H GROOTE KAVALKADE ;|iy I DIJ NS DAG 27 FEBRUARI JAN KREKEL. Vrienden, Medeburgers. 1 E 15de Jaar. Nummer 8 Zondag TS Februari 1900 derden dag van Vastenavond 1900 Gedenkt den Strijdpenning. .A.L WIE Orde van den dim DE KIEZIiNG. Gedenkt den Strijdpenning Een Wonder. Een Wonder, .v: :-A> A '•>...L --'U; LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs: lo voor dT buiten """W haalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert ziGh op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 16 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, frank Prijs der Annoncen per drukregel. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST 24 FEBRUARI. ingericht met de toelating der stedelijke overheid ten vooi-deele van liet werk der kleeding-. Voor het werk der Kleeding van Eerste Coramuniekant9n. De Lustige Bolders bij Achille Minnaert Openbare venditie van een penneiues 3,50 fr. .Nog eene veiliug van een geldbeugel 2,00 fr. Twee Eugelsche bollen op Spioenkop 0,10 fr. Ponnet van kant gezet1 0,25 fr. Te Semmer- «aecke mag de buitenlucht hem beter smaken en maken 0,10 fr. Rosaiieken 0,40 fr. Omdat het voor de kavalkade goed weer zou zijn 0,10 fr. Omdat er dezen keer geen... zeep aan deu stok was 0,10 fr. Outvaugen van de Li berale Trompettersclub overschot feest van 11 Februari 30,55 fr, Omhaliug gedaan op het zelfde feest 6,54 fr. Een lied gezongen door Severin Lelong bij Edmoud De Saede- leer 1,05 fr. Rondgehaald op het avondmaal bij M. Frans De Wael, Nazarethstraat fr. 2,00 Van een mildadigen heer op hetzelfde avond maal tegenwoordig fr. 1,00. I)e vroolijlce door POL LINDEMA Mag zonder toelating niet overgedrukt worden. 2® Vervolg. 1. De Haan. Karei, terzijde op zijn sterk brabaudsch laard gezeteu, klapt vroolijk met de zweep eu -mikt vriendelijk de boeren en boerinnen tegen die op 't lawijt naar buiten loopen of over de halfdeur komen lonken. Jan Krekel komt op twintig stappen achteraan met de lange gaffel op den rechter schouder, eu de slip van zijn hemd, die reeds bijna op zijne hielen zwakt, geeft hem langs achter genomen een feestelijk uitzicht. O, 't is een leven, een leven dat ailes er van opspringt. Eene vreugde, die als eene reme, onschuldige bede welgekomen moest heeten bij Hem die de vruchten bij 't zwoegeu eu 't zor gen liet gedijen. Op de hoeve, waar alles blonk van netheid en orde, kwam Lucia, de paehterse met eeneu grooten schotel pannekoeken buiteugeloopen en deelde rechts en links aan Je lachende kin Het inrichtiugskomiteit van den Vas- tenavondstoet noodigt al de Aalstenaars uit, deel te nemen aan de kavalkade 't zij te voet of te paard 't zij in rijtuig, in prachtig of kluchtig (maar altijd def tig) kostuum, zonder door opschriften liederen of anderzins iemand in zijne opinie of denkwijze te krenken. Het iu- richtingskomiteit verzoekt iederen zich aan te sluiten bij een der deelnemende maatschappijen, mede ta doen aan het optimmeren van een praalwagen, afzon derlijk of in groep iets ernstigs of kod digs te vertoonen. Aldus zal iedereen zich eens dapper kunnen vermaken, zelfs de kinderen De Stoet zal opgeluisterd worden door verscheidene Muziekmaatschappijen, versierde Rijtuigen, Ruiters, Praalwagens, ernstige en kluchtige groepen. De voornaamste Maatschappijen en ingezetenen der stad zullen aan den Stoet deel nemen, alsook vreemde Maatschappijen. zich deftig wil vermaken entevens een goed werk verrichten zal in Karnavalkostuum te voet, te paard, in rijtuig, afzonderlijk of in groep aan de Kavalkade deel te nemen MAANDAG 26 FEBRUARI ten 11 uren voormiddag sn de Graaf van Egmonf op d8 Bovenzaal vergadering van de afgevaardigden der deelnemende Maatschappijen, der inrichters en van al de vrienden en weldoeners, die ons het genoegen willen doen de vergadering bij te wonen. Dit diene als uitnoodiging voor tillen. Laatste schikkingen en inlichtingen betreffende de vorming en den omgang van den Stoet. NAMENS HET INRICHTINGSK0MITE1T De Voorzitter, Gustaai" LE'VJEl.A.TT. deren, terwijl Frans Mandeus, de boer, uit eene gruote kan de glazen volschonk. Zoodra het voeder ia de schuur was en de paarden op stal, kwamen al de dienstboden van 't Moeikenshof in de ruime keukeu en meesters, meid en knechteu zett'en zich rond de groote, zware tafel, waar.<p drie teilen zoe- zoetemelkpap dampten. Dan volgden koeken, waiels en lekker oud bier... Krekel die in 't smuliea zeker da luiste niet was, integendeel, sprong eensklaps overeind terwijl hij uitriep Jongens, jongens, daar heb ik mijn buik eeue zielmis gelezen, waarvan hij nog laag zal spreken liopla, leve de vreugd O, sak- ko, sakko Karei, wat blieft u Niets, 'k heb niets gezegd Aai, 'k vraag excuus, 'k meende dat ge vroegt of 'k eens wou zingen. O, zing maar op... Een liedje, he Van eigen Ja, iets waarvan dat ge zult kontent zijn, zulle, da'zeg ik u En als ik dat neg. Alia, ik begin.... Sus, houd uw gezicht Wel, ik zeg niets. Da's eender, als ik u zeg da'gp moet zwijgen... Daar, sjj...sjj... de mie zif aan de pap Zingt ge, Traag Wanna mogen mede doen, - het is immers voor kinderen van werklieden dat de kavalkade is ingericht om aldus le ven in de stad ta brengen en daarbij een goed werk te verriehten. Dijnsdag 27 zal al wie het hart op de rechte plaats draagt en beenen heeft op het statieplein en de omliggende straten bijeenkomen in het schoonste of kod- digste kostuum dat hij vinden of ma ken kan. Doet allen mee Een ding is zeker, al spanden de dom pers van allen kaliber eu kleur in een aan drang vau angst voor hunne postjes eu pro- fijtjes hunne dolste krachten ie, om Hoor eene uiterste poging den ondergang van hot rottend klieksciruit te verhinderen, een liberale volks vertegenwoordiger voor het arrondissement Aaist en een liberale Senator voor de arron dissementen Aalst en Oudenaarde zullen iu Mei aanstaande gekozen zijn. De dompers zeiven zijn er zoowel van over tuigd dat er ernstig spraak is voor de Kamers slechts drie kaudidateu voor te stellen in plaats van vier. Toch pogen ze nog te spotten, maar hun spotlach is eeu grijns ais van een afgorosteu bullebak, die zijne vuisten ten bloede slaat op de muren van het huis waar zijn priegelaar binnentrad. Hun gekscheren gelijkt aan het machteloos getier van den gemeeneu schoft, die zoo even wordt buiten geworpen met een gepnsteu en welverdienden schupophet on derste van zijn rug. Die woede alleen zou ons vertrouwen moe ten inboezemen, indien we dat niet reeds lang hadden, in den uitslag der eerstko mende kieziugen. Het volk zoowei op den bui ten als in de stad is de politieke zwendelaars en smachtkalzeu moede, het volk heeft zijn bekomst vau de beunbazen, die met Woeste ais barakmeesterhunne koeterwaalsche kwak zalversmiddelen vau dorp tot dorp gaau uit venten iu gedwougea meetingen waar de mis leide eu uitgezogen boeren tegen wil en dank worden naartoe gedreven eu waar geen woord je tegenspraak wordt geduld. Op deu buiten, zoowel als in do stad, be gint meu de schurkerij te begrijpen van de omgeslagen schijnvromen, vau de wallebak- zuchtige kwezelaars, van al die vooze eu over- tmiginglooze leugeukramers, die mot gods dienst te koop loopen, godsdienst tot sche ring en inslag scuijuen te hebben en slechts dat alles ter markt brengen om hunne eerzucht ikzucht en geldzucht te voldoen om na zich vet te hebben gebrast de brokkelingeu toe te werpen aan hunne taliooze en grijpvogelach- ïige kozijns. De dompers schijnen den godsdienst in pacht te hebben. Ze trekken teu strijde en dragen hun materieel met zich in groote kis- *mm Ja, ikbegiu luistert Wa 'k u gaau vertellen is lange reeds geleden 't was in en schoone, vlaamsche streek. Neveu eenen berg in de delliug daar beneden, en op den boord der lieve, frissche beek. Hopsa hopsa Mieke Rozeblomme, die moest trouwen met [den Kromme en het meisje vreet metschooneu Piet. Maar beur moeder zei Gie nondedomme Sch... ek, ik op uwen Pieter niet Hop. Wat, roept Wanna, waarvan zingt ge terwijl we bezig zijn met eten, eu meteen smijt ze nen kalven pannekoek op Krekels neus Ja maar, zegt Krekel proestend, 'k heb mijn goesting, Wanneken. Zie, 'k zal de laatste lijn veranderen Schaamde gij u zulke dingen niet Hopsa, hopsa, hopsa Zeg eens, Doras, hoe gaat het tweede Drommels hoe kan ik dat weten, 'k heb dat nog van m jn leveu nie hooreu zingen Ja wel Ik zeg neen Ah ja, 'k heb het ten waarop in letters als kaplaarzen zoo breed geschreven staat godsdienst en daarmee schermen zij en dreigen en roepen godsdienst, godsdienst, heilige godsdienst. Maar hunnen kisten openen doen ze niet, want dan zou het volk zieii dat de godsdienst van die kerels slechts vuilnis is, opgerooid in den stroom der menschelijke ondeugden en nu beplakt met de bedriegelijke etiketten godsdienst, godsdienst, heilige godsaienst. Neemt de riek eu snokt de wapens uit de kisten der dompers, wat bemerxt ge bedrog, afgunstnijd, onderkruiperij, geldzucht, haat, wrok, schijnheiligheid, geweld, meineed, om- kooperij, leedvermaak, vervolgiug, broodroof, leugen, verrotting, dwang, fauatism, inhalig heid, schande, oneer, vermaledijding, ineen woord al de ondeugden welke het meuschdom iu het ongeluk storten en des te meer rampen veroorzaken omuat ze verborgen worden onder liet opschriftgodsdienst, godsdienst, heilige godsdienst. De dompers houden zooveel van godsdienst als ecu mestvager van reukwater. Knielen, ja met da lippen bidden, ja met dikke kerkboe ken onderden arm loopen,ja kruisen slaan, inue processie gaau, biechten, ja, ja, ja «aar de leering vau Christus volgen foei I dat is goed voor de snullen. Onderzoekt maar het gedrag eu de handelwijze van de dompers die ge kent en zegt me dan wat hunnen gods dienst beteekent en wat ze doen met de voor- schritten Hebt al uwe evenmenscheu lief, vrede aan da meuschcn die van goeden wil zijn. De kiezing van Mei, zal aan al die hatelijke pilaarbijters doen voelen dat hun rijk van be drog eu misleiding, hun rijk van fauatism en vervolging ten einde loopt want een ding is ze ker, in Mei zal de liberale partij hare gekoze nen hebben en het masker der valschaards af rukken. voor het werk dar KLEEDING Vastenavondstoet op Dinsdag 27 Februari Waarom willen hoesten als ik openlijk waar borg dat de mei kleurloos teer en tolubalsem opgemaakte Siroop Depratere de hardnekkigste verkoudheid en hoest in twee dagen geneest, Het is het snelste, de zekerste en aangenaam* ste borstgeneesmiddel. De Siroop De Pratera verbaast al degenen die ze aanwenden. Prijs 2 tr. de fiesch. De behandeling kost 10 centie men daags. Te verkrijgen in alle apothokeq en in het Algemeen dépot, A. DePratere, Oostende. Sedert dien schreit Wanneken heele langa [nachten, Alle hare beddelakens nat... Zwijg, tiert Wanna eerst zingt hij vaq Mieken, nu is 't al van Wanneken. O, ge hebt mij nie goe verstaan... kind 1 't is om mij van de voos te helpen Maar dat belet niet zulle. Wijl ze droevig naar beuren minnaar zit te [wachteq Die iu den peerlaar boven 't venster zat 1 Hopsa Hopsa Krekel wou voortzingen, maar allen zongeq de eenen klagend, de anderen lachend, de an deren brullend Hopsa hopsa 1 hopsa hopsa Zie zoo, zegt de knecht, slim, da's goed, da's 't refrein ziet maar toe dat g'het nie ver- j geet'k ga voort Churlewie da kromme, dienen hoorde Miekeq [krijten, En al de anderen zongen weer in koer Hopsa, hopsa Dat is niet zoo, tiert Krekel, kunt ge> niet wachten Lijk hij aan het groene venster stond... Hopsa, hopsa, hopsasa, hopsa Wordt voortgeset WtimMBÊtÉÊmtmamttmÊBÊm <1* -,»* \[n :v, iteSailïclvRi 1 t'. .'•v' -x&aesa*- O

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1