In de Kamers. Verdraagzaamheid. Heer Uitgever, Kip-Kap. Zondagras!. kadastraal inkomen van minstens 48 franken uf was niet aangeslagen voor personeele belas ting dus uiaar recht op 1 stem. 42. Hoebeeck Frans, werkman Gentsche- steenweg 385, ingeschreven met twee stemmen voor alles, was in 1897 niet aangeslagen voor personeele belasting dus maar recht op 1 stem. Deze nieuwe reeks knoeierijeu laat onze le zers toe zich een denkbeeld te geven op welke schandelijke en partijdige wijze de Kiezerslijs ten vervalscht worden hier in onze stad. 48. Claus Frans, |Ledebaan 60, ingeschre ven met twee stemmen voor de gemeente be taalde geene belastingen iu 1897. 44. De Saodeleer Josef kleermaker Vooruit gangstraat 18, ingeschreven met 2 stemmen voorde Gemeente betaalt hier te Aalst geene belasting of verblijft er niet „meer dus1 geen recht. 46. De Schaepdrijver Reymond, advokaat Nijverheidstraat, ingeschreven met 4 stemman voor do Gemeente verblijft te Aalst niet en betaalt er geene belastiugen, dus geen recht. 46. De Clippelo Leo, candidaat-uotaris, Nieuwstraat ingeschreven met 1 stem voor de Gemeente verblijft te Aalst geene driejaren en is verleden jaar door het Beroepshof van Gent als kiezer met drie stemmen voor de Kamer «m de zelfde reden geschrabt, dus geen recht. 47. De Meerleer Domien, onderwijzer Kei- zerlijkeplaats 24, ingeschreven voor de Ge meente met 1 stem verblijft volgsns de kie zerslijsten voor 1899-1600 maar te Aalst se dert 12 October 1895 dus geene drie jamn voor 1 Juli 1898, das geen recht. 48. De Vos Ja« Frans Dendermondsbaan 15 ingeschreven met 4 stemmen voor «ie Gemeen te beeft maar recht op twee aangezien bij geen eigendom meer bezit. 49. Herte Chriatiaea bakker Brusselsche- ■Iraat 1, ingeschreven met 2 stemmen voor de Gemeente heeft maar recht op 1 stem aange zien hij geene belastingen meer betaalt. 50. Hoebeke August Kapellestraat 14, inge schreven met 2 stemmen voor de Gemeente heelt maar rscht op 1 stem aangezien bij geene 15 franken personeele belastingen meer be taalt of voor zooveel is aangeslagen. 51. Kennis Frederic Willem kloosterling ingeschreven met 3 stemmen voor de Gemeen te verblijft te Aalst niet lang genoeg om als gemeentekiezor ingeschreven te zijn, zooals het blijkt lit de Kiezerslijsten voor 1899-1900. 52. Kieckene Jaak schoenmaker, Brussel- sohestraat 50, woont in bet kuis bewoond ge weest door Coppens Jaak nu iu het Oudeman nenhuis en ook ingeschreven met 2 stemmen voor de gemeente betaalde in 1897 geene be lasting dus maar recht op 1 stem. 53. Kindermaas Jan Houtmarkt 30, inge schreven met 4 stemmen voor de Gemeente was «iet aangeslagen in 1897 voor eene perso neele belasting van 's minstens 15 franken. 54. Leemans Josef priester-jesuiet ingesehre- vea met 3 stemmen voor de gemeente verblijft maar te Aalsi sedert den 26 September 1895 dus ten volle geen drie jaren voor 1 Juli 1898 heeft geen recht om alsjgemeentekiezer inge schreven te ziju. 55. Monnuyer Pieter kloosterling, Keizer lijke plaats 24, ingeschreven met 3 stemmen voor de gemeente verblijft volgens een uittrek sel uit bet bevolkingregister onzer stad maar te Aalst sedert 9 October 1895. Dus geen reent. 56. De Hondt Karei zonder beroep Korte Zoutstra it ingeschreven met 2 stemmen voor alles heeft maar recht op 1 stem aangezien bij maar een eigendom bezit met een kadastraal inkomen van fr. 39,55 in plaats van fr. 59,86 zooals bet op de Kiezerslijst is aangeduid. 57. Van Bever Pieter huurhouder Vaart straat met 3 stemmen voor alles beeft maar recht op twee stemmen aangezien de eigendom welke bij bezit te Nederhasselt maar een ka dastraal inkomen heeft vanfr. 41,72 in plaats Tan fr. 57,42 zooals het op de Kiezerslijst is aangeduid. 58. Teurrekens Alfous koster Vrijheid straat 39, ingeschreven met 4 stemmen voor de Gemeente heeft maar recht op twee stem men aangezien den eigendom welke hij te Stiijpen en Sottegem bezit maar een kadastraal inkomen heeft van fr. 17,15 in plaats van fr. 190,60. 59. DeWinter Placide hovenier Brusselschen- steenweg ingeschreven met 2 stemmen voor alle3 heeft maar recht op een stem aangezien de eigendom welke hij te Nieuwerkerken bezit maar een kadastraal inkomen heeft van fr. 42,30 in plaats van ff. 75,47. 60. Dubois Pascalis broeder der christelijke leenug, Keizerlijke plaats 24, ingeschreven met 3 stemmen voor de Kamer beeft geen recht meer aangezien hij Aalst sedert Februari 1897 beeft verlaten en nu verblijft te Gant. 61. De Vulder Josef landbouwer Padden hoek 6, ingeschreven met 1 stem voor alles verblijft te Welle sedert den 13 September 1896 en is op de kiezerslijst te Welle inge schreven als kieser voor Kamer, Seaaat en Provincie. 62. Claus Karei Ladewij k ingeschreven als met een stem voor alles, verblijft sedert 18 December 1893 te Lede waar hij ook op de kiezerslijst is ingeschreven. 63. Meersehaert Vistor vleescheuwer Scher- restraat47, ingeschreveu met 1 «tem voor de gemeente beeft geen recht aangezien hij maar teAalBt verblijft sedert December 1895. 64. Rimbaut Aifeog meststofbewerker Gent- •chesteenwf-g 58 ingeschreven met 2 stemmen voor alles, beeft maar recht op een stem aan gezien hij iu 1897 ziet aangeslagen was voor eeue personeele belasting van's uiiustens 15 franken. 65. Van Mol Josef fabriekwerker Peper straat 10, ingeschreven met 2 stemmen voor de Kamer enz. heeft maar recht op 1 stem aangezien hij geene belastingen meer betaalt of er niet voor aangeslagen is. 66. Verbestel J. B. fabriekwerker Nieuw- beukstraat 16, ingeschreven met 2 stemmen voor de Kamer heelt maar recht op een stem aangezien hij niet aangeslagen is voor perso neele belasting of er geene betaalt. 67. Van der Haegheu Theoduul jesuiet in geschreven als kiezer met drie stemmen voor de Kamer, Senaat, Provincie en Gemeente heeft Aalst verlaten sedert 18 October 1893 om zich te vestigen te Brussel, dus geen recht. 68. Schoffeniels Frans Willem kloosterling ingeschreven met een stem voor alles heeft Aalst verlaten sedert 19 Juni 1895 naar Ber- trix, dus geen recht. 69. Medard Lambert Josef jesuiet inge schreven met 3 stemmen voor alles is te Aalst afgeschreven sedert 16 September 1895 voor Leuven dus geeu recht. 70. Denhaese Emiel jesuiet ingeschreven me] 3 stemmen voor de Kamer en 4 stemmen voor de gemeente heeft Aalst verlaten den 27 September 1895 afgeschreven voor Leuven, dus geen recht. 71. Gauthier Julius Hendrik Josef priester ingescureven met drie stemmen voor alles, heeft Aalst verlaten sedert 22 Juli 1895 afge schreven voor Bergen, dus geen recht. 72. Van litede Julius Josep Lodewijk jesuiet ingeschfeueu met drie stemmen .voor alles is te Aalst afge8chrnv«u voor Leuven, sedert den 12 September 1894. Dus geeu recht. 73. Van Wersch Leonard Josef broeder der krist, leering ingeschreven met drie stemmen voor alles is afgeschreven te Aalst deu 30 Mei 1896 voor Chatelet. Dus geen recht. 74. Grofhls Willem kloosterling ingeschre ven met drie stemmen voor alles is afgeschre ven te Aalst den 30 Januari 1896 voor Gent geen recht. 75. De Waele Hendrik kloosterling inge schreven met drie stemmen voor alles is maar te Aalst woonacutig vaa den 28 Januari 1898. Dus geen recht om als kiezer ingeschreven te zijn. 76. Dausy Hendrik Josef kloosterling inge schreven met een stem voor alles is hier ge vestigd geweest sedert 21 September 1897 at', geschreven voor Leuven den 7 Februari 1898- Dus geen recht. 77. Van Mierlo Josef priester jesuit inge schreven met drie stemmen voor alios is hier gevestigd geweest «edert den 29 September 1896 eu te Aalst, afgeschreven voor Turnhout den 7 Octoüer 1897. Dus geen reoht. 78. Van Melle Josef priester jesuiet inge schreven met drie stemmen voor alles is hier woonachtig geweest sedert 26 September 1895 en hier afgeschreven den 1 December 1897 voor Leuven. Dit alles blijkt uit officieele stukken afgele verd door den Ambtenaar des Burgersstand dar stad Aalst. Ge ziet dus lezers, dat onze stadhuisbazen goed voor de broederkeu» en de jesuieten zor gen. Zij schrijven deze vreemdelingen als kie zers voor Kamer, Senaat, Provincie eu Ge meente in zonder recht terwijl een gansche schaar jongelingen te Aalst geboren en er woonacnug van de lijst als kiezer worden ga laten. Lijst der Jesuieten, Priesters en Broeder kens welke op de Kiezerslijsten voor 1899- 1900, der stad Aalst zijn ingeschreven als kie zers voor de gemeente en er geen recht toe hebben. 1. Van der Haeghen Theodunl Jesuit met drie stemmen. 2. Medard Lambert Jozef, jesuit, met drie stemmen. 3. Denhaese Emiel, jesuiet, met vier stem men. 4. Van Heede Julius Josef, jesuit met dris stemmen. 5. Van Mierlo Jozef, jesuit, met diie stem men. 6. Van Melle Jozef, jesuiet, met drie stem men. 7. Van Dréche Engeea, jesuiet, met vior stemmen 8. Nackers Hyppoliet Victor Edmond, je suiet met vier stemmen. 9. Leemans Jozef, jesuiet, wet drie stom men. 10. Houttemaas Octaaf, jesuiet met drie stemmen. 11. Dausy Hendrik Jozel, kloosterling met eeg stem. 12. Ds Waele Hendrik, kloosterling met drie stemman. 13. Barnabé Jan Nicolaas, kloosterling met drie stemmen. 14. Kesteloyn Leo, kloosterling met ecu stem. 15. Kennis Frederik Willem, kloosterling, met drie stemmen. 16. D'Havé Pieter, kloosterling met een stem. 17. De Meerleer Domien, onderwijzer der kristel, leering met een stem. 18. Groffils, Willem, kloosterling met drie stemmen. 19. Van der Perreu Jan Frans, kloosterling met drie stemmen. 20. Schoffeniels Frans Willem, kloosterling met een stem. 21. Ganshier Julius Hendrik, priester, met drie stemmen. 22. Van Wersch Leonard, broeder der krist, leesing »ei drie «temmen. 23. Vlerick Jan, priester, met vier stem- mau. 24. Van Nerom Jozef, priester leeraar, met vier stemmen. 25. Van der Schueren Hulbrecht, toeziehter met vier stemmen. 26. Vat» Uytfauck Urbaan Lodewyk kloos terling met drie stommen. 27. Monnoyer Pieter kloosterling met drie stemmeu. In de sectien der Kamers werd de vraag van den heer Procureur generaal om Bathune te mogen vervolgen ver worpen, natuurlijk. Maar een domper ging zelfs zoo ver re te beweren dat in rechte, de leden van een gemeentebestuur niet aanspra kelijk zijn voor de atemmensjachelarij zelfs als die gebeukt met valse he stuk ken. 't Schandaal is volledig Waarom niet eenvoudig gezegdt dat al de kleri- kalen voor hunnen winkel straffeloos alle bedrog, aftroggelarij en en schrift- vervalsehing mogen plegen. Maar eer het spelleken zal ten einde ■ijn aal het nog donderen op deu kni - ker van den patroon aller knoeiers, Bethune de Platbroek. Dank. duizendmaal dank. uw raad was goed. Dank am eene enkele doos Walthéry- pastilleu, ia de hoest en keelpijn waaraan ik sinds maanden leed, genezen. Gelief mij twee doozen te zenden voor vriendinnen. El. Caizeet, ontvangster te Brussel. Te bekomea bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysaeliaekx en overal. i 't Was zomer. Geheel dien Zondag was ket drukkend heet geweest maar nu de zon lang zaam naar de westerkim daalde woei er eene zachte bries, die het koren in ruischeude gol vingen op eu neer deed wiegelen. Alles noodde deu meusch tot rust en vrede en lokte de wan delaars op de kronkolende paden van de bloei en de velden. Overal groen, overal weelde, overal bloemen. Lang» de weiden welke zich als reuzenta- pijten uitstrekken langs de blonde Dender wandelden een drietal jongt liugen soms zwij gend, in stilte de grootsche natuur bewonde rend, en dan gleden hunne schaduwen zachtjes langs de groene boordjes, die als bonte linten op den trek weg ziju gestikt, soms pratend over hoop en toekomst en dau gonsden de nijvere bietjes nog zoo lustig, toen zong het siisje nog zoo vroolijk ia do elzen aaa de overzijde en zonne lachte goedig, als wou ze meedoen aan al het genot dat later door zoo bitters ont goochelingen zou bedorven worden. Men sprak ook ovsr bloemen en kleuren pracht. Ik, zegde de eene, ik verkies de gloei ende kollebloem, niets overtreft den glans ha- rer kroou, niets is bij het schitterende harer roode kleur te vergelijken, ze gloeit als tot op wekking van al wat leven en geest heeft, het is de schoonste bloem der aarde. De tweede verkoos ds madelieve, die als een sterre schittert in het groeD der weide, hoe reiuishet wit harer Teelbladige kroou, hoe bescheiden wenkt ze den wandelaar toe, en wekt iu zijn hart gevoelens van zachtheid en liefde voor het schoone en het goede. Ik be grijp niet hoe iemand beweren kan, dat da kollebloem de schoonste bloem is der wereld. De eerste verdedigde zijne meening, de tweede Lield aan do zijne en over dit zoo nietig verschil van voorkeur werden er bitsige woor den gewisseld, die weldra te meer verbitter den om lat het voorwerp vau kun "krakeel des te nietiger en de beslissing erover onmogelijk was. Tot nu toe waren ze immer goede vrienden geweest eu thans was de gramschap in hun hart geslopen, ja, 't was reeds meer dan gram- schap 't was verachting, en ze zouden elkander hebben kunnen verscheuren uit hoofde dier verschillende keuze der schoonste bloem, eene zaak welke toch niet uitgewezen kan worden. En de twee jongelingen bedreigden elkander met haat en vervolging en voor immer w»3 de band verbroken die hunne harten zoo rast aan elkander had gesneerd. Toen sprak d t derde Vrienden, hoe is 't mo gelijk elkander aldus te bejegenen ter oorzake vau een deukbeeld, ik verkies boven alles de blauwe keorubloem, zij is voor mij het zinne beeld van vooruitgang en vrijheid, van orde en vrede, het is onder al de bloera .n der aarde mijn ideaal, eu mijn bart klopt van aandoe ning alsik de lieve blauwe bloem, mee golven zie met het goudgele koren. Maar ik kau u niet verfoeien omdat uw ide aal anders is dan het mijne, ik eerbiedig uwe keuze, omdat gij even als ik streeft naar het goede. Moeten wij ophouden vrienden te zijn, moeten wij ophouden mensch te zijn en de heele meuBchheid niet meer te begrijpen in het doel dat we najagen het bereiken van ons ideaal en dat alieen omdat we anders denken Denken iB eeue werking van den geest, en die werking door dwang verhindereu is de geestes ontwikkeling stremmen. Niemand kan me dwingen anders te denken als ik thans doe, en aalfft tku zwmaoer nu ju utond u zeggen zou; ik verkies ook de kollebloem, mijn hart zon niet willen en in mijn binnenste zou mijpe ge negenheid voor de uitverkoren blauwe bloem blijven voortbestaan. Het is eene misdaad ziju eigen denken te stuiten, wie dat doek houdt op mensoh te zijn, houdt op aanspraak te mogcu maken op rede. De denkkracht is niet te bepalen ioo min al» de eeuwigheid en deze voor te stellen als iet» stoffelijks en de kennis ervan aan vaste regeleu te onderwerpen de leering daarvan te op willeu dringen, eu degenen haten, verfoeien, en ver volgen die zoo niet denkeu kunnen is onver draagzaamheid of funatism. Ziekten van Ket bloed en der Knid. Dank zij hare werking op de gal, de slijmen eu vochten van het lichaam ii de bloedzuiveren de Walthéry-pil een onfeilbaar middel tegen puisten, rappen, uitslag, zweren, jeukingen enz. Te bekomen bij de Apothekers Callebaut, De Valkeneer, De Waele, Ghysselinckx en overal. Ik verneem eoo even dat Vooruit van 8 Maart een open brief afkondigt tegen mij gericht en waarin men mij naar een antwoord vraagt. 't Waa dus aan mij, dat men oerat ea vooral dien brief zendea moest weina ik heb geen brief ontvangen, noch ge zien en zonder de dienstvaardigheid van een vriend, die een cent betaald heeft voor een brief aan mij gericht hadde ik er nooit iets van geweten. Misschien had het schrijvelaarken daarop gerekend. Maar hij weze geru»t Vooruit en hij zullen vandaag mijn ant woord ontvangen. J. VAN OPDENBOSCH. M. Achilla Gandibleuz, te CourcellM bij Charleroi, schrijft M. Vincent, apotheker, 33, Greozstraat, Brussel. Ik leed aan een hevig gewiicbtsrhmnatism ik had zonder gevolg alle geneesmiddelen ge bruikt die men voor deze kwaal voorschrijft, wanneer een vriend mij aanraadde den Elixib Vincent tegen jicht in EHUMATiSM te be proeven. Ik deed hem koopea, en volgde stipt de voorschriften die bij elke flesch gevoegd zijn thans ben ik ten volle genezen. Ik verzoek u de uitdrukking mijner dank baarheid te willen aanvaarden. Achille Gandibleux, rue de Riaulwez, Couroelle», Te bekomen bij M. CALLEBAUT, Apotheker te Aalet. Prijs 3 fr. dettessh. Afgevaardigden Zondag, 11 Maart, aluomeene vergadering der afgevaardigden der Liberale Association van het arrondissement Aalst, ten 4 uren na middag in den Graaf van Egmont Groote Markt Aalst, lokaal der Liberale Associatie. Liberale Oude Garde. Zondag 11 Maart ten lluren voormiddag in het lokaal Concordia repetitie, al de leden worden dringend verzocht de repetitie bij te wonen. Verloren. De dompers van ons arrondissement hebben hunne eendracht verloren ergens van Aalst tol GeertsbergenDie ze vindt wordt verzocht ze terug te brentren in 't policiebureel van Aalst waar 't portret van M. Van der Linden werd uitgeknipt. De vinder mag op eene goede be looning rekenen. Karnaval. 't Was gemaskerd ba! in 't lokaal der kleri kale Jonge Garde. Ellendig was 't, ellendiger dan op een uitvaart met lijk, seone gemasker- den, geene dansers, te middernacht trokken d® muziekanten van armoede er van doof. Ministerieele krisis. Eene ministerieele krisis is op 't onverwacht uitgebroken, het schijnt zeker dat klepper, kiesfoefelaar Bethune minister van Justicia gaat genoemd worden. Hij is blij. De Denderbode verheugt zich over het verminderen der verwijtingen op vastenavond. Wij deelen daarin zijne meening, maar wat moet hij dan denken van het klein incident dat Zondag Bacht rond 12 uren heeft plaat* gehad in en voor eene herberg der Kattestraat tnsschen nen splinternieuwe» directeur en een zijner politieke vrienden Van middags tot 's middernacht# heden Zondag 11 Maart 1900, dienst doende apotheker M. CALLEBAUT" Botermarkt, IWffWWgW-llIJiJl 1 .JULgCggWgBBiBB

De Dendergalm | 1900 | | pagina 2