JAN KREKEL. 15de Jaar. Nummer 9 Zondag 4 Maart 1900. De Mei. Kiezing in j Verplichtend Onderwijs. De E. V. in Praktijk. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs j voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST n Gewone, 15 centiemen Pms der Annoncen Reklamen 75 centiemen per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijdei frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschuften worden met terug gezonden. AALST 3 MAART. Cijfers. Bij de laatste wetgevende kiezingen hebben de dompers of woestisten in ons arrondissement gemiddeld 31000 stem men bekomen, terwijl de oppositiepar tijen het cijfer bereikten van 23000 stemmen. Indien wij op die cijfers de bereke ning der E. V. toepassen vinden wij 2 zetels voor do dompers en 2 voor de op positie. Nu echter strijden de Daensisten al leen. Welke zullen de gevolgen zijn der houding van da christeno demokraten opkomende met hunne afzonderlijke lijst Veronderstellen wij dat de kiesmacht der oppositie zich in twee gelijkedeelen splitse er, dat vie liberalen en daensisten beiden een ongeveer gelijk getal stem men bekomen, zegge 11000 voor elk. In dit geval zouden elk dier partijen een zetel bekomen en de dompers twee. Maar nemen we voor een oogenblik aan dat de Woestisten sedert 1898 veld hebben gewonnen en ze meer stemmen bekomen dan in de wetgevende kiezing van dat jaar. Men gelieve op te merken, dat wij geene voorzegging willen doen, noch den uitslag eener kiezing voorspollen, want heel dikwijls waren de kiezingen verrassingen voor iedereen, we doen slechts eene verondeistelling en doen daarbij de vraag hoeveel stemmen zou de liberale partij moeten Rebben om in de Kamers zeker vertegenwoordigd te zijn. Veronderstellen we dat de woestisten in plaats van 31000 stemmen er 32000 of zelfs 33000 stemmen hebben, in dit geval zouden de liberalen zekerlijk een zetel bekomen met 11000 stemmen, en zelfs indien de dompers 34 a 35 duizend stemmen bekwamen zouden de libera len een zetel bekomen met 12000 stem men. In ieder geval mag de liberale partij gerust zijn, zij mag in het arrondisse ment Aalst op meer dan 12000 stem- 13e vroolijke door PQL LINDEMA Mag zonder toelating niet overgedrukt worden. 3e Vervolg. 1. De Haan. 't Is waar, zegt de knecht, dat komt ach ter elk vers, 'k was 't vergeten. Hopia, hopsa C'est ga 'k ga dus voort, ziet dat ge op uwen post zijt Hopsa, hopsa 1... Als 't zoo is dan zal 'k maar mijn bakkes houden Hopsasa, hopsa!... 'k zeg u dat ik zal zwijgen, huilt Krekel en luider dan al de an deren brult hij terwijl hij langzaam uit de keuken gaat van hopsa, hopsasa terwijl zijne oogenganseh verdraaid staan en hij zijn mond opentrekt dat men er gemakkelijk nen panne- koek op zijn geheel kan inschieten. En op zijn zolderkamerkea, waar hij zich aaukleeden ging om naar Vlioregem kermis te gaan, zong hij zijn iiedjen voort. men rekenen en hoeft er zich dan niet mede te bekommeren naar welke partij de andere stemmen overgaan. Andere veronderstelling. Nemen wij aan, dat de Daensisten de 8000 stemmen niet bereiken. We zijn wel geene profeten, maar het is klaar, dat de Woestepropaganda vooral tegen hen zal gericht zijn en de dom pers alles zullen bepioeven om de chris- tene demokraten partijgangers te ont rukken en er wel gevoelige verliezen zouden kunnen, zijn van dien kant. vVelnu in 't geval de Daensisten geene 8000 8temmen halen, zullen de libera len met 9000 stemmen een volksverte genwoordiger hebben zelfs indien ie dompers 4000 stemmen meer bekomen dan in 1898, hetgeen bij nader onder zoek wel zal blijken onwaar te zijn. De klirikalen zeiven kunnen niet loochenen, dat de liberalen waar schijnlijk een zetel zullen bemachti gen n. We zouden een ander woord in de plaats van het twijfelachtige waar schijnlijk kunnen zetten, maar de ge beurtenissen zullen voor ons spreken. Verplichtend Onderwijs maakt deel van het programma der liberale en socialistische par tijen alsook vau dit der christene volkspartij. Ue bewarende katholieke partij wil er niet van weten en zulks oio verschillige redenen. Vooreerst de verspreiding van een degelijk onderwijs moet het verstand der jeugd openen, moet ze leerea denken, loeren lezeu ea over leggen van dit oogeublik af moeten de grond vesten wankelen waarop de kl. rikale partij hare macht gevestigd heeft. Do blinde gehoor zaamheid van de meeste onzer buitenlieden aan de bevelen der geestelijkheid ie een gevolg hunner opvoeding. Van hunne prilste jeugd is hun de vrees voor de priestermacht ingeboe zemd, de bovennatuurlijke macht der dienaars van God bun door de fabelachtige verbalen uit de heilige geschiedenis ingepompt en hun schrik is met het bereiken der mannenjaren niet verminderd omdat zij dan betzij zelf hetzij hunne famillie of kennissen de onder vinding hebben opgedaan dat de priesterlijke invloed gerugsteund wordt door de macht der kasteelheerea en vele groote grondbezitters. Om de toekomende geslac iten in die slaaf- sche onderwerping op te leiden hebben de klerikaleu hunne scholen gesticht. Vervolgens wanneer Je klerikaleu zich voor staanders zouden verklaren van het verplich- 8. In de boschjes. Hij leunde met den schouder tegen den dik ken beuk, die met de wortelen baadde in de murmelende Wilgenbeek, en keek naar 't wa ter dat eeuwig zingend, heenliep naar den wal onder de linden. 't Blauw des hemels spie gelde zich in den vloed vergeet-mij-nietjes wiegelden hunne azuren bloempjes op den kant der bedding grasbloempjes bogen roekeloos hunne kroontjes over de golfjes en luisterden onvermoeid naar 't onverpoosd gekabbel... Ver over de eenjarige elzen rust de Lan taarnhoeve met hare witgekalkte muren ea groote groene poort lieflachend uit de vallei. Rechts, buiten de boschjes, ziet zijn oog den wijden liudendreef, 't nederig kerkje, de El- zenbut en de lieve Abeelen achter de haag van heerenteer. Loinmerbeek, zegt hij als in een zielszucht, lieflijk dorpjen in mijn oud, edel Vlaanderen, wat ben ik blijde dat ik u weder zie... Ik wist niet dat uwe ruisehonde boschjes, uwe geurende liuden, uwe groene velden, uwe groene velden, uwe schamele hutten, dees kab belend beekje zoo noodzakelijk waren voor mijn leven. 'k Moest den wereld in,ik!...'k moester miju eindeloos wee gaan verliezen. Ik heb mij ne tranen en mijne zuchten gezaaid langs alle zijden maar mijn hart is blijven bloeden... tend onderwijs dan zouden zij terzelvertijd erkennen dat het onderwijs van algemeen be lang is en vermits de zaken van algemeen be lang door den Staat moeten geregeld worden dat deze dus den piicht heeft het onderwijs in te richten zoo zouden zij afwijken van üunne geliefkoosde stelling De Staat buiten de school. De christene democraten zijn partijgangers van het verplichtend Onderwijs, maar zouden de toelagen verdeelen tusschen al de scholen in verhouding met net getal leeriiuren. On- noodig te bewijzen dat de jacht op de kinderen eene nieuwe uitbreiding zou nemen en aanlei ding geven tot eeuen schooloorlog heviger dan in 1879. Nu zelfs geschiedt die jacht op de leerlingen in eene stad nog en ziet men pas toors en rijke damen van huis tot buis gaan om de kinderen uit de stadsscholen te lokken, waar nochtans ook het godsdienstig onderwijs gegevsn wordt. Wanneer de Staat de ouders dwingt hunne kinderen naar school te zenden is het logisch dat het zijn plicht ia erin voldoendo getal te openen, dat hij het programma opmake, de onderwijzers benocme en zijne opzichters strenge bevelen geve om te zien of de voor schriften der wet uitgevoerd worden, dit zijn de waarborgen welke de ouders kunnen eischen. (Frans en Jan komen bijna gelijktijdig in de herberg a De Hert drukuen elkander de hand, bestellen een glas uitzet en praten wat over werk en karnaval.) Frans. Ja, er worden zoo al wat zottig heden uitgericht, maar daar geef ik niets om, de jeugd, is de jeugd en in mijnen tijd neb ik rok wel eens een piunjeken aangetrokken. Jan. En ik dan Maar die tija is lang voorbij, de beenen zijn te stram geworden om mee te flikkeren en 'k zit liever gemakkelijk bij een goede pint. Frans. Ik ook. Jan. Jan. En daarbij wat praten over den jongen tijd, over 't werk, over den oorlog, Over de politiek. Frans. Dat verzet de zinnen, en't ver moeit ons niet, 't geen voor on s zeer belang rijk is. Jan. Zeker we moeten ons lijf sparen, want wij hebben maar een... ha ha ha Maar van wat anders gesproken, Frans, ik heb geboord, dat er met het nieuw kiesstelsel in Mei aanstaaude ontzaggelijk veel nietige stembrieven zullen zijn FransEr zijn altijd een zeker getal nietige brieven en door geen enkel kiesstelsel kan zulks vermeden worden. Jan, Dat geloof ik. Maar zouden ze nu niet veel talrijker zijn dan vroeger Frans. Indien ge wel begrepen heb hoe men stemmen kan zult gij ook weten hoe men niet stemmen mag. Men mag voor geene twee Mijne haren zijn vergrijsd mijn voorhoofd is gerimpeld mijne spieren zijn stram maar de wonde, hierbinnen geslagen nu dertig jaren geleden, is niet geheeld ze is ongeneesbaar... Ik heb in de groote fabrieken der steden ge arbeid. Ik hoopte dat de machtige stem der machienen, 't gewoel der werkhuizen, 't ruste loos leven der stad krachtiger zouden geweest zijn dan de stem der smart. Mijne hoop heeft zich Diet verwezenlijkt Ik trok over zee, naar een anderen we reld. Hoog sloegen de baren bij 't woeden der orkanen. En als de zeilen scaeurdeu, de tou wen braken de masten kraakten, als eik schreide en kermde van vergaan en sterven en wanhopend smeekte om redding dan zei ik stil Lina, nu kom ik Ik sloot de oogen en droomde zalige droomen. Maar de zee be daarde, 't gevaar week af en weer dobberden wij door 't zilte sop. In 't rijke Amerika kwam ik te land. Ik wierp er mij als een bezetene in den strijd van zwoegen en pogen ik deed alle stielen ik dreef allen handel. Ik won geld, veel geld om het spoedig weer te verliezen... Maar overal en altijd bloedde mijn hart.. In de uitgestreK- te prairieën van 't Verre-Westen of aan de boorden der stille Zuidzee, in de streek der meren of der maagdelijke wouden immer en ten allen kant droeg ik mijn zieleleed met mij... partijen kiezen, dus de brieven waarop van boven gestemd is voor twee lijsten zijn nietig. 2. De brieven waarop gestemd werd neven de namen van meer dan één titelvoerde kandi daat, of nevens de namen van meer dan een plaatsvervangende kandidaat zijn nietig. 3° De brieven waarop van boven is gestemd eu dan nog nevens den naam van een of meer kandidaten, zijn nietig Men mag immers de voorgestelde orde niet afkeuren door te kiezen voor een kanaidaatals men die orde goedge keurd heeft met boven de lijst te stemmen. Jan. Dat is zoo klaar als de dag. Dan zijn de brieven waarop gestemd is voor een titelvoereude kandidaat van eene lijst en een plaatsvervangende kandidaat van eene andere lijst ook nietig. Frans. Zeker dat ware weer voor twee p.rtijen kiezen. Daar hebt ge nu de vier ge tallen van nietigheid der stembrieven voorzien bij artikel 261, luidende als volgt Zijn nietig de bulletijns waarop meer dan eene stemming aan 't hoofd der lijst voorkomt, of waarop 't zij voor de titel- voerders 't zij voor de plaatsvervangers meer dan eene voorkeurstem is gegeven. Zijn insgelijks nietig de bulletijns waarop de kiezer gestemd heeft boven de lijst en ook nevens de naam van een titelvoerende of plaatsvervangende kandidaat of waarop de kiezer gestemd heeft boven de lijst en ook nevens de naam van een titelvoerende of plaatsvervangende kandidaat of waarop hij tevens gestemd heeft voor den titel- voerder eener lijst en den plaatsvervanger eener andere lijst. Jan. Goed zoo, die zulke eenvoudige uitlegging niet verstaat, mag met Pol en Stant meegaan. En die met zulk gemakkelijk stelsel een nietige stem uitbrengt, doet liet met in- zicüt of is niet waardig kiezer te zijn. Overi gens ais ieder kiest voor zijne partij, volgens zijne overtuiging gelijk ik, zie ik wel dat er geene of weinige nietige brieven zullen zijn, want ik stem met eenen dop van boven, voor de liberalen. Frans. En waar zijn, Jan. De dompers keuren het E. V. stelsel maar af omdat het te heel eenvoudig en bovendien rechtvaardig, ze zien liever wetten als die der viereerloos- heden, daarmee kannen zo bedrog plegen naar hartelust. Jan. Welk zullen nu de gevolgen zijn der regelmatig uitgebrachte geldige stemmen. Frans. Dat moet beschouwd worden van een dubbel standpunt de kiesmacht van elke partij en den voorrang der kandidaten van elke partij. Jan. Zie 'k zou wel willen weten hoe dat in 't werk zal gaan. Fraus. Kom, kom, voor vandaag is 't al al genoeg. Laat ons nu een partijtje smousjas speleu. Over acht dagen zal ik op uwe vraag antwoorden. A voes geef gij de kaart, 'k heb er zin op u eens te kloppen. Jan. Sapristidat zullen we zien. Ik kon het maar niet van mij krijgen dat ik zco dicht bij het geluk was geweest, dat ik het maar te grijpöD had en dat ik zelf het gedacht niet kreeg de handen uit te reiken dat ik zat te soezen terwijl een ellendeling mijne lieve Lina meedoogenloos om 't leven bracht, zij zoo braaf, zoo schoon, zoo goed dat ik hem liet leven in plaats van hem te verpletteren of met mijne tanden te verscheuren 1... Lina zie ik ben hier weer,., hieraan de Wilgenbeek neven de brug waar wij zoo dik wijls over heengingen in onze schoone, ple zierige jaren, alsikuin stilte aanbad en gij mij bemindet als iemand op aarde misschien ooit werd bemind. Zie, ik sta hier aan den voet van den beuke, die in zijne gladde schors de namen draagt van allen die 'k eens weergaloos liefhad in dea zonnigen tijd van mijn leven. Wat is er van hen geworden Van Frans Mandans, van Lucia. Ik zal het spoedig weten... God zal hen toch zijn zegeu niet onttrokken hebben zij hadden genoeg geleden, genoeg geweend voor hunnen ouderdom en... hij is rechtvaardig 1... Hij nam reiszak en gaanstok en begaf zich naar de brug, Op den weg voor hem ging een minnend paar hand in hand en lachend en zingend verdween het aan de bocht tusschen 't groen der hooge bramen en der fluisterende elzen. Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1900 | | pagina 1