghe Rondgehaald 2,20 Rondgehaald op het feest van den Liberalen Werkmanskring van Zon dag 28 Januari 23,23 fr. Algemeene Verplichte Vergadering Zondag 4 Februari ten 2 1/2 uren namiddag in het lokaal Concordia Schoolstraat. Orde van den dag 1. Balloteering van nieuwe leden. 2. De politieken toestand en de kie zing voor de Wetgevende Kamers van Mei aanstaande. 3. Mededeeling. Gezien de belangrijkheid der punten welke aan de orde van den dag staan worden al de leden dringend verzocht de vergadering bij te wonen. De Voorzitter, Gustaaf LEVEAU. Morgen Zoridag, 4 Februari ten 7 uren 's avonds Luisterrijke Vertooning op stadsschouwburg met de mede werking van Mevrouwen Roels-Faucon- nier, Van Saudt-Daenens en van den Symphoniekring Door Eendracht Groot. Men zal opvoeren De Vondeling tooneelspel in een bedrijf door W. Sue- tens en M. De Vertegenwoordigerge primeerd blijspel door Edm. Roelandt. Zondag 4 Februari zullen de Eere en Werkende leden mits opleg van 25 centiemen voorbehoudene plaatsen kunnen bekomen in den Graaf van Egmont van 10 1/2 tot 11 1/2 uren voormiddag. Prijzen der plaatsen Benedenplaal- ■en 2 fr. Balcon 1 fr. Gaanderij 0,50 fr. Zondag 11 Februari 1900, om 5 uren namiddag in het Lokaal De Graaf van Egmont Groote Markt Ingang vrij en kosteloos voor DAMEN en HEEREN. Naar het oordeel der beste genees- heeren is het beste middel tegen hoest, ver koudheid, longontsteking, keelpijn enz. de Wulthêi-y-pastil, die lekker is van smaak, en maar een frank kost de groote doos. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Gbyasalinckx en •veral, De afgevaardigden der Liberale Asso- ciatien der kantons Aalst, Ninove, Geertsbergen. Zottegem en Herzele ver gaderden verleden maandag namiddag in den Graaf van Egmont ten einde te beraadslagen over de wijzigingen te brengen aau het reglement en het pro gramma. De vergadering ging uiteen toen voor de meeste afgevaardigden het uur van vertrek nakende was. Over de wijzi gingen aan het programma werden gee- ne opmerkingen gemaakt. De wijzigin gen aan liet reglement konden niet gansch worden afgehandeld en er werd geeue bepaalde beslissing genomen. In eeue eerstkomende vergadering zal men tot de definitieve stemming der artikels overgaan. Iets is reeds zeker de aansluiting der Liberale Werkmanskringen, die met de zelfde rechten als de andere as sociaties het liberaal verbond zullen kunnen bijtreden. Daarenboven zullen waar liet zijn kan, zoohaast mogelijk liberale kringen worden gesticht. De Algemeene Vergadering van de liberalen Werkmanskring Vooruit gang door't Werk onzer stad welko morgen zondag namiddag plaats heeft zal zeer belangrijk zijn. Gewichtige punten moeten onder zocht en besproken worden en het Hoofdbestuur heeft gemeend de verant woordelijkheid der te nemen beslissin gen, niette kunnen op zich nemen en wil dus eerst in Algemeene Vergade ring de leden raadplegen. De Wetgevende kiezingen staan voor de deur, welk zal de rol ziju van den Liberalen Werkmanskring in den strijd welke we aanvangen zullen tegen de réactionairen van ons arrondissement Het Hoofdbestuur is nog van mee ning ^dat de propaganda onmiddelijk moet begonnen worden en het goede zaad worden gestrooid in de talrijke gemeenten van het arrondissement. Geen tijd mag verloren worden, immers in Mei moet de kiezing plaats hebben. Er zullen dus voorstellen worden ge daan om te zamen met de liberale asso ciatie de maatregelen te beleggen, wel ke tot het uitvoeren van een ernstig strijdplan kunnen leiden, en het aan vangen dier uitvoering kunnen bespoe digen. Ziedaar genoeg meeuen wij om een vergadering belangrijk te doen zijn ziedaar over welke vraagstukken de Liberale Werkmanskring zijne meening zal uit te drukken hebben. Bravo vrienden spoedig en krachtdadig aan het werk. De zege praal is te dien prijze aan het libera lism dat de vrijheid, den vrede en den welstand betracht van alle burgers en werklieden, en geleidelijk al de hervor mingen zal verwezenlijken welke kun nen verwezenlijkt worden. voor het werk der KLEEDING Vastenavondstoet op Dinsdag 27 Februari De vrijheid van geweten is het voor naamste punt van het liberaal program ma. Het is tegen de vrijheid van gewe ten dat de réactionairen van alle landen en van alle eeuwen zich hebben verzet. Al bevatte het programma van het li beralism slechts dat eene punt vrij heid van geweten, nog ware dit genoeg om het bestaan dier partij te wettigen, ja noodzakelijk te mafeen. Het liberalism verwerpt alle dogma's het verwerpt alle leerstelsels, welke de onfeilbaarheid van deze of geene leering uitroepen, en de berusting daaiin ver plichtend maken. De liberale partij is de partij van het vrije onderzoek, waar bet blind geloof verplichtend wordt eindigt de rede. Wie gelooven wil, geloove iedereen moet vrij blijven over zijn denken en spreken gedwongen belijdenis is schijnheiligheid, gedwongen vroomheid valschheid en bedrog. De overtuiging van ieder mensch is eerbiedwaardig in zooverre zij niet strijdig is met de ze delijkheid of de rechten van anderen. Een mensch tot welk geloof hij ook behoore of tot welke natie verdient eer bied indien hij oprecht is, en niemand mag hem redelijkerwijze verhinderen of beschimpen in de uiting van hetgeen hij denkt goed en waar te zijn. Zoo verstaan de klerikalen het niet, ze verfoeien de vrijheid van geweten als de afschuwelijkste plaag, door de Belgische grondwet gehuldigd, en niet alleen in grondbegin, maar ook in feite doen zij al het mogelijke om die vrij heid te versmachten. Toen het klerikalism nog almachtig was in onze provinciën, kon niemand eenig ambt bekleeden tenzij hij in schijn of in werkelijkheid tot het Rooinsch-katholiek geloof behoorde, voor andersdenkenden was er niets, ze mochten zich gelukkig achten niet schandelijk uit het land te worden ge jaagd. De omwentelingen van 1790 en 1830 hebben daar in princiep een geheelen ommekeer in te weeg gebracht, maar de onverdraagzaamheid der klerikalen is dezelfde gebleven en boven alle ver diensten welke iemand als werkman, als bediende, als leeraar of als ambte naar hebben kan, is er eene die onmis baar is klerikaal zijn. Ook is het verval der karakters in ons verdomperd landekeu beweenlijk, we wonen tooneelen bij van schijnheilig vertoon, van kruiperij en valschheid, welke de palen te buiten gaan. Wie spoedig vooruit wil komen in de admi nistratie, in het onderwijs, in bet leger, moet kwezelaar worden, moet zijne overtuiging en gedragslijn van gansch zijn verleden verloochenen en verwer pen. Er zijn nog vele uitzonderingen 't is waar, doch koevelen zien wij er niet door eerzucht, eigenbelang en baatzucht of ook wel door afgunst gedreven, wal gelijk de komedie der bekeering spelen en hun best doen om door geveinsd fa- natism hunne nieuwe partijgenooten den loef af te steken. Verre zal nie mand hoeven te zoeken, elk zal er ont dekken in zijne omgeving. Nog niet lang geleden vertelde ons een bediende, dat hij alle dagen tweo kerken bezocht hij ging langs de eene' deur in en langs de andere uit. Er zijn altijd personen voegde hij erbij die me- zien binnengaan en andere die mij zien buiten komen. Ik vaag overigens mijn botten aan kerk en heel den boel, maar ik krijg de reputatie van een godvruch tig man te zijn. We keerden den veracb- telijken kluchtspeler den rug toe. Eeni- ge weken later werd hij tot eene hooge- re bediening geroepen, terwijl kolle ga's van hem met meer bekwaamheid en meer jaren dienst over 't hoofd wer den gezien- Ziedaar welk ras de dompers in ons land aan 't kweeken zijn, kazakkeer- ders, schijnheiligen en valschaarde een ras van mannen die niet meer beseffen, wat geweten of karakter beteekent. Overigens de hoofden van het klerika lism zijn thans zoowel imhet land als in onze stad overloopers en ïeoegaten, ter wijl de oprechte katholieken op het achterplan blijven. Het wordt tijd dat er eens een grooten kuisch worde gedaan De lasteu.betalers zullen weldra hum belastingsbrief ontvangen. We gevent hen den raad hun briefje van dit jaar eens bij de vorige te vergelijken ze- zullen (waarschijnliik met voldoening den vooruitgar0 uemerken welke zij in» 't opzicht van het afluimen aan on& bewonderenswaardig bestuur te danken hebben- Geen enkele belastingsschuldige zal eraan ontsnappen, al degenen die, ge lijk ten welken titel eene belasting betaalden zullen de vermeerdering on dergaan der 40 opcentiemen op de- hoofdsom welke zij nu te betalen heb ben. Lof en dauk zij den gemeenteraad.. Werklieden, geringe ambachtslieden,, winkeliers, neringdoeners, herbergiers, kleine burgers zullen ondervinden wat de hoogmoed en de onbekwaamheid der- dom pers ons kosten.. Velen onzer medeburgers zullen luide- klachten laten hooren want de ve rtneer- dering zal de meesten zeer zwaar vallen.. Maar ze mogen getroost wezen, indien de dompers zooveel verhooging vragen, is 't maar alleen uit pure liefdadig heid, dat zij in allemans zakken tasten. De liberalen schreeuwen, zegt Dender- bode omdat ze niet verdragen kunnen, dat de katholieken de noodige fondsen verzamelen om de openbare liefdadig heid uit te breiden Zie, dat is wel, zie Wie bad ooit: kannen droomen, dat onze domp-rs zoo liefdadig en medelijdend zijn, maar wij bestatigen dat de klerikalen om do liefdadigheid uit te oefenen iedereen doen betalen, zelfs de behoeftigen. Ziedaar liefdadigheid welke den arme» zeer duur kost. Aangezien de dompers het monopooï bezitten der liefdadigheid en dit gevoel ontkennen bij hunne tegenstrevers, waarom voorzien ze dan zeiven niet in de behoeften der openbare weldadig heid op hun eigen kosten. Hebben zijl misschien geen geld genoeg en kunnen ze enkelij k liefdadig zijn, wanneer zij daarvoor over het geld beschikken Yau anderen voor het werk der KLEERING yastenavondsioet op Dinsdag 27 Februari

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1