De Vastenavond. Hoest niet meer. De Evenredige V ertegen woordiging. Hij is al weg Gedenkt den Strijdpenning Kip-Kap. Lessen van Engelsche Handelsbriefwisseling. De Yastenavond is eene instelling welke van in de oudste oudheid bestaat onder verschillende benamingen vindt men hetvermommings-en verkleerlings- feest terug bij al de volkoren der aarde. Het christendom was niet bij machte de zotsdagen af te schaffen ze kregen «venwel een ander karakter, het wer den kerkelijke feesten. In de middel eeuwen waren de vastenavondfeesten soozeer ontaard dat ze aanleiding gaven tot ongehoorde schandalen, welke plaats grepen tot in de kerk, tot op de altaars. In sommige steden nam de geestelijk heid deel aan den karnavalstoet. In Frankrijk b. v. werd in sommige plaat- Ben een ezel bekleed, met bisschoppe lijke kleederen, een gek zat schrijling» op langoors rug, en hield den staart van het beestje omhoog, de verkleed den en vermomden volgden en zongen guitige en gepeperde liedekens. Zoo trok de stoet in de kerk, de ezel werd voor het altaar geleid, en dan werd de mis nagebootst, waarbij er in de kerk gedanst, gedronken en gezon gen werd. In andere steden werd een meisje geheel naakt zittende op een paard, of een ezel stoetsgewijze rond geleid en hadden tot in de tempels de ergelijkste en liederlijkste tooneelen plaats. Uit de archieven van Gent en elders blijkt dat net vieren van Yastenavond meer dan eensin de middeleeuwen, tot zedeloosheid aanleiding gaf en die fees ten weken lang duurden de overheid was meermaals genoodzaakt den vas tenavond tot enkele dagen in te krim pen en streng op te treden tegen het plegen van ontuchtigheden bij klaren dage op den openbaren weg. Door 't verfijnen der beschaving kre gen ook de karnavalfeesten een ander aanzien en een ander karakter. De over heden beijverden zich aan die feesten te ontnemen wat ze onzedelijks had den behouden, door min of meer doel matige voorschriften, officieel ingerich te stoeten, ommegangen enz. en door 't beperken in de mate der redelijkheid van de vrijheid der vermomden. Verscheidene steden zijn door de luis- terlijkheid of de eigenaardigheid der karnavalfeesten beroemd, noemen wij enkel Yenetie, Nicea en in Belgie Binche en Oostende. Het zal lang duren eer die gewoonten voorgoed zullen verdwenen zijn, overi gens we zien er geen kwaad in. We wil len toegeven, dat op die dagen buiten sporigheden worden begaan, doch zij die zich daaraan schuldig maken zijn lieden welke ook op andere dagen tot slechte dingen in staat zijn, ook wel eens kwezels of kwezelaars die van de vermomming gebruik maken om hunne bedorvenheid bot te vieren, na zoolang geveinsden gefemeld te hebben. Maar zich eens verkleeden, om hier of daar geestig te intrigeeren, zonder iemand in zijne eer te krenken, een mom opzetten om een vriend zijn zalig heid te zeggen, eens plezier en leute te maken, een kluchtje te vertoonen, een kavalkade te vormen, neen, daarin kannen we geen kwaad zien, en die 't niet verdragen kan mag te huis blij ven. In vele steden richt het bestuur zelve stoeten in, en looft prijzen uit voor de •eboonste kostumen, groepen en wa pens. Aldus worden talrijke vreemde lingen aangelokt tot groot genoegen en voordeel der inwoners. In Aalst heeft het stadsbestuur zulks nooit beproefd, het schijut eer genegen den vastenavond geheel ai te schaffen gelijk te Brugge. Sinds eenige jaren wordt den Dijnsdag van Vastenavond door de liberalen on zer stad een Btoet ingericht met een driedubbel doel, den derden vasten avonddag deftig te doen zijn, volk naar Aalst te lokken en eenig geld in te zamelen voor het werk der kleeding. Dit jaar zal de stoet nog prachtiger zijn dan vroeger, iiij veraars, handelaars, maatschappijen van muziek en ver maak, burgers en vollcjongens, sullen met praalwagens in groepen of afzon derlijk hun best doen om het voorge stelde doel te bereiken. Deftig vermaak, Voordeel voor de stad, 1 liefdadigheid Ik waarborg de genezing in twee dagen van verkoudheid en den hardnekkigsten hoest door het gebruik vau Siroop De Pratere opgemaakt met te< r en Tolnbalsem. Het is het krachtigste het snelste, het zekerste en aangenaamste fiorstgeneesmidde!. Het is een wonderbaar en onvergelijkelijk geneesmiddel. Neemt wel acht, vraagt en eischt altijd de echte Siroop De Pra tere. Prijs 2 fr. de flesch. De behandeling kost 10 centiemen daags. In alle apotheken en n het Algemeen depót A. Depratere, Oostende. Jan. Goeden dag, Frans, ge zit hier zoo op uw gemak, zie ik, een glaasje te drinken en de gazet te lezen. Frans. Zeker, Jan, als nen menach een heele week gewerkt heeft mag er een pintjen af, en In den Hort is 't bierken altijd lek ker. Jan. Dat ia waar. Baas, breng mij ook eeD glas uitzet. Wat nieuws, Frans? Frans. Zie Jan, ik ben de vreedzaam ste naensch der aarde maar als ik lees hoe de Boeren, de roofgierige Eogelscben afdrogen, klopt mij het hart van fierheid. Het - Laatste Nieuws koop ik alle dagen van den vriend Buelens, en uie gazet is over den oorlog een der best ingelichte. Jan. Ja, dat hoor ik nog zeggen. Maar Frans, ge weet dat ik over het nieuwe kies stelsel met toepassiug der E. V. nog 't een en 't ander wou vragen. Frans. Zoover ik weet zal ik u uitleg gingen geven, zoo duidelijk ik kan. Jan. Gij hebt mij gezegd, Frans, dat er nu op dezelfde lijst werkelijke eu bijge voegde of plaatsvervangende kandidaten zullen of mogen staan. Hoe moet ik dan kiezen? Frans. Niet is eenvoudiger Jan, ge stemt boven de lijst, en gij hebt goed gestemd. Als ge boven de lijst stemt beduidt zulks, dat gij de volgorde der kandidaten goedkeurt, zoo als ze op de lijst voorkomen. Jan. Dat begrijp ik niet goed. Frans. Vroeger als de kandidaten voor gesteld werden moesten ze per alfabetische or de staan of per letter gelijk we zeggenNemen we vier kandidaten Adolf, Victor, Karei ea Benoit. Adolf moest de serste staan, Beuoit de tweede, Karei de derde eu Victor de vierde. Zoo stond M. Woeste te Aalst altijd de laatste op de lijst der katholieken. Jan. Dat is waar. Fraus. Welnu volgens de nieuwe wet, zijn het degenen die d6 kandidaten voorstel len, die beslissen wie de eerste enz. sal staan. Jan. Dus, zal in 't vervolg M. Woeste de eerste vau de katholieke lijst kunnen zijn Frans. Zoo is 't Jan. Veronderstellen we nu dat de liberalen twee werkelijke en twee bijgevoegde kandidaten aanbieden, Victor eu Benoit en Hendrik en Louis. Als ge boven de lijst stemt, hebt ge voor al de kandidaten ge kozen gelijk ze op de lijst staan, en als we maar een gekozene zouden hebben zou Victor de gekozene zijn en Hendrik zijn plaatsver vanger. Jan. Ja maar, als ik nu liever zou heb ben dat Benoit gekozen is Frans. Dan maakt gij het wit puntje achter den naam van Benoit zwart. Dan hebt ge ook esne geldige stem voor de partij uitge drukt, maar eene voorkeur stem gegeven aan Benoit. Ja». Dat begrijp ik. Maar als ik nu gaarne hebben zou dat Victor zou gekozen zijn en Hendrik zijn plaatsvervanger zou wezen Fraas. Dan kiest ge eerst achter den naam van Victor en dan achter diea van Hen- diik. Nooit mag iemand meer dan 2 puntjes zwart maken. Jan. Dat zal ik wel onthouden een dop van boven, ofesn opzij ia de lijst der werke lijke kandidaten, of een opzij in de lijst der bijgevoegde kandidaten en nooit op twee ver schillende lijsten. Fraas. Al de geldige stemmen, hebben om de macht der partij vastte stellen dezelf de waardij en volgens hetgeen wij hebben gezegd zijn geldig al de brieven 1* met een dop boven de lijst. 2* met een dop voor «en der werkelijke kan didaten. 3* met een dop voor een plaatsvervangen- den kandidaat. 4* met een dop voor een werkelijken en een dop voor een plaatsvervangenden. Jan. Zie, zoo, dat is kort en verstaan baar. Maar toch geloof ik, dat het verkies lijk is, gedaan te maken met een enkelen dop van bovsn. Frans. Daarin hebt ge gelijk Frans, 't is ook het gemakkelijkste en het zekerste. Jan. Maar indien al de geldige stemmen evenveel waard zijn voorde partij, waarom zou men dan op zijde kiezen. Frans. Gij hebt het zelf reeds gezegd, Jan, als gij b. v. liever den tweeden kandidaat vooraan zoudt gekozen zien dan den eersten... Maar over die kwestie znllen we over acht da gen spreken. Jan. Weet ge 't nieuws Frans Pol en Stant gaan een gezondheidskuur doen op den buiten en Kaken, kwaadzot geworden van hun gezeever, is op algemeene kosten naar Gheel gestuurd. Frans. Dat moest er van komen, Jan. We verhaalden hoe in 't policiebureel van Aalst het portret van M. Vanderlinden na de stemming der evenredige vertegenwoordiging geknipt werd uit een plakalmanak waarop de konteifeitsels voorkwamen dur representanten van ons arrondissement. Dit gevalletje gseft een denkbeeld van het karakter der dompers onzer stad, het schetst naar het leven hunnen gemoedstoestand en hunne zeden. M. Vaa der Linden heeft de E. V. gestemd weg met hem 1 weg met hem I dat men Vauderlinden uitknippe en Barrabas los late. 't Orgaan der firma Eerlijken handel en eomp1', 't geschandvlekte vuilblik der kazak- keerders en renegaten, wil zijne lezers wijs maken, dat de afzetting van M. Vanderlinden, die de E. V. had gestemd, gepleegd werd door aanhangers der E. V. Er is maar een blad in ons land van 't welk men zulke schaamteloos heid en beestigheid mag verwachten, dat is de Denderbode door de Justicie vereerd met de titel van oneer der hedendaagsche drukpers. De oneer schrijft Over eenigeu tijd moesten priester Daens, Pie Daens, Prosper De Hauwere en nog andere blauwe en groene liefheb- bers door depolicie onderhoord worden. Zij verbleven geruimen tijd in de wacht- zaal waar de bewuste almanak op de deur was geplakt. Eu wat bestatigds men kort daarna Men bestatigde dat het portret van M. Vandorlïuden was beschadigd geworden, Door wie dat blijft een raadsel... Politie gelijk te Aalst bestaat er op ge heel den aardbol niet meer. Tot in hunne wachtzaal waar stukken hangen welke het on bescheiden is te doorsnuffelen, en$er dus'aan houdende waakzaamheid moet heerschen, wordt kwaadwillige beschadiging gedaan en de agent van dienst bemerkt het niet, en het stadsbestuur is verplicht premien uit te loveu voor het ontdekken der schenders, die onbe merkt tot onder den neus der politie hunne heldendaden uitvoeren. Wij hebben reeds veel verkeerds bij de po litie gehekeld, maar nooit hebben wij baar voor zoo dom en lomp uitgescholden gelijk de pennewroetsr van 't Woesteblad het nu doet. Als Denderbodi's verhaal waar is, zijn de agenten van Aalst zoo lui als pieren, zoo blind als mollen. Als de blauwen en groenen weg zijn bestatigt de politie de beschadiging en zij viudt dat wie de daders zijn... eeu raadsel is l! De plakalmanak werd niet onmiddelijk af gerecht hij heeft er dagen on dagen gehangen, zonder'tportret van M. Vanderlinden. De waarheid is dat, het openbaar ministerie der rechtbank van Dendermonde openlijk «zei, sprekende van onze policieAl wat te Aalst gedaan wordt deugt voor niets. De waarheid is dat na de stemming der E. V. de dompers van Aalst, met de pennewroeters van de On eer der hedendaagsche drukpers aan 't hoofd M. Vanderlinden over boord wierpen. De waarheid is, dat de dompers hem voor die stemming hebben verloochenden verwenseht, dat de strafuitvoering van den volksver tegenwoordiger onbetwistbaar door dompers werd verricht. Iemand die de E. V. heeft ge stemd, door Denderbode en Woeste bestreden, moet weg, zijne plaats is niet meer bij den ge len afgezetten minister en zijne twee sliphan gers. M. Vanderlinden moet weg. Hij is het al het feit der uitkuipping is maar eene stoffelfi' ke voorstelling van hetgeen, de Woestekoterie van ons arrondissement tegen hem heeft beslist. Al zwoer de heiligste kribbelaar der Woeste- vodde bij hoog en laag, dat de gravuur door li beralen of groenen werd geschonden M. Vander linden zou «eggen Zutwe weten waaraan ons te houden, de Geertsbergenaars, hebben meer dan eens ondervonden hoe de klieksoort van Aalst de politiek begrijpt. voor het werk der KLEEDING Vastenavondstoet op Dinsdag 27Februari De vooruitgang der geneeskunde. De heelkunde gaat snel vooruit, maar de geneeskunde niet. Zulks hoort men dage lijks. Dit is uochtanB eene groote dwaling. Om er zich van te overtuigen, is het voldoend* de zaak wat nader te beschouwen. Sedert 25 ja- reu, beeft men meer dan 1200 nieuwe genees middels aau 't licht gebracht, vele ziekten, die ons vroeger altijd medesleepten, worden nu genezen. Tegen de rhiumatiek gebruikt men sedert lang het salicylate. Dit geneesmiddel, weliswaar, stilt de pijnen, maar het heeft eoneu slechten invloed op de maag en bijzon derlijk op het zenuwstelsel. Een geneesmiddel uitvinden, om de rheumatiek te bevechten zonder aan het lichaam schade te doeu, was dus de groote zaak. Door eene verstandige verbinding en voorbe reiding van planten schap, komt dit vraagstuk zijne oplossing te bekomen. M. Vincent, Grenastraat, 22, te Brussel, is er in gelukt, door zijn Elixir tegen fierecijn en fheiimatieke niet alleen de pijnen weg te temen, maar deze ziekten geheel te doen verdwijnen. Te bekomen bij M. CALLEBAUT, Apotheker te Aalet. Prijs 3 fr. defleseh. Cercle Littéraire ©t artistique. Aujourd'hui 17 Février, a 8 heures du soir au Comte d'Egmont, local de cercle littéraire et artistique, M. Desinarez donnera sa troisié- me et derniére conférence. Sujet l'histoire des villes flamandes. Fonds Jan De Windt-Zelfonderrioht Ten 8 uren vergadering in den Graaf van Eginont, beden avond 17 Februari, voor het vaststellen van het orde van den dag der eerst volgende zitting en het bijwonen der voor dracht van M. Desmarez. Liberale Werkmanskring. Vergadering van het Hoofdbestuur ii Con cordia, zondag 18 Februari ten 10 1/2 uren voormiddag. Orde van den dag Voorstel van aansluiting bij de Liberale Vereeniging vau het arrondissement Aalst. Vaststelling der Vergadering voor het benoemen der afgevaar digden. De aanstaande kiesstrijd en de pro paganda. Liberale Oude Garde. Zondag 18 Februari teD 11 uren voormid dag in het lokaal repetitie, nieuwe etukken schikkingen te nemon voor den gewonen uit stap vau vastenavond. Al de leden worden dringend verzocht de repetitie bij te wonen. Een vroolijk feest. De Liberale Trompetters, afdeeling van den Liberalen Werkmanskring, gaven Zondag laatst een tooneelfeest ten voordeel» van het werk der kleeding in hui lokaal De Voya- geur bij den vriend Ad. De Lattre Naza- rethstraat. Het mocht een echt vroolijk feestje heeten en de inrichters halen en eer van. Uet spijt ons er geen volledig verslag te kunnen van msedeelen. Wij herinneren de leden dat de repetition plaats hebben op de bepaalde dagen en verzoe ken hen geen enkele repetitie te verzuimen. Op Maandag 26 Februari aanstaande one 7 uren 's avonds, geeft dezelfde maatschappij in haar lokaal een gemaskerd en ongemaskerd BAL, aan den inkoomprijs svan 25 centiemen. Willemsfonds. Zondag, 11 Februari laatstleden, had in den Graaf van Egmont een Concert-voordraoht plaats ingericht door het Willemsfonds vaa Aalst. Met geuoegen melden wij, dat een tal rijk publiek dit kosteloos feest bijwoonde, waarover wij in ons eerstkomend nummer eeu verslag zuilen afkondigen. Wat Kinkels 1 Den 9 februari laatst hebben eenige lappers het leutig en geestig gevouden, voor het nsis van William Borreman een berendans uit te voeren, onder 't zingen van allerlei beestighe- den, ziuspeleude op den laff iu aanval op enzea vriend gepleegd den avond van den Woeste- dag. Ze gedroegen aicb daar als echte beren en 't schoonste van al, tusschen die lappers be merkte meo kerels in de zaak William Borre man betrokken onder anderen Branteges* eu de mammelokker. Die kerels hebben waarlijk geen greintje eergevoel meer in het lijf. Opgepast !t Zondag 25 Fobruari, ten 2 uren namiddag in den Graaf van Egmont te Aalst, verga dering der Liberale Vereeniging van het Kan ton Aalst. Benoeming der afgevaardigden. Grootheid en verval. Arme Fonuet, Gij, zoo getroeteld, zoo gevierd, door de kliek van Aalst, Gy du weergalooze zeeveraar van Pol en Stant, Gij de kloeke, goedgevuiste, zachtzinnige, zeem zoete, teedere, engelachtige bestuurder van den dompers-slaveutap Gij de Wellington der Daensisten, die verdiendet bisschop (ten minste in partibus, te worden genoemd. Wat is het loon van al uw armengezwaai en ge schreeuw.... helaas, ondank is des werelds loon... Ponnet wordt verzonden naar Bemmer- saecke een afgelegen uithoek wan Vlaanderen met 99 woonhuizen en 100 bakovens... Ach, hoe dicht was uwe Tarpeï-sche rots bij uw Kapitool gelegen, groote Pounet. Wat tui melaar maakt gij, en hoe doet het ons leed dat ge zoo spoedig optrekt. Voor eenige betoo ning moogt ge nu Eerebestuurder (weeral ir» partibus) blijven van den tap waar ge zoo ge vreesd waart. Sic transitniet-waar, Ponnet En iu... Op 1 marsch naar Semmersaecke I Sinds eenige maanden geeft de heer J. WANNYN, leeraar aan de H indelschool vau Gent, hier teu Stadhuize, lessen van Engelsch. Regelmatig worden de^e gevolg 1 door 35 leer lingen die veel vooruitgang maken bet ie overigens vastgesteld door de leeraars en lee- raressen dat het onderricht bij middel der voorstellingsmethode goede vruchten afwerpt. Vanaf Zondag, 18 Februari tea 8 1/4 wren (in de Gemeenteraadszaal), zal de beer Wannyn een cursus geven van Engthcka Handelsbrief wisseling. We raden in het bijzonder de handelaar* e* handelsbedienden aau bewuste lessen te vol gen. Hoofdzeer eu andere galachtige kwalen, worden altijd volkecen genezen door de anti- slijmachtige Walthóry-pil, indien men die be handelingen eenigen tijd volgt. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysseliackx sa •mal.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2